Dom ze szkła i ognia”,

Plan zagospodarowania wskazywał tylko wąski obszar zabudowy dla nieruchomości na zboczu wzgórza. Dodatkowo dozwolone było tylko jedno piętro plus dach. Plan pokoju rodziny (w tym dwa miejsca parkingowe) nie mógł zostać w ten sposób dostosowany. To dzięki sprytowi architektów René Risslanda i Petera Dürschingera dom ma dziś pożądaną wielkość. Ich sztuczka: w piwnicy z garażem, który został wsunięty daleko w zbocze wzgórza, ustawiono przeszkloną podłogę na całym obwodzie, która wystaje z tyłu na mniej niż 1,40 metra. To również zamienia go w piwnicę pod względem zatwierdzenia. Jedyną normalną podłogą jest wyłożone drewnem trzecie piętro z płaskim dwuspadowym dachem. Przepisy spełnione!

Warstwy materiału

Architektoniczny duet zaprojektował każdy z trzech poziomów inaczej. Drugie piętro posadowione jako fuga szklana na betonowej i otynkowanej piwnicy. A na nim stoi w dużej mierze zamknięty drewniany sześcian, który prawie wydaje się unosić. Żółto-zielone, mocne aluminiowe ramki wokół okien przyciągają wzrok. Prawdziwą gwiazdą jest jednak strój z drewna modrzewiowego: rodzina dzielnie przyjęła pomysł architektów, by nie malować drewna, ale chronić je prastarą, prawie zapomnianą metodą: powierzchnia drewna została zwęglona. Dzięki temu są odporne na szkodniki i wilgoć - całkowicie bez chemii. Jest to pierwsza tego typu fasada na budynku mieszkalnym w Niemczech. „Od razu mnie wciągnęło, ponieważ wpisuje się w zrównoważoną koncepcję domu”, mówi klient.

plac zabaw

Niekonwencjonalna jest również siatka nad jadalnią. Pierwotnie metalowa balustrada miała służyć jako ochrona przed upadkiem w przestrzeni powietrznej. Zakłóciłoby to jednak przestrzenny charakter żywej galerii. „Zainstalujmy siatkę bezpieczeństwa” – dokuczał architekt Rissland. Żart, który stał się rzeczywistością. "Sieć jest świetna: strefa relaksu i plac zabaw dla dzieci w jednym", zachwycają się budowniczowie. „Ponadto stożki światła z downlightów w suficie malują siatkę jako piękny obraz cienia bezpośrednio na stole jadalnym."

Bez barier

Rodzina od razu zainstalowała windę. Firma Rissland postrzega to jako część swojej podstawowej zasady budowania w sposób jak najbardziej zrównoważony. Winda i możliwość wydzielenia skrzydła biurowego na mieszkanie dla babci umożliwiają mieszkańcom korzystanie z domu KfW 55 nawet w podeszłym wieku. Nawiasem mówiąc, wybór windy od razu kosztował kilka tysięcy euro mniej niż późniejsze jej doposażenie. „Jeśli masz napięty budżet, możesz najpierw zbudować tylko szyb, położyć niedrogie drewniane podłogi na każdym piętrze i wykorzystać te małe pomieszczenia jako magazyny”, zaleca planista naśladowcom, którzy chcą zbudować swój wymarzony dom tak, jak rodzina.

Pomysł: malowanie po numerach

„Kiedy usiedliśmy przed planami architektów, nie mogliśmy sobie wyobrazić, jak duże są te pomieszczenia” – a potem budowniczowie wpadli na świetny pomysł: pojechali na jedną niedzielę z córką i paczką jej kredek duży parking działka. „Tam narysowaliśmy plan piętra w oryginalnym rozmiarze. To było bardzo pouczające ”było zakończenie kampanii”. Próbując pogodzić się z sporządzonymi planami, właściciele budynku zauważyli, że jadalnia i łazienka dla gości są nieco za małe: „Później takie korekty prawdopodobnie nie byłyby już możliwe." 

Dom ze szkła i ognia 2 zdjęcia Otwarte i przestronne pokoje zorientowane są na duże okna, które zapewniają wspaniały widok. Biuro i sypialnie są bardziej podzielone i na północny wschód?. Zdjęcie: Andreas Schiebel Rozpocznij galerię zdjęć Otwarte i przestronne pokoje są zorientowane na duże okna, które zapewniają wspaniały widok. Biuro i sypialnie są bardziej podzielone i na północny wschód?. Zdjęcie: Andreas Schiebel

Pierwsze piętro

Zdjęcie: Andreas Schiebel

Dane konstrukcyjne

Powierzchnia mieszkalna i użytkowa: 389,00 metrów kwadratowych bez oddzielnego mieszkania

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here