Izolacja EPS: zalety i wady styropianu jako materiału izolacyjnego”,

Panele lub bloczki prasowane ze styropianu służą głównie do izolacji termicznej. Oszczędza to dużo energii w domach i oczywiście pieniędzy. Izolacja z EPS jest bardzo wszechstronna i może być stosowana w wielu różnych obszarach.

Gdzie można zastosować izolację EPS?

To, gdzie w domu lub w budynkach można zastosować izolację EPS, zależy w dużej mierze od tzw. rozporządzenia „DIN 4108 termoizolacja i oszczędność energii w budynkach”. Niniejsze rozporządzenie określa, gdzie dokładnie można użyć EPS.
 

 1. Izolacja jastrychu: W przypadku izolacji z jastrychu, styropianowe płyty izolacyjne układane są na jastrychu i w ten sposób izolują budynek lub pomieszczenia od dołu. 
   
 2. Izolacja żyły: Izolację styropianową można również zastosować np. do ścian dwuskrzydłowych. Innymi słowy: Płyty EPS są układane między dwiema ścianami murowanymi i izolują w ten sposób przegrodę budynku.
   
 3. Izolacja obwodowa: Dzięki izolacji obwodowej wszystkie części budynku, które dotykają gruntu, są izolowane, takie jak płyta stropowa lub piwnica. 
   
 4. Izolacja zewnętrzna: To najłatwiejszy sposób na docieplenie domu później. Również tutaj EPS jest odpowiednim materiałem izolacyjnym, w tym do izolacji elewacji.

Po kilku dniach można przystąpić do tynkowania paneli.

Zdjęcie: iStock / simazoran

Izolacja EPS nie nadaje się do tego

Panele izolacyjne wykonane z styropianu świetnie sprawdzają się w wielu dziedzinach - niestety nie wszędzie należy ich stosować.

 1. Ściany pokojowe i działowe: Ściany, które oprócz izolacji termicznej wymagają izolacji akustycznej, nie powinny być izolowane styropianem, ponieważ nie tłumią one dostatecznie dźwięku.
   
 2. Izolacja dachów płaskich: EPS nie powinien być również stosowany jako materiał izolacyjny przy uszczelnianiu dachów płaskich, ponieważ często do tych dachów przykleja się bitum. Ponieważ jest to przetwarzane z dużym ciepłem, uszkodzisz panele izolacyjne i zniszczysz efekt.
   
 3. Między izolacją krokwi: Ten specjalny rodzaj izolacji dachowej jest stosowany do dachów skośnych i ma na celu przystosowanie więźby dachowej do zamieszkania. Ponieważ dachy są wykonane z drewna, a materiał drzewny zawsze trochę się porusza, styropian nie nadaje się do izolacji między krokwiami, ponieważ nie może się z nim poruszać. Powoduje to powstawanie połączeń i niechcianych mostków termicznych. 

Najważniejsze terminy

Abyś wiedział również, na co zwracać uwagę podczas użytkowania, wyjaśniamy dla Ciebie najważniejsze właściwości i terminy: 
 

 • Przewodność cieplna: Płyty izolacyjne EPS mają bardzo dobrą przewodność cieplną. To około 0,030-0,040 W/(mK). Obowiązuje tu zasada: im niższa wartość, tym lepiej. Dla porównania mur ma przewodność cieplną 0,5-1,4 W / mK.
   
 • Wartość U: Współczynnik przenikania ciepła (wartość U) jest bezpośrednio związany z przewodnością cieplną i tutaj również obowiązuje: im niższy, tym lepiej.W przypadku ściany zewnętrznej współczynnik U powinien wynosić maksymalnie 0,15 W/m²K.
   
 • Wartość B: Wartość B opisuje zachowanie ogniowe płyt izolacyjnych EPS i oznacza różne klasy. B1 jest tutaj najlepszy, ponieważ oznacza środek zmniejszający palność. 

Jeśli arkusze styropianu nie pasują, możesz je łatwo przyciąć na wymiar.

Zdjęcie: iStock / peuceta

Zalety i wady izolacji EPS

Zalety 

EPS jest używany przez wielu rzemieślników jako preferowany materiał izolacyjny, ponieważ jest bardzo tani, ma dobre właściwości termoizolacyjne i jest stosunkowo łatwy w użyciu lub klejeniu. Równie ważnym aspektem jest niski wpływ na środowisko i zagrożenie dla zdrowia w porównaniu z innymi materiałami izolacyjnymi.
 

niekorzyść 

Pomimo pożaru klasy B1, panele mogą się zapalić. Ponadto polistyren jest produktem naftowym, czyli powstaje z surowców kopalnych. Tutaj jednak istnieje możliwość zastosowania paneli wykonanych z materiałów pochodzących z recyklingu. 

Ponadto płyty izolacyjne EPS nie są odporne na promieniowanie UV i dlatego zwykle wytrzymują tylko około 20 lat - po czym należy je wymienić. Utylizacja starych paneli kosztuje i zanieczyszcza środowisko.

Dom ocieplony styropianem jest bardzo szczelny i bardzo dobrze magazynuje ciepło, ale też nie przepuszcza wilgoci. Ściany nie przepuszczają powietrza i mają tendencję do tworzenia wilgoci - w przeciwieństwie do materiałów izolacyjnych otwartych dyfuzyjnie lub ekologicznych.

Tyle kosztuje izolacja EPS

Panele są stosunkowo niedrogie i kosztują około 15 do 20 euro za metr kwadratowy. Ceny różnią się oczywiście w zależności od marki, jakości i sklepu ze sprzętem. Jeśli masz płyty izolacyjne przyklejone przez rzemieślnika, oczywiście nadal zapłacisz za tę usługę na górze. Doświadczeni majsterkowicze mogą również samodzielnie przykleić izolację termiczną.

Nałóż szpatułkę do kleju z tyłu panelu i przymocuj panel w żądanej pozycji.

Zdjęcie: iStock / Lex20

Dołącz panele EPS: tak to działa!

 1. Zasadniczo izolację EPS można stosować na wszystkich podłