Ułożenie podjazdu: kamień po kamieniu do nowej posadzki”,

Jeśli chcesz wybrukować podjazd i zdecydować się na niezwiązany sposób montażu, możesz zrobić to sam z odrobiną umiejętności. 

Zdjęcie: iStock / _jure

Pierwsze pozwolenie na budowę, potem wybrukowanie podjazdu 

Przed wybrukowaniem podjazdu dowiedz się, czy w Twoim stanie wymagane jest pozwolenie na budowę. Jest to absolutnie konieczne, zwłaszcza w przypadku budynków zabytkowych. Ale nawet jeśli chcesz wybrukować część swojego podwórka lub podjazdu na ulicę, warto skontaktować się z odpowiednim urzędem budowlanym. Jest to szczególnie ważne, ponieważ pod ziemią mogą znajdować się rury, które można uszkodzić podczas pracy.

Uzyskaj oferty od ekspertów tutaj

Ułóż podjazd odpowiednią podłogą


Wybrukować podjazd kamieniem naturalnym lub betonem

Szczególnie popularne są beton i kamień naturalny. Te wykładziny podłogowe są łatwe do układania i wytrzymałe. Jeśli naprawdę chcesz być kreatywny, wybierz beton, ponieważ kostka betonowa występuje we wszystkich możliwych kolorach i kształtach. Najczęściej są prostokątne lub kwadratowe i mają do czterech cali grubości. Komercyjnie możliwe jest do 40 centymetrów długości i szerokości. Jest mniej specjalnych próśb o kamienie naturalne. Niemniej jednak kamienie naturalne mają również szczególny urok i świetnie wyglądają jako wykładzina podłogowa. 
Czasami władze budowlane określają wykładzinę podłogową, która może przeciekać. Istnieją również specjalne, przepuszczalne dla wody kostki brukowe wykonane z betonu. Często jednak wystarczy, aby deszcz mógł wniknąć w dostatecznie szerokie spoiny. Jeśli tak nie jest, mogą obowiązywać tzw. opłaty opadowe.
Wybór między kamieniem naturalnym a betonem to również kwestia kosztów: kostka brukowa z betonu uszczelnionego kosztuje od 50 do 70 euro, ale można je kupić już za 10 euro za metr kwadratowy. W przypadku kamieni naturalnych rzeczy naprawdę zaczynają się od 40 euro: tutaj koszty mogą szybko przekroczyć 100 euro.

Wyściełając podjazd kostką betonową, masz do wyboru wiele kolorów i kształtów. 

Zdjęcie: iStock / Afonkin_Yuriy

Rozściełacze trawy

Układarki murawy to specjalne kamienie o pustych komorach. Nie tylko świetnie wyglądają, ale są też bardzo stabilne i wytrzymałe. Na tyle sprężysty, że podjazd mógłby być używany nawet przez ciężarówkę - pod warunkiem, że pod podłogą znajduje się odpowiednia warstwa podkładowa. Dzięki tego typu kostce brukowej nie ma już problemów z gromadzeniem się wody w określonych miejscach: duże wgłębienia umożliwiają bezproblemowe odprowadzenie deszczu. Ponieważ w związku z tym wykładzina podłogowa jest uważana za niezabezpieczoną, w niektórych gminach można zaoszczędzić na opłatach za opady. 

Idealny dla miłośników przyrody: możesz wprowadzić trochę zieleni na swój podjazd dzięki kostce trawnikowej jako wykładzinie podłogowej. 

Zdjęcie: iStock / Helin Loik-Tomson

Ile kamieni potrzeba do wybrukowania podjazdu??

Pytanie, które bardzo interesuje każdego, kto chce wybrukować swój podjazd – w końcu koszty zależą też mocno od tego, ile kamieni ostatecznie zużyjesz. Możesz się o tym przekonać szkicem podjazdu i planowanym układem ułożenia. Mając dokładne wymiary kostki brukowej, możesz obliczyć, ile kamieni będziesz potrzebować łącznie i w każdym rzędzie. Nie zapomnij zapewnić wystarczającej ilości miejsca na stawy. Już na planie ułóż krawężniki, aby wyciąć jak najmniej kostki brukowej.  

