Pomoc zakupowa dla seniorów: przegląd pomocy dostosowanej do potrzeb ”,

Towarzysząca pomoc w zakupach

Seniorzy korzystający z towarzyszącej pomocy zakupowej dokonują zakupów samodzielnie w możliwie największym stopniu. Otrzymasz jednak pomoc od towarzysza wszędzie tam, gdzie będzie to konieczne. Pomoc można udzielić na przykład w następujących obszarach:

 • Jedź do supermarketu iz powrotem
 • Porównanie cen między różnymi produktami
 • Sprawdzanie składu niektórych produktów
 • Prowadzenie zakupów
 • Kolejkowanie i płacenie przy kasie

Jeśli seniorzy nadal są w stanie samodzielnie poradzić sobie ze wszystkimi wymaganiami zakupowymi, towarzysząca im pomoc w zakupach może być nadal przydatna. Daje poczucie bezpieczeństwa i zapobiega subiektywnemu poczuciu przytłoczenia. Osoby poszkodowane wiedzą: jeśli podczas zakupów pojawi się problem, zawsze ktoś służy pomocą. 

Reprezentacyjna pomoc w zakupach

Pełnomocnik ds. zakupów przejmuje całkowicie zakup. Osoba nadzorowana jedynie spisuje listę zakupów i zapewnia niezbędne pieniądze. W przypadku seniorów z poważnymi ograniczeniami fizycznymi może być konieczna pełna reprezentacja podczas zakupów.
Jednak przy aktywnym udziale w zakupach eliminowana jest również odrobina codziennego życia towarzyskiego. Opiekunowie powinni zachęcać seniorów do wspólnych zakupów, chyba że istnieją ku temu dobre powody. Pełna zmiana jest nadal możliwa po próbie.

Pomoce w zakupach sprawiają, że żmudne ciągnięcie nie jest konieczne.

Zdjęcie: iStock / FredFroese

Dostawa

Usługi dostawcze oferowane są przede wszystkim w aglomeracjach miejskich przez sieci supermarketów takie jak EDEKA czy REWE. To nie są specjalne oferty dla seniorów, ale usługa, z której może skorzystać każdy. Zakup odbywa się online w koszyku na stronie supermarketu - tak jak normalne zakupy online. 
W dni powszednie czas dostawy jest zwykle dowolnie wybierany. Często możliwa jest również dostawa tego samego dnia towarów zamówionych przez Internet. Usługa może być nawet całkowicie bezpłatna. Darmowa dostawa zwykle ma miejsce po osiągnięciu minimalnej wartości zamówienia. 
Ta zaleta jest niwelowana przez dwie możliwe wady: 

 1. Asortyment online nie zawsze jest pełnym asortymentem w supermarkecie, ale często tylko wyborem.
 2. Kupujący nie ma możliwości sprawdzenia pewnych właściwości, np. jędrności lub dojrzałości owoców i warzyw czy jakości świeżego mięsa. 

Oprócz usług dostawczych supermarketów istnieją również inni dostawcy komercyjni. Wykonujesz porównywalną usługę na zasadzie niezależnej. Cena za te zewnętrzne usługi dostawy wynosi od 5 do 10 euro za dostawę. 

Transport wahadłowy

W wielu regionach wiejskich seniorzy mogą skorzystać z transportu wahadłowego do supermarketu. Autobusy kursują z przystanków do supermarketu o określonych godzinach, a następnie odwożą seniorów z powrotem na przystanki. Pierwsze projekty pilotażowe dotyczące autonomicznych usług wahadłowych bez kierowcy są już na miejscu. Istnieją również usługi odbioru i dostawy z oddziałów supermarketów. Przychodzisz do mieszkania i podrzucasz seniorów z zakupami bezpośrednio do mieszkania. Niektóre zakupy trafiają nawet do kuchni.

Wózek na zakupy

Wózek na zakupy jest prawdopodobnie najbardziej znanym i najczęściej używanym narzędziem ułatwiającym zakupy. Przypomina walizkę na kółkach, ale ma większe kółka i można ją otworzyć od góry, gdy stoisz. Pojemność od 50 do 80 litrów: wystarczy na tygodniowe zakupy. Korzystanie z wózka sklepowego wymaga sprawności fizycznej użytkownika.

Tutaj możesz dostać wózek na zakupy Royal.

Zdjęcie: Andersen SHOPPER MANUFAKTUR

Skaner zdrowia

Skanery zdrowia umożliwiają szybkie rejestrowanie składników produktu za pomocą kodu kreskowego. Pomoc przyda się wszystkim seniorom, którzy chcą lub muszą zwracać uwagę na skład pożywienia. Należą do nich na przykład:

 • cukrzycowy
 • Osoby z nietolerancją laktozy 
 • Osoby z alergią na gluten lub innymi alergiami
 • wegański
 • wegetariański

Towarzysząca/przedstawicielska pomoc zakupowa: Kto podejmie się tego zadania? 

