Wymagania instalacyjne

Wymagania instalacyjne dla windy schodowej

Największe obciążenie na schodach jest zwykle umieszczane na samych schodach, ale na niektórych schodach wymagana jest również ściana do mocowania. Ściana i/lub schody muszą być odpowiednio zaprojektowane, aby w ogóle można było zamontować windę schodową. Ponadto dostępna przestrzeń i kształt schodów są również ważne podczas montażu, chociaż większość wind schodowych radzi sobie z niekorzystnymi warunkami konstrukcyjnymi ze względu na niewielkie wymagania przestrzenne i zaawansowaną technologię.

Winda schodowa w użyciu © Ingo Bartussek, stock.cegła suszona na słońcu.com

Jaki kształt schodów jest odpowiedni dla windy schodowej?

Jeśli masz w domu proste schody, jest to szczególnie łatwe. Ponieważ windę schodową można tutaj bardzo łatwo zintegrować. Liczba kroków też nie ma znaczenia. Ale oczywiście windę można również zainstalować na schodach, które rozciągają się na kilka pięter lub są połączone ze sobą za pomocą platform. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby schody kręcone, schody kręcone, a nawet schody z pływającymi stopniami. Obowiązuje jednak zasada: im bardziej indywidualny kształt klatki schodowej, tym bardziej skomplikowana i kosztowna realizacja. Powodem tego są koszty materiałów i montażu, które wpływają przede wszystkim na system szynowy.

aż do 30% zapisać

Tanie windy schodowe
Porównanie cen

Poinformuj teraz
  • Ogólnonarodowy
  • Najwyższe ceny
  • Łatwa obsługa
  • Bezpieczny i niezawodny
Wskazówka: Znajdź najtańsze schody, porównaj oferty i zaoszczędź.

Mocowanie wind schodowych

Mocowanie wind schodowych to podstawa i koniec wszystkiego. Jeśli się tu garbisz, winda może się przewrócić lub rozbić z użytkownikiem. Sposób mocowania krzesełka zależy głównie od rodzaju i materiału schodów. Na podstawie tych informacji producenci wind schodowych podają zalecenia dotyczące instalacji i materiałów mocujących. Należy ich przestrzegać w interesie wszystkich. W zależności od typu windy konieczne jest mocniejsze lub słabsze zakotwienie windy.

Windy schodowe są bezpieczne i łatwe w użyciu

Ponieważ obciążenie wind platformowych jest znacznie większe niż w przypadku wyciągów krzesełkowych lub stojących, oprócz materiału mocującego należy zwrócić uwagę na warunki konstrukcyjne. Dla porównania: winda platformowa jest przystosowana do obciążeń do około 200 kilogramów, winda siedziska może udźwignąć ciężary do 125 kilogramów, w zależności od modelu. Nie należy zapominać o wadze samego systemu windy!

Każdy materiał schodowy jest odpowiedni?

tak! Dzięki dzisiejszym opcjom instalacji winda schodowa może być zaimplementowana na każdym rodzaju materiału. Dlatego nie ma znaczenia, czy schody są wykonane z litego drewna, granitowych stopni czy betonu. Z reguły dzisiejsze systemy budowane są w taki sposób, że montuje się je tylko po wewnętrznej lub zewnętrznej stronie schodów. W ramach oględzin na miejscu specjalistyczna firma dokładnie przyjrzy się Twojej klatce schodowej i oceni, gdzie można ją zamontować i czy statyka jest wystarczająca.

przy okazji: Windę schodową można oczywiście zamontować również na schodach przy wejściu do domu lub w ogrodzie. Handel oferuje specjalne windy zewnętrzne, które nadają się do użytku na zewnątrz.

Zainstaluj windę schodową

Ponieważ w Niemczech wymiary schodów są określane zgodnie z przepisami budowlanymi krajów związkowych i technicznymi przepisami budowlanymi (DIN 18065), pewne minimalne wymiary obowiązują w przypadku różnych budynków mieszkalnych. Na przykład schody w budynkach mieszkalnych z więcej niż dwiema jednostkami mieszkalnymi muszą mieć co najmniej metr szerokości, przy mniej niż dwóch jednostkach mieszkalnych wystarczy 80 cm. Ta szerokość jest również wystarczająca dla większości wind schodowych, więc w zakresie wymagań konstrukcyjnych dla wind schodowych z reguły nie trzeba podejmować żadnych działań adaptacyjnych.

Winda schodowa: instalacja jako właściciel i najemca

Porównanie systemów kolejowych

Istnieją dwa różne systemy szynowe dla wind schodowych: system 1-szynowy i system 2-szynowy. W systemie 1-szynowym siedzisko porusza się po szynie, która znajduje się zaledwie kilka centymetrów nad schodami. Jednak średnica szyny jest nieco większa niż w systemie 2-szynowym.

Typowy dla systemu 2-szynowego: Winda porusza się na dwóch szynach montowanych równolegle - jedna odpowiada za napęd, druga za prowadzenie windy schodowej. W tym wariancie szyna jest węższa i bliżej ściany - idealne rozwiązanie do mieszkań dwupoziomowych z wąskimi klatkami schodowymi. Jednak system musi być częściej mocowany do podłogi lub ściany.

Oba systemy można stosować na wszystkich schodach. System 1-szynowy jest bardziej odpowiedni do szerokich schodów i niskich klatek schodowych. System 2-szynowy do klatek schodowych o dużej wysokości, przeznaczonych do stosowania na wąskich schodach.

WSKAZÓWKA

Skorzystaj z naszej bezpłatnej usługi wyceny: Porównaj ceny wind schodowych i zaoszczędź do 30 procent

Winda schodowa w mieszkaniu wielorodzinnym

Wymagania dla wind schodowych w budynkach mieszkalnych

Montaż w budynkach mieszkalnych wymaga szczególnej uwagi. Z jednej strony należy uzyskać odpowiednie zezwolenia (od właściciela lub stowarzyszenia właścicieli) tutaj. Z drugiej strony należy przestrzegać wymagań dotyczących ochrony przeciwpożarowej konstrukcji przy montażu wind schodowych. Montaż windy schodowej jest tutaj dozwolony tylko wtedy, gdy spełnione są różne kryteria, w tym, że funkcja klatki schodowej jako drogi ewakuacyjnej w sytuacji awaryjnej nie może być zakłócana przez windę lub musi być zabezpieczona przed niewłaściwym użyciem. Szczegółowo wyjaśniliśmy ten temat w osobnym artykule.

Planuj i wykonuj

Po znalezieniu specjalistycznej firmy do montażu i rozważeniu modelu windy schodowej, firma przyjrzy się na miejscu Twojej specjalnej klatce schodowej, zmierzy ją i na tej podstawie złoży ofertę.

Nasza rekomendacja: Ponieważ zakres ofert i związane z nimi koszty mogą się znacznie różnić, generalnie zalecamy uzyskanie trzech różnych ofert.

Wielu producentów oferuje również wstępne porady telefoniczne na swoich stronach internetowych, na przykład windy schodowe Acorn pod bezpłatnym numerem 0800 724 4312. Wykorzystaj w pełni te możliwości, aby uzyskać jak najlepsze informacje. Nie trzeba dodawać, że warto również przetestować pożądany model. Sprawdź u producenta, czy oferuje jazdy testowe z danym modelem. W końcu użytkownicy muszą mieć możliwość wygodnej obsługi windy.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here