Może zainteresować Cię także majsterkowanie i naprawy Układanie nawierzchni tarasu: Instrukcje dla majsterkowiczów Balkon i taras Te wykładziny podłogowe są odpowiednie na tarasy i balkony

Wykop podjazd i przygotuj go pod podtorz

Przed przystąpieniem do układania podbudowy i brukowania podjazdu należy przekopać podjazd. Aby to zrobić, potrzebujesz następujących narzędzi:

 • Łopata i kilof
 • Żelazne pręty i sznur murarski
 • Wibrator
   

Abyś wiedziała, gdzie i jak głęboko trzeba kopać, używa się teraz żelaznych prętów i sznurka murarskiego. Użyj żelaznych prętów, aby wytyczyć późniejszy podjazd i zaciśnij sznur murarski na poziomie późniejszych krawężników. Granica i wykop powinny mieć nieco większy obszar niż późniejszy podjazd, ponieważ nadal potrzebne jest miejsce na krawężniki.
Teraz czas zabrać się do pracy: wykop na podjazd jest wyczerpujący i naprawdę wpadasz w ramiona. Posiadanie minikoparki może zaoszczędzić wiele pracy ręcznej. Ale możliwe jest również użycie łopaty, aby usunąć glebę na stabilne podłoże. Zwykle zaczyna się to na głębokości 50 centymetrów. Użyj sznurka murarza jako przewodnika podczas kopania. Podczas podnoszenia upewnij się, że zwracasz już uwagę na prawidłowe nachylenie przyszłego podjazdu. Należy zadbać o to, aby deszcz nie spływał w kierunku domu, a następnie gromadził się na ścianie domu. Właściwy organ poinformuje Cię, czy deszcz można po prostu skierować na ulicę. Jeśli nie możesz tego zrobić, alternatywą są kanały odwadniające, łóżka lub trawniki. Zaplanuj to podczas wykopywania podjazdu. Gdy osiągniesz wymaganą głębokość, musisz spulchnić glebę wibratorem. 

Podmurówka i krawężniki zapewniające stabilne wejście

Udało Ci się wykopać ziemię. Zanim będziesz mógł wybrukować podjazd, musisz zapewnić odpowiednią podbudowę. Składa się z dolnej i górnej warstwy podkładowej oraz podsypki żwirowej, na której później ułożysz kostkę brukową. Zasadniczo podkonstrukcja staje się coraz cieńsza od dołu do góry. Podczas gdy dolna warstwa podstawowa składa się z grubego żwiru, staje się coraz drobniejsza w kierunku góry. Oprócz materiału na warstwę nośną na podkonstrukcję potrzebne będą:
 

 • Grabie
 • taczka
 • Wibrator


Najpierw nałóż najniższą warstwę bazową, a następnie zadbaj o krawężniki. Dopiero wtedy nałożyć pozostałe warstwy. 

Zastosuj dolną warstwę podkładową podjazdu

Gruboziarnistą warstwę żwiru stosuje się jako dolną warstwę podkładową podczas układania podjazdu. Nakłada się go bezpośrednio na przygotowaną glebę i składa się z pokruszonego żwiru. Użyj grabi, aby lepiej rozprowadzić podkład na całej powierzchni. Warianty 0/56 lub 0/63 bardzo dobrze sprawdzają się jako podkład dolny. Oznacza to, że pokruszony żwir składa się z mieszanki kamieni 0 milimetrów i 56 milimetrów lub 63 milimetrów. 0 milimetrów odpowiada tutaj pyłowi kamiennemu.
Dolna warstwa bazowa powinna mieć głębokość od 20 do 25 centymetrów i musi być nakładana stopniowo. Więc najpierw zasyp dziesięć centymetrów żwiru, a następnie ubij glebę wibratorem. Następnie wypełnić resztę dolnego podbudowy i ponownie zagęścić. Po zakończeniu masz około 25 centymetrów miejsca na górny podsypkę i podsypkę żwirową wraz z kostką brukową. 

Jeśli brukujesz podjazd, dolna warstwa podłoża składa się z grubej warstwy żwiru. W razie potrzeby można to ubić ręcznym ubijakiem, ale wibrator jest lepszy.

