Sprawdź prawidłowo napięcie elektryczne

Sprawdź prawidłowo napięcie elektryczne: powinieneś o tym wiedzieć

Po pierwsze: praca przy instalacji elektrycznej to dla laika temat tabu! Zwłaszcza, gdy kable lub linie są pod napięciem. Nie bez powodu montaż instalacji elektrycznych jest jednym z mistrzowskich rzemiosł w Niemczech. Oznacza to, że prace przy instalacji elektrycznej musi zawsze wykonywać specjalista. Każdy, kto jako doświadczony majsterkowicz chciałby jeszcze wykonać część prac z branży elektrycznej, zdecydowanie powinien wcześniej uzgodnić to ze specjalistyczną firmą.

Termin „test napięcia” jest ogólnie rozumiany jako trzy różne rzeczy:

  1. Test fazy
  2. Test napięcia
  3. Pomiar napięcia

Test fazy

Test fazy © Paweł, stock.cegła suszona na słońcu.com

Tester fazy, często błędnie określany jako tester napięcia, służy jedynie do odnalezienia przewodu zewnętrznego i nie zastępuje testera napięcia (Duspol). Tester faz to zazwyczaj nic innego jak śrubokręt z rezystorem szeregowym i lampą jarzeniową, przeznaczony do napięć AC do 250V.

Jak działa tester fazy

Jeśli przyłożysz tester fazy do przewodu pod napięciem i dotkniesz palcem tylnej powierzchni styku, zaświeci się lampka jarzeniowa. W ten sposób wskazuje napięcie, a tym samym identyfikuje przewód zewnętrzny.

To nie jest test napięcia!! Dzieje się tak dlatego, że tester faz nie działa m.in. przy dobrze zaizolowanych butach lub na skutek indukcji pokazuje napięcie tam, gdzie nie ma napięcia.

Tester fazy nie może określić braku napięcia! aż do 30% zapisać

Znajdź elektryka
Tanie oferty

porównaj oferty
  • Sieć ogólnokrajowa
  • Kwalifikowani dostawcy
  • Nie wiążący
  • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańszych elektryków, porównaj oferty i zaoszczędź.

Test napięcia

Test napięcia © Jens Rother, stock.cegła suszona na słońcu.com

Jeśli chcesz prawidłowo sprawdzić napięcie, musisz zawsze używać testera napięcia, znanego również jako Duspol. Testery napięcia są znormalizowane (EN 61243-3 / VDE 0682 część 401) i mają dwa bieguny. Napięcie, do którego może być używany Duspol, jest podane na urządzeniu. W przeciwieństwie do testerów faz, dwubiegunowe testery napięcia zapewniają wiarygodne wyniki testów.

Dwubiegunowy tester napięcia umożliwia prawidłowy test napięcia

Testery napięcia składają się z wyświetlacza i dwóch sond pomiarowych. Jedna z elektrod testowych jest zintegrowana w obudowie wyświetlacza, druga jest połączona na stałe kablem z uchwytem. Aby chronić tester napięcia i osobę wykonującą test, w urządzeniu znajduje się kilka rezystorów szeregowych, które ograniczają prąd testowy i dzielą napięcie w dół do rzeczywistego układu pomiarowego do kilku woltów.

Dwie linie stykają się z elektrodami testowymi w celu pomiaru napięcia. Napięcie jest wyświetlane poprzez, w zależności od wersji testera napięcia

  • lampa jarzeniowa i wskaźnik,
  • diody LED,
  • lub wyświetlacz cyfrowy.

Ten dwubiegunowy test jest niezależny od uziemienia i daje wiarygodne wyniki testu. Tester napięcia może również wyświetlać napięcia między różnymi przewodami zewnętrznymi w sieci trójfazowej. Ten test napięcia jest konieczny, gdy trzeba znaleźć fazy obwodu prądu przemiennego.

Tester napięcia jest najczęściej używany, jednak gdy konieczne jest określenie, czy kable lub linie są pod napięciem, czy nie. Ale także aby sprawdzić poprawność podłączenia gniazd. Poziom napięcia między ziemią a fazą, fazą i przewodem neutralnym oraz między ziemią a przewodem neutralnym jest mierzony w celu określenia, czy element jest prawidłowo podłączony do swoich styków i uziemiony.

Pomiar napięcia

Pomiar napięcia © BillionPhotos.com, akcje.cegła suszona na słońcu.com

W celu określenia dokładnego napięcia należy przeprowadzić pomiar napięcia. Zwykle używa się do tego multimetru. Woltomierz jest używany tylko w rzadkich przypadkach. Urządzenia pomiarowe mogą wyglądać zupełnie inaczej w zależności od projektu i producenta.

Multimetr ma jeden lub więcej przełączników lub przycisków do wyboru trybu pracy. W przypadku pomiarów w domowej instalacji elektrycznej urządzenie musi być ustawione na napięcie zmienne (VAC) (napięcie stałe to VDC). Ponieważ mogą tu występować napięcia do 400 woltów, multimetr jest ustawiony na V dla „większych napięć” (mV dla „mniejszych napięć”). Jakie napięcie może wytrzymać urządzenie, można znaleźć w instrukcji obsługi.

Multimetr z funkcją auto-zakresu umożliwia wygodny pomiar napięcia

Wygodne urządzenia mogą automatycznie wybrać zakres pomiaru napięcia (funkcja automatycznego zakresu). Niektóre urządzenia posiadają również opcje pomiaru częstotliwości, pojemności, indukcyjności oraz właściwości tranzystorów i diod. Pomiar jest bardzo łatwy, ponieważ jednostki miary są wyświetlane na wyświetlaczu. Ponadto wiele multimetrów posiada obwody zabezpieczające przed przeciążeniem i nieprawidłowym podłączeniem biegunów.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here