Jednolity: nowoczesna roślina doniczkowa ”,

Ponadto od kilku lat udowodniono, że jednoskrzydło działa jak naturalny filtr powietrza w zamkniętych pomieszczeniach. Udowodniono, że Spathiphyllum filtruje zanieczyszczenia z powietrza i dlatego jest jedną z roślin poprawiających klimat w pomieszczeniach. Ma to pozytywny wpływ nie tylko na nasze zdrowie, ale także na nasz nastrój i nastrój. Jedyny minus: botanicznie pojedynczy liść należy do rodziny arum, czyli wszystkie części rośliny są lekko trujące.

Tak kwitnie liść

Piękno pojedynczego liścia opiera się na udanym kontraście między smukłymi, ciemnozielonymi liśćmi a kremowobiałymi kielichami. Ściśle mówiąc, te kielichy nie są w rzeczywistości kwiatami rośliny doniczkowej: z botanicznego punktu widzenia tylko żółtawa cebula pośrodku to kwiat, elegancko zakrzywiony biały przylistek to w rzeczywistości kolorowy liść. Botanik nazywa to bract lub spathe. Tak czy inaczej, czas kwitnienia pojedynczego liścia trwa od czerwca do września, ale nierzadko nasze rośliny domowe kwitną przez całą zimę. W określonych porach dnia – zależy to od lokalizacji i rośliny – kwiaty pojedynczego liścia wydzielają przyjemny zapach przypominający wanilię.

Podczas rozmnażania należy uważać, aby nie łączyć odmian pstrych z białymi brzegami liści z jednobarwnymi.

Zdjęcie: iStock / serezniy

Najlepsza lokalizacja na jeden arkusz

Pojedynczy liść jest jedną z 10 roślin doniczkowych, które mają mało światła. Na filigranowe piękno zawsze znajdzie się miejsce. Skrzydłokwiat rośnie nawet lepiej, jeśli znajduje się w miejscu częściowo zacienionym, na przykład przy oknie północnym. Bezpośrednie słońce przypala liście i często zapobiega tworzeniu się kwiatów. Jednak liść pochwy czuje się naprawdę komfortowo tylko przy stosunkowo wysokiej wilgotności i ciepłych temperaturach między 18 a 25 stopni Celsjusza. Więc jeśli możesz, powinieneś umieścić roślinę w łazience. Zimą może być trochę chłodniej, ale nawet wtedy temperatury nie powinny spaść poniżej 18 stopni Celsjusza.

Prowadzenie jednego arkusza: 6 pytań i odpowiedzi

Która gleba doniczkowa jest zalecana dla pojedynczego liścia??

Jako podłoże pod pojedynczy liść polecamy zwykłą, bogatą w próchnicę ziemię doniczkową ze specjalistycznych sklepów. Należy go jednak również wymieszać z granulatem gliniastym i piaskiem - zwiększa to przepuszczalność i utrzymuje trwale luźne podłoże. Jeśli to dla Ciebie za drogie, możesz trzymać tę roślinę doniczkową w hydroponice. Okazuje się, że jest jeszcze łatwiejszy w pielęgnacji, a także tutaj świeci dzięki długiej żywotności.

Czas kwitnienia pojedynczego liścia trwa od czerwca do września, ale czasami rośliny doniczkowe kwitną przez całą zimę.

Zdjęcie: Radość roślin.de

Jak często trzeba wylewać liść?

Podczas pielęgnacji pojedynczego liścia ważne jest, aby nigdy nie dopuścić do całkowitego wyschnięcia podkładki rośliny. Nawet zimą gleba w doniczce powinna być zawsze lekko wilgotna. Więc nalewa się go regularnie, ale niezbyt obficie. Do pojedynczego liścia najlepiej używać wody o temperaturze pokojowej. Jeśli powietrze w pomieszczeniu jest suche, ponieważ szybko powstaje w wyniku ogrzewania zimą, roślinę doniczkową należy również spryskać.

