Renowacja energetyczna”,

Renowacja energetyczna: program fitness dla budynków

Renowacja energetyczna to pakiet działań służących poprawie jakości energetycznej budynku. Można wyróżnić dwa główne obszary przebudowy:

 1. Środki renowacji strukturalnej
 2. Działania na rzecz renowacji roślin
Renowacja energetyczna © Marco2811, stock.cegła suszona na słońcu.com

Obszar konstrukcyjny obejmuje wszystkie środki, które optymalizują przegrodę budynku pod względem energetycznym. Najważniejsze obszary to:

 • Izolacja dachu
 • Izolacja elewacji
 • Izolacja piwnicy
 • Izolacja stropu najwyższej kondygnacji
 • Izolacja stropu piwnicy
 • Wymiana okien
Wełna mineralna do izolacji dachu © Patryk Kosmider, stock.cegła suszona na słońcu.com

Remont techniczny dotyczy optymalizacji obsługi budynku. Główne tematy tutaj to:

 • Wymiana grzałki
 • Montaż instalacji wentylacyjnej
 • Optymalizacja sterowania ogrzewaniem i dystrybucji ciepła
Czas na remont techniki grzewczej © animaflora picsstock, stock.cegła suszona na słońcu.com

Podczas gdy środki konstrukcyjne zmniejszają zapotrzebowanie na energię w nieruchomości, wymiana systemu grzewczego - jako najważniejszy środek techniczny systemu - służy przede wszystkim efektywnej produkcji energii.

Potrzeba remontów energetycznych w Niemczech

Zasoby budowlane w Niemczech są bardzo stare. Według Niemieckiej Agencji Energetycznej (Dena) 63% z 18,6 mln budynków mieszkalnych zostało wybudowanych przed 1979 r., a zatem w czasach, gdy oszczędność energii i jakość energetyczna budynku nie były najwyższym priorytetem. Pierwsze rozporządzenie o izolacji termicznej weszło w życie dopiero w 1977 roku.

W rezultacie wiele domów w zasobach budowlanych zużywa zbyt dużo energii - a tym samym emituje więcej szkodliwego dla klimatu gazu cieplarnianego CO2 niż to konieczne. Dena pokazała zużycie energii w przeciętnym domu jednorodzinnym w przykładowej kalkulacji: Zakłada dom o powierzchni mieszkalnej 150 m2. W takim budynku zużycie energii wynosi obecnie 3.500 litrów oleju opałowego rocznie nie jest rzadkością. W zależności od ceny energii, która prawie podwoiła się w ciągu ostatniej dekady, ogrzewanie bije o około 2.100 euro rocznie do zarezerwowania.

Zużycie oleju opałowego: porównanie nieocieplonego starego budynku, standardowego nowego budynku i starego budynku optymalnie ocieplonego

Przy odpowiednich środkach, pełna renowacja energetyczna może zmniejszyć zużycie energii takiej nieruchomości nawet o 85 procent, w zależności od początkowego stanu konstrukcyjnego.

aż do 30% zapisać

Regionalni rzemieślnicy
Tanie oferty

porównaj oferty
 • Sieć ogólnokrajowa
 • Kwalifikowani dostawcy
 • Nie wiążący
 • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańszych regionalnych rzemieślników i firmy specjalistyczne, porównaj oferty i oszczędź do 30%. Zapytaj teraz bez zobowiązań

Zalety renowacji energetycznej

Zasoby budowlane są ważnym czynnikiem redukcji niemieckiej emisji CO2. Jednak ten globalny cel polityczny nie jest najważniejszy dla właściciela domu. Ponieważ każdy energiczny renowacja indywidualnie czerpie korzyści z optymalizacji swojego budynku. Zalety to:

 • Zmniejszenie zużycia energii
 • Niższe koszty ogrzewania
 • Wzrost wartości nieruchomości
 • Poprawa osobistej równowagi klimatycznej
 • Wzrost komfortu życia

Energetyczna renowacja oznacza, że ​​do ogrzania własnych czterech ścian potrzeba mniej energii grzewczej. W rezultacie właściciele domów muszą uzyskiwać znacznie mniej paliwa i wykorzystywać je w swoim systemie grzewczym. To podstawa niskich kosztów operacyjnych i spory plus na rachunku gospodarstwa domowego.

Renowatorzy często mniej zwracają uwagę na fakt, że generalnie poprzez renowację podnoszą wartość swojej nieruchomości. Ponieważ energetycznie zoptymalizowana nieruchomość jest przygotowana na przyszłość i jest popularna wśród nabywców domów. Dzięki temu może osiągnąć znacznie wyższą cenę na rynku niż nieruchomość nieremontowana.

