Energetyczna renowacja starych budynków – staranne wyważenie korzyści i kosztów”,

Renowacja energetyczna © Gina Sanders, fotolia.comNa naszych szerokościach geograficznych koszty ogrzewania odpowiadają za lwią część zużycia energii. Dla nowych budynków zwykle planowana jest kompleksowa izolacja zewnętrzna. Ale co z późniejszą izolacją starego budynku?? Jak właściciele domów mogą decydować, czy, kiedy i jakimi materiałami izolacja ma sens?? I czy wysokie nakłady finansowe zostaną zrekompensowane odpowiednią oszczędnością kosztów energii??

Obliczenie opłacalności późniejszej izolacji na podstawie modeli

W celu obliczenia zużycia energii po remoncie stosuje się obliczenia modelowe, które określają zapotrzebowanie na energię na podstawie wielkości budynku i jakości energetycznej tkaniny budowlanej. Indywidualne zachowanie użytkowników, liczba mieszkańców i wahania pogodowe nie są brane pod uwagę i są standaryzowane. Jednak obecnie różne badania wykazały, że rzeczywiste zużycie energii jest często znacznie niższe niż teoretycznie obliczone zapotrzebowanie przed modernizacją. Oznacza to jednak, że oszczędności energii nie są tak wysokie, jak zakładano, a okres zwrotu jest wydłużony.

Na przykład badanie przeprowadzone przez Techem GmbH wykazało, że zużycie po renowacji było znacznie wyższe niż przewidywano z góry. Przyczyną prawdopodobnie jest zachowanie użytkownika, co nie zawsze odpowiada modelom. Z kolei w badaniu Niemieckiej Agencji Energetycznej (dena) właściciele domów uzyskali po renowacji średnio 76 proc. oszczędności na kosztach energii, choć ich wartości zużycia były niższe od obliczonych w modelu.

aż do 30% zapisać

Regionalni rzemieślnicy
Tanie oferty

porównaj oferty
  • Sieć ogólnokrajowa
  • Kwalifikowani dostawcy
  • Nie wiążący
  • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańszych regionalnych rzemieślników i firmy specjalistyczne, porównaj oferty i oszczędź do 30%. Zapytaj teraz bez zobowiązań

Renowacja zwykle opłaca się tylko w połączeniu z innymi pracami na elewacji

Późniejsza izolacja jest prawie zawsze opłacalna, jeśli elewacja i tak musi zostać naprawiona, a rusztowanie musi zostać umieszczone. Dodatkowe koszty mocowania paneli izolacyjnych są w tym przypadku dość niskie i wynoszą około dwudziestu do trzydziestu procent całkowitych kosztów lub. za dziesięć tysięcy do dwudziestu tysięcy euro. Z drugiej strony oznacza to, że renowacja bez jednoczesnego obowiązku renowacji jest często nieopłacalna ze względu na przestarzałość, zużycie lub uszkodzenie części budynku lub technologii.

Niezależni konsultanci ds. energii i programy finansowania

Nie ma rozwiązania pasującego do każdego domu, zamiast tego zawsze trzeba indywidualnie decydować, jakie środki mają sens. Aby pomóc właścicielom domów w podjęciu tej decyzji, w wielu gminach i powiatach istnieją doradcy ds. energii, którzy mogą bezpłatnie udzielić wstępnych porad energetycznych. W celu uzyskania dalszych porad, osoby zainteresowane mogą znaleźć weryfikację wykwalifikowanych doradców energetycznych na stronie głównej dena.

Finansowanie jest dostępne z Federalnego Urzędu Gospodarki i Kontroli Eksportu BAFA w ramach programu „Doradztwo na miejscu”. O dofinansowanie wnioskuje się bezpośrednio od eksperta. KfW promuje planowanie energetyczne i nadzór budowlany programem dofinansowania „Remont energooszczędny – nadzór budowlany (431)” z bezzwrotną dotacją w wysokości 50 proc. kosztów kwalifikowanych lub. maksymalnie 4.000 euro na projekt inwestycyjny.

W każdym razie fachowy nadzór budowlany jest niezmiernie ważny. Nieprawidłowy montaż izolacji termicznej może nie tylko zniweczyć efekt oszczędności, ale także uszkodzić substancję budynku i znacznie obniżyć jakość życia.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here