Wreszcie stabilne WiFi: najlepsze routery mesh 2021”,

Podczas gdy sieć Wi-Fi słabnie, gdy uzyskuje do niej dostęp zbyt wiele systemów, sieć kratowa umożliwia połączenie o wysokiej wydajności na większą skalę.

Zdjęcie: tp-link

Co to jest router siatkowy?

Obecnie sieć domowa, która powstała w wielu prywatnych domach i mieszkaniach, składa się z routera WLAN, który łączy komputery, smartfony i inne urządzenia końcowe zintegrowane z siecią z Internetem i umożliwia komunikację między urządzeniami. Jednak właśnie w tym miejscu uwidacznia się słaby punkt tradycyjnych domowych sieci Wi-Fi.
Bo gdy wiele urządzeń i komponentów inteligentnego domu komunikuje się ze sobą, np. inteligentne sterowanie ogrzewaniem, inteligentne oświetlenie czy elektronika monitorująca, klasyczne systemy szybko się kończą. Dotyczy to w szczególności większych mieszkań i domów, w których zasięg routera WLAN jest zbyt słaby, aby niezawodnie pokryć całą powierzchnię mieszkalną.
Chociaż zasięg odbioru klasycznych sieci WLAN można rozszerzyć za pomocą repeaterów, nie osiąga się poziomu wydajności dobrze skoordynowanej sieci mesh, zwłaszcza że konwencjonalne repeatery również mogą ze sobą kolidować. 
Routery mesh i kompatybilne repeatery mesh komunikują się ze sobą w sieci WiFi. Razem zapewniają, że urządzenia są zawsze podłączone do urządzenia sygnalizacyjnego, które może obecnie oferować najlepszą siłę sygnału. Dzięki tak zwanemu sterowaniu AP, nawet gdy poruszasz się z urządzeniem po mieszkaniu.
W ten sposób systemy mesh oferują stabilny odbiór sieci WLAN i sieć o wysokiej wydajności, w której wiele komponentów WLAN może niezawodnie komunikować się ze sobą.
Ponieważ routery mesh zintegrowane z systemem tworzą system interlockingu całej sieci mesh, ich wydajność znacząco determinuje wydajność całej sieci. 

Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie routera siatkowego WiFi?

Jeśli po raz pierwszy masz do czynienia z tematem mesh WLAN, nie powinny Cię niepokoić różne techniczne terminy „mesh world”. Na pierwszy rzut oka może to brzmieć tak, jakbyś miał do czynienia z zupełnie wyjątkowym światem technologii, ale wiele wyjaśni się szybko i łatwo. Pokazujemy, na jakie czynniki należy zwrócić uwagę przy zakupie routera mesh WiFi:

 • wymógZanim zainwestujesz w nowy router z obsługą sieci mesh, powinieneś najpierw określić swoje potrzeby. Jeśli mieszkasz w mieszkaniu i korzystasz tylko z kilku urządzeń WiFi i inteligentnego domu, możesz sobie poradzić z prostym routerem i konwencjonalnym WiFi. Natomiast rodzina w piętrowym domu i rozbudowana elektronika domowa szybko odczuje zalety sieci mesh z kilkoma komponentami mesh.  
   
 • Szybkość sygnału: Szybkość sygnału routera mesh ma decydujące znaczenie dla szybkości sieci Wi-Fi. Obowiązuje zasada: Im więcej anten ma router, tym większa prędkość w całej sieci. Szybkość transmisji 867 megabitów na sekundę (Mbit/s) jest dziś standardem w zakresie częstotliwości 5 GHz.
   
