Dystrybutor instalacji elektrycznej”,

Instalacja elektryczna: rozdzielacz instalacji elektrycznej

Rozdzielacze instalacji elektrycznych, zwane też potocznie skrzynkami rozdzielczymi, skrzynkami bezpiecznikowymi lub skrzynkami licznikowymi, rozprowadzają energię elektryczną już zarejestrowaną przez licznik do poszczególnych obwodów. W domach jednorodzinnych powszechne jest umieszczenie dystrybutora i przestrzeni licznikowej we wspólnej szafie. W budynkach mieszkalnych zwykle w każdym mieszkaniu znajdują się poddystrybutory, które są oddzielone od stanowisk licznikowych głównymi bezpiecznikami (zwykle w piwnicy).

Bezpieczniki elektryczne © Nina Szebrowski, fotolia.com

Ważny: Trzymaj się z dala od licznika! Liczniki energii elektrycznej są skalibrowanymi urządzeniami pomiarowymi i plombowanymi przez przedsiębiorstwo energetyczne. Każdy, kto majstruje przy liczniku, nie tylko naraża swoje życie, ale także grozi pozbawieniem wolności do pięciu lat lub w najlepszym wypadku wysoką grzywną za kradzież i pobranie energii elektrycznej (bo próba również jest karalna).

Zasada dystrybucji mocy

Budowa rozdzielacza instalacji elektrycznej

W rozdzielaczu instalacji elektrycznych mieści się następujący sprzęt:

  • Wyłącznik obwodu (Bezpiecznik / automat) chroni kable, linie i systemy przed przeciążeniem i zwarciem.
  • Wyłącznik różnicowo-prądowy (wyłączniki FI) chronią przed niebezpiecznymi prądami ciała w przypadku bezpośredniego lub pośredniego kontaktu z uszkodzonymi urządzeniami.
  • Listwy zaciskowe zapewnić przejrzyste, czyste i oznaczone kolorami okablowanie.
  • Przełącznik impulsowy (przekaźnik), przełącznik czasowysą elementami obwodów specjalnych i są okablowane w rozdzielaczu.
Budowa rozdzielacza instalacji elektrycznej

Wbudowane elementy są zaprojektowane w taki sposób, aby można je było wpinać na szyny montażowe lub szyny typu top hat za pomocą zatrzasku, aby zaoszczędzić czas.

Rekomendacje: Ze względu na hałas przełączania impulsów lub podobnych styczników, rozdzielacze nie powinny być instalowane w ścianach sypialni lub pokoi dziecięcych.

aż do 30% zapisać

Znajdź elektryka
Tanie oferty

porównaj oferty
  • Sieć ogólnokrajowa
  • Kwalifikowani dostawcy
  • Nie wiążący
  • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańszych elektryków, porównaj oferty i zaoszczędź.

instalacja

Dystrybutory oferowane są do montażu naściennego lub natynkowego oraz do montażu na ścianie gipsowej (znak H). Ponieważ wymiary marek są różne i nie harmonizują ze zwyczajowo stosowanymi w budownictwie kratami murowanymi, nisza powinna być hojna. Dlatego wskazana jest wczesna koordynacja z projektantem elektrycznym.

Dystrybutorzy muszą być instalowani w łatwo dostępnych pomieszczeniach lub miejscach w domu. Odległość od podłogi do środka musi wynosić co najmniej 1,10 m do maksymalnie 1,85 m.

Dystrybutor musi być tak zaplanowany, aby w przypadku kolejnych instalacji było wystarczająco dużo miejsca na dodatkowe instalacje. Zasadniczo należy zapewnić dodatkową przestrzeń licznikową.

Montaż rozdzielacza podtynkowego

Nowy budynek

W przypadku nowego budynku nawet laik elektrotechnik może wyposażyć swój rozdzielacz instalacji elektrycznej. Dla ogólnej ochrony należy zapewnić wyłącznik różnicowoprądowy. W łazience montowany jest wyłącznik ochrony osobistej, do którego mocowana jest linka do łazienki. W pokoju dziecięcym należy zainstalować kolejny wyłącznik FI, z którego odchodzi linia do pokoju dziecięcego.

Wyłączniki nadążają. Stamtąd przewody elektryczne prowadzą bezpośrednio do puszki przyłączeniowej dla poszczególnych obwodów lub bezpośrednio do punktów poboru, takich jak gniazdo przyłączeniowe kuchenki elektrycznej, podgrzewacz wody lub gniazdko elektryczne.

Ważny: Przepływowe podgrzewacze wody, kuchenki elektryczne i gniazdka elektryczne mają zwykle trzy fazy (L1, L2, L3). Każda faza musi być zabezpieczona własnym miniaturowym wyłącznikiem nadprądowym!

Do podłączenia przewodu neutralnego (N) i przewodu ochronnego (PE) wymagane są listwy zaciskowe.

Uwaga: możesz samodzielnie wykonać wykonane tutaj prace elektryczne, ale podłączenie instalacji elektrycznej do sieci zasilającej może wykonać tylko zarejestrowany elektryk posiadający licencję odpowiedzialnego przedsiębiorstwa energetycznego. Bezpieczeństwo przede wszystkim: prace elektryczne należą do profesjonalistów: Zatrudnij ekonomicznego elektryka tutaj.

Stary budynek

Dystrybutor instalacji elektrycznej jest zwykle już dostępny w starych budynkach. W większości przypadków nadal działa, więc jest pod napięciem. Dlatego zaleca się, aby nie wykonywać żadnych prac przy dystrybutorze samodzielnie, ale skonsultować się z przeszkolonym elektrykiem.

Wskazówka: Możesz również przeczytać nasze artykuły dotyczące skrzynek bezpiecznikowych i koncepcji ochrony instalacji elektrycznych

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here