Elektromobil do aktywnego codziennego życia”,

Pojazdy elektryczne są czasami określane również jako pojazdy seniorów. Są to małe, otwarte, lekkie pojazdy z napędem elektrycznym. Umożliwiają osobom z trudnościami w chodzeniu poruszanie się łatwo i bez wysiłku oraz bardziej samodzielne radzenie sobie w codziennym życiu. W przeciwieństwie do wózków inwalidzkich, pojazdy elektryczne są wielopasmowe, co oznacza, że ​​mają trzy lub cztery koła i sterowane są za pomocą kierownicy. Wymagają więcej miejsca niż wózek inwalidzki i w przeciwieństwie do wózków elektrycznych nadają się do użytku w pomieszczeniach tylko w ograniczonym zakresie ze względu na swój rozmiar. Dostęp bez barier można jednak pokonać również pojazdem elektrycznym. Jednak pojazdy elektryczne są zasadniczo przeznaczone do użytku na zewnątrz.

Pojazdy elektryczne są odpowiednie dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej, które nadal mogą samodzielnie chodzić, ale nie mają już wystarczającej siły i wytrzymałości na dłuższe dystanse. Możliwość samodzielnego wsiadania i wysiadania jest podstawowym warunkiem korzystania z pojazdu elektrycznego, chociaż wsiadanie i wysiadanie z pojazdu elektrycznego można ułatwić dzięki różnym opcjom ustawień i dodatkom, takim jak obrotowe siedzenia. Użytkownik elektromobilu musi nadal dobrze poruszać rękami i rękami oraz musi posiadać zdolności umysłowe, aby w razie potrzeby móc uczestniczyć w ruchu drogowym z elektromobilem.

Przegląd wariantów pojazdów elektrycznych

Zwiększone zapotrzebowanie na nowoczesne środki ułatwiające poruszanie się zapewnia kompleksowy wybór pojazdów elektrycznych. Masz do wyboru jedno- i dwumiejscowe. Dostępne są modele z trzema i czterema kołami. Wybór hulajnogi powinien być dokonany zgodnie z Twoimi osobistymi potrzebami, aby uzyskać jak najlepsze korzyści z nowej hulajnogi.

Jednomiejscowe pojazdy elektryczne to pojazdy standardowe - można je zatem kupić we wszystkich możliwych kolorach i kształtach.

Zdjęcie: iStock / Baloncici

Jedno- lub dwumiejscowe?

Zasadniczo pojazdy elektryczne są przeznaczone dla pojedynczych użytkowników i są dostępne w szerokiej gamie jednomiejscowych. Jeśli jednak w gospodarstwie domowym są dwie lub więcej osób, które korzystają z dostępności pojazdu elektrycznego, warto kupić dwumiejscowy. Są one nastawione na potrzeby par lub bliskich przyjaciół, ale można je również wykorzystać np. do odebrania wnuka z przedszkola jako dziadka, pod warunkiem, że ma dojrzałość i rozmiar niezbędny do jazdy na hulajnodze.
Dwumiejscowy może być używany do małych wycieczek i czynności, które w innym przypadku nie byłyby już możliwe ze względu na ograniczoną zdolność chodzenia. Rozmiary dwumiejscowego auta są niekorzystne w porównaniu do jednomiejscowego: jest nieporęczne, zwykle ma większy promień skrętu i potrzebuje znacznie większej przestrzeni parkingowej niż model jednoosobowy.

Trójkołowe pojazdy elektryczne: smukłe i zajmujące mało miejsca

Dzięki stosunkowo wąskiej konstrukcji trójkołowe pojazdy elektryczne mają mały promień skrętu, który może być używany nawet w mieszkaniu przystosowanym do wózków inwalidzkich. Łatwość prowadzenia i proste pokonywanie małych przeszkód (na przykład progów drzwi i krawędzi wykładziny) sprawiają, że trójkołowy pojazd elektryczny jest niezawodnym towarzyszem na co dzień. Modele zajmują mało miejsca, ułatwiają średniodługie spacery po okolicy lub są pomocnikami przy drobnych zakupach. Z drugiej strony są one zwykle słabsze niż czterokołowe pojazdy elektryczne i mają nieco niższą prędkość jazdy.

Czterokołowe pojazdy elektryczne: sportowe i wygodne

Czterokołowe pojazdy elektryczne są idealne do pokonywania dłuższych dystansów. Większe koła i zwykle mocniejszy napęd (w porównaniu do trójkołowego pojazdu elektrycznego) pozwalają na nieco szybszą jazdę i są łatwe do kontrolowania nawet na nierównych terenach zewnętrznych. Czterokołowe pojazdy elektryczne zwykle nie nadają się do użytku w pomieszczeniach.

