Betonowa płyta podłogowa: tak powstaje podstawa domu ”,

Należy pamiętać, że wymagania dotyczące płyty stropowej różnią się w zależności od przypadku: Nienośna płyta stropowa spoczywa na fundamentach, które przenoszą główne obciążenie budynku. Jednak coraz częściej domy jednorodzinne budowane są na tzw. płytach stropowych bez dodatkowych fundamentów punktowych lub pasmowych. Mają pewne zalety z punktu widzenia fizyki budowli, ale muszą być zwymiarowane znacznie większe i dokładnie obliczone przez inżyniera budownictwa. Potrzebujesz też fartucha mrozowego. Wartości orientacyjne: w przypadku domów prefabrykowanych płyty fundamentowe powinny mieć co najmniej 30 centymetrów, w przypadku domów pełnych o grubości powyżej 40 centymetrów. Jednym z zadań płyty nośnej jest równomierne rozłożenie ogromnego obciążenia budynku na posadzce. Dodatkowo płyta fundamentowa przeciwdziała naturalnym ruchom gruntu – w przeciwieństwie do klasycznych fundamentów rzadziej dochodzi do ugięcia, które może powodować pęknięcia w murze budynku.
 

Inżynier budowlany wykonuje prace przygotowawcze

Każdy, kto betonuje płytę stropową domu, nie może uniknąć zlecenia inżynierowi budowlanemu sporządzenia planu fundamentów – lub planu zbrojenia – ponieważ płyta stropowa musi być połączona z fundamentami. Ten specjalista wie o rozbudowanych standardach, na których się opiera. 


Co zawiera plan fundacji?

Określa on – w zależności od planu budowy i warunków na budowie – jak dokładnie należy zaprojektować fundament. Wpływa to m.in. na rodzaj mieszanki betonowej, rodzaj podłoża, położenie stali pod zbrojenie oraz lokalizację wszystkich wymaganych połączeń. W szczególności fundamenty listwowe są szeroko rozpowszechnione w Niemczech ze względu na charakter gleby. Jak widać praca konstruktora jest elementarna i podczas betonowania płyty stropowej należy bezwzględnie przestrzegać planu fundamentów.

Plan fundamentów określa, jak należy zaprojektować fundament.

Zdjęcie: iStock / Lichtbild

Jak zbudowana jest płyta podstawowa??

Geodeta zaznacza obszar płyty podstawy, w tym pewien naddatek, tablicą do ciasta. W tym obszarze górna warstwa gleby jest usuwana przez robotnika. Niezbędna głębokość zależy od zamierzonej konstrukcji płyty podstawy. Profesjonalnie wykonana betonowa płyta stropowa wraz z izolacją termiczną ma około 70 centymetrów wysokości. W przeciwieństwie do fundamentów, sama płyta posadzkowa nie musi być mrozoodporna, ale potrzebuje tzw. wystarczy beton 5 centymetrów. Rury kanalizacyjne i puste rury wszystkich linii zasilających (elektryczność, gaz, woda, telekomunikacja) układane są w tej warstwie żwiru lub czegoś poniżej - warstwa musi więc być w każdym przypadku wystarczająco wysoka, aby pokryć wszystkie linie poniżej. Z reguły procedura polega na tym, że istniejąca wierzchnia warstwa gleby jest najpierw wyrównywana i zagęszczana, następnie układana jest włóknina filtracyjna z polipropylenu i rury są instalowane na odpowiedniej wysokości i z odpowiednim spadkiem. Następnie warstwa żwiru jest nakładana, wyrównywana, a także zagęszczana.
Zwykle wskazane jest również otoczenie płyty bazowej fartuchem mrozowym o głębokości około 80 centymetrów i szerokości 40 centymetrów. Aby to zrobić, musisz wykopać rów, w którym ułożysz taśmę uziemiającą do uziemienia linii elektrycznej i wodnej.
Wszystkie przyłącza domu muszą znajdować się dokładnie w punktach przewidzianych na planie budowy i przebiegać pionowo przez kolejną płytę stropową. W odniesieniu do konstrukcji i podłączenia należy ściśle przestrzegać przepisów wciąż stosunkowo nowej normy DIN 18533. Przewiduje m.in., że w obszarze przepustu płyty podstawy muszą być zainstalowane specjalne rury osłonowe, przez które możliwe jest wodoszczelne połączenie z podłożem. Również ważne: przewody do przewodów zasilających muszą być ułożone pod płytą podstawową w jednym kawałku bez elementów łączących, takich jak tuleje lub elementy narożne i przebiegać z minimalnym promieniem jednego metra. Jest wielu producentów, którzy oferują zgodne z normami rozwiązania z pustych rurek i tulei ściennych. Jeśli użyjesz ich i zainstalujesz je poprawnie, jesteś po bezpiecznej stronie i nie ma problemów z podłączeniem przewodów zasilających i przedostaniem się wody później.

