Oszczędzanie energii w łazience”,

Łazienka w porównaniu do innych pomieszczeń w mieszkaniu lub domu wymaga dużo ciepła, ciepłej i zimnej wody oraz prądu. Zużycie energii można utrzymać w rozsądnych granicach dzięki różnym instalacjom i urządzeniom elektrycznym. Jeśli system zostanie następnie wsparty energooszczędnymi zachowaniami ze strony użytkownika, efektywne oszczędności są łatwe do wdrożenia.

Oszczędzaj koszty energii © gourmecana, fotolia.com

Oszczędzaj energię elektryczną dzięki natychmiastowym podgrzewaczom wody

Przepływowe podgrzewacze wody ogrzewające ciepłą wodę prądem są stosunkowo dobrze znane. Nowoczesne urządzenia podgrzewają wodę tylko wtedy, gdy jest to wymagane, ciepła woda nie jest utrzymywana.

Przepływowy podgrzewacz wody © magraphics, stock.cegła suszona na słońcu.com

Oznacza to, że energia elektryczna jest używana tylko wtedy, gdy ciepła woda jest potrzebna do kąpieli, prysznica lub prania. Sprawność urządzeń elektrycznych sięga prawie 100%, dzięki czemu doskonale wykorzystują potrzebną im energię elektryczną. Optymalny dla środowiska i jeszcze bardziej wydajny, jeśli prąd pochodzi z systemu fotowoltaicznego na dachu. Wada przepływowego podgrzewacza wody: Początkowo przez urządzenie przepływa kilka litrów zimnej wody i ewentualnie spływa nieużywana.

Różnica między kotłem a przepływowym podgrzewaczem wody Wskazówka: W szczególnie przyjazny dla środowiska sposób wodę można również podgrzewać za pomocą przepływowych grzejników gazowych. Całkowita sprawność wynosi 85%.W połączeniu z kotłem kondensacyjnym wartość ta wzrasta jeszcze bardziej.

Słoneczna termiczna do ciepłej wody

Ogrzewanie wody za pomocą energii słonecznej © arahan, fotolia.com

Systemy solarne na dachu mogą generować ciepłą wodę. Ciepło słoneczne jest magazynowane w kolektorach, a następnie przekazywane do zasobnika ciepłej wody użytkowej. Stamtąd można odprowadzić przyjazną dla środowiska i - poza kosztami zakupu - darmową podgrzaną wodę. Latem cała ciepła woda może być zwykle podgrzana przez system solarny, zimą system grzewczy przejmuje większość lub całość tego zadania. Ogromna zaleta słonecznej energii cieplnej: centralne ogrzewanie zwykle latem może spać. Służy tylko do przygotowania ciepłej wody, gdy słońce w ogóle nie świeci i nie można uzyskać energii słonecznej.

Ogrzewanie wody pitnej energią słoneczną ma sens, szczególnie latem

Jeśli system jest prawidłowo zwymiarowany i optymalnie zainstalowany, możliwe są następujące potencjalne oszczędności:

  • Około 60% energii można zaoszczędzić rocznie na podgrzewanie wody pitnej. Udział oszczędności w całkowitym zapotrzebowaniu na energię wynosi ok. 10%.
  • Jeżeli instalacja solarna jest stosowana jako uzupełnienie przygotowania ciepłej wody, a także do wspomagania ogrzewania, wówczas potencjalne oszczędności w zakresie całkowitego zapotrzebowania na ciepło wynoszą około 20%.
Energia słoneczna na dachu domu © Eberhard Rudert, stock.cegła suszona na słońcu.com Wskazówka: Ponieważ koszty paliw kopalnych będą najprawdopodobniej nadal rosły w ciągu najbliższych kilku lat, możliwe bezwzględne oszczędności wynikające z eksploatacji słonecznego systemu grzewczego prawdopodobnie wzrosną. Koszty akwizycji można dodatkowo obniżyć, korzystając z federalnych, stanowych lub lokalnych programów finansowania. aż do 30% zapisać

Firmy specjalizujące się w hydraulikach
Tanie oferty

porównaj oferty
  • Sieć ogólnokrajowa
  • Kwalifikowani dostawcy
  • Nie wiążący
  • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańsze firmy specjalistyczne sanitarne, porównaj oferty i zaoszczędź.

