System słoneczny jest wart zachodu ”,

W systemie fotowoltaicznym moduły słoneczne – składające się z połączonych ze sobą ogniw słonecznych – zamieniają światło słoneczne na prąd stały. Tak zwane falowniki zamieniają go w normalny domowy prąd przemienny. Możesz go używać na własne potrzeby lub zasilać publiczną siecią energetyczną. 

Zasil prąd z układu słonecznego lub użyj go samodzielnie?

W przeszłości właściciele systemów fotowoltaicznych dostarczali większość wyprodukowanej przez siebie energii elektrycznej do sieci publicznej i otrzymywali od państwa taryfę gwarantowaną. To zrefinansowało zakup fotowoltaiki, a nawet przyniosło zysk. Ze względu na niższą taryfę gwarantowaną należy ponownie przemyśleć. Systemy fotowoltaiczne zoptymalizowane pod kątem zużycia przynoszą największe możliwe oszczędności.
W związku z tym właściciele domów bardziej opłacają się wykorzystywać energię elektryczną, którą wytwarzają we własnych domach, a tym samym stają się mniej zależni od publicznej sieci energetycznej. Wykorzystujesz oszczędności na refinansowanie kosztów instalacji fotowoltaicznej i trwale obniżasz miesięczny rachunek za prąd. Ponadto przyczyniasz się do ochrony klimatu poprzez przyjazną dla środowiska i zrównoważoną produkcję energii elektrycznej.
Wskazówka: Jeśli zdecydujesz się na jazdę przyjazną dla środowiska, system fotowoltaiczny ma wiele sensu. Ładujesz samochód elektryczny niedrogą energią słoneczną z własnej produkcji. Obniża to koszty energii elektrycznej i czas amortyzacji.

Fotowoltaika: koszty i przychody

Zasadniczo zakup systemu fotowoltaicznego powinien być dokładnie zaplanowany, ponieważ musi być dopasowany do budynku i zużycia energii elektrycznej, aby generować optymalne plony. Dlatego zawsze powinieneś mieć rzetelną kalkulację kosztów instalacji fotowoltaicznej i oczekiwanych dochodów, wykonaną przez specjalistę, który był w stanie uzyskać dokładny obraz powierzchni dachu, na której ma być zainstalowany system fotowoltaiczny. Jednak przybliżone oszacowanie zwrotu na podstawie wartości orientacyjnych jest również możliwe za pomocą kalkulatora słonecznego wykorzystującego zaledwie kilka kluczowych danych.
 

Moc produkcji energii elektrycznej w zakładzie
rocznie zapotrzebowanie na miejsce ok. koszty
w tym. montaż
3 kWp 2830 kWh około 16,5 mkw od 7.000 euro
4,5 kWp 4250 kWh około 24,8 mkw od 10.000 euro
6 kWp 5660 kWh około 33 mkw z dala. 12.400 euro
7,5 kWp 7080 kWh około 41,2 mkw od 13.900 euro
9 kWp 8500 kWh około 49,5 mkw od 16.400 euro

Źródło: E.NA


Cena za kilowat szczytu jest używana jako wartość porównawcza dla systemów fotowoltaicznych, w tym falowników, instalacji i uruchomienia (stan na 2020 r.). Ponadto roczne koszty operacyjne wynoszą około 200 euro. Są to zasadniczo koszty wynajmu licznika, ubezpieczenia i sprzątania. 
To, jak ekonomiczny jest system solarny, zależy przede wszystkim od trzech różnych czynników:

  • Koszt nabycia
  • położenie geograficzne
  • Orientacja i nachylenie powierzchni dachu
  • Udział energii elektrycznej zużywanej na własny użytek

Koszt instalacji fotowoltaicznej dla Twojego domu zależy od kilku czynników, takich jak wymagana moc i dostępna powierzchnia dachu.

Zdjęcie: iStock / Vicente García Marín de

Jak przydatny jest system magazynowania energii elektrycznej?

Operatorzy systemów fotowoltaicznych mogą zużywać średnio do 30 procent wytwarzanej przez siebie energii elektrycznej. Dzieje się tak, ponieważ system fotowoltaiczny wytwarza najwięcej energii elektrycznej w porze lunchu – wtedy zwykle zużywa się najmniej energii. Natomiast wieczorem, w nocy lub podczas ciemnych zimowych miesięcy zmniejsza się uzysk energii elektrycznej systemu słonecznego. System magazynowania energii może przechowywać niewykorzystaną energię słoneczną z czasów słonecznych, zapewniając większą niezależność. W międzyczasie, wysokowydajne i trwałe systemy magazynowania litowo-jonowego spadły i są opłacalne w dłuższej perspektywie.

