Dowód dochodu: informacje i wskazówki na pierwszy rzut oka ”,

Dowód dochodów to dokument potwierdzający Twoje miesięczne dochody. Oprócz płac i pensji obejmuje to również dochody z najmu, wypłaty emerytur i dochody kapitałowe. Tak więc dowód dochodu niekoniecznie musi być ostatnim odcinkiem wypłaty. Następujące dokumenty są również ważne jako dowód dochodu:

 • umowa o pracę
 • Zaświadczenie o dochodach od pracodawcy
 • Zawiadomienie o emeryturze
 • Wycena podatku dochodowego
 • Paragony bankowe
 • Rachunki za wynajem lub dzierżawę
 • Rachunek nadwyżki dochodów (EUR)
 • aktualne zaświadczenie o zarobkach
 • Sprawozdania roczne
 • Bilanse
 • Ocena biznesowa (BWA)
 • Powiadomienie o zatwierdzeniu świadczeń socjalnych
 • Zaświadczenie o zasiłku na dziecko
 • Rozliczanie papierów wartościowych

Nie możesz jednak użyć tego jako dowodu dochodu:

 • własnoręczne oświadczenia bez oficjalnych potwierdzeń (np. wyciągi bankowe)
 • Wnioski lub formularze wniosków o świadczenia rządowe
 • większe ilości gotówki
 • Informacje o Schufie
Możesz być również zainteresowany Pieniądze i prawo Finanse budynku: Jak przygotować się do spotkania w banku Oszczędności i finanse Miesięczne wydatki: Dochód a koszty utrzymania Oszczędności i finanse Budowanie kredytu: 6 najważniejszych wymagań na pierwszy rzut oka

Kto może poprosić o dowód dochodu??

Regularnie banki i właściciele mieszkań wymagają dowodu dochodu. Większość właścicieli chce zobaczyć swoją listę płac z ostatnich trzech miesięcy. Jako najemca powinieneś mieć przygotowane dokumenty najpóźniej przed podpisaniem umowy najmu. W bankach dowód dochodu jest częścią sprawdzania zdolności kredytowej w przypadku pożyczki.
Zdarza się, że kasa chorych żąda również dowodu dochodów – na przykład, jeśli chce obliczyć wysokość składki lub sprawdzić zwolnienie ze współpłacenia. Odmowa podania informacji nie jest dobrym pomysłem. W najgorszym przypadku kasa chorych może ustalić maksymalną kwotę.
Organy takie jak agencja pracy, urząd pracy lub urząd świadczeń rodzinnych mogą również zażądać potwierdzenia dochodów, zwłaszcza jeśli:

 • Należy obliczyć roszczenia alimentacyjne wobec dzieci i krewnych
 • Uzupełniasz swoje zarobki zasiłkami dla bezrobotnych (na przykład mini-pracami)
 • Chcesz ubiegać się o zasiłek mieszkaniowy lub zasiłek na dziecko
 • Otrzymałeś zasiłek dla bezrobotnych II i masz zamiar rozpocząć nową pracę
 • Ubiegasz się o zasiłek wychowawczy

W przypadku zasiłku rodzinnego i dodatku mieszkaniowego nie wolno przekraczać określonego limitu dochodów. W związku z tym potrzebujesz również do tego dowodu dochodu - zwykle w postaci rozliczenia podatku dochodowego.  

W celu sprawdzenia Twojej zdolności kredytowej bank potrzebuje również dowodu dochodów. Tylko wtedy można przyznać pożyczkę. 

Zdjęcie: iStock / Ridofranz

Skąd otrzymujesz dowód dochodu??

To zależy od Twojej aktualnej sytuacji: jesteś zatrudniony czy prowadzisz działalność na własny rachunek?? Czy otrzymujesz świadczenia socjalne, czy jesteś już na emeryturze?? Poniżej dowiesz się, które dokumenty są dla Ciebie istotne i skąd możesz je zdobyć.

Dowód dochodów dla pracowników i pracowników

Zazwyczaj Twój pracodawca prześle Ci listę płac automatycznie. Jeśli brakuje Ci kont, zapytaj o to swojego szefa. Lub możesz pobrać bezpłatny formularz „zaświadczenie o dochodach” z obszaru pobierania Federalnej Agencji Pracy i wydrukować go. Twój pracodawca może go wtedy wypełnić i podpisać za Ciebie.
Niektórzy wynajmujący i pożyczkodawcy wymagają również kopii umowy o pracę, aktualnego zaświadczenia o zarobkach od pracodawcy lub wyciągów bankowych z ostatnich trzech miesięcy. To, jakie dokumenty są wymagane, zależy od osoby i od tego, ile kredytu chcesz zaciągnąć.

