Energiesprong: Tak wygląda przyszłość energetycznej renowacji”,

W przypadku remontu zgodnie z zasadą Energiesprong nowy stan surowy domu jest prefabrykowany w fabryce - w komplecie z oknami, ociepleniem i tynkiem.

Zdjęcie: DENA

Jak działa Energiesprong??

„Energiesprong to ponowne przemyślenie renowacji”, mówi Christina Stahl z dena. Proces rozpoczyna się od skanu 3D budynku. Następnie fabryka produkuje na zamówienie elementy elewacji i dachu, które mocuje się do domu na placu budowy. Moduł energetyczny dla usług budowlanych jest również prefabrykowany. Zawiera pompę ciepła zastępującą starą instalację grzewczą, zasobnik ciepłej wody użytkowej, elektronikę niezbędną do fotowoltaiki oraz system wentylacji z odzyskiem ciepła. Warunkiem zastosowania zasady Energiesprong są - zgodnie z aktualnym stanem techniki - domy o prostej i jednolitej elewacji. Proces jest zatem szczególnie odpowiedni dla właścicieli wielu budynków mieszkalnych o tym samym typie konstrukcji.

Zalety sprężyn energetycznych

Około jedna trzecia niemieckich emisji CO2 jest obecnie powodowana przez istniejące budynki. „W przypadku tradycyjnej renowacji duży odsetek prac ręcznych spotyka się z ograniczoną liczbą wykwalifikowanych pracowników”, mówi Christina Stahl z dena, opisując problem, z którym wielu już się spotkało. Efekt: energetyczna renowacja budynków postępuje powoli, a my zbyt wolno zmierzamy w kierunku celów ochrony klimatu. Z drugiej strony, jeśli większy nacisk kładzie się na energię, praca w idealnym przypadku zajmuje tylko kilka dni zamiast miesięcy. W ten sam sposób można teraz taniej zmodernizować kilka podobnych i prostych domów. Koszty renowacji można sfinansować z pieniędzy zaoszczędzonych na kosztach energii i konserwacji. W Holandii koszty projektów Energiesprong spadły po kilku latach o około 40 procent w porównaniu z ceną pierwszych prototypów. Kolejny ważny element zasady, która zapewnia 30-letnią gwarancję: Energiesprong zapewnia budynki w standardzie NetZero. Oznacza to, że dom wytwarza tyle energii odnawialnej, ile średnio zużywa rocznie na energię elektryczną, ogrzewanie i ciepłą wodę. W ten sposób Energiesprong może wnieść decydujący wkład w transformację energetyczną i osiągnięcie celów klimatycznych. 

Więcej o przyszłości branży budowlanej Bauwissen Anzeige Dom z drukarki 3D: Rewolucja w branży budowlanej Przedstawił Planowanie budynku Dom w komputerze: Wizualizacja przyszłych budynków Budynek z drewna Hans Drexler: "Cyfryzacja budownictwa musi iść naprzód"

Koszty i finansowanie Energiesprong w Niemczech

Podczas gdy kilka tysięcy domów zostało już seryjnie odnowionych w Holandii, a Energiesprong jest również używany na arenie międzynarodowej we Francji, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Kanadzie i Nowym Jorku, Niemcy stawiają pierwsze kroki. Ponieważ niemieckie firmy budowlane początkowo muszą inwestować w koszty rozwoju, cena projektu Energiesprong w tym kraju jest wciąż stosunkowo wysoka. Jednak jak pokazuje pionierska Holandia, koszty znacznie spadają z biegiem lat. Ponadto dotacje mogą już znacznie obniżyć koszty. Federalne Ministerstwo Gospodarki (BMWi) chce do końca 2020 r. ustalić wytyczne dotyczące finansowania seryjnych renowacji. Badenia-Wirtembergia rozpoczęła program finansowania Energiesprong w lutym 2019 r. Od stycznia 2020 r. aż 40-procentowa dotacja na spłatę jest dostępna w ramach programu KfW Energy Efficient Refurbishment. W przedstawionym poniżej projekcie pilotażowym Energiesprong w Dolnej Saksonii można było osiągnąć koszty o 20 do 30 procent niższe niż w przypadku klasycznej, ręcznej renowacji. Budynek odnowiony zgodnie z zasadą Energiesprong spełnia normę KfW Efficiency House Standard 55. 
11.635 mieszkań udostępnionych przez 22 niemieckie firmy mieszkaniowe zostanie w najbliższych latach wyremontowanych zgodnie z zasadą Energiesprong. Tak zapewnia wspólna decyzja polityki, budownictwa i budownictwa, której start dena ogłosiła na Kongresie Transformacji Energetycznej w Berlinie w listopadzie 2019 r. BMWi finansuje projekt. Pierwsze niemieckie projekty pilotażowe również otrzymują dofinansowanie w ramach unijnego programu Interreg NWE "Mustbe0". 

Więcej o zrównoważonym rozwoju w branży budowlanej Bauwissen Reklama Profesor architektury Florian Nagler: „Marnujemy zasoby naszego świata!" Przedstawione przez Ogłoszenie o planowaniu budynków Budownictwo zrównoważone: Wskazówki dotyczące budowy i renowacji Przedstawił Pomysły na nieruchomości Reklama Miasta przyszłości: jak odnieść sukces w rewitalizacji miast Przedstawił

Niemiecki projekt pilotażowy Energiesprong w Hameln

W Hameln w Dolnej Saksonii pierwsze trzy budynki zostały odnowione zgodnie z zasadą Energiesprong. Obiekt testowy: pusty blok mieszkalny z lat 30. XX wieku, składający się z trzech budynków z łącznie dwunastoma mieszkaniami, które musiały zostać całkowicie odnowione z powodu zarażenia suchą zgnilizną. Unowocześniono również technologię budynku o pompy ciepła, instalacje fotowoltaiczne i zdecentralizowane systemy wentylacji z odzyskiem ciepła, docieplono stropy piwnic. Fakt, że budynek jest niezamieszkany, sprawił, że był to idealny balon testowy. Budynek należy do Grupy Arsago, a start-up energetyczny Ecoworks wdrożył zasadę Energiesprong. Wspólnie z partnerami firma postawiła sobie za główny cel: do 2030 r. chce wyremontować 5 mln mieszkań zgodnie ze standardem NetZero w sposób neutralny dla klimatu. 
Według szacunków dena, około pół miliona małych i średnich budynków mieszkalnych z lat 50. do 70. w samych Niemczech ma potencjał do renowacji zgodnie z zasadą Energiesprong. Arsago był entuzjastycznie nastawiony do procesu Energiesprong, ale domagał się uproszczenia przepisów budowlanych i procedur zatwierdzania, aby liczne indywidualne umowy nie opóźniały niepotrzebnie projektu. Szef Deny, Kuhlmann, postrzega niemiecką Energiesprong-Piltoprojekt, która towarzyszyła agencji, jako „kamień milowy w praktycznej realizacji transformacji energetycznej w sektorze budowlanym”.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here