 • Częstotliwość Wi-Fi: Nie wszystkie inteligentne urządzenia domowe korzystają z szybkiej częstotliwości Wi-Fi 5,0 GHz. Zamiast tego wiele gniazd WLAN lub inteligentnych termostatów grzewczych korzysta z częstotliwości 2,4 GHz, która jest nieco wolniejsza, ale może pokonać większy zasięg. Dlatego zalecamy router, który nie tylko obsługuje oba zakresy częstotliwości ("dwuzakresowe"), ale także wykorzystuje tzw. 
  Dodatkowo wiele systemów wykorzystuje tzw. „funkcję tri-band”, w której wymiana w obrębie poszczególnych składowych siatki odbywa się na trzecim, wydzielonym paśmie częstotliwości, co dodatkowo zwiększa wydajność całego systemu.
   
 • Tryb punktu dostępu: Routery mesh nadają się tylko w ograniczonym zakresie do zarządzania złożonymi aplikacjami internetowymi, takimi jak VPN (Virtual Private Network), za pomocą którego można uzyskać dostęp do sieci domowej również z zewnątrz. Dlatego na przykład konwencjonalna skrzynka Fritz musi być podłączona przed routerem mesh, który przejmuje administrację usługami internetowymi. Aby sieć mesh mogła nadal rozwijać swoją pełną wydajność router musi wtedy obsługiwać tzw. „tryb punktu dostępowego”. W zasadzie jednak korzystniej jest unikać takiej konstrukcji mostowej.  
Notatka: Prawie wszystkie routery mesh wymagają modemu DSL lub
Router DSL można podłączyć w górę. W naszym porównaniu tylko FRITZ!skrzynka
7590 posiada wbudowany modem DSL, dzięki czemu można go podłączyć bezpośrednio do gniazdka telefonicznego.

Routery mesh i repeatery mesh zapewniają dobre połączenie internetowe w całym domu.

Zdjęcie: tp-link
 • IPv6: Każde urządzenie z dostępem do Internetu ma własny adres IP, za pomocą którego można nim sterować bezpośrednio. Dawniej używano krótszych adresów IP opartych na tzw. standardzie IPv4. Ponieważ jednak w tym standardzie stopniowo kończą się adresy, nowszy standard IPv6 zapewnił rozwiązanie. Dlatego kupując, upewnij się, że twój router mesh może również obsługiwać IPv6.
   
 • Wyposażenie dodatkowe: W zależności od osobistych potrzeb, przy zakupie routera może być wskazane zwrócenie uwagi na różne funkcje dodatkowe, takie jak „Beamforming”, za pomocą którego router może kierować sygnał radiowy z kilku anten specjalnie do klienta, taki jak jeden, aby zagwarantować szybsze i bardziej stabilne połączenie. W mieszkaniach o grubych ścianach lub stropach żelbetowych funkcja Powerline daje możliwość pokonywania takich przeszkód poprzez sieć energetyczną. Równie praktyczna jest opcja zapewnienia odwiedzającym własnej sieci dla gości, która oferuje dostęp do Internetu, ale blokuje dostęp do danych lub urządzeń współdzielonych w sieci. 

Z FRITZ!Możliwość zarządzania Box, DSL, systemem telefonicznym, siecią LAN i Mesh WLAN. Więcej na ten temat w teście poniżej.

Zdjęcie: AVM
 • Rozszerzenie: Systemy Mesh są często sprzedawane jako kompletny zestaw z routerem i repeaterami. Nawet jeśli takie zestawy są bardzo praktyczne, warto upewnić się, że poszczególne elementy można dokupić osobno, aby móc później rozbudowywać i dostosowywać system siatek. 
   

Porada zakupowa: Wielu producentów oferuje zestawy startowe do ustawienia systemu mesh, które oprócz routera zawierają również jeden lub dwa repeatery. Cena zestawu jest zwykle znacznie tańsza niż zakup poszczególnych elementów osobno. 
 

 • Instalacja: Instalacja sieci mesh nie jest nauką o rakietach, ale mniej zaawansowani technicznie użytkownicy mogą nadal stanowić wyzwanie dla konfiguracji. Dlatego niektórzy producenci oferują własne aplikacje, które prowadzą klienta krok po kroku przez instalację; pomoc godna polecenia pod każdym względem. 