Oszczędzaj wodę, korzystając z wody deszczowej

Oszczędzaj wodę © pixelot, fotolia.com

W przypadku korzystania z wody deszczowej woda deszczowa jest zbierana i wykorzystywana jako woda użytkowa. To, co powszechne w ogrodzie, można wykorzystać również w gospodarstwie domowym. Deszczówkę można wykorzystać do spłukiwania toalety lub pralki. Oszczędza to nie tylko wodę pitną, ale także detergent i chroni urządzenia, ponieważ woda deszczowa jest bardzo uboga w wapno. Układanie przewodów do poszczególnych punktów poboru jest skomplikowane, dlatego montaż instalacji jest najłatwiejszy i najtańszy w przypadku remontu budynku lub instalacji wodnej. W celu uzyskania wysokiej efektywności kosztowej ważne jest prawidłowe zwymiarowanie zbiornika na wodę. Stanowi to 50% całkowitych kosztów.

Wykorzystanie wody deszczowej ma zasadniczo następującą strukturę:

  • Cysterna
  • filtr
  • Wodociągi domowe
  • Sieć rurociągów

Woda deszczowa jest gromadzona w cysternie za pomocą rur drenażowych, które mogą być umieszczone wewnątrz lub na zewnątrz budynku lub w ziemi. Woda deszczowa jest podawana w spokojnym tempie, co oznacza, że ​​cząsteczki brudu mogą opadać na ziemię. Woda jest transportowana do punktów poboru za pomocą pompy ssącej, specjalnie zainstalowana sieć rurociągów wykonana jest głównie z tworzywa sztucznego. Przyłącza do kanalizacji lub wanny rozsączającej chronią przed przepełnieniem cysterny, gdy poziom jest niski, automatyczna detekcja poziomu zapewnia podawanie wody pitnej.

Wskazówka: To, jak opłacalne jest ostatecznie pozyskiwanie wody deszczowej, zależy od gminy. Jeżeli za zużytą wodę deszczową pobierane są opłaty ściekowe, to oszczędności są znacznie mniejsze niż w przypadku odwrotnym. Dlatego ten parametr należy wziąć pod uwagę przy obliczaniu systemu.

Odzyskuj szarą wodę

Szara woda to termin używany do opisania lekko zanieczyszczonych ścieków bez fekaliów. W gospodarstwie domowym ścieki te powstają poprzez kąpiel, prysznic lub mycie rąk, a cała niewykorzystana woda, która przepływa przez odpływ staje się szarą wodą. Ta woda może być czyszczona i sterylizowana. Wciąż nie jest to woda pitna, ale można ją wykorzystać do mycia samochodów, sprzątania domu, spłukiwania toalet, pralek czy ogrodu. Zwycięzcami tego działania są środowisko, a w dłuższej perspektywie także budżet. Ponieważ należne koszty ścieków zmniejszają się o połowę za każdy metr sześcienny wody, która jest używana dwukrotnie.

Recykling szarej wody oszczędza cenną wodę pitną

W zależności od ogólnego zużycia wody w gospodarstwie domowym czteroosobowe gospodarstwo domowe może zmniejszyć zużycie wody nawet o 50%. Jednak potrzeba czasu, aby system się zwrócił, najlepiej mieszkańcy domu bliźniaczego lub właściciele domów szeregowych spotykają się i wspólnie finansują system. Nawet ci, którzy mają duży ogród do podlewania, a nie mają studni, szybciej i wyraźniej odczują oszczędności.

Istnieją różne systemy, które działają jak mini oczyszczalnie ścieków do oczyszczania szarej wody w domu. Do odprowadzenia odpowiednich ścieków z kanalizacji do systemu wymagana jest osobna rura wodna. W domu jednorodzinnym zwykle wymagany jest system, który może uzdatniać około 300 do 500 litrów szarej wody dziennie.

Wskazówka: Ścieki kuchenne są wyłączone z recyklingu szarej wody., ponieważ są zbyt brudne i silnie zanieczyszczone drobnoustrojami.

Jednouchwytowa bateria i ogranicznik przepływu dla mniejszego zużycia wody

Dzięki standardowym bateriom jednouchwytowym temperatura wody jest regulowana szybko i skutecznie. Oszczędza to do 30% na ciepłej wodzie. Jeśli na prysznicu zainstalowany jest ogranicznik przepływu, te ekonomiczne słuchawki prysznicowe pozwalają zaoszczędzić do 50% wody.

Wskazówka: Tak zwane aeratory lub aeratory są bardzo skuteczne. Wzbogacają strumień wody w powietrze, a tym samym zmniejszają zużycie wody o ponad 50%. Jako użytkownik prawie nie zauważasz tych oszczędności.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here