Możesz być także zainteresowany Planowanie budynku Zbuduj dom z piwnicą lub bez? Porównanie zalet, wad i kosztów Planowanie budowy Izolacja stropu domu: Jak postępować Wiedza budowlana Uszczelnienie stropu: Przeciwdziałanie wilgoci w piwnicy

Izolacja termiczna jest teraz umieszczana na wyrównanej warstwie maskującej – tam, gdzie styka się z ziemią, mówimy o izolacji obwodowej. W większości przypadków stosuje się do tego płyty z polistyrenu ekstrudowanego odpornego na wysokie ciśnienie, tzw. płyty XPS, ze schodkowym szwem. Dla dobrej izolacji termicznej zalecana jest wysokość konstrukcji co najmniej 30 centymetrów, co odpowiada konstrukcji dwuwarstwowej. Uwaga: W przypadku układania paneli XPS w dwóch warstwach, powierzchnie w szczelinach nie mogą być wilgotne. Zasadniczo możliwa jest również izolacja termiczna na górze płyty stropowej - jednak ten wariant zawsze powinien być preferowany w przypadku nowych budynków, ponieważ jest całkowicie wolny od mostków termicznych. Na termoizolację ułożyć dwuwarstwową, dyfuzyjną folię z polietylenu jako barierę dla wilgoci. Miejsca, przez które trzeba przeprowadzić rury, przyklejamy tkaninową taśmą klejącą.
Przy okazji: szczególnie dobrą izolację termiczną można osiągnąć stosując tak zwany termiczny panel podłogowy. Ma to tę wielką zaletę, że nie tylko zatrzymuje ciepło wewnątrz budynku, ale także tymczasowo je przechowuje i ponownie oddaje. 

Wskazane jest otoczenie płyty podstawy fartuchem mrozowym.

Zdjęcie: iStock / Max Labeille

Wskazówka: żwir ze szkła piankowego jako warstwa izolacyjna pod płytę podłogową

Obecnie coraz częściej do izolacji płyty podłogowej stosuje się tzw. żwir ze szkła piankowego. Oferuje następujące zalety:

  • Materiał do recyklingu wykonany z odpadów szklanych jest wysoce izolujący, ponieważ ma bardzo dużą objętość porów.
  • Po zagęszczeniu płytą wibracyjną jest niezwykle stabilny. Oznacza to, że w większości przypadków nie ma potrzeby montowania dodatkowych fundamentów.
  • Żwir ze szkła piankowego jest 20 razy lżejszy od tłucznia kamiennego i jest łatwy w obróbce.
  • W przeciwieństwie do styropianu jest mineralnym, a więc ekologicznym materiałem izolacyjnym.
  • Nie zmienia się chemicznie, nie jest reaktywny i dlatego też nie jest łatwopalny.