Fizyczne magazynowanie energii elektrycznej

Dzięki lokalnie obsługiwanemu systemowi przechowywania baterii możesz zwiększyć zużycie własne nawet o 70 procent. Ale: Koszty wyprodukowanej we własnym zakresie energii elektrycznej nie mogą przekraczać kosztów zakupu energii elektrycznej. Co to znaczy? Kilowatogodzina z systemu słonecznego kosztuje średnio 10 centów, natomiast każda kilowatogodzina z sieci energetycznej kosztuje średnio 30 centów. Dzięki systemowi słonecznemu i magazynowi możesz zaoszczędzić średnio 20 centów na kilowatogodzinę. MI.ON oferuje opcje finansowania, dzięki którym możesz przedłużyć inwestycję na dłuższy okres.

Wirtualne magazynowanie energii elektrycznej

W tym modelu wprowadzasz nadwyżkę energii elektrycznej, którą sam wyprodukowałeś, do sieci i wykorzystujesz ją do wypełnienia wirtualnego konta energii elektrycznej. Budujesz kredyt na energię elektryczną, że tak powiem, podobnie jak konto oszczędnościowe. W ponure dni, w nocy lub w miesiącach zimowych, możesz ponownie łatwo uzyskać dostęp do tego kredytu i korzystać z niego samodzielnie po niskich cenach. Tak to działa z E.W Solar Cloud nic nie jest stracone i ostatecznie zużywasz 100 procent energii elektrycznej, którą sam wyprodukowałeś, praktycznie z opóźnieniem. Wariant ten może być również stosowany jako uzupełnienie lokalnego systemu magazynowania energii elektrycznej w celu osiągnięcia jak największej niezależności.

Realizuj taryfy gwarantowane

Za dostarczenie wytworzonej energii elektrycznej do sieci publicznej otrzymujesz gwarantowaną ilość, za którą dostawca energii musi kupować każdą kilowatogodzinę energii słonecznej. Jednak nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii (EEG) przewiduje stale spadające wynagrodzenie w wysokości jednego procenta miesięcznie. 
Mimo to montaż systemu solarnego jest opłacalny, bo moduły stały się tańsze. Opłacalność instalacji fotowoltaicznej pod kątem aktualnych stawek wynagrodzenia można sprawdzić za pomocą kalkulatorów fotowoltaicznych dostępnych online.

Zainstalowanie systemu solarnego nie jest oczywiście tanie. Możesz jednak pokryć koszty akwizycji dzięki sprytnemu finansowaniu.

Zdjęcie: iStock / anatoliy_gleb

Możliwości finansowania i finansowania systemów fotowoltaicznych

Możesz również zarządzać instalacją systemu fotowoltaicznego bez kapitału własnego, finansując zakup. Z E.Na przykład ON Sunrate oszczędzasz początkową inwestycję i zostajesz właścicielem fotowoltaiki z miesięcznymi ratami. 
 

Dotacje państwowe na zakup systemu fotowoltaicznego

KfW oferuje różne opcje finansowania i finansowania. Dzięki temu możesz sfinansować do 100 procent kosztów inwestycji i spłacić je z efektywną roczną stopą procentową 1,03 procent. Zapytaj o regionalne programy finansowania w swoim stanie i gminie. Ponieważ poszczególne kraje związkowe również dofinansowują zakup systemu fotowoltaicznego lub systemu magazynowania energii elektrycznej. Oto przegląd:
 

Treść programu finansowania przez państwo federalne
Bawaria Program do przechowywania PV Dotacja od 500 do 3.200 euro za
Przechowywanie baterii
Nadrenia-Palatynat Program magazynowania energii słonecznej 100 euro za kWh (maksymalnie 1.000 euro)
użyteczna pojemność pamięci lokalnej
Magazynowanie energii w połączeniu z
nowy system fotowoltaiczny
Saksonia-Anhalt Promocja magazynowania energii elektrycznej
do fotowoltaicznych systemów dachowych
Do 30 procent kosztów 
lokalny magazyn energii (maksymalnie 5.000 euro)
w związku z nowym systemem solarnym
Turyngia Inwestuj w energię słoneczną Do 900 euro za kWp dla nowych
Systemy fotowoltaiczne z magazynowaniem baterii,
300 euro za kWh za system magazynowania baterii 

* Stan na marzec 2020

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here