Posadzka z żywicy epoksydowej: właściwości i zastosowanie”,

Wszędzie tam, gdzie sytuacja staje się trudna, a podłoga jest zagrożona naprężeniami chemicznymi lub mechanicznymi, stosuje się posadzki z żywicy epoksydowej: Jest to bezspoinowa posadzka odlewana z żywicy epoksydowej, która jest zwykle nakładana jako bezszwowa, płynna powłoka.
Powłoka posadzkowa składa się z dwóch pojedynczych składników, które należy wymieszać na krótko przed użyciem – żywicy epoksydowej i utwardzacza. Zmieszane razem dają solidne polimery.
Niezależnie od tego, czy jest to garaż, czy podłoga przemysłowa, powłoka podłogowa ma grubość kilku milimetrów, a jeśli sam pokryjesz garaż, należy bezwzględnie przestrzegać dokładnej proporcji mieszania podanej na opakowaniu produktu, która ma decydujące znaczenie dla sukcesu i porażki.
Pomimo cienkiej powłoki, posadzka z żywicy syntetycznej może wytrzymać dużo i wykazuje najlepsze właściwości ścierne nawet pod wpływem stresu.
 

Powłoka posadzkowa wykonana z żywicy epoksydowej szczególnie nadaje się do garaży.

Zdjęcie: iStock / Chaiyaporn1144

Jakie są podłogi z żywic syntetycznych?

Podłogi z żywic syntetycznych występują w trzech wariantach. Upewnij się, że powierzchnia jest wolna od kurzu przed rozpoczęciem aplikacji.

Powłoka podłogowa

Żywica epoksydowa jest nakładana na podłogę lub istniejącą wykładzinę podłogową za pomocą wałka malarskiego, który w razie potrzeby jest nadal widoczny przez powłokę. Jednak czas obróbki jest dość krótki, dlatego w miarę możliwości należy nakładać powłokę podłogową w odcinkach. Ponieważ po wyschnięciu żywicy nie można już używać drogiej żywicy epoksydowej. 
W zależności od instrukcji producenta, pokryj podłogę w dwóch przejściach i pozwól każdej warstwie wyschnąć przez jeden dzień. Zanim podłoga całkowicie wyschnie, można po niej chodzić tylko w specjalnych butach do paznokci, w przeciwnym razie będą widoczne ślady stóp. 

Jastrych epoksydowy

Ze względu na wysoką cenę wylewka epoksydowa jest w rzeczywistości tylko opcją jako posadzka przemysłowa. Żywica epoksydowa z dodatkiem korundu lub piasku kwarcowego jest niezwykle wytrzymała i odporna na wiele agresywnych chemikaliów, ale jest też droga. Ta wykładzina podłogowa musi być później uszczelniona żywicą epoksydową, co dodatkowo podnosi cenę.

Kamienny dywan

Kamienny dywan jest podobny do betonu z odsłoniętym kruszywem, tyle że w gotowym wyrobie nie ma gruboziarnistych kamyczków w betonie, ale drobne i kolorowe kamyczki w masie żywicy epoksydowej jako spoiwa. Z czysto wizualnego punktu widzenia takie posadzki nie mają nic wspólnego z odsłoniętym betonem z kruszywem, powierzchnia kamiennego dywanu jest szorstka i antypoślizgowa, ale jednolita, nowoczesna i dostępna w wielu kolorach. Przeczytaj tutaj, jak układać kamienny dywan.

Kamienny dywan składa się z zaokrąglonych marmurowych kamyczków zmieszanych ze środkami wiążącymi, takimi jak żywica epoksydowa.

Zdjęcie: iStock / Petr Svoboda

Gdzie można zastosować posadzki z żywicy epoksydowej?

Nawet jeśli żywica epoksydowa nadaje się jako wykładzina podłogowa w pomieszczeniach mieszkalnych, jest bardziej prawdopodobne, że będzie stosowana jako wytrzymała posadzka w warsztatach, piwnicach, magazynach lub innych budynkach przemysłowych. W domu posadzki z żywicy epoksydowej nadają się szczególnie do garażu lub piwnicy hobbystycznej, przy czym garaż jest najczęściej pokryty żywicą epoksydową.

Jakie właściwości ma posadzka z żywicy epoksydowej?

Żywica epoksydowa jest bezbarwna, przezroczysta, ma powierzchnię błyszczącą do wysokiego połysku, a dodatki sprawiają, że powłoka podłogowa jest antypoślizgowa.
Podłogę z żywicy syntetycznej można mieszać ze specjalnymi farbami i używać jej do tworzenia dekoracyjnych wykładzin podłogowych. Kolory odpowiadają wzornikowi RAL. Prawdziwy efekt można uzyskać za pomocą kolorowych lub błyszczących płatków do zraszania, które można kupić osobno i dodać do posadzek z żywicy epoksydowej.
Podłogi nie są odporne na promieniowanie UV i z czasem żółkną na zewnątrz. Aby temu zapobiec, nałóż warstwę wierzchnią odporną na promieniowanie UV, która jest również dostępna w wielu kolorach. Niewielkie nierówności można wyrównać wykładziną podłogową, ale powierzchnia musi być wolna od pęknięć.

Żywica epoksydowa jest toksyczna? 

Utwardzona wykładzina podłogowa jest nietoksyczna. W czasie obróbki żywica epoksydowa bardzo podrażnia skórę i wydzielają się opary rozpuszczalnika, dlatego należy dobrze przewietrzyć pomieszczenie. Sprzęt ochrony osobistej obejmuje wytrzymałe gumowe rękawice i ochronę dróg oddechowych. Gotowych podłóg nie należy podgrzewać.

Nie należy lekceważyć zagrożeń dla zdrowia związanych z posadzkami z żywic epoksydowych, dlatego podczas ich nakładania niezbędny jest sprzęt ochronny. 

Zdjęcie: iStock / TerryJ

Czy żywica epoksydowa jest przyjazna dla środowiska??

Jeśli chodzi o równowagę środowiskową, posadzki z żywic epoksydowych nie należą do najwyższej ligi. Utwardzona żywica epoksydowa jest porównywalna do jednorazowego plastiku i jest równie niemożliwa do recyklingu. Resztki produktu są usuwane jak plastik.

Zalety i wady posadzek epoksydowych?


Zalety posadzki z żywicy epoksydowej:

 • wytrzymały, odporny na ścieranie, bezpyłowy i prawie nie zużywający się
 • niezwykle odporny
 • przylega do prawie wszystkich powierzchni
 • Jako powłoka podłogowa jest bezszwowa i łatwa do czyszczenia
 • Wodoodporny i odporny na wiele chemikaliów
 • prawie nie kurczy się podczas twardnienia
 • izolujące elektrycznie

Wady posadzki z żywicy epoksydowej:

 • wysoka cena
 • nieodporny na promieniowanie UV bez dodatków
 • nie nadaje się do recyklingu
 • Podrażnia skórę, gdy jest wilgotna
Być może zainteresuje Cię również Podłoga Bauwissen: Są takie możliwości Bauwissen Screed: Wszechstronność wśród podłóg Salon Przegląd najlepszych podłóg do salonu

Koszt posadzki z żywicy epoksydowej

Oczywiście kosztów nie można podać ryczałtowo, zawsze zależy to od niezbędnych prac przygotowawczych, wymagań i życzeń oraz obszaru. Cena klasycznej wykładziny podłogowej o grubości od 2 do 3 milimetrów wynosi w przybliżeniu od 50 do 65 EUR za metr kwadratowy. Grubsze podłogi w kolorach kosztują do 110 EUR za metr kwadratowy. Koszt podłóg z żywicy epoksydowej różni się w zależności od producenta, więc zdecydowanie powinieneś otrzymać kilka ofert.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here