Koszty instalacji elektrycznej”,

Ile może kosztować instalacja elektryczna?

Każdy, kto remontuje dom, prędzej czy później zostanie skonfrontowany z kosztami instalacji elektrycznej. I często są przez klienta niedoceniane. Czasy wieszania lamp, instalowania od dwóch do czterech gniazd w pokoju i podłączania pieca już dawno minęły!

Nie tylko wzrosła liczba gniazd na pomieszczenie - podłączane są znacznie bardziej skomplikowane i czasami bardzo wydajne urządzenia. Jeśli urządzenia są ze sobą połączone w sieć, dodawane są nowoczesne wbudowane oświetlenie i skomplikowane sterowanie urządzeniami, systemami alarmowymi, ogrzewaniem czy roletami, oznacza to znacznie większą ilość pracy i znacznie większą ilość kabli w domu niż dotychczas.

Elektryka: ustaw od trzech do pięciu procent całkowitych kosztów budowy jako koszty © RioPatuca Images, fotolia.com

Dlatego ceny instalacji elektrycznej są bardzo zróżnicowane. Jako wskazówkę dotyczącą kosztów instalacji elektrycznej należy ustawić od trzech do pięciu procent całkowitych kosztów budowy. Więc jeśli remont domu to 100.Koszt 000 EUR, instalacja elektryczna ze średnim wyposażeniem w standardzie bije z około 3.000 do 5.000 euro do rezerwacji.

Czynniki kosztowe instalacji elektrycznej

Jest to jednak tylko wskazówka. Nie ma górnych granic. Taniej jest też, jeśli na każde pomieszczenie wystarczy jeden włącznik, jedna lampa i trzy gniazdka. Jednak taka "pod" standardowa instalacja nie jest zalecana!

aż do 30% zapisać

Znajdź elektryka
Tanie oferty

porównaj oferty
 • Sieć ogólnokrajowa
 • Kwalifikowani dostawcy
 • Nie wiążący
 • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańszych elektryków, porównaj oferty i zaoszczędź.

Czynniki kosztów

Kilka czynników odgrywa rolę w instalacji elektrycznej:

 • poziom wyposażenia i ceny materiałów
 • ilość gniazdek, włączników i świateł
 • ilość kanałów i wymagane długości kabli
 • ilość dodatkowych szczegółów wyposażenia

Renomowany specjalista elektryk zazwyczaj oferuje klientowi różne opcje wyposażenia:

 • Podstawowa instalacja
 • sprzęt średni i jeden
 • wysokiej jakości wnętrze
Instalacja elektryczna: Przykłady kosztów, które nie są zawarte w wyposażeniu podstawowym

Nawet koszty materiałów na przełączniki i gniazda są bardzo zróżnicowane. Z reguły stosuje się tu serie - a serie mogą mieć bardzo różne ceny. Oczywiście często ma to spory wpływ na koszty, nawet przy podstawowej instalacji.

W przypadku rolet i wyłączników żaluzjowych, które nie były zawarte w minimalnym wyposażeniu, należy liczyć się z dodatkowymi kosztami od 130 do 170 euro. Często zapomina się również o termostatach pokojowych. Ale jeśli chcesz indywidualnie regulować temperaturę w każdym pomieszczeniu, powinieneś spodziewać się kolejnych od 50 do 150 euro za termostat. W kuchni wymagana jest szczególnie duża liczba połączeń, które często wymagają również dodatkowego obwodu, a tym samym oddzielnego wyłącznika dla każdego urządzenia. Jeśli więc wychodzisz poza podstawowy sprzęt, musisz liczyć się z dodatkowymi kosztami grubo ponad 100 euro.

Złącza sieciowe i antenowe oraz linie danych, wbudowane oświetlenie, czujniki ruchu i oświetlenie na terenie zewnętrznym oraz złącza do instalacji alarmowej - często pożądane i na pewno przydatne, ale nie w podstawowym wyposażeniu! Tutaj też są dodatkowe koszty.

Stary budynek: prawidłowo zaplanuj instalację elektryczną © by studio, fotolia.com Wskazówka :Przejdź przez projekt renowacji z otwartymi oczami! Zawsze odkryjesz nowe i dodatkowe połączenia, których potrzebujesz. Natychmiast zapisz każdy pomysł w planie. Więc nic nie może zostać zapomniane i nie musi być drogie w późniejszej instalacji.

Oszczędzaj koszty, robiąc własne rzeczy

Praca przy samej instalacji elektrycznej to właściwie tabu dla laików! Tak mówi paragraf 13 „Rozporządzenia o połączeniach niskonapięciowych”. Zakaz ten dotyczy wszystkich instalacji elektrycznych w domu.

Jeśli chodzi o prace elektroinstalacyjne, z pewnością są jednak czynności, które majsterkowicz może wykonać sam. Czynności te są proste i stanowią około 50 do 60 procent czasu pracy. Prace te obejmują:

 • planowanie
 • Szczeliny dłutowe (z wiertarką udarową)
 • Umieść gniazdka w ścianie
 • Układać rury i przewody
 • Umieść poddystrybutora i szafkę licznikową (mocuj, do ściany)
 • Wciągnij kable i przewody (w kanałach)
Instalacja elektryczna: Potencjalne oszczędności dzięki wkładowi osobistemu

Potencjał oszczędności kosztów instalacji elektrycznej wynosi około 30 procent. Warunkiem jest jednak zawsze nadzór profesjonalnie przeszkolonej osoby, która stale kontroluje pracę. Należy pamiętać, że instalacje elektryczne i testy urządzeń mogą wykonywać tylko przeszkoleni elektrycy. Zgodnie z normą DIN VDE 0701-0702 rozruch i odbiór instalacji elektrycznej domu może przeprowadzić wyłącznie elektryk wpisany do katalogu dostawcy energii.

Bezpieczeństwo przede wszystkim: prace elektryczne należą do profesjonalistów: Zatrudnij ekonomicznego elektryka tutaj.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here