Zdjęcie: iStock / Ralf Geithe

Ogranicz wejście krawężnikami

Po utworzeniu dolnego podłoża należy teraz ustawić krawężniki jako granicę. Upewnij się, że zrobiłeś to przed wypełnieniem pozostałych warstw. Krawężniki służą jako granica dla górnego podłoża i podsypki żwirowej. Krawężniki są dostępne w różnych kolorach. Jasnoszary, antracytowy czy brązowy: docelowo powinny pasować do kostki brukowej podjazdu. Oprócz krawężników potrzebne będą:
 

 • chudy beton
 • Miara składana i poziomica
 • Kielnia
 • Łopata i gumowy młotek
 • Szlifierka kątowa (jeśli trzeba wyregulować krawężniki)


Podczas wyrównywania krawężników użyj wcześniej naprężonej linii wyrównującej jako prowadnicy. To oznacza szczyt krawężników. Jeśli prowadnica została przesunięta podczas poprzedniej pracy, teraz konieczne jest ponowne jej wyrównanie najpóźniej. Koniecznie zwróć uwagę na prawidłowe nachylenie późniejszego wejścia. Następnie na dolną warstwę podkładu nałożyć chudy beton wilgotny od ziemi. Możesz otrzymać to jako gotowy suchy beton lub możesz po prostu sam go wymieszać.
Aby krawężniki później łączyły się bezpośrednio z linią prowadzącą, potrzeba około 15 centymetrów chudego betonu. Jednocześnie fundament, na którym stawiane są krawężniki, powinien mieć około 30 centymetrów szerokości. Następnie ułóż krawężniki i dopasuj je dokładnie do sznurka ściennego za pomocą poziomicy, miarki i gumowego młotka. Kiedy skończysz, nadal musisz cementować krawężniki betonem. W tym celu weź kielnię ścienną i wygładź zwilżony beton po obu stronach krawężników.  

Krawężniki służą jako granica i zapewniają stabilność. Umieść to na miejscu przed brukowaniem podjazdu.

Zdjęcie: iStock/brizmaker

Wypełnij górny podsypkę i przygotuj podjazd pod żwirową podsypkę

Teraz masz przerwę. Ale nawet jeśli w ogóle go nie potrzebujesz: musisz poczekać około tygodnia, zanim wypełnisz górny kurs podstawowy. Dopiero wtedy chudy beton wystarczająco mocuje krawężniki. Teraz wypełnij górną warstwę podstawową. Składa się z gruboziarnistego żwiru (0/45) lub betonu drenażowego i powinien mieć 15 cm grubości. Postępować analogicznie jak w przypadku dolnego podbudowy i na koniec zagęścić balast za pomocą wibratora.
Jeśli chcesz układać kable lub węże nawadniające pod swoim podjazdem, powinieneś teraz ułożyć specjalne rury KG w górnej warstwie nośnej. Rurki wykonane są z pomarańczowego plastiku i są niezwykle stabilne. Nawet jeśli obecnie nie masz żadnych kabli do ułożenia, możesz pozostawić wszystkie opcje otwarte dzięki rurom. Pozwala to uniknąć konieczności ponownego otwierania całego podjazdu później.

Zastosuj podsypkę żwirową na kostkę brukową

Teraz ostatnia warstwa nawierzchni podjazdu. Jako podkład pod kostkę brukową stosuje się mieszankę grysu i pokruszonego piasku. Możesz kupić gotową mieszankę o uziarnieniu od 1/3 do 2/5. Ta pięciocentymetrowa warstwa sprawia, że ​​kostka nie ślizga się i zachowuje stabilność wymiarową. Oprócz grysu potrzebne są również:
 

 • Pręty do ciągnięcia i deska do ciągnięcia
 • Sznurek murarski
 • Taczki i grabie


Weź zgrabiarkę i równomiernie rozprowadź wiór na całej górnej warstwie podbudowy. Ważne jest, abyś teraz pracował z milimetrową precyzją. Jeśli tego nie zrobisz, a potem utwardzisz podjazd, cała powierzchnia może już się nie zmieścić. Podczas rozkładania cięgien kieruj się dokładnie według sznurka murarza. Musi to być wyrównane z górną krawędzią późniejszych kostek brukowych. Ale ponieważ te zatopią się po potrząśnięciu, warto teraz rozciągnąć sznurek murarza o centymetr wyżej. Bo trzeba też ustawić podsypkę o centymetr wyżej - pomyśl o tym przy wkładaniu cięgien. Później możesz wyrównać górną krawędź kostki bezpośrednio z wyżej napiętym sznurem. Po wstrząśnięciu powierzchnia będzie tak wysoka, jak pierwotnie obliczono.
Ułóż pręty ciągnące równolegle do siebie w piasku i wygładź je za pomocą deski do ciągnięcia. Następnie nie zapomnij ponownie usunąć cięgieł. Gdy podłoże żwirowe jest wygładzone, nie należy po nim wchodzić, jeśli to możliwe. Ponieważ piasek nie jest już strząsany, nie powinno to stanowić problemu. 