Kiedy nawozić pojedynczy liść?

Latem, tj. w okresie kwitnienia, do jednego liścia co tydzień dodawany jest płynny nawóz dla roślin kwitnących. Zwróć uwagę na niskie dawkowanie: roślina doniczkowa szybko reaguje na przenawożenie brązowymi końcówkami liści. Zimą wystarczy jedna aplikacja nawozu na miesiąc - od około października do stycznia pojedynczy liść i tak jest uśpiony.

Dlaczego pojedynczy liść ma brązowe końcówki??

Kiedy końcówki liści brązowieją, a liście tracą swój bogaty, ciemnozielony odcień, jest to pewny znak, że podłoże jest wyczerpane i należy przesadzać roślinę. Nowa doniczka pojawia się mniej więcej co rok lub dwa lata wiosną lub latem. 
W zależności od odmiany pojedynczy liść ma wysokość od 30 do 80 centymetrów. Ponieważ roślina rośnie pionowo, ale także ekspansywnie, zaleca się wysoką doniczkę, nad którą mogą pięknie wisieć liście. Jeśli dotkną ziemi, czubki liści również często brązowieją.

Jak pomnożyć pojedynczy liść?

Możesz również samodzielnie pomnożyć pojedynczy liść podczas przesadzania. Aby to zrobić, wyjmij roślinę doniczkową z doniczki i uwolnij ją jak najwięcej ze starej ziemi. Następnie kłącze dzieli się na kilka części ostrym i (najlepiej) sterylnym nożem. Ważne jest, aby każda sekcja miała co najmniej dwa lub trzy karty. Posadź nowe pojedyncze liście w osobnej doniczce i kontynuuj ich uprawę jak zwykle.

Możesz łatwo rozmnożyć pojedynczy liść podczas przesadzania.

Zdjęcie: Radość roślin.de

Czy trzeba ciąć pojedynczy liść??

Aby zachować atrakcyjny wygląd pojedynczego liścia przez długi czas, nie jest konieczne cięcie, ale uschnięte liście i kwiaty należy nadal usuwać. Odetnij je na samym dole łodyg. Możesz po prostu wyciągnąć z przylistków kwiatostany, które już całkowicie wyschły.

Zwalczaj szkodniki na jednym liściu

Ponadto od czasu do czasu mogą pojawić się wełnowce lub mszyce. Regularnie sprawdzaj liść pochwy pod kątem inwazji, szczególnie zimą - w przeciwnym razie szkodniki mogą szybko rozprzestrzenić się na inne rośliny doniczkowe. Wełnowce można rozpoznać po cienkich, białych pajęczynach, które mogą tworzyć się na całej roślinie. W obu przypadkach pomocne mogą być domowe środki zaradcze (na przykład letnia mieszanka mydła potasowego, wody i alkoholu), którymi spryskujesz zainfekowane miejsca lub pestycydy z centrum ogrodniczego.

Jeszcze piękniejsze rośliny doniczkowe Wiedza o roślinach Uprawa i zwiększanie ziół zebry Wiedza o roślinach Schefflera: dobra dla klimatu w pomieszczeniach Wiedza o roślinach Zielona lilia: kiść liści z wieloma wachlarzami

Zróżnicowane odmiany pojedynczego liścia

Niektóre interesujące odmiany i rasy Spathiphyllum wallisii są dostępne w handlu. Różnią się od klasycznych pojedynczych liści rozmiarem lub listowiem i są zoptymalizowane pod kątem hodowli w pomieszczeniu. Na przykład „Gemini ” ma ozdobnie wzorzyste liście, „Chopin ” pozostaje na zawsze zwarty i mały, a „Sweet Paco ” wydziela wyjątkowo przyjemny zapach wanilii. ‘Mauna Loa ’ słynie ze szczególnie dużych kwiatostanów.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here