Wskazówka:

Osoby, które regularnie składają zeznania podatkowe, mogą również odwołać się do wymiaru podatku dochodowego. Otrzymasz zawiadomienie z urzędu skarbowego, gdy tylko dokładnie sprawdzi Twoje dochody.

Dowód dochodów dla emerytów

Utrzymujesz emeryturę i nie masz innych dochodów? Wtedy możesz wykorzystać decyzję Niemieckiego Ubezpieczenia Emerytalnego jako dowód dochodu. To zwykle wystarcza. Nie musisz nic robić, aby uzyskać ten dowód. Zostanie on wysłany do Ciebie automatycznie.

Dowód dochodu dla samozatrudnionych

Osoba samozatrudniona nie może okazać umowy o pracę ani odcinka wypłaty. Jednak wynajmujący akceptują również inne dokumenty - takie jak roczne sprawozdanie finansowe lub rozliczenie podatku dochodowego. Prowadzisz małą firmę i nie masz księgowego do sporządzania rocznych sprawozdań finansowych? Wtedy wystarczy uproszczona reprezentacja Twoich dochodów i wydatków, tak zwana kalkulacja nadwyżki dochodów (EÜR). Mogą je tworzyć osoby pracujące na własny rachunek za pomocą specjalnego oprogramowania. Możesz też wydrukować wyciągi bankowe z ostatnich trzech miesięcy.

Roczne sprawozdanie finansowe może być również wykorzystane jako dowód dochodu. 

Zdjęcie: istock / picha

Dowód dochodu dla poszukujących pracy

Osoby zarejestrowane jako poszukujące pracy i poszukujące nowego mieszkania mogą zabrać ze sobą zgłoszenie otrzymania zasiłku dla bezrobotnych. Czy to wystarczy, zależy od właściciela. Jeśli jednak ubiegasz się o pożyczkę, Twoje szanse jako osoby poszukującej pracy są złe. Zazwyczaj potrzebujesz kogoś, kto ma stały dochód, który poręczy za Ciebie.

Dowód dochodów dla studentów

Studenci nie mają (prawie) żadnych dochodów, ale czasami nadal potrzebują dowodu dochodów – na przykład do własnych czterech ścian. Student nie zarabia dużo, pracując jako kelner w sąsiedniej kawiarni, ale wciąż ma w ręku dowód właściciela. Jeśli nie masz pracy w niepełnym wymiarze godzin, możesz skorzystać z następujących dokumentów:

 • Dowód dochodów dla kredytów studenckich
 • Oświadczenie o gwarancji najmu przez rodziców

Jeśli student chce uzyskać pieniądze od państwa, czyli ubiegać się o kredyt studencki, potrzebuje też dowodu dochodów. Ale nie jego, ale rodziców…. Matka i ojciec muszą udowodnić, ile zarabiają. Od tego dochodu zależy, czy i ile Twój syn lub córka otrzyma kredyty studenckie.  

Być może zainteresuje Cię również Prawo i podatki Rozwiązanie umowy najmu: te okresy wypowiedzenia dotyczą odcinków wypłat prawa i podatków, wyciągów bankowych i tym podobnych. - co mam zachować na jak długo? Oszczędności i finanse w postaci kredytów mieszkaniowych Młodzi dorośli są konserwatywni, jeśli chodzi o inwestycje

Co właściciele powinni wziąć pod uwagę?

Jako właściciel grasz bezpiecznie z dowodem dochodu. Pomoże Ci ocenić, czy przyszłego najemcę stać na czynsz za mieszkanie. Masz dwie możliwości: albo pytasz o miesięczny dochód w ramach samooceny najemcy. Możesz też poprosić o pokazanie paragonów bezpośrednio. Jeśli zainteresowany kłamie i podaje nieprawdziwe informacje o swoich dochodach, masz prawo do wypowiedzenia najemcy bez wypowiedzenia. Przy okazji: Ze względu na ochronę danych może on zamazać dane osobowe w rachunku zysków i strat. W przypadku braku umowy najmu z zainteresowanym jesteś zobowiązany do zniszczenia lub zwrotu przedłożonych dokumentów. Jednak niektórzy najemcy nie są w stanie pokazać swoich odcinków wypłaty ani wyciągów bankowych, ale będą trzymać swoje umowy o pracę pod nosem. Upewnij się, że zwracasz uwagę na określony termin pracy i poproś o przedstawienie dodatkowych zabezpieczeń. Jeśli najemca nie może lub nie chce przedstawić dowodu dochodów, lepiej nie zawierać z nim umowy najmu.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here