Zaplanuj i zrealizuj energetyczną renowację”,

Jeśli mieszkasz w starszym domu, po wysokich kosztach ogrzewania możesz stwierdzić, że istnieje potrzeba remontu. Spojrzenie na świadectwo energetyczne pożądanej nieruchomości pomaga kupującemu nieruchomość. Ale jeśli chodzi o to, co faktycznie można zrobić, doradca energetyczny jest właściwym kontaktem. Specjalista ocenia nieruchomość i tworzy harmonogram remontu, czyli rozsądną kolejność możliwych działań. „Konsultant ds. energii oblicza dość dokładnie, jak wysokie będą oszczędności po renowacji energetycznej”, mówi Reher. Zależą od ilości ogrzewanych metrów kwadratowych i poziomu zużycia w starym budynku.

Potencjał rocznych oszczędności po modernizacji jest łatwy do ustalenia.

Zdjęcie: co2online / DAS HAUS

Promowane są remonty energetyczne

O pomoc publiczną może ubiegać się każdy, kto podda swoją nieruchomość remontowi energetycznemu – np. z programów dofinansowania KfW. W lipcu 2021 r. nadano im nową nazwę: Federalne finansowanie efektywnych budynków (BEG). KfW udziela deweloperom niskooprocentowanych pożyczek do 150.000 euro lub dotacje do 75.000 euro. Dodatkowo państwo udziela dopłat do spłaty: Jeśli dom po remoncie energetycznym nie zużywa więcej energii pierwotnej niż porównywalny nowy budynek, KfW udziela dopłaty do spłaty w wysokości od 25 do 40 proc. – im wyższy standard energooszczędnego domu po remoncie, im wyższa dotacja. Dodatkowe koszty, na przykład za izolację o wyższej jakości lub nowy system grzewczy, są ostatecznie pokrywane z funduszy Bafa. Każdy, kto zamieni system ogrzewania olejowego na system zrównoważony, otrzyma z powrotem do 45 procent kosztów.
Pożyczki promocyjne można łączyć z umową pożyczki mieszkaniowej. W ten sposób budowniczowie zapewniają korzystne oprocentowanie aż do ostatniej raty. Każdy, kto chce skorzystać z funduszy federalnych, musi spełnić wymagania energetyczne KfW. Dzięki temu klient oszczędza więcej energii po remoncie. "Również ze względu na ochronę klimatu wysiłek jest zdecydowanie tego wart", podkreśla ekspert ds. energetyki Reher. Przy okazji: KfW i Bafa również dotują koszty doradztwa energetycznego.

Aby dowiedzieć się, jak pilnie Twój dom wymaga modernizacji, wystarczy spojrzeć na roczne zużycie i koszty.

Zdjęcie: co2online

Znajdź rzemieślników do energetycznej renowacji

Dostępne jest finansowanie? Czy wnioski o dofinansowanie zostały złożone?? Teraz można składać zamówienia. Budowniczowie, którzy znają się na energooszczędnej renowacji budynków, mogą je znaleźć w lokalnych izbach rzemieślniczych lub na stronie co2online.de. Nadzór budowlany przydaje się również przy większych projektach remontowych. KfW również finansuje koszty tego. Nie zapomnij: Poproś rzemieślników o przekazanie dowodów dostawy i specyfikacji konstrukcyjnych. Dokumenty te są ważne dla gwarancji.

Niech wyjaśnią ci środki

Po zakończeniu prac klient przejmuje energiczne prace remontowe i szczegółowo wyjaśnia wszystkie urządzenia techniczne. Jest to szczególnie ważne w przypadku nowych rodzajów ogrzewania. „Aby ogrzewanie działało optymalnie, trzeba je najpierw dostosować do budynku i zwyczajów mieszkańców” – wyjaśnia Reher. Na koniec do domu wraca doradca energetyczny. Sprawdza, czy standard energetyczny jest prawidłowy i potwierdza to KfW. Wtedy też popłyną fundusze.

Renowacja Reklama Energiesprong: Tak wygląda przyszłość renowacji energetycznej Seryjna renowacja oparta na zasadzie Energiesprong może w znacznym stopniu przyczynić się do transformacji energetycznej. Dowiedz się z tego artykułu, jak daleko są Niemcy.

Koszty i oszczędności renowacji energetycznej

Całkowity remont starego budynku może zająć dobre 50.Koszt 000 euro i więcej. Wielu właścicieli nie chce więc od razu modernizować całego budynku mieszkalnego. Zamiast tego realizują jeden projekt na raz, rok po roku. Jeśli to zrobisz, potrzebujesz planu, aby środki następowały po sobie w znaczącej kolejności. Konsultant ds. energii opracowuje taki harmonogram remontów. Aby zaoszczędzić na kosztach operacyjnych, warto zacząć od systemu grzewczego. Renowatorzy mogą również zmniejszyć obciążenie podatkowe dzięki indywidualnym środkom, które odpowiadają dotacji Bafa: mogą odliczyć 20 procent swoich wydatków. Poniższe przykłady obliczą średnie oszczędności dla domu jednorodzinnego o powierzchni 125 m2 z 1983 roku.

Przykład 1: Optymalizacja ogrzewania, finansowana przez BAFA *

środki

inwestycja

roczne oszczędności

Okres zwrotu

Wymiana pompy grzewczej **

300 euro

100 euro

3 lata

Równoważenie hydrauliczne **

690 euro

90 euro

8 lat

Równoważenie hydrauliczne
i wymiana pompy grzewczej **

990 euro

190 euro

5 lat

Przykład 2: Wymiana standardowego kotła na nowoczesny kocioł kondensacyjny 

środki

inwestycja

roczne oszczędności

Okres zwrotu

Gazowy kocioł kondensacyjny

7th.710 euro

515 euro

15 lat

Gazowy kocioł kondensacyjny
z solarnym wsparciem termicznym

18.700 euro

1.030 euro

18 lat

* Federalne Biuro Gospodarki i Kontroli Eksportu, bafa.de
** Uwzględniono dotację Bafa na optymalizację ogrzewania. Kwota dofinansowania: 30 procent kosztów netto.

Typowe błędy w renowacji energetycznej

Często najpierw montuje się nowe okna, później planuje się izolację ścian. Może to mieć tragiczne konsekwencje: nowe okna ograniczają cyrkulację powietrza, ściany, które wciąż nie są ocieplone, są też zimne od wewnątrz na powierzchni i może rozwijać się pleśń. Z drugiej strony plan renowacji zapewnia, że ​​następujące projekty są brane pod uwagę dla każdego środka - dzięki czemu nie ma problemów z połączeniem i można uniknąć mostków termicznych. Dobrze przemyślane rozwiązania są często również tańsze: Na przykład, jeśli ponownie pokryjesz dach, możesz wymienić część dachu na nowoczesny system fotowoltaiczny. To oszczędza pieniądze i jest bardziej eleganckie. 

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here