Doposażenie w elektryczne sterowanie roletami”,

Doposażenie w elektryczne sterowanie roletami - informacje i porady

Jeśli własne okna można zamknąć za pomocą rolety, ma to wiele zalet: okna są chronione przed próbami włamania, a światło, ciepło, a nawet owady można skutecznie zablokować w razie potrzeby. Zwłaszcza starsze rolety są zwykle obsługiwane ręcznie. Oznacza to, że roletę należy podnosić i opuszczać za pomocą pasa wykorzystując siłę mięśni. Zajmuje to trochę czasu i może być bardzo wyczerpujące.

Zwłaszcza w przypadku większych żaluzji, które nadal mogą być wykonane z drewna, na pasek trzeba przeciągnąć znaczne ciężary. Nowoczesne rolety zazwyczaj wyposażone są w silnik, który sprawia, że ​​obsługa ręczna staje się przestarzała. Natomiast starsze modele nie mają tego typu pomocy. Na szczęście doposażenie w elektryczne sterowanie roletami nie jest trudne. Poniższy poradnik pokazuje, jakie są opcje i jakie czynniki należy wziąć pod uwagę podczas wdrażania.

Sterowanie roletami za pomocą przełącznika © bhein, fotolia.com

Jakie są zalety elektrycznego sterowania roletami?

Jeśli chodzi o elektryczne sterowanie roletami, od razu rzuca się w oczy jedna zaleta: ręczna obsługa nie jest już konieczna. Oznacza to mniejsze nakłady czasu i jednocześnie większy komfort, ponieważ ciężki ciężar rolet nie musi być już ręcznie nawijany i rozwijany. To znaczna ulga, szczególnie dla seniorów lub osób z niepełnosprawnością ruchową. Ponadto, elektryczne sterowanie roletami ma inne zalety:

Na przykład sterowanie można połączyć z zegarem. Gwarantuje to, że okiennice zamykają się niezawodnie, nawet gdy nikogo nie ma w domu. Gwarantuje to niezawodną ochronę przed włamaniem nawet w okresie wakacyjnym. Dodatkowo można zintegrować dodatkowe moduły, które są uruchamiane z określonego poziomu światła słonecznego, a następnie zapewniają automatyczne sterowanie roletami.

Zalety elektrycznego sterowania roletami w skrócie:

 • obsługa ręczna staje się przestarzała
 • większy komfort również dla seniorów
 • automatyczne sterowanie nawet w przypadku nieobecności
 • dodatkowe moduły, takie jak timery itp. integrowalny

Jakie są możliwości doposażenia w elektryczne sterowanie roletami??

Jeśli chodzi o doposażenie w elektryczne sterowanie roletami, istnieją w zasadzie dwie różne opcje:

 • elektryczny zwijacz pasa
 • silnik elektryczny w skrzynce rolety

Oba warianty są obecnie bardzo popularne i można je w zasadzie zastosować do wszystkich rolet sterowanych ręcznie. Różnią się jednak znacznie pod względem kosztów i nakładu pracy. Nawijarka elektryczna jest prostszą opcją, którą mogą szybko wdrożyć nawet niedoświadczeni rzemieślnicy z niewielką wiedzą. W zależności od wybranego modelu koszty zwykle mieszczą się w przedziale od dwóch do trzech cyfr dla samej nawijarki taśmy. To przejmuje nawijanie i rozwijanie taśmy rolety, dzięki czemu nie jest już potrzebna ręczna obsługa siłą mięśni.