Żwir ze szkła piankowego należy układać w warstwie o grubości 60 centymetrów – zapewnia to bardzo dobrą izolację termiczną, a ogólna konstrukcja płyty stropowej osiąga wymaganą głębokość mrozową co najmniej 80 centymetrów.

Betonowanie płyty stropowej: zbrojenie i szalowanie

Beton jest wypełniany do wykopu szalunkiem. Wyrównaj dokładnie panele szalunkowe otaczającego szalunku za pomocą poziomicy i zbij je ze sobą w połączeniach narożnych. Dzięki tak zwanemu poziomowi węży, prawidłową wysokość krawędzi szalunku można sprawdzić również na większych odległościach. Alternatywnie można również użyć bloczków szalunkowych. Teraz na powierzchnię, na której ma powstać płyta podłogowa, połóż maty stalowe, które w kolejnym kroku zwiążesz w miejscach połączeń drutem konstrukcyjnym. Umieść stalową siatkę na profilach zbrojeniowych lub plastikowych przekładkach, aby beton otaczał zbrojenie co najmniej 3,5 centymetra ze wszystkich stron. W zależności od podłoża może być również konieczne zbrojenie fartucha mrozowego. 
Wskazówka: Nie zapomnij o uziomie fundamentowym! 
 

Więcej na temat szalunków Wiedza konstrukcyjna Budowa szalunków do betonu: Tak to działa Wiedza konstrukcyjna Utracone szalunki: Co to właściwie jest? Wiedza konstrukcyjna szalunków schodowych: informacje i instrukcje

Teraz nadszedł wielki moment betonowania płyty stropowej: dostawa. Równomiernie rozprowadzić świeży beton w szalunku i zagęścić go za pomocą wibratora do betonu, zwanego również wibratorem butelkowym. Urządzenie jest wprowadzane do wciąż płynnego betonu w krótkich odstępach czasu - zapewnia to zniknięcie kieszeni powietrznych i dobre zamknięcie zbrojenia przez beton w każdym miejscu. Na koniec wygładź powierzchnię np. listwą aluminiową.
Następnie płyta podstawowa musi najpierw odpocząć. Ta faza spoczynku nie może być określona dokładnie co do dnia, ponieważ twardnienie zależy przede wszystkim od pogody, ale ogólna wytyczna to 28 dni. Ważne jest, aby w okresie spoczynku zabezpieczyć beton przed mrozem folią. Ważne jest również zapobieganie powstawaniu pęknięć w letnie dni poprzez przykrycie płyty podłogowej i co jakiś czas podlewanie. Podobnie jak w przypadku pieczenia tortownicą, szalunek należy zdjąć zaraz po stwardnieniu betonu. Jeśli powierzchnia nie jest wystarczająco gładka, możesz zeszlifować beton.

Ile kosztuje betonowanie płyty stropowej?

Prace przy płycie stropowej to jeden z dodatkowych kosztów budowy i jak to często bywa trudno uogólniać, ponieważ w grę wchodzi zbyt wiele czynników indywidualnych. Ogólnie rzecz biorąc, dom podpiwniczony kosztuje więcej niż płyta podłogowa - nawet w przypadku zastosowania termicznej płyty podłogowej ze zintegrowanym ogrzewaniem podłogowym. Można nieco dokładniej obliczyć następujące dane: W przypadku solidnego domu bez piwnicy o powierzchni 100 metrów kwadratowych potrzeba od 10.000 i 12.Zainwestuj 000 euro - około 100 do 120 euro za metr kwadratowy. Porównywalny dom prefabrykowany o powierzchni 120 metrów kwadratowych jest dostępny za około 14.000 do 18.000 euro na płycie podstawy z otaczającym mrozowym fartuchem. Termiczna płyta podstawy kosztuje średnio od 25 do 40 procent więcej. Dla porównania: piwnica takiego domu kosztowałaby dodatkowe 35.000 do 70.Bo 000 euro.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here