Przypadek specjalny: składane mini hulajnogi

Jeśli elektromobil jest potrzebny tylko nieregularnie, a nie ma miejsca na stałe miejsce parkingowe, składane elektromobily są elastycznym wariantem specjalnym. Modele można ustawić i zdemontować w zaledwie kilku prostych krokach poprzez ich złożenie lub złożenie, można je schować, aby zaoszczędzić miejsce i są również dobrą codzienną pomocą podczas podróży.

Notatka: Aby móc korzystać ze składanego elektromobilu podczas podróży, należy go zabrać ze sobą wcześniej-
wyjaśnienia w pojeździe podróży (firma kolejowa, autobusowa, przewoźnik lotniczy). W niektórych przypadkach
Łatwy do zabrania, w innych przypadkach trzeba zarezerwować dodatkowe miejsca parkingowe.
W samolotach baterie zwykle muszą być zapakowane (szczelne) lub zaplombowane.

Życie Wyjaśnienie pojęć dla życia bez barier Winda platformowa do konwersji: Wygodna winda schodowa do wózka inwalidzkiego Konwersja Z rampami dla wózków inwalidzkich i systemami ramp dla większej mobilności i dostępności

Osiągi prędkości: od 6 do 15 kilometrów na godzinę po drodze

Oprócz rodzaju pojazdu elektrycznego i jego przeznaczenia ważną rolę odgrywa również prędkość. Jak szybko powinna jeździć Twoja hulajnoga? Osiągi nowoczesnych pojazdów elektrycznych sięgają nawet 6 lub nawet 15 kilometrów na godzinę. Prędkość mobilna zależy zarówno od masy transportowej, jak i używanego podłoża.

Pojazdy elektryczne do 6 kilometrów na godzinę

W pomieszczeniach lub na krótkich dystansach na terenach wiejskich, a także w centrum miasta modele o prędkości 6 kilometrów na godzinę mogą być całkowicie wystarczające. Zaletami wolniejszych pojazdów elektrycznych są niższe koszty zakupu oraz użytkowanie bez obowiązkowego ubezpieczenia.

Pojazdy elektryczne do 15 kilometrów na godzinę

Jeśli chcesz podróżować samochodem elektrycznym na większe odległości lub musisz pokonywać wzniesienia i nierówne powierzchnie, samochody elektryczne z prędkością do 15 kilometrów na godzinę są dobrze dostosowane do Twoich potrzeb. Modele te nie nadają się do użytku w pomieszczeniach i wymagają ubezpieczenia.

Który model elektromobilu jest dla Ciebie odpowiedni?

Jeśli chcesz zdecydować się na pojazd elektryczny, poniższe pytania pomogą Ci wybrać model:

 • Korzystaj ze skutera samodzielnie lub jest przeznaczony dla kilku osób?
 • Chcesz używać hulajnogi w pomieszczeniu czy tylko na zewnątrz??
 • Wysoka wydajność: jedź po łatwych ścieżkach lub musisz radzić sobie z pochyłościami i nierównymi powierzchniami?
 • Pokonuj skuterem tylko krótkie lub długie dystanse?
 • Jaką wagę musi przewieźć hulajnoga (osoba plus bagaż, drobne zakupy itp.)?
 • Jakich akcesoriów potrzebujesz do swojego starszego telefonu komórkowego??
 • Jaki rozmiar może mieć hulajnoga lub jakie miejsce parkingowe jest dla Ciebie dostępne, gdy nie jest używane?

Deptak i chodnik można wjechać pojazdem elektrycznym – gwarantuje to codzienne spacery po mieście.

Zdjęcie: iStock / justhavealook

Informacje: Droga obowiązkowa lub chodniki?
Pojazdy elektryczne, które poruszają się w tempie pieszym, generalnie mogą jeździć po chodnikach. to zawiera
także jeżdżenie w strefach dla pieszych oraz w centrach handlowych bez barier. Czy jest wystarczająco dużo miejsca?
nie na chodniku, użytkownicy skuterów mogą przełączyć się na ścieżki rowerowe lub ulicę. który
jeździ po drogach, ale powinien jechać co najmniej 10 kilometrów na godzinę, aby uniknąć utrudnień w ruchu
inni użytkownicy dróg, których należy unikać. W przypadku elektromobilu jest również uczestnictwo
Kaski nie są obowiązkowe w ruchu drogowym, ale wymagana jest kamizelka odblaskowa lub zamocowanie odblasków
Elektromobili (jako dodatek do obowiązkowej tylnej tablicy obrysowej) nie tylko w porze ciemnej
rozsądny.

