Doposażenie rolet elektrycznych”,

Kwestia komfortu: doposażenie rolet elektrycznych

Elektrycznie sterowane rolety zapewniają maksymalną wygodę. Ponieważ pozycje rolet można zmieniać jednym naciśnięciem przycisku bez żadnego wysiłku. Komfort jest wyższy, jeśli możliwe jest wiele innych funkcji w połączeniu z jazdą przez elementy sterujące i czujniki. Obejmuje to automatyczne zaciemnianie o określonych porach dnia, funkcje zależne od pogody lub jednoczesne uruchamianie wszystkich żaluzji.

Sterowanie roletami za pomocą przełącznika © bhein, fotolia.com

Jeśli chcesz doposażyć rolety w sposób elektryczny, masz dwie opcje, które znacznie różnią się pod względem nakładu pracy i technologii. Oba opierają się jednak na tym, że w każdym przypadku należy ułożyć linię elektryczną.

Instalacja elektryczna jest dla laika tematem tabu

Praca przy instalacji elektrycznej to właściwie tabu dla laików! Tak mówi paragraf 13 „Rozporządzenia o połączeniach niskonapięciowych”. Zakaz ten dotyczy wszystkich instalacji elektrycznych w domu. Nawet gniazdka lub włączniki światła nie mogą być wymieniane, chociaż części zamienne do nich są swobodnie dostępne w sklepach. Dealerzy zabezpieczają się odpowiednimi ostrzeżeniami.

Z jednej strony można zastosować nawijarki z napędem elektrycznym, z drugiej strony można zainstalować elektryczne silniki rurowe. Obie opcje otwierają pełną automatyzację. Na przykład z zegarem lub modułem zmierzchowym. Możesz zamykać lub otwierać rolety o określonych porach lub o zmierzchu.

aż do 30% zapisać

Znajdź elektryka
Tanie oferty

porównaj oferty
 • Sieć ogólnokrajowa
 • Kwalifikowani dostawcy
 • Nie wiążący
 • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańszych elektryków, porównaj oferty i zaoszczędź.

Zmodernizuj elektryczny zwijacz pasa

Elektryczny zwijacz pasa do rolet © stockphoto-graf, stock.cegła suszona na słońcu.com

Wszystkie ręczne nawijarki pasa można zastąpić elektrycznymi nawijaczami pasa. Niezależnie od tego, czy są natynkowe czy podtynkowe. W najprostszej wersji rolety można podnosić lub opuszczać elektrycznie za pomocą przełącznika. Z reguły roletę można zatrzymać w dowolnej pozycji. Elektryczne nawijarki taśm ze zintegrowanym zegarem oferują opcję „otwarcia” lub „zamknięcia” rolety w ustalonych godzinach.

Programowalne nawijarki taśmowe oferują dalsze rozbudowane funkcje, takie jak indywidualne ustawianie pór dnia, tygodnia czy weekendu. Dodatkowy czujnik zmierzchu automatycznie zamyka roletę o zmierzchu i ponownie otwiera roletę o wschodzie słońca.

Przed podjęciem decyzji o zastosowaniu elektrycznej nawijarki taśmowej należy określić niezbędną siłę rozciągającą. Decydującym czynnikiem jest wielkość rolety. Ponieważ im większa roleta, tym więcej siły musi użyć elektryczny napęd pasowy.

Siła rozciągająca wynika z powierzchni i materiału rolety:

Szerokość w metrach x wysokość w metrach = powierzchnia w metrach kwadratowych

Powierzchnia w metrach kwadratowych x materiał w kilogramach na metr kwadratowy = siła rozciągająca

żaluzje plastikowe około 5 kg/m², żaluzje aluminiowe około 7 kg/m² i drewniane żaluzje około 11 kg/m².

Przykład:

Posiadasz roletę plastikową o szerokości 2,20 metra i długości 1,80 metra. Skutkuje to następującą niezbędną siłą rozciągającą:

2,2 mx 1,8 m = 3,96 m²

3,96 m² x 5 kg / m² = 19,8 kg

Wymagany elektryczny zwijacz pasa musi być w stanie wytrzymać siłę ciągnącą co najmniej 19,8 kg. Aby być po bezpiecznej stronie, zaokrąglij ustaloną siłę rozciągającą! Zwykle znajduje się na opakowaniu lub w instrukcji obsługi dostawcy.

Żaluzje: Przykłady obliczeń siły rozciągającej

Elektryczne nawijarki taśm wymagają podłączenia elektrycznego 230 V. Do instalacji należy użyć kabla o oznaczeniu NYM-J 3 x 1,5. Podłączenie zasilania odbywa się przez skrzynkę przyłączeniową w odpowiednim pomieszczeniu. Jeśli jest za daleko, można również użyć najbliższego gniazdka. Linia zasilająca kolor do koloru jest podłączona do gniazda;. Połączenie wykonuje się zgodnie ze schematem połączeń producenta nawijarki taśmy. Ułożenie linii zasilającej pod tynkiem jest bardziej atrakcyjne wizualnie, ale znacznie bardziej pracochłonne. Ci, którzy unikają skomplikowanych prac remontowych, mogą skorzystać również z wąskiego kanału kablowego.

