System odkamieniania: kiedy warto kupić??

Jest jednak kilka punktów, na które należy zwrócić uwagę. Po pierwsze, instalacja ma sens tylko we własnym domu rodzinnym (lub budynku mieszkalnym), ponieważ systemy są instalowane bezpośrednio na przyłączu wody. W wynajmowanym mieszkaniu staje się to stosunkowo trudne, ponieważ wiele różnych stron jest dostarczanych przez system rur. Ponadto warto kupować tylko wtedy, gdy woda jest „twarda” i trzeba ją zmiękczyć. Warto też sprawdzić, ile litrów miękkiej wody potrzebujesz każdego dnia. W zależności od wielkości system odwapniania może dostarczać różne ilości miękkiej wody, którą następnie należy również usunąć. W przeciwnym razie zakup może w ogóle nie być opłacalny.

Możesz być także zainteresowany Wskazówki dotyczące gospodarstwa domowego Woda osmotyczna: lepsza niż nasza woda z kranu? Renowacja systemu zmiękczania wody w teście 2021: Wielkie porównanie Wyświetlacz planowania budynku Zbieranie i wykorzystanie wody deszczowej Przedstawił

Stopień twardości: tak mówi o twojej wodzie

Twardość wody zależy od dwóch czynników: z jednej strony od istniejących związków wapnia, a z drugiej strony od związków magnezu w wodzie. Mówi się o miękkiej wodzie w zakresie twardości od 0 do 7 stopni twardości niemieckiej (w skrócie: dh). Odpowiada to ilości od 0 do 1,3 mmol CaO / l (milimol tlenku wapnia na litr).
Z drugiej strony twarda woda ma zakres twardości od 14 do 21 stopni twardości niemieckiej. To z kolei odpowiada 2,5 do 3,8 mmol CaO/l.
Jeśli chcesz wiedzieć, czy w miejscu zamieszkania masz twardą czy miękką wodę, najlepiej zadzwoń do gminy, urzędu miasta lub dostawcy wody. Tutaj uzyskasz dokładne informacje o twardości wody w Twoim gospodarstwie domowym.

Woda wapienna nie jest szkodliwa dla zdrowia.

Zdjęcie: iStock / Choreograf

Czy woda wapienna jest szkodliwa??

W skrócie: nie. Woda wapienna, czyli twarda, nie jest szkodliwa dla zdrowia. Twarda woda również nie stanowi problemu dla armatury w łazience czy kuchni. Jeśli masz twardą wodę, często musisz użyć esencji octowej lub środka do czyszczenia wapna, ale białe plamy nie są szkodliwe. Twarda woda nie jest gorsza dla włosów i skóry niż miękka woda. Woda zawierająca limonkę często pozostawia na włosach osady, które sprawiają, że włosy wyglądają na matowe i matowe. Jednym ze sposobów przeciwdziałania temu bez dużego nakładu finansowego i technicznego jest zainstalowanie tak zwanego filtra prysznicowego. Jest podłączony do armatury prysznicowej i filtruje m.in. kamień z wody. Filtry prysznicowe są dostępne u wielu dostawców, takich jak AquaHomeGroup lub Philips.  

Kiedy system odwapniania nadal ma sens??

Jeśli masz lub budujesz dom jednorodzinny i mieszka w nim więcej niż dwie osoby, system odkamieniania ma sens. Pod warunkiem, że w miejscu zamieszkania masz bardzo twardą wodę. Ponieważ większość systemów dostarcza około. 150 litrów miękkiej wody dziennie - ilość, którą trzeba najpierw spuścić. Pojedyncze gospodarstwo domowe rzadko się tym zajmuje.
Odwapnienie odgrywa rolę nie tylko w przypadku wody pitnej czy włosów. Wszystkie urządzenia w domu również mogą cierpieć z powodu twardej wody. Pralki, ekspresy do kawy, zmywarki czy czajniki: wszystko powoli się zwapnia i staje się bezużyteczne. Kawa i herbata mogą również znacznie lepiej rozwinąć swój smak dzięki bardziej miękkiej wodzie.
W szczególności pralki muszą być chronione przed zwapnieniem. Jeśli masz bardzo twardą wodę, powinieneś użyć specjalnych detergentów, które chronią pralkę przed niebezpiecznymi osadami. Możesz cieszyć się swoją pralką przez wiele lat.  

Jak działa system odkamieniania?

System odwapniania przygotowuje wodę tak, aby była mniej szkodliwa dla twoich rur i urządzeń. System jest podłączony bezpośrednio do źródła wody w Twoim domu. Woda jest filtrowana bezpośrednio u źródła, a po oczyszczeniu przepływa przez rury. Zaleta: przewody, rury, pralki i zmywarki pozostają w dobrym stanie i nie ulegają zwapnieniu. Wodę, którą otrzymujesz z kranu, możesz bez wahania użyć do czajnika lub ekspresu do kawy, ponieważ jest ona czyszczona, a ekspresy nie muszą być tak szybko odkamieniane, dzięki czemu są bardziej trwałe.

Rodzaje maszyn do odkamieniania

W systemach odwapniania rozróżnia się systemy wymiany jonowej i systemy odwróconej osmozy. Te ostatnie zapewniają bardzo czystą wodę, z której odfiltrowano nie tylko wapno, ale także zanieczyszczenia. Zasadniczo jednak w Niemczech nie jest to konieczne, ponieważ jakość wody pitnej jest wyjątkowo dobra. Ponadto systemy odwróconej osmozy zużywają dużo energii i dlatego są bardzo wysokie pod względem kosztów eksploatacji. 
Jednak większość konwencjonalnych systemów odkamieniania to systemy wymiany jonowej. Oznacza to, że jony wapnia i magnezu są wychwytywane w filtrze i wymieniane na jony sodu. Twardość węglanowa jest w ten sposób zmniejszona, a zwapnienia mogą tworzyć się trudniejsze.