Rejestracja, zezwolenie na prowadzenie działalności lub prawo jazdy: co jest konieczne?

Jeśli chcesz korzystać z pojazdu elektrycznego jako jednomiejscowego, który przejeżdża maksymalnie 15 kilometrów na godzinę, nie potrzebujesz ani rejestracji, ani prawa jazdy. Tylko prawo jazdy na pojazdy elektryczne musi być zabezpieczone ekspertyzą (na przykład zatwierdzenie TÜV przez dealera oraz zaświadczenie z urzędu homologacji lub ogólne zezwolenie na prowadzenie - ABE - od producenta), jeśli pojazd elektryczny może poruszać się szybciej niż 6 kilometrów na godzinę. Jeśli prędkość maksymalna jest mniejsza niż 6 kilometrów na godzinę, zezwolenie na eksploatację również jest opcjonalne.
Pojazdy elektryczne nie są prawnie uważane za pojazdy klasyczne, ale są klasyfikowane jako wózki inwalidzkie. Z tego powodu prawo jazdy na pojazdy elektryczne do maksymalnie 15 kilometrów na godzinę nie jest wymagane. Użytkownik pojazdu elektrycznego musi mieć co najmniej 15 lat, dla młodszych kierowców wymagane jest specjalne zezwolenie.
Zdolności fizyczne i umysłowe muszą być wystarczająco silne, aby móc bezpiecznie prowadzić pojazd w ruchu ulicznym. Niezbędna jest również podstawowa znajomość przepisów ruchu drogowego.

Obowiązkowe ubezpieczenie pojazdów elektrycznych powyżej 6 kilometrów na godzinę

Pojazdy elektryczne o maksymalnej prędkości 6 kilometrów na godzinę nie podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu. Jednak od tej prędkości ubezpieczenie elektromobilne jest obowiązkowe, aby móc korzystać z pojazdu seniora w ruchu drogowym. W tym celu pojazd otrzymuje ubezpieczeniową tablicę rejestracyjną (podobną do tablicy rejestracyjnej motorowera), którą należy przymocować z tyłu pojazdu. Ubezpieczenie kosztuje około 50 do 70 euro rocznie, w zależności od dostawcy.
Ponadto pojazd elektryczny powinien być zawsze objęty odpowiedzialnością prywatną w celu zagwarantowania pokrycia szkody w przypadku szkód wyrządzonych osobom trzecim. Jeśli telefon seniora nie jest używany, należy go bezpiecznie umieścić i chronić przed warunkami atmosferycznymi, co również jest wymogiem wielu ubezpieczycieli.

Czy istnieje prawo do pojazdu elektrycznego??

Środki ułatwiające poruszanie się są uznanymi środkami pomocniczymi, jeśli są wymienione w katalogu pomocy ustawowych zakładów ubezpieczeń zdrowotnych. Telefon komórkowy seniora jest tam również wymieniony i może zostać przepisany przez lekarza na receptę, jeśli istnieją dowody na konieczność lekarską z powodu niepełnosprawności w chodzeniu. W takim przypadku telefon komórkowy seniora kwalifikuje się do dofinansowania z kasy chorych lub odpowiedniej agencji socjalnej.
Zatwierdzenie telefonu seniora zależy od dobrej woli usługodawcy. Aby otrzymać dopłatę do pojazdu elektrycznego należy przed zakupem złożyć wniosek z receptą do usługodawcy i zgłosić sprzeciw w przypadku odrzucenia. W związku z tym zakupu należy dokonać dopiero po zatwierdzeniu wniosku.

Pojazd elektryczny jest jedną z uznanych pomocy i może zostać przepisany przez lekarza, jeśli istnieją dowody na konieczność medyczną.

Zdjęcie: iStock / g_king

Kto może otrzymać elektromobil na receptę??

Lekarz może przepisać pojazd elektryczny, jeśli istnieje potrzeba medyczna. Warunkiem tego jest na przykład

 • obecność ograniczonej zdolności chodzenia, która poważnie ogranicza mobilność wewnątrz i na zewnątrz obszaru mieszkalnego w życiu codziennym podczas wykonywania podstawowych potrzeb,
 • że fizyczny limit obciążenia nie wystarcza do korzystania z wózka inwalidzkiego, chodzika lub porównywalnych środków pomocniczych w codziennych podróżach,
 • że istnieje niepełnosprawność, którą kompensuje lub łagodzi korzystanie z pojazdu elektrycznego,
 • że podana jest fizyczna i psychiczna zdolność do obsługi skutera oraz
 • że dla hulajnogi dostępne jest bezpieczne, chronione miejsce parkingowe.