Najlepsze routery siatkowe w skrócie

  TP-Link
Deko P7

AVM
FRITZ!skrzynka
7590

Router Wi-Fi Google
Bezprzewodowy

Netgear Orbi
RBR 20

Cena £
(Amazonka)
około.
137 euro
około.
198 euro
około.
180 euro
(Dwupak)
około.
128 euro
Modem DSL
zintegrowany
nie tak nie nie
Zasięg 190 mkw do 500 mkw k. A. do 125 m2
Dwuzakresowy tak tak tak tak

Szybkość sygnału
2,4 GHz / 5 GHz

400 Mb/s
867 Mb/s  
300 Mb/s
800 Mb/s
300 Mb/s
867 Mb/s
400 Mb/s
866 Mb/s  
IPv6
do dyspozycji
tak tak tak tak
Sterowanie pasmem tak tak tak tak
Trzeci
Pasmo częstotliwości
nie nie nie tak
Kształtowanie wiązki k.A. tak tak tak
Linia napięcia-
funkcjonować
tak nie nie nie
Sieć gości tak tak tak tak
Instalacja-
Aplikacja
tak nie tak tak
Alexa-
zgodny
tak nie nie tak
Dostęp-
Tryb punktowy
k.A. nie nie tak
waga 449 gr 522 gr 671 gr 476 gr
Wymiary 14,4 x 4,6
x 14,4 cm
18,4 x 4,8
x 25 cm
10,6 x 10,6
x 6,8 cm
17x17,6
x 14,7 cm
USB-
Połączenia danych
0 2x USB 3.0 0 0
Połączenia LAN 2 4 2 2
wycena
(Amazonka)
4/5
Gwiazdy
4,5 / 5
Gwiazdy
4,4 / 5
Gwiazdy
3,5 / 5
Gwiazdy

W porównaniu testowym: najlepsze routery siatkowe WiFi

1. TP-Link Deco P7 

Jako jedyny router mesh w naszym porównaniu, TP-Link Deco P7 ma funkcję Powerline, dzięki której odległość między routerem a repeaterem (satelitą) może być mostkowana przez sieć energetyczną. Funkcja ta jest szczególnie polecana w przypadku starych budynków o grubych ścianach lub żelbetowych stropach, ponieważ osłabiają one lub nawet całkowicie blokują sygnały WLAN. Router chińskiej firmy technologicznej TP-Link można szybko zainstalować dzięki aplikacji Deco. Haczyk: konfiguracja działa tylko po założeniu konta internetowego TP-Link i zatwierdzeniu lokalizacji, niestety nie jest to bezpieczna uwaga z punktu widzenia ochrony danych. Deco P7 oferuje integrację do 100 urządzeń bez utraty sygnału, a także przydatne funkcje, takie jak ochrona przed dziećmi, dostęp do sieci WLAN dla gości i zintegrowana ochrona przed wirusami. 

Zamów router TP-Link Deco M9 Plus Mesh WLAN AC2200 tutaj w Amazon.

Zalety:

+ Funkcja linii energetycznej
+ Wygodna kontrola aplikacji
+ Zintegrowana ochrona przed wirusami
 

Niekorzyść:

- Konto TP-Link musi być utworzone
- Montaż na ścianie nie jest możliwy 
 

Wniosek z testu:

 •   „Bardzo dobry zasięg, stabilność i prędkość, opcja powerline przynosi dodatkowe korzyści."(Giga, 03.2019)
 • „Deco P7 to dobrze wyposażone, łatwe w użyciu rozwiązanie siatkowe ze świetnym pakietem zabezpieczeń. Korzyści płynące ze zintegrowanej linii energetycznej zależą od lokalizacji i muszą być sprawdzane indywidualnie."- 80 na 100 punktów (PC Magazin, 11.2018)
 • „Dzięki zintegrowanej funkcji Powerline, która umożliwia bezpośredni transfer danych między poszczególnymi jednostkami Deco, prędkość sieci jest zwiększona nawet o 60 procent w porównaniu do zwykłego korzystania z sieci WLAN. Dzięki specjalnie opracowanej aplikacji Deco system można skonfigurować bez większego wysiłku."- klasa 1.9 (smartfon, 02/2019)
   

