Doposażenie rolet elektrycznych”,

Elektrycznie sterowana nawijarka ma wbudowany silnik, który zwija istniejący pas. Do obsługi, czyli otwierania i zamykania rolety wystarczy wcisnąć tylko jeden przycisk. W zależności od modelu można również zintegrować zegar, aby roleta otwierała się i ponownie zamykała w określonych godzinach. Szczególnie dobre urządzenia mają nawet odbiornik radiowy i umożliwiają sterowanie za pomocą pilota radiowego.
 

Wybierz zwijacz pasa z napędem elektrycznym

Przed przystąpieniem do modernizacji należy najpierw obliczyć siłę ciągnącą. Ponieważ im większa i cięższa roleta, tym większa siła, z jaką musi sobie poradzić elektryczny napęd pasowy.
Aby obliczyć siłę naciągu, wystarczy pomnożyć rozmiar rolety (szerokość x wysokość) przez materiał rolety. W zasadzie można liczyć na ok. 5 kg/m² na roletę wykonaną z tworzywa sztucznego. Wartość orientacyjna 7 kg/m² obowiązuje dla rolet aluminiowych i około 11 kg/m² dla rolet drewnianych.
Przykładowe obliczenia: Roleta ma 2,80 m szerokości, 1,90 m długości i jest wykonana z tworzywa sztucznego. Możesz więc obliczyć siłę rozciągającą w następujący sposób: 2,80 m x 1,90 m x 5 kg = 26,6 kg. Potrzebujesz więc nawijarki elektrycznej o sile ciągu co najmniej 26,6 kg. Zazwyczaj te informacje można znaleźć w opisie dostawcy

Podłącz elektryczny zwijacz paska

Aby podłączyć zwijacz paska, upewnij się, że w pobliżu okna znajduje się gniazdo. Sprawdź wcześniej, czy jest tam 230 V i upewnij się, że w ścianie nie ma kabli, które mogłyby zostać przypadkowo przewiercone. Generalnie zaleca się, aby te prace wykonał specjalista.
Teraz weź kabel instalacyjny NYM-J 3 x 1,5 i poprowadź go od gniazda do nawijarki. Wskazówka: ten projekt najlepiej sprawdza się w trakcie remontu, ponieważ wtedy można ułożyć przewód zasilający pod tynkiem, a następnie przemalować ściany. W przeciwnym razie można również zastosować kanał natynkowy o wymiarach 15 x 15 milimetrów.
Bardzo ważne jest, aby nawiązać połączenie tylko przy wyłączonym zasilaniu.
Zanotuj następujące informacje:
 

 • Zielony i żółty przewód: przewód ochronny
 • Przewód niebieski: przewód neutralny
 • Czarny/brązowy przewód: przewód pod napięciem

Najpierw przewód ochronny (zielono-żółty) jest podłączony do zacisku przewodu ochronnego. Następnie niebieski przewód jest zaciśnięty na zacisku "N". Na koniec przewód czarno-brązowy jest zaciśnięty na zacisku "L".

Elektryczna nawijarka do paska: instaluj krok po kroku

Usuń zwijacz paska.

Zdjęcie: somfy

1. krok
Całkowicie opuścić roletę. Następnie zdejmij pokrywę i zdejmij nawijacz paska. Czyniąc to, delikatnie rozluźnij ręcznie sprężynę i odkręć taśmę z nawijarki.

Zainstaluj nowy nawijacz paska.

Zdjęcie: somfy

2. krok

Teraz możesz zainstalować nową elektryczną nawijarkę do paska (tutaj Easylift firmy Somfy). W tym celu poluzuj obudowę obudowy, naciskając jednocześnie boczne przyciski w dół.

Dokręć nawijacz paska.

Zdjęcie: somfy

3. krok

Teraz wsuń nawijarkę do kieszeni w ścianie i mocno ją przykręć.

Zapnij baterię w etui i naładuj ją.

Zdjęcie: somfy

4. krok

Akumulator jest przymocowany do obudowy za pomocą gumy mocującej. Aby się naładować, włóż wtyczkę urządzenia do gniazdka (230 V) i poczekaj, aż bateria się naładuje.

Wymień obudowę i skróć koniec paska.

Zdjęcie: somfy

5. krok

Teraz załóż obudowę.

Skróć koniec paska.

Zdjęcie: somfy

6. krok
Skróć zwisający koniec pasa dokładnie pół metra nad górną krawędzią nawijarki pasa.

Przypnij blachę do paska i sfazuj rogi.

Zdjęcie: somfy

7th. krok

Przypnij blachę do paska i sfazuj rogi.

Teraz zaznacz 18,5 centymetra od końca paska.

Zdjęcie: somfy

ósmy. krok

Teraz zaznacz 18,5 centymetra od końca paska.

Wsuń pasek do obudowy aż do oznaczenia.

Zdjęcie: somfy

9. krok
I na koniec wepchnij pasek do obudowy aż do kreski - sam się napina.

Koszty elektrycznego zwijarki taśmowej

Nawijarka elektryczna z czujnikami

Około 70-135 euro

przedłużacz

Około 20-30 euro

Kanał 15 x 15 milimetrów

Około 10 euro

Inny materiał

Około 30 euro

Godziny pracy wykwalifikowanych pracowników (w zależności od nakładu)

Około 100 euro

Silnik rolety w skrzynce rolety (napęd wtykowy)

Drugą opcją doposażenia rolety w energię elektryczną jest silnik rurowy. Jest on wbudowany w wał w skrzynce rolety na oknie. Silnik roletowy ma tę zaletę, że jest wyjątkowo trwały. Mogą być również wyposażone w timery, a nawet zintegrowane z systemem inteligentnego domu. Jeśli chcesz wydać trochę więcej pieniędzy na modernizację, możesz nawet zainstalować silnik z wykrywaniem blokowania. Chroni to roletę przed uszkodzeniem lub przeszkodami, na przykład.