Jeżeli warunki wystawienia recepty są spełnione, lekarz może wystawić receptę, a przyszły użytkownik może złożyć wniosek do swojego usługodawcy o pokrycie kosztów.

Jak działa wniosek o przejęcie kosztów??

Najpierw lekarz musi określić zapotrzebowanie medyczne na pojazd elektryczny i poświadczyć to na recepcie. Następnie pacjent kontaktuje się ze sklepem/dostawcą zaopatrzenia medycznego, który podpisał umowę partnerską ze swoim ubezpieczycielem zdrowotnym lub usługodawcą. Tutaj może zasięgnąć porady i wybrać odpowiedni model. Dostawca podaje teraz pacjentowi numer pomocy, za pomocą którego lekarz wystawia receptę z określonym wyborem modelu.
Teraz należy ponownie sprawdzić przepisy w specjalistycznym sklepie pod kątem przydatności dla przyszłego użytkownika pojazdu elektrycznego. Następnie pracownicy świadczeniodawcy przygotowują kosztorys, który wraz z receptą przedkładają do akceptacji kasy chorych.
Jeśli pojazd elektryczny zostanie teraz zatwierdzony przez usługodawcę, koszty zostaną zwrócone w całości lub w części, a kwota zapłacona bezpośrednio dostawcy. Różnice pokrywa wnioskodawca. Jednak wnioskodawca nie jest uprawniony do nowego modelu. Może też otrzymać wybrany przez siebie używany, profesjonalnie utrzymany model.
Jeżeli elektromobil nie został zatwierdzony, wnioskodawca otrzymuje powiadomienie o odrzuceniu i może odwołać się od decyzji usługodawcy.

Notatka: Numer pomocy jest ważny dla recepty
Aby ubezpieczyciel zdrowotny lub inny usługodawca pokrył koszty pojazdu elektrycznego w całości lub w całości
Udostępnianie przejmuje, wybrany model musi mieć numer pomocy. Musi to być uwzględnione w rozporządzeniu
konkretnie wymienione na recepcie. Z reguły kwalifikują się tylko modele, które mogą przejechać do 6 kilometrów na godzinę
podróż. Jeśli chcesz mieć mocniejszy model, musisz ponieść dodatkowe koszty lub
w pełni pokryć koszty akwizycji.

Koszt pojazdu elektrycznego: koszty nabycia i utrzymania

Niezależnie od wyboru pojazdów elektrycznych struktura kosztów jest tak samo zróżnicowana. Proste pojazdy dla seniorów są już dostępne od 1.Dostępne 500 euro, modele z dużym zasięgiem i dodatkami, takimi jak zadaszenie, mogą kosztować nawet 10.Koszt 000 euro.
Przy zakupie należy jednak wziąć pod uwagę nie tylko cenę zakupu, ale także koszty użytkowania. W zależności od modelu należy wykupić ubezpieczenie, opłacić opiekę i konserwację pojazdu elektrycznego, a ewentualne naprawy muszą być uwzględnione w kalkulacji. Dodatkowo akumulator musi być regularnie ładowany (koszty prądu) i co jakiś czas wymieniany. Jeśli nie ma wolnego miejsca parkingowego, może być konieczne wynajęcie garażu lub odpowiedniego schronienia.
Średnie koszty pojazdu elektrycznego wynoszą w przybliżeniu:

 • Cena zakupu - w zależności od modelu od 1.500 i 10.000 euro (jednorazowo)
 • Koszty ubezpieczenia - około 50 do 70 euro rocznie
 • Naprawa / konserwacja - w zależności od opieki, stanu zakupu, umowy serwisowej itp
 • Bateria / zużycie energii - od 9 do 30 euro miesięcznie, w zależności od wydajności baterii przy codziennym ładowaniu

Wskazówki dotyczące zakupu pojazdu elektrycznego

Jeśli zdecydowałeś się na pojazd elektryczny, przy wyborze modelu powinieneś wziąć pod uwagę kilka aspektów:

Twoje zastosowanie: codzienne lub sporadyczne?

Wydajność akumulatora określa zasięg i czasy ładowania pojazdu elektrycznego. Na krótkich dystansach zwykle wystarcza zasięg około 15 do 20 kilometrów, ale należy wziąć pod uwagę wystarczającą swobodę na nieprzewidziane objazdy i dłuższe dystanse. W przypadku częstych użytkowników i długich podróży idealne są modele o zasięgu do 60 km.

Szybko lub wolno w podróży?

Pojazdy elektryczne zwykle osiągają prędkość od 6 do 15 kilometrów na godzinę. Maksymalna prędkość, jaką można osiągnąć, wpływa nie tylko na cenę zakupu, ale także na dodatkowe wymagania, takie jak obowiązkowe ubezpieczenie i konieczność posiadania licencji na prowadzenie działalności.

Pomoc transportowa lub pomoc w zakresie mobilności?

Nośność modelu jest ściśle powiązana z osiągami pojazdu seniora. Należy wziąć pod uwagę wagę użytkownika, a także wszelkie drobne transporty, które mogą być brane pod uwagę (małe zakupy).

Oszczędność miejsca lub duże wymiary?

Obszar zastosowania i zakwaterowanie dostarcza informacji o odpowiednim modelu elektromobilu: dwumiejscowe i mocne elektromobily mogą być używane na zewnątrz na różne sposoby, ale muszą być również zakwaterowane w odpowiednio przestronnych miejscach parkingowych. Trójkołowe pojazdy elektryczne są często projektowane jako kompaktowe, dzięki czemu mogą być również używane (w ograniczonym zakresie) w pomieszczeniach. Najmniejszy wariant to składane i składane pojazdy elektryczne, które można zabrać ze sobą na wycieczki i schować, aby zaoszczędzić miejsce.

Dwumiejscowe to stosunkowo mocne pojazdy elektryczne, ale wymagają obszernego miejsca parkingowego.

Zdjęcie: iStock/vejaa

Nowe lub używane, z receptą lub bez?

Dostępny budżet jest również ważnym czynnikiem przy wyborze pojazdu elektrycznego. Ci, którzy sami pokrywają koszty, mają większy wybór i mogą łatwo zdecydować się na nowy lub używany model (najlepiej u specjalistycznego sprzedawcy). Każdy, kto otrzymuje dotację z kasy chorych, jest związany modelami wymienionymi w wykazie pomocy medycznych, a także partnerem umownym kasy chorych i musi liczyć na przydział używanego (zwykle odnowionego) modelu.
Przed zakupem zdecydowanie nie zapomnij wypróbować: Zapytaj sprzedawcę o jazdę próbną, aby zapoznać się z pożądanym modelem i móc zadać dowolne pytania na miejscu. Zadbaj o wygodne siedzenie, łatwość manewrowania i poczucie bezpieczeństwa podczas jazdy.

Oszczędność kosztów dzięki zastosowanym modelom

Każdy, kto otrzyma dotację na pojazd elektryczny z ubezpieczenia zdrowotnego, musi liczyć na przydział używanego modelu. Ale kupno używanego pojazdu elektrycznego może mieć sens również dla przyszłych użytkowników, którzy płacą za siebie. Cena jest znacznie tańsza niż w przypadku nowych telefonów komórkowych, a kupując od profesjonalnych dostawców, umowy gwarancyjne i serwisowe zapewniają niezbędne bezpieczeństwo. Niekorzystny jest najczęściej ograniczony wybór modeli i zwiększone ryzyko wad. Nie ma również gwarancji przy zakupie od prywatnych dostawców.

Akcesoria do pojazdu elektrycznego

Kupując pojazd elektryczny, kupujesz tylko model podstawowy i w razie potrzeby wybierasz opcjonalne dodatki dla większej wygody. Warto też pomyśleć o przydatnych akcesoriach. To, czego potrzebujesz, zależy od Twoich nawyków użytkowania.

Baldachim i ochrona przed deszczem

Aby być chronionym w deszczową pogodę, warto kupić dach pogodowy. To jest przymocowane do skutera. Jeśli chcesz zaparkować domek seniora i chronić go przed deszczem, możesz wybrać osłonę przeciwdeszczową jako mobilny garaż.

Dodatkowe lustra

Bezpieczeństwo jest również najwyższym priorytetem w przypadku pojazdów elektrycznych. Jeśli ograniczenia ruchu obejmują możliwość skręcania, dodatkowe lusterka mogą zapewnić lepszy przegląd.

Koszyk, torba lub przywieszka

Jeśli chciałbyś częściej załatwiać małe sprawunki na hulajnodze, do auta seniora można doczepić różne pojemniki transportowe: wypełnione kosze, torby czy małą przyczepkę można bez problemu przewieźć hulajnogą. (Zwróć uwagę na nośność modelu)!)

Telefon alarmowy

Jeśli często podróżujesz w długich trasach, telefon alarmowy może zwiększyć bezpieczeństwo. Małe urządzenie ma nadajnik, za pomocą którego krewni lub służby ratunkowe mogą być w razie potrzeby informowane o Twojej lokalizacji bez użycia telefonu komórkowego.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here