Ocena Amazon: 4 z 5 gwiazdek (20 ocen)
 

Cena £: Około. 131 euro

2. AVM FRITZ!Pudełko 7590

Podczas gdy niemiecki producent marki AVM jest jednym z liderów rynku w dziedzinie sieci WLAN i telefonii, rozwój routera siatkowego nadszedł od dawna. Berlińska firma prezentuje FRITZ!Box 7590 router, który oferuje wysoką funkcjonalność FRITZ!Pudełko połączone z wygodą technologii siateczki. DSL, system telefoniczny, sieć LAN i Mesh WLAN mogą być zarządzane za pomocą tylko jednego urządzenia.
Oprócz funkcji mesh router 7590 mesh oferuje również inne innowacje techniczne, takie jak tryb wielu użytkowników MU-MIMO lub supervectoring. Ponadto pudełko jako jedyne w porównaniu najlepszych routerów mesh ma dwa porty USB-3.0 połączeń do integracji drukarek lub dysków twardych.
Jednak tyle innowacji ma swoją cenę. Router AVM to najdroższe urządzenie w porównaniu. Na próżno będziesz szukać funkcji trójzakresowej, ale 7590 jest taki sam jak Fritz!Udekoruj to wysokim asortymentem podstawowym. Sterowanie głosowe przez Alexa nie jest możliwe. 
Brak aplikacji instalacyjnej jest w dużej mierze rekompensowany przejrzystymi instrukcjami krok po kroku.

Tutaj możesz pobrać AVM Fritz!Zamów Box 7590 razem z Mesh Repeater 2400 od Amazon.

Zalety:

+ Zintegrowany modem DSL
+ Zintegrowany system telefoniczny
+ Duży zasięg routera
+ Dwa porty USB 3.0 połączeń dla drukarek i tym podobnych


Niekorzyść:

- Brak aplikacji instalacyjnej
- Brak kompatybilności z Alexą
- Wysoka cena zakupu
- Brak technologii trójpasmowej


Wniosek z testu:

 •   „W naszym teście FritzBox 7590 wypadł wyjątkowo dobrze. Szybkości transmisji danych nie pozostawiają prawie nic do życzenia. Ponadto po raz kolejny na liście najlepszych znajduje się najbardziej kompletny sprzęt. „- bardzo dobry (chip.de, 03/2019)
 • „Nowy FritzBox przekonuje dużą szybkością sieci WLAN, wieloma funkcjami i zwykłą łatwością obsługi. Największa różnica w stosunku do poprzednika 7490 jest najpierw zauważalna w silnej sieci WLAN, która wraz z aktualizacją FritzOS 7 poprawia zarówno szybkość, jak i wydajność z wieloma urządzeniami WLAN lub podczas korzystania z repeaterów Fritz."- (zdjęcie z komputera, 02/2019)
 • FRITZ!Box 7590" może zdobywać punkty za zwykłe funkcje AVM, takie jak wysoka kompatybilność dostawcy, dobry modem, liczne funkcje i funkcje, a także doskonała dokumentacja i instrukcje. Ale również (...) wydajność i zasięg sieci WLAN są prawidłowe!"- ocena 2.1 (test techniczny.org, 06/2017)