Doposażenie w elektryczną nawijarkę taśmową: wprowadzenie krok po kroku

Zasady bezpieczeństwa instalacji elektrycznej

Prąd elektryczny jest niezwykle niebezpieczny i może być śmiertelny. Dlatego:

 1. Przed przystąpieniem do pracy przy urządzeniach elektrycznych wyciągnij wtyczkę zasilania.
 2. Zawsze wyłączaj zasilanie przed rozpoczęciem prac instalacyjnych. Wyłączyć bezpiecznik należący do odpowiedniego obwodu.
 3. Przyklej etykietę informacyjną do skrzynki bezpieczników, aby zapobiec przypadkowemu ponownemu włączeniu bezpiecznika.
 4. Sprawdź, czy dany system nie jest pod napięciem.
 5. Ręce z dala od połączeń domowych i uszczelnionych liczników i głównych bezpieczników!
 6. Wykonywać tylko prace elektryczne, dla których dostępna jest specjalistyczna wiedza!
 7. Nie używaj, nie odłączaj ani nie usuwaj przewodu ochronnego do innych funkcji.
 8. Sprawdź działanie przewodu ochronnego po zakończeniu pracy!
Instalacja elektryczna: zasady bezpieczeństwa, których należy przestrzegać

Zmodernizuj elektryczny silnik roletowy

Z reguły rolety można doposażyć w tzw. silnik rurowy. W tym celu wałek w skrzynce rolety, po którym roleta toczy się w górę i w dół, zastępuje się silnikiem rurowym. W celu podłączenia elektrycznego silnika 230 V należy wprowadzić kabel do skrzynki rolety. Tutaj również do instalacji należy użyć kabla o oznaczeniu NYM-J 3 x 1,5. Przełącznik migawki jest następnie zainstalowany. Gniazdo może być wykorzystane do linii przełączników i istniejącej skrzynki nawijarki taśmy do zainstalowania przełącznika, ponieważ nie jest już potrzebne.

Elektryczny silnik roletowy © Jürgen Fälchle, fotolia.com

Do obsługi elektrycznego silnika rolety wystarczy prosty przełącznik żaluzjowy z funkcją góra-dół. Funkcje są ze sobą powiązane. Po uruchomieniu wyłącznika silnik przesuwa się do ustawionej pozycji końcowej, a następnie wyłącza się wyłącznikiem krańcowym. W międzyczasie całkowicie możliwe jest zatrzymanie rolety. Wystarczy przywrócić aktywowany przełącznik do pozycji wyjściowej, a silnik się zatrzyma.

Budowa elektrycznego silnika roletowego

Podobnie jak w przypadku nawijarki, dostępne są również wersje programowalne dla elektrycznego silnika rurowego z rozbudowanymi funkcjami. Tutaj również należy zwrócić uwagę na siłę rozciągającą silnika rurowego. Ogólnie rzecz biorąc, instalacja jest znacznie bardziej złożona niż w przypadku elektrycznych napędów pasowych, ponieważ potrzeba więcej etapów pracy.

Ważny: Odłącz energię
Wyłączyć odpowiednią maszynę (bezpiecznik) w skrzynce rozdzielczej! Sprawdź, czy w linii nie ma prądu za pomocą Duspol (tester napięcia). Ale uważaj! Światła są włączane i wyłączane za pomocą przełącznika. A więc: naciśnij przełącznik i sprawdź ponownie. Jeśli w obu przypadkach nie zmierzono napięcia, możesz pracować na linii.

Najpierw należy otworzyć skrzynkę rolety i wyjąć roletę z szybu. Następnie wał jest usuwany z prowadnicy, a silnik rurowy jest wkładany do wałka po właściwej stronie i ponownie wsuwany do prowadnicy. Ze względów optycznych potrzebna skrzynka przyłączeniowa jest zwykle umieszczana w skrzynce rolety. To jest, gdzie linia zasilająca, linia silnika i linia przełącznika są odpowiednio włożone i okablowane. Instrukcje zazwyczaj można znaleźć w instrukcji montażu silnika. Należy upewnić się, że ani skrzynka przyłączeniowa, ani ułożone kable nie blokują ani nawet nie blokują rolety. Przed zamknięciem skrzynki rolety należy przeprowadzić test działania. Zamknij skrzynkę rolety dopiero wtedy, gdy modernizacja działa prawidłowo. Ponieważ skrzynka rolety często musi być ponownie pomalowana, a nawet ponownie tapetowana po otwarciu skrzynki, zaleca się ułożenie kabli pod tynkiem.

Koszty doposażenia w rolety elektryczne

Przedział cenowy doposażenia rolet jest stosunkowo duży, ponieważ istnieje niezliczona ilość różnych wariantów, możliwości programowania, jakości i uciągu nawijarek taśm i silników rurowych. Ale oblicz co najmniej 200 euro, wliczając w to instalację dla każdej żaluzji. Jeśli w bezpośrednim sąsiedztwie nadal nie ma połączenia z prądem, możesz przyjechać za 350 euro lub więcej za roletę.

Przegląd kosztów komponentów

Podane ceny są cenami średnimi, które mogą się znacznie różnić z wymienionych powodów.

 • Nawijarka elektryczna wraz z akcesoriami 135 euro
 • Silnik rurowy wraz z akcesoriami 270 euro
 • Elektryk kosztuje 150 euro

Planując nowy budynek, należy zaplanować doprowadzenie zasilania bezpośrednio do poszczególnych okien. Zwłaszcza jeśli myślisz o wyposażeniu swojego domu jako domu inteligentnego w elektroniczne połączenie w sieć poszczególnych elementów.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here