Wyłącznik krańcowy określa, kiedy silnik zatrzymuje roletę podczas otwierania i zamykania. W przypadku napędów wtykowych należy rozróżnić silniki z elektromechanicznymi i elektronicznymi wyłącznikami krańcowymi:

 • Elektromechaniczny wyłącznik krańcowy

Silniki z elektromechanicznym wyłącznikiem krańcowym mają szczególnie długą żywotność. Punkty końcowe można ustawić ręcznie na głowicy silnika. W zależności od tego, jak bardzo zmieniają się temperatury z sezonu na sezon, musisz od czasu do czasu korygować.
 

 • Elektroniczny wyłącznik krańcowy

W przypadku tego typu punkty końcowe są ustawiane automatycznie. Albo za pomocą kabla regulacyjnego, albo za pomocą przycisku regulacyjnego na głowicy silnika. Zaleta: jeśli chcesz coś zmienić w punktach końcowych w późniejszym terminie, nie musisz otwierać skrzynki rolety. Istnieje również możliwość obsługi dwóch lub więcej napędów za pomocą przełącznika lub timera, gdy okna znajdują się obok siebie.

Wybierz silnik rolety

Najpierw zmierz średnicę wałka rolety, aby wybrać odpowiedni silnik rurowy. Również w tym przypadku ważne jest określenie siły rozciągającej rolety. Aby to zrobić, po prostu skorzystaj z powyższego wzoru i wybierz silnik rurowy, który ma co najmniej obliczoną siłę ciągnącą.

Montaż elektrycznego silnika rurowego

Wymagana jest minimalna szerokość skrzynki rolety, aby można było zamontować silnik rurowy. Szerokość ta zależy od miejsca, które musi być dostępne dla silnika rurowego w wale rolety. Głowicę napędową silnika można zamontować zarówno po lewej, jak i po prawej stronie. W tym poradniku wybraliśmy właściwą stronę:

Instalowanie elektrycznego silnika rurowego: tak to działa

 • Zamontuj łożysko

Najpierw trzeba zmontować łożyska. W tym celu określasz położenie napędu i łożyska oporowego w skrzynce rolety. Nawiń kurtynę rolety na wałek nawojowy i zmierz średnicę.


Uwaga! Jeśli roleta jest zamontowana, to po zrolowaniu musi wchodzić pionowo w szynę prowadzącą. Podczas montażu łożyska napędu należy upewnić się, że przycisk nastawczy jest łatwo dostępny, a kabel silnika można ułożyć bez zaginania.
 

 • Określ długość wału nawojowego

Najpierw zmierz odległość od ściany między łożyskiem napędu (B) a przeciwłożyskiem (C), następnie zmierz skrzynkę rolety (A) i określ wymaganą długość fali, dodając B i C, a następnie odejmując ją od A: L = A - (B + C).
 

 • Wsuń silnik rurowy do wału nawojowego

Należy bardzo uważać podczas wpychania silnika rurowego do wału nawojowego. Najpierw wepchnij sterownik do szybu. Następnie można całkowicie docisnąć wałek naciągowy do adaptera.
 

 • Wkładanie kapsułki rolkowej

Wciśnij kapsułkę rolkową do wałka naciągowego, a następnie umieść łożysko kulkowe na sworzniu osi.
 

 • Montaż silnika w łożyskach

Z boku łożyska napędu zawieś głowicę napędu w łożysku napędu i zabezpiecz ją zawleczką. Upewnij się, że przycisk ustawiania jest łatwo dostępny. Po stronie łożyska oporowego włóż drugi koniec wałka naciągowego z łożyskiem kulkowym do łożyska oporowego. Następnie zabezpiecz łożysko napędu za pomocą drugiej zawleczki. Wskazówka: W przypadku niedokładności wymiarowych można trochę wsunąć lub wyciągnąć kapsułę rolkową. Jednak zawsze musi mieć co najmniej dwie trzecie swojej długości w wale nawojowym. Na koniec zabezpiecz kapsułkę rolkową śrubą.
 

 • Montaż pancerza rolety

Teraz należy zamontować pancerz rolety ze sprężynami mocującymi na wale nawojowym. W tym celu nasunąć sprężyny mocujące na górną listwę pancerza rolety i co 40 centymetrów włożyć sprężynę mocującą w prostokątne otwory w wale. Dobrze wiedzieć: te sprężyny mocujące są niezbędne w przypadku silników wyposażonych w wyłącznik bezpieczeństwa. W przeciwnym razie wyłączenie bezpieczeństwa nie będzie działać poprawnie.

Podłączenie elektryczne silnika rurowego

Podłączenie elektryczne zdecydowanie powinno być wykonane przez specjalistę. Ponadto prace przy instalacji elektrycznej mogą być wykonywane wyłącznie w stanie beznapięciowym.
 

Skala kolorów kabla silnikowego:

niebieski: Przewód neutralny

czarny: Kierunek obrotów 1

Szary: Kierunek obrotu 2

brązowy: Ustaw linię

Zielony żółty: Uziemienie

Koszt silnika rurowego

Silnik rurowy wraz z akcesoriami

Około 50-270 euro

Koszty elektryka

Około 150 euro

Montaż nowej rolety

Około 250 euro

całkowity koszt

Około 450-650 euro

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here