Czy Twój eternit zawiera azbest?? Jak się dowiedzieć ”,

Do 1989 r. płyty Eternit, czyli płyty włóknocementowe, były produkowane z azbestu. Od roku produkcji 1990 płyty Eternit były dostępne na rynku wyłącznie bez azbestu. Powodem tego jest plan, który Federalne Ministerstwo Spraw Wewnętrznych - we współpracy z firmą Eternit i innymi firmami z branży - opracowało stopniowe zmniejszanie ilości azbestu w płytach włóknocementowych. Według własnych oświadczeń firma Eternit już w 1985 roku wyprodukowała około połowy wszystkich wyrobów włóknocementowych bez azbestu. Jednak dostosowanie w obszarze europejskim zajęło kolejne 20 lat. Eternit jest produkowany bez azbestu w całej Europie dopiero od 2005 roku lub musi być produkowany bez azbestu.

Uzyskaj oferty od ekspertów tutaj

Jak rozpoznać Eternit bez azbestu??

Eternit bez azbestu można rozpoznać po symbolu AF na panelach. Skrót oznacza słowo „bezazbestowe”. Niemieckie rozporządzenie o substancjach niebezpiecznych (GefStoffV) nakazuje, co następuje w odniesieniu do etykietowania: Etykietowanie dotyczy wszystkich jednostek dostawy. Wymiary oznaczenia to 5 × 2,5 centymetra. Możesz zobaczyć białe „a” na czarnym tle i blok tekstu na czarnym lub czerwonym tle. Problem w tym, że etykietę wystarczy umieścić na opakowaniu. Jeżeli wyroby azbestowe trafiają do sprzedaży bez opakowania, oznakowanie musi znajdować się bezpośrednio na wyrobie.

Czy mój dom nie zawiera azbestu??

Jeśli używałeś w swojej nieruchomości płyt z cementu włóknistego, które pochodzą od producenta, który na przykład sprzedawał je w dużych, spawanych opakowaniach, być może sam produkt nie posiada jednoznacznego oznaczenia AF oznaczającego brak azbestu. Wtedy nie znajdziesz wyraźnej wskazówki, która z całą pewnością dawałaby pewność, że panele z cementu włóknistego w Twojej nieruchomości są wolne od azbestu. Jest jednak kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby zidentyfikować azbest i dowiedzieć się, czy Twój eternit został uszkodzony. 

Praktyczne wskazówki: Jak stwierdzić, czy eternit zawiera azbest

Jeśli chcesz wiedzieć, czy używany eternit został wyprodukowany bez azbestu, możesz najpierw sam poszukać: na tabliczce musisz znaleźć odpowiedni skrót AF. Uwaga: Unikaj łamania lub szorstkowania paneli! Istnieje ryzyko, że rakotwórcze włókna azbestu poluzują się i dostaną do dróg oddechowych.
Jeśli nie masz pewności, czy eternit zawiera azbest lub nie chcesz dotykać paneli eternitowych, masz dwie możliwości:

  1. Możesz zamówić analizę laboratoryjną. Profesjonalne analizy kosztują od 100 do 200 euro. Dostawcą jest na przykład TÜV Süd. 
  2. Jeśli chcesz samodzielnie przeprowadzić analizę, możesz kupić szybki test, który jest dostępny w Internecie za około 50 euro.

Porady na pytanie „Czy mój eternit zawiera azbest?”?Możesz również znaleźć „w TÜV i firmach zajmujących się utylizacją odpadów. Eksperci pomogą na przykład w prawidłowym pobraniu próbki i udzielą wskazówek, jak bezpiecznie obchodzić się z materiałem budowlanym.

Jakie substytuty azbestu zawierają dzisiaj płyty eternitowe??

Zamiast mieszać eternit z azbestem, od 2005 r. w całej Europie i w Niemczech od 1990 r. stosuje się wyłącznie nieszkodliwe kruszywa. Dzisiejsze płyty z cementu włóknistego są wzbogacane włóknami z tworzywa sztucznego, włóknami szklanymi, węglem i celulozą w celu uzyskania pożądanych właściwości wytrzymałościowych.

Do czego służą płyty z cementu włóknistego?

Panele eternitowe lub panele z cementu włóknistego mogą być używane na wiele sposobów. Często można je spotkać jako zadaszenia np. w szopach, altankach czy stajniach. Ale nawet stare domy w niektórych miejscach mają dach wykonany głównie z płyt falistych z cementu włóknistego. Oprócz dachu panele Eternit montuje się również jako okładzinę elewacyjną.

Jak profesjonalnie utylizować eternit zawierający azbest??

W przeszłości stare domy, stajnie i budynki gospodarcze często pokrywano płytami zawierającymi azbest. Jeśli planujesz remont dachu, powinieneś zatrudnić profesjonalne firmy z doświadczonymi rzemieślnikami. Eksperci wiedzą, jak obchodzić się z krytycznym materiałem. W Niemczech tylko certyfikowani rzemieślnicy i firmy mogą pozbywać się materiałów zawierających azbest podczas renowacji. Koszty utylizacji azbestu są bardzo różne. 

Uważaj również na azbest w izolacji

Azbest można również znaleźć w izolacji. Szczególnie domy zbudowane w latach 1960-1980 często mają wełnę izolacyjną zawierającą azbest. Izolację można montować pod sufitami napinanymi na piętrze lub za okładziną ścienną stropów skośnych i ścian pionowych. Jeśli więc remontujesz dom, który przypada w krytycznym okresie, istnieje duże prawdopodobieństwo, że masz do czynienia z izolacją zawierającą azbest za sufitami napinanymi i okładzinami ściennymi.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here