Elektryczny silnik roletowy © Jürgen Fälchle, fotolia.com

Montaż silnika elektrycznego w skrzynce rolety wiąże się z większym nakładem pracy, a także wiąże się z wyższymi kosztami. Najczęściej używa się do tego silników rurowych, które wraz z akcesoriami często kosztują około 250,00 euro. Decydujące jest to, że roleta wyposażona w silnik nie jest już wtedy podnoszona i opuszczana za pomocą systemu pasów, ale raczej systemu ciągnącego. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na elektryczny zwijacz taśmy, czy silnik do rolet - faktem jest, że koszty są kalkulowane tylko dla jednego okna na raz. Do każdej rolety należy zastosować oddzielny silnik lub roletę. możliwość zamontowania osobnego nawijarki pasa.

aż do 30% zapisać

Regionalni rzemieślnicy
Tanie oferty

porównaj oferty
 • Sieć ogólnokrajowa
 • Kwalifikowani dostawcy
 • Nie wiążący
 • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańszych regionalnych rzemieślników i firmy specjalistyczne, porównaj oferty i oszczędź do 30%. Zapytaj teraz bez zobowiązań

Doposażenie w elektryczną nawijarkę taśmową: co należy wziąć pod uwagę?

Jeśli chcesz doposażyć roletę w elektryczny zwijacz taśmy, aby w przyszłości oszczędzić sobie ręcznej obsługi i być może zainstalować timer lub inną finezję techniczną, musisz wziąć pod uwagę kilka ważnych aspektów. Z jednej strony jest wymagana siła ciągnąca, która odgrywa decydującą rolę w doborze silnika.

Siła rozciągająca jest decydująca, aby wbudowany silnik mógł bezpiecznie i niezawodnie podnosić i opuszczać roletę. Jeśli silnik nie ma wystarczającej przyczepności, jego funkcjonalność jest osłabiona i może się przepalić. Wymagana siła rozciągająca zależy m.in. od wielkości okna, ale także od materiału rolet. Na przykład drewno jest znacznie cięższe niż aluminium, które z kolei waży więcej niż plastik. Przed zakupem nawijarki elektrycznej należy obliczyć odpowiednią siłę rozciągającą.

Pomoże w tym poniższe przykładowe obliczenie.

 • Rolety plastikowe: ok. 5 kg na m²
 • Rolety aluminiowe: około 5,5 kg na m²
 • Okiennice drewniane: około 11 kg na m²

Waga na metr kwadratowy jest teraz mnożona przez wysokość i szerokość konkretnego okna:

1,5m x 2,5m x 5,5kg = 20,625kg

Aby mieć absolutną pewność, że siła naciągu nawijarki jest dokładnie dopasowana do własnej rolety, należy dołożyć dodatkowe 10 - 15%. Dla powyższego przykładu odpowiednia jest elektryczna zwijarka taśmowa o sile naciągu 23 kg. Odpowiednie informacje można znaleźć w szczegółach produktu nawijarki taśmowej.

Do modernizacji elektrycznego sterowania roletami lub. Aby móc zamontować zwijarkę elektryczną, należy również upewnić się, że jest ona zasilana energią elektryczną. W związku z tym ta nawijarka musi być podłączona do zasilania za pomocą kabla. To zadanie powoduje dodatkowe koszty lub. Obciążenie pracą.

Podczas doposażenia w elektryczny zwijacz pasa należy przestrzegać szczegółów:

 • Robocizna / koszty urządzenia i instalacji
 • wymagana siła ciągnąca musi być obliczona indywidualnie
 • Nawijarka musi być podłączona do zasilania

Doposażenie w elektryczny silnik rolet: na co należy zwrócić uwagę?

W porównaniu z doposażeniem w nawijarkę elektryczną, późniejszy montaż silnika roletowego okazuje się wariantem znacznie droższym i jednocześnie bardziej pracochłonnym. Podobnie jak w przypadku elektrycznego nawijarki taśmowej, również w silniku rolet decydującą rolę odgrywa siła ciągu: im większe i cięższe rolety, tym silniejszy musi być silnik.

Mocniejsze silniki i jednocześnie wyższa cena. Podobnie jak w przypadku nawijarki elektrycznej, silnik rolety również musi być zasilany prądem, co wiąże się z układaniem kabli elektrycznych. Najpóźniej w takim przypadku warto skonsultować się ze specjalistą, aby upewnić się, że kable są ułożone prawidłowo. Może to skutkować dodatkowymi kosztami.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here