Stan energetyczny domu ma duży wpływ na cenę sprzedaży

Energicznie odnowiony budynek to także wyższa jakość życia. Powodów jest kilka. Ponieważ ściany są ocieplone, ich temperatura wewnętrzna jest wyższa niż bez izolacji. Powietrze w pomieszczeniu schładza się zatem mniej na wewnętrznej powierzchni ściany zewnętrznej, dzięki czemu unika się nieprzyjemnych przeciągów. Jeśli w ramach remontu energetycznego zainstalowano również kontrolowaną wentylację pomieszczeń mieszkalnych, pomieszczenia są zawsze optymalnie zasilane świeżym, bogatym w tlen powietrzem. O wiele lepiej niż byłoby to możliwe w nieruchomości, która nie została odnowiona przez wietrzenie okien.

I wreszcie, redukcja emisji gazów cieplarnianych naturalnie również odgrywa rolę w zaletach renowacji energetycznej. Ci, którzy muszą mniej ogrzewać, uwalniają mniej CO2, a tym samym wnoszą bardzo osobisty wkład w ochronę klimatu.

Te aspekty wyraźnie przemawiają za izolacją Wskazówka: Każdy, kto chce przede wszystkim zaoszczędzić pieniądze poprzez energiczny remont, musi mieć oko na koszty amortyzacji. Poszczególne miary są powiązane z różnymi poziomami inwestycji. Konsultant ds. energii może obliczyć, kiedy odpowiedni środek przywrócił koszty ze względu na zmniejszone koszty ogrzewania. Pozwala to na ocenę różnych energetycznych działań renowacyjnych w sposób czysto ekonomiczny. Ważny przewodnik dla właścicieli domów, jak postępować przy renowacji.

Gdzie jest utracona energia?

W nieremontowanym domu bez ocieplenia traci się dużo niewykorzystanego ciepła z wnętrza na zewnątrz. To, jak duże są straty, zależy zawsze od danej nieruchomości. Konsultant ds. energii może je oszacować ilościowo i wykorzystać obliczenia oraz obraz termograficzny elewacji, aby zidentyfikować słabe punkty danego budynku pod względem energetycznym. Istnieją jednak również przykładowe obliczenia, które ilustrują wymiary strat energii i potencjał izolacji.

Dena określa ilościowo straty energii nieocieplonego domu jednorodzinnego w następujący sposób:

 • Dach: około. 12.000 kilowatogodzin rocznie
 • Fasada: około. 10.100 kilowatogodzin rocznie
 • Okno: około. 4.700 kilowatogodzin rocznie
 • Piwnica: ok. 1.800 kilowatogodzin rocznie
Ciepło w domu jest tracone w następujący sposób

Renowacja energetyczna, w której dach, ściany zewnętrzne i piwnica otrzymują skuteczną izolację, a okna wymieniane są na nowoczesne elementy konstrukcyjne, straty można zredukować do następujących wartości:

 • Dach: około. 3.000 kilowatogodzin rocznie
 • Fasada: około. 3.000 kilowatogodzin rocznie
 • Okno: około. 2.500 kilowatogodzin rocznie
 • Piwnica: ok. 700 kilowatogodzin rocznie

Właściciele domów mogą wybierać spośród szerokiej gamy systemów izolacyjnych, materiałów izolacyjnych, materiałów oszklenia i materiałów ramowych do pomiarów. Zasadniczo jednak zawsze obowiązuje następująca zasada: Dzięki renowacji energetycznej w domu można zatrzymać dużo ciepła.

Zalety izolacji elewacji

WSKAZÓWKA

Skorzystaj z naszej bezpłatnej usługi wyceny: Porównaj ceny od rzemieślników i zaoszczędź do 30 procent

Stare ogrzewanie: w większości za duże

W przypadku kotłów szczególnie starzejące się modele są wyraźnie przewymiarowane. Pod względem wydajności mogą dostarczyć znacznie więcej energii niż potrzebuje nieruchomość. Jest to jeszcze bardziej widoczne, gdy zapotrzebowanie na ciepło w domu jest zmniejszane przez izolację.