Krewni i przyjaciele 

Jeśli masz szczęście, że masz w pobliżu pomocnych krewnych i przyjaciół, masz już możliwe pomoce w zakupach. Żadna ze stron nie powinna lekceważyć odpowiedzialności i wymaganego czasu.  
Każdy, kto robi zakupy dla innej osoby lub regularnie towarzyszy jej w zakupach, musi poświęcić na to wiele godzin w ciągu roku. Jeśli oprócz zakupów potrzebna jest dalsza pomoc w życiu codziennym, zdecydowanie warto złożyć wniosek o poziom opieki. W przypadku zgody powstaje prawo do zasiłku opiekuńczego, który ma stanowić zasiłek na wydatki na bliskich sprawujących opiekę. 

Codzienny towarzysz

Codzienni towarzysze pomagają seniorom organizować i radzić sobie z codziennym życiem. Obejmuje to również zakupy. Praca codziennego towarzysza jest słusznie nazywana opiekunem i została utworzona na mocy ustawy o dalszym rozwoju opieki (§ 87b SGB XI). Jeśli chcesz to poćwiczyć, musisz przejść czteromiesięczne krótkie szkolenie. Towarzyszy na co dzień znajdziesz tutaj:

 • usługi opieki ambulatoryjnej
 • Usługi opiekuńcze dla osób starszych
 • Organizacje opiekuńcze, takie jak Caritas i pomoc pracownicza
 • Platformy brokerskie w Internecie
 • tablice informacyjne w oddziałach supermarketów i bibliotekach 

Codzienni towarzysze są bardziej opłacalni niż pielęgniarki, które również mogą robić zakupy dla seniorów z usługami opieki ambulatoryjnej.

Usługi wizytowe i towarzyskie 

Usługi wizytowe i towarzyskie przejmują te same zadania, co codzienni towarzysze, w tym pomoc w zakupach. W przeciwieństwie do codziennego towarzysza, każdy, kto oferuje tę usługę, nie musi udowadniać żadnego przeszkolenia. 
Niektóre usługi związane z odwiedzaniem i towarzyszącymi są oferowane jako usługi wolontariackie; w większości przypadków jest to jednak kwestia płatnych pracowników zatrudnionych przez gminy lub organizacje charytatywne. Osoby fizyczne oferują również działalność na zasadzie niezależnej. Koszty zwiedzania i usług towarzyszących wahają się w granicach 15 euro za godzinę.  

Sfinansuj pomoce zakupowe kwotą ulgi

W celu sfinansowania pomocy towarzyszącej lub zastępczej w zakupach, kwota ulgi z ubezpieczenia pielęgnacyjnego jest dostępna dla osób o uznanym stopniu opieki. Jest dostępny dla wszystkich osób potrzebujących opieki, które znajdują się pod opieką w środowisku domowym. Oprócz własnego domu może to być również dom opiekuna lub placówka opiekuńcza. Kwota ulgi wynosi 125 euro. 
Kwota ulgi jest przeznaczona i przyznawana jako zwrot kosztów. W szczególności oznacza to, że pieniądze są wypłacane dopiero po przedstawieniu paragonów lub faktur za wykonane usługi. Nie ma jednak obowiązku składania wniosku przed podjęciem działań przez pomoc na zakupy. Aby pomoc zakupowa kwalifikowała się jako usługa podlegająca zwrotowi, musi zostać spełniony jeden z dwóch warunków:

 1. Usługodawcą jest opieka ambulatoryjna (poziom opieki 2 do poziomu opieki 5).
 2. Jest to uznana na mocy prawa państwowego oferta wsparcia w życiu codziennym (poziom opieki od 1 do 5).

Podstawą prawną ofert wsparcia w życiu codziennym jest § 45a Kodeksu Socjalnego XI. Lista uznanych świadczeniodawców jest dostępna na żądanie w funduszach ubezpieczeń na opiekę długoterminową.
Zasada zwrotu wymaga, aby osoba potrzebująca opieki wpłaciła zaliczkę na pomoc w zakupach. Można jednak uniknąć tego problemu podpisując deklarację oddelegowania ze służby pielęgniarskiej lub opiekuńczej. Rozliczenie odbywa się wówczas bezpośrednio między usługodawcą a funduszem ubezpieczenia na wypadek opieki długoterminowej. Osoba potrzebująca opieki nie musi się już o to martwić.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here