Przed ułożeniem podjazdu należy wygładzić podsypkę żwirową. Jednak nie musisz już się strząsać.

Zdjęcie: iStock / _jure

Wybrukować podjazd i położyć kamienie na podsypce ze żwiru

Wszystko, co dotychczas robiłeś, to tylko przygotowania: to było bardzo ważne. Bo bez stabilnej nawierzchni nie da się prawidłowo wybrukować podjazdu. Zanim zaczniesz układać kostki, oprócz samej kostki brukowej potrzebujesz:
 

 • Młotek gumowy
 • Przecinarka do kamienia
 • Poziomica i sznur murarski


Teraz rozciągnij więcej sznurów murarskich poziomo po powierzchni, abyś mógł się zorientować podczas układania nawierzchni. Pamiętaj, że kostki brukowe zatopią się o cal, gdy je strząsniesz. Sznury muszą być rozciągnięte o jeden centymetr wyżej niż późniejsze wejście. Ułatwia to pracę i pozwala pracować bardziej precyzyjnie. Brukując orientujesz się dokładnie na sznurach. Nie ma nic bardziej irytującego niż krzywy podjazd. Najpierw przećwicz układanie trudnych wzorów. Dlatego nie kładź kamieni od razu na żwirze, ale raczej na ziemi lub istniejącej ścieżce.
Kiedy poczujesz się bezpiecznie, możesz zacząć układać poszczególne kostki brukowe w żwirze z domu lub garażu. Ty sam zawsze stoisz na powierzchni, która została już utwardzona, a nigdy na samym żwirze. Jeśli kamień jest krzywy, to nie ma znaczenia. Tylko nie próbuj przesuwać kamienia w żwirze, tylko umieść go z powrotem na miejscu. 
Może również utknąć, gdy zostanie włożony między dwie ułożone już kostki brukowe. Następnie użyj gumowego młotka, aby przesunąć kamień na miejsce. Potrzebny jest tu pewny instynkt: kamieni nie wolno wbijać w odłamki na siłę, powinny leżeć tylko lekko. Gdy dojdziesz do końca rzędu kamieni, rozmiar kostki brukowej może się nie zmieścić. Tutaj pomaga frezarka do kamienia. Brukujesz cały swój podjazd cegła po cegle. Zawsze używaj poziomicy, aby sprawdzić, czy żądane nachylenie jest prawidłowe. Jeśli konsekwentnie podążasz za sznurem murarza, nie powinno to stanowić problemu.
Wskazówka: W zależności od palety kostka nieznacznie różni się kolorem. Dlatego należy mieszać kostkę brukową z różnych palet.

Przy brukowaniu podjazdu, użyj sznurka murarskiego jako przewodnika. Gumowy młotek ustawia kostkę brukową we właściwej pozycji.

Zdjęcie: iStock / _jure

Ustabilizuj podjazd za pomocą zaprawy i wibratora

Gratulacje: prawie skończyłeś brukować podjazd. Aby kostka brukowa pozostała stabilnie na swoim miejscu, potrzebujesz teraz kruszywa fugowego, piasku lub piasku kwarcowego. Idealny jest również specjalny piasek hamujący chwasty. Dokładnie zamieść materiał między spoinami kostki brukowej. To nie tylko daje im wsparcie: bez piasku zostałyby również uszkodzone, gdy zostaną wstrząśnięte. Po rozsypaniu wystarczającej ilości piasku w fugach potrząśnij całym podjazdem wzdłuż i w poprzek. Upewnij się, że paski lekko zachodzą na siebie. Aby nie porysować kostki brukowej należy podłożyć gumowy fartuch pod płytę wibratora. Zawsze poruszaj wibratorem, w przeciwnym razie uszkodzisz kostkę brukową. Kiedy skończysz, powinieneś zamieść więcej fugi. Nie musisz być oszczędny: nadmiar materiału można łatwo zmieść. Lepiej zostawić go na podjeździe na kilka dni, aby mógł wniknąć w stawy.
Wskazówka: jeśli w stawach rosną chwasty, to żaden problem. Tutaj pokażemy, jak usunąć chwasty z chodnika i fugi.

Na koniec należy zamiatać piasek między fugami. Następnie kostka brukowa pozostaje na swoim miejscu.

Zdjęcie: iStock / eag1e

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here