Nowy system grzewczy pozwala zaoszczędzić dużo energii

W czasach transformacji energetycznej sposób myślenia w technice grzewczej uległ zasadniczej zmianie. Obecnie projektanci i firmy instalacyjne wymiarują systemy grzewcze tak, aby jak najdokładniej odpowiadały wymaganiom grzewczym nieruchomości. Dlatego wymiana ogrzewania ma sens tylko wtedy, gdy nieruchomość osiągnie swoje końcowe zapotrzebowanie na ciepło po izolacji. Z drugiej strony wymiana grzałki to również sposób na osiągnięcie wysokiego efektu oszczędności przy stosunkowo niewielkiej inwestycji. Modernizator boryka się z pewnego rodzaju problemem kury i jajka, jeśli chodzi o rozsądne podejście do energetycznej renowacji.

Nowa nowoczesna pompa ciepła powietrze-woda © Studio Harmony, stock.cegła suszona na słońcu.com Wskazówka: Producenci ogrzewania opracowali w ostatnich latach wiele różnych systemów grzewczych, niektóre oparte na tradycyjnych źródłach energii, takich jak olej lub gaz, a niektóre oparte na energii odnawialnej. Zmiana źródła energii może już otworzyć drogę do bardziej ekonomicznego zaopatrzenia w ciepło, nawet jeśli koszty inwestycji np. w pompę ciepła są wyższe niż w przypadku nowego kotła olejowego lub gazowego. Tutaj ważne jest, aby przyjrzeć się nieruchomości i zasięgnąć niezależnej porady eksperta ds. Energii.

Oprócz wymiany systemu grzewczego, system grzewczy oferuje inne opcje optymalizacji. Równoważenie hydrauliczne może np. poprawić dystrybucję ciepła w pomieszczeniach, co znajduje odzwierciedlenie w niższych wartościach zużycia dla systemu.

Równomierne rozprowadzanie ciepła dzięki równoważeniu hydraulicznemu

Dodatkowo przy w pełni sprawnym układzie grzewczym sensowna może być wymiana tylko pompy grzewczej, która transportuje ciepłą wodę grzewczą do grzejników. Ponieważ jest – zwłaszcza przy starych systemach grzewczych – często prawdziwym pożeraczem energii. Ciepłe rury grzewcze należy zaizolować w nieogrzewanej piwnicy. Nowoczesne sterowanie ogrzewaniem i systemy inteligentnego domu, które na przykład gwarantują zadaną temperaturę w poszczególnych pomieszczeniach, mogą również przynieść oszczędności.

Stare pompy grzewcze to pożeracze mocy

Nie zapomnij: dobra wentylacja

Ci, którzy energetycznie optymalizują swoją nieruchomość, ocieplają i wymieniają okna, z jednej strony bardzo dobrze zatrzymują energię w domu, ale też mocno ją uszczelniają. Konieczna wymiana powietrza w budynku, która często jest spowodowana nieszczelnością w nieremontowanych domach, nie jest już wtedy zapewniona. Dlatego instalacja kontrolowanego systemu wentylacji przestrzeni życiowej jest obecnie standardową częścią renowacji energetycznej. Zapewnia skuteczne usuwanie wilgotnego, stęchłego powietrza z pomieszczeń. W zamian dostarcza wystarczającą ilość świeżego powietrza. Zwiększa to komfort życia i skutecznie zapobiega uszkodzeniom spowodowanym wilgocią, takim jak pleśń. Ważne jest, aby wentylacja salonu odzyskiwała ciepło z zużytego powietrza w pomieszczeniu, a tym samym podgrzewała świeże powietrze.

Zainstalowano centralną wentylację © Gerd, stock.cegła suszona na słońcu.com

Kompletny lub krok po kroku: właściwe podejście

Właściciele domów zawsze stoją przed decyzją, czy chcą całkowicie zoptymalizować swoją nieruchomość w ramach szeroko zakrojonej, energooszczędnej kompletnej renowacji, czy też krok po kroku przeprowadzać indywidualne działania. Oba podejścia mają swoje zalety i wady.

Kompletna renowacja

Zalety

 • Stan energetyczny budynku jest zoptymalizowany od razu, maksymalny efekt
 • Działania mogą być optymalnie skoordynowane w ramach ogólnej koncepcji
 • Możliwość osiągnięcia standardu domu efektywnościowego KfW i skorzystania z atrakcyjnych dotacji

niekorzyść

 • Bardzo wysokie koszty inwestycji
 • Bardzo duży wysiłek

Indywidualne środki

Zalety

 • Niższe koszty inwestycji
 • Można wybrać najbardziej efektywne środki
 • Mniejsze upośledzenie, jeśli remont odbywa się w czasie, gdy dom jest zajęty

niekorzyść

 • Środki mogą nie być optymalnie skoordynowane, jeśli następny krok nastąpi później
 • Budynek nadal ma słabości energetyczne