Jaką rolę w odkamienianiu odgrywa sól??

Systemy odkamieniające działające na zasadzie wymiany jonowej zawierają żywice wymienne. Specjalna struktura tych żywic jest wypełniona roztworem soli (NaCl), czyli solą. Jeśli woda przepływa wzdłuż żywic, jony wapnia i magnezu są wychwytywane na żywicy i zastępowane w wodzie przez jony sodu.
Oczywiście nie działa to w nieskończoność: jak tylko sód, czyli sól, w żywicach zastępczych zostanie zużyty, należy ponownie dodać sól. Ten proces nazywa się „regeneracją”. System w większości sam się czyści i regeneruje, gdy tylko funkcje pomiarowe stwierdzą, że osiągnięto wartość zerową. System nie może zapewnić miękkiej wody podczas regeneracji.
W przypadku systemów odkamieniania działających na zasadzie wymiany jonowej potrzebna jest specjalna sól regeneracyjna. W zależności od typu urządzenia zmienia się również ilość zużywanej soli i związane z tym koszty eksploatacji. Stosunkowo nowe i ekonomiczne urządzenia zużywają średnio 15 kg miesięcznie. Sól powoduje średnie koszty operacyjne 4 euro miesięcznie. Specjalną sól regeneracyjną można kupić w Internecie, w sklepie z narzędziami lub u hydraulika.
Po uzupełnieniu soli zastępcza żywica regeneruje się. Kiedy woda jest odkamieniana, regeneracja jest zasadniczo odwrócona. Żywica najpierw uwolniła jony wapnia i magnezu oraz zaabsorbowała jony sodu w procesie regeneracji, aby ponownie uwolnić jony sodu do wody podczas odwapniania i wchłonąć jony wapnia i magnezu.

Koszty: system odwapniania jest tak drogi

Cena systemów odwapniania waha się od 400 do 2.500 euro - w zależności od rozmiaru, modelu i funkcji. Ponadto systemy certyfikowane są również droższe od niecertyfikowanych. Ale ci pierwsi gwarantują bezpieczeństwo prawne swoją pieczęcią aprobaty. Każdy, kto ma profesjonalnie zainstalowany system przez profesjonalistę, również za niego płaci. Po instalacji koszty eksploatacji są stosunkowo niskie i wynoszą około 50 euro rocznie. To około 4 euro miesięcznie.

Systemy odkamieniania w skrócie: to najlepsze modele

Systemy odkamieniania różnią się nie tylko ceną, ale także funkcjonalnością. Zebraliśmy dla Ciebie najlepsze modele z najważniejszymi informacjami o produkcie.
Zmiękczacz wody AS200 firmy Water2kup bez certyfikatu DVWG
Kosztujący około 380 euro zmiękczacz wody należy do niższego segmentu cenowego. Powinna jednak usunąć 100 procent osadów kamienia w domu - skutecznie, niezawodnie i solidnie. Zmiękczacz wody jest odpowiedni dla 1-4 osób w gospodarstwie domowym i może dostarczać średnio 120 litrów miękkiej wody dziennie. Zintegrowany proces czyszczenia systemu trwa około 30 minut i jest w dużej mierze cichy i przeprowadzany w nocy, dzięki czemu odkamienianie nie jest przerywane w ciągu dnia.

System zmiękczania wody Grünbeck z certyfikatem DVGW
Certyfikowany system firmy Grünbeck jest znacznie droższy niż model Water2Buy. Nadaje się do domów 1-2 rodzinnych, tj. dla gospodarstw 4-8 osobowych. Zdecydowanie bije na głowę tańsze modele, ponieważ może po prostu dostarczać więcej miękkiej wody. Regeneracja czyli samooczyszczanie odbywa się automatycznie raz dziennie. ona jest za dzień lub. Zaprogramowana pora nocna, kiedy wymagana jest najmniejsza ilość wody. 

System zmiękczania wody North Star Ökosoft 35 z certyfikatem DVGW
System odkamieniania North Star Ökosoft 35, podobnie jak model Grünbeck, jest dość drogi. Nadaje się do gospodarstw domowych do 8 osób, a także posiada certyfikat DVGW. Przy 20 ° dH jakość wody na wlocie do 2.000 litrów wody na cykl regeneracji i działa zgodnie z procesem wymiany jonowej. Zastępuje zatem minerały twardości wapń i magnez proporcjonalnie jonami sodu. To skutecznie usuwa kamień i sprawia, że ​​woda jest bardziej miękka. System North Star ma również zintegrowane urządzenie do dezynfekcji chlorem, które dezynfekuje wszystkie części systemu odwapniania, które przenoszą wodę pitną przy każdej regeneracji. Ta jednostka dezynfekująca musi zostać wymieniona po około dwóch latach. 

Zanim zdecydujesz się na system odkamieniania, powinieneś najpierw określić jakość wody, aby uniknąć niepotrzebnego filtrowania. W każdym razie należy powstrzymać się od stosowania filtrów ręcznych, a nawet chemicznych, ponieważ powodują one dużo odpadów i są szkodliwe dla środowiska.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here