Ocena Amazon: 4,5 na 5 gwiazdek


Cena £: Około. 198 euro

3. Bezprzewodowy router Google Wi-Fi

Dzięki Google Wifi kalifornijski władca świata po raz pierwszy prezentuje swój własny router mesh. To jest obecnie dostępne tylko w podwójnym opakowaniu, ale w cenie około 180 euro jest stosunkowo tanie. Dzięki prostej nawigacji po menu, typowej dla Google i aplikacji instalacyjnej, konfiguracja jest również dość wygodna dla początkujących technologii. Ponadto aplikacja dostarcza informacji o najważniejszych parametrach sieci, takich jak jakość połączenia i siła WLAN.
Największa wada Google Wifi: System obywa się bez trzeciego pasma radiowego, na którym komunikują się ze sobą komponenty, co osłabia wydajność, ale i zasięg systemu. Jeśli chodzi o kontrolę rodzicielską, Google Wifi jest skromne, ale za pomocą opcji „Rodzinne WiFi” można ustawić przedziały czasowe, w których sieć wyłącza wybrane urządzenia o określonej godzinie. 
 

Tutaj możesz zamówić router Google WiFi od Amazon. 

Zalety:

+ Korzystna cena zakupu
+ Niskie zużycie energii
+ Rodzinne Wi-Fi zapewnia ciszę
 

Niekorzyść:

- Utrata wydajności i zasięgu z powodu braku technologii trójpasmowej
 

Wniosek z testu:

 • „Google Wifi jest podobne do innych systemów mesh, takich jak Netgear Orbi, ale satelity systemu Google są słabsze z powodu brakującego trzeciego pasma częstotliwości. W zamian konfiguracja i obsługa nie powodują żadnych stresów, a zużycie energii jest szczególnie niskie."- Klasa 3.0 (zdjęcie z komputera, 01/2018)
 • "Jeśli więc nie chcesz zajmować się administrowaniem routerem i przywiązywać dużej wagi do projektu i łatwej w użyciu aplikacji, Google Wifi będzie dobrze służyć." (świat.de / 06.2017)
 • „Google Wifi to bardzo łatwy w konfiguracji router obsługujący sieć mesh, który ma wszystkie niezbędne funkcje do użytku w domu."- (Futurezone, 07/2018)
   

Ocena Amazon: 4.4 na 5 gwiazdek
 

Cena £: Około. 180 euro 

4. Netgear Orbi RBR 20

Okrągły biały Orbi RBR 20 został specjalnie zaprojektowany jako router na potrzeby prywatnych gospodarstw domowych i rodzin. Na przykład aplikacja Circle może być używana do tworzenia kont czasowych dla każdego członka rodziny w celu korzystania z Internetu lub blokowania niektórych stron internetowych. Instalacja jest również stosunkowo łatwa dzięki aplikacji Orbi i zintegrowanym diodom LED, które pokazują użytkownikowi najlepszą lokalizację. Sterowanie głosowe Alexa zapewnia dodatkową wygodę. Ponieważ router komunikuje się z satelitami za pośrednictwem własnej wysokiej częstotliwości, szybkość transmisji pozostaje wysoka nawet w przypadku wielu używanych urządzeń końcowych. Spadające prędkości na odległych przemiennikach nie są zatem możliwe. Ceną za tę wygodę jest stosunkowo wysoki pobór mocy.

Tutaj możesz kupić Netgear Orbi RBR20 od Amazon. 

Zalety:

+ Nowoczesny wygląd
+ Wiele opcji połączeń
+ Rozbudowane funkcje kontroli rodzicielskiej
 

Niekorzyść:

- Wysokie zużycie energii
 

Wniosek z testu:

Brak dostępnych testów praktycznych
 

Ocena Amazon: 3,5 na 5 gwiazdek
 

Cena £: Około. 128 euro

Wzmacniacz siatkowy: niedroga alternatywa dla routera siatkowego?

Podczas gdy kompletne systemy typu mesh zastępują poprzedni router WiFi routerem WiFi typu mesh i jednym lub większą liczbą satelitów typu mesh, wzmacniacze sygnału typu mesh integrują stary router z siecią WiFi typu mesh. Wzmacniacze siatkowe stanowią zatem opłacalną alternatywę dla kompletnego systemu siatkowego pod pewnymi warunkami. 
 

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here