Decyzja o całkowitej renowacji lub renowacji krok po kroku może zależeć od różnych czynników:

 • Dostępny kapitał: Czy dostępne są wystarczające środki finansowe lub czy istniejący budżet musi być wykorzystany jak najefektywniej??
 • Czas: Czy budynek jest już zamieszkany, czy po nabyciu nadal jest pusty, aby można było swobodniej korzystać bez wpływu na mieszkańców?
 • Własny dysk: Czy renowacja ma przede wszystkim oszczędzić pieniądze na kosztach eksploatacji, czy ma na celu uzyskanie jak największego wpływu na klimat??
W przypadku renowacji energetycznej: najpierw zaizoluj, a następnie wymień ogrzewanie Wskazówka: Niezależnie od tego, czy jest to gruntowny remont, czy stopniowy remont - zawsze warto skonsultować się z doradcą energetycznym. Według Deny w Niemczech jest ich około 13.700 ekspertów ds. energooszczędnego budownictwa i renowacji. Możesz najpierw zarejestrować stan energetyczny nieruchomości i sporządzić sensowną mapę drogową renowacji, której etapy będą się wzajemnie uzupełniać - niezależnie od tego, czy etapy kompletnej renowacji następują po sobie, czy też występują dłuższe okresy między nimi w przypadku częściowej renowacji. renowacja.

Świadectwo charakterystyki energetycznej budynku jest cennym przewodnikiem po prawidłowej procedurze renowacji. Dokument ten, który jest obecnie obowiązkowy przy sprzedaży domów, zawiera nie tylko najważniejsze dane dotyczące zużycia, ale także sugestie, jakie działania remontowe mogą poprawić jakość energetyczną domu. Doradca energetyczny może wykorzystać świadectwo energetyczne budynku jako punkt wyjścia do kompleksowego planowania remontu. Właściciele domów mogą oczywiście również zająć się poszczególnymi punktami, które są tam wymienione jako indywidualne środki. Świadectwo energetyczne budynku dostępne jest w dwóch wersjach:

 • Tak zwany certyfikat zużycia opiera się na zużyciu energii tylko z ostatnich kilku lat, które jednak w dużej mierze zależy od indywidualnych zachowań grzewczych.
 • Tak zwany certyfikat wymagań ma większe znaczenie, ponieważ opiera się na fundamentalnej jakości konstrukcyjnej budynku.
Świadectwo energetyczne: porównanie świadectwa zużycia i świadectwa wymagań

Koszt remontu energetycznego

Koszty remontu energetycznego są bardzo indywidualne i oczywiście zależą od odpowiedniego stanu budynku i jego konstrukcji. Niemniej jednak istnieją przybliżone wskazówki, które dają pierwsze wrażenie na temat wymiarów. Bausparkasse Schwäbisch Hall oblicza koszty w poszczególnych obszarach w następujący sposób, na przykład:

 • Fasada (wraz z izolacją termiczną): ok. 20.000 euro
 • Renowacja dachu (w tym dachówki, paroizolacja i izolacja dachu): ok. 28.000 euro
 • Izolacja stropu piwnicy: ok. 2.800 euro
 • Wymiana okna: ok. 15.000 euro
 • Wymiana ogrzewania: ok.9.500 euro

Bausparkasse szacuje czasy amortyzacji dla dużych środków izolacyjnych na 20 do 25 lat, dla wymiany ogrzewania na 15 do 20 lat. Na tle tego, że nieruchomość będzie zamieszkana przez kilkadziesiąt lat i dzięki renowacji będzie odporna na przyszłość, koszty i czasy amortyzacji są brane pod uwagę.

Przykładowe koszty różnych środków izolacyjnych Średnie czasy amortyzacji środków izolacyjnych Wskazówka: Przy remontach właściciele zawsze powinni brać pod uwagę tzw. koszty i tak. Jeśli i tak konieczne jest wzniesienie rusztowania do naprawy elewacji, dobrze jest skorzystać z remontu elewacji i jednocześnie ułożyć skuteczną warstwę izolacyjną. Izolacja może się opłacać: Przykład zapewnia przejrzystość Izolacja może się opłacać: Przykład zapewnia przejrzystość

Jakie są dotacje państwowe

Energetyczna renowacja budynków jest również pożądana politycznie ze względu na ich przestarzałość i wysoki udział niemieckich emisji CO2. Jest uważany za główny cel transformacji energetycznej. W związku z tym energetyczne działania renowacyjne są finansowane przez państwo. Fundusze przyznają dwie instytucje:

 • Bank KfW
 • Federalny Urząd Gospodarki i Kontroli Eksportu (Bafa)
Finansowanie © tech-studio, fotolia.com

ten Bank KfW udziela w ramach swoich programów zarówno niskooprocentowanych pożyczek, jak i dotacji inwestycyjnych. W przypadku pożyczek część pożyczonej kwoty nie musi być później spłacana. Kwota dofinansowania zależy od odpowiednich działań. Dena przyznaje maksymalną dotację od KfW na całkowitą renowację domu w domu efektywnym w wysokości 30.000 euro za lokal mieszkalny.

Standard KfW Efficiency House zapewnia ramy dla kwoty finansowania na całkowitą renowację. Norma opiera się na KfW Efficiency House 100. Odpowiada to budynkowi, który dokładnie spełnia wymagania Ustawy o Energii Budowlanej (GEG). 100 oznacza 100 procent zużycia energii. Innymi słowy, wymagania państwowe GEG zostały określone jako punkt odniesienia. Na tym opierają się inne standardy efektywności domu KfW. Na przykład KfW Efficiency House 55 ma tylko 55 procent wymagań energetycznych określonych w GEG. Ci, którzy osiągną energooszczędny standard domu poprzez remont swojego budynku, mogą skorzystać z tych dotacji. W przypadku poszczególnych działań, takich jak wymiana starych okien, istnieją jasno określone dotacje, które są przyznawane niezależnie od tego, czy osiągnięto standard efektywności domu.

Finansowanie KfW dla nowych budynków Promocja KfW w portfolio

Finansowanie za pośrednictwem Federalny Urząd Gospodarki i Kontroli Eksportu (Bafa) W przeciwieństwie do KfW Bank koncentruje się na instalacji wydajnych technologii wytwarzania energii. Promuje się na przykład przejście z oleju na bardziej przyjazne dla klimatu źródło energii, instalację pomp ciepła lub instalację solarnych systemów cieplnych do słonecznego podgrzewania wody pitnej i wspomagania ogrzewania.

Pierwszego. W styczniu 2020 r. dodano kolejną formę państwowego dofinansowania remontów energetycznych: Ci, którzy teraz remontują energetycznie, mogą stać się atrakcyjni Ulgi podatkowe wycofać się. Koszty poszczególnych działań na renowację energetyczną budynków można odliczyć od podatku do 20 proc. przez okres trzech lat. Maksymalna to 40.000 euro za nieruchomość mieszkalną możliwe. Koszty energetycznego nadzoru budowlanego i specjalistycznego planowania przez wykwalifikowanego eksperta energetycznego można odliczyć nawet w 50 proc. Przeprowadzone środki muszą zostać potwierdzone przez specjalistyczną firmę wykonującą prace lub przez doradcę energetycznego posiadającego upoważnienie do wydawania zgodnie z art. 88 ustawy Prawo budowlane. Istnieje na to oficjalny model Federalnego Ministerstwa Finansów. Remonterzy mogą zgłosić swoje wydatki po raz pierwszy w zeznaniu podatkowym za rok kalendarzowy 2020.

Remont: dotacje lub ulgi podatkowe Wskazówka: Poszczególne programy finansowania i możliwość odliczenia podatku nie zawsze można ze sobą łączyć. Energooszczędni renowacji powinni zatem zawsze odpowiednio się poinformować przed renowacją i najlepiej skonsultować się z wykwalifikowanym doradcą energetycznym. Warto też przyjrzeć się ofertom krajów związkowych, gmin i firm takich jak regionalni dostawcy energii. Niektóre z nich oferują własne programy finansowania.

Właściwe zachowanie jest kluczowe

Na koniec należy zauważyć, że zużycie energii przez budynek zależy nie tylko od jego jakości energetycznej, ale także w dużej mierze od prawidłowego zachowania jego mieszkańców. Mówiąc prościej, budynek odnowiony energetycznie może nadal charakteryzować się wysokim zużyciem energii, podczas gdy budynek nieodnowiony może zaoszczędzić dużo energii nawet bez inwestycji. Świadome korzystanie z energii ma zatem ogromne znaczenie. Niektóre z najważniejszych wskazówek dotyczących energooszczędnego ogrzewania to:

 • Dostosuj temperaturę w pomieszczeniu do danego zastosowania
 • Nie blokuj ani nie zakrywaj grzejników
 • Lepsza wentylacja niż uchylanie okna
 • Wyłącz ogrzewanie podczas wietrzenia
 • Użyj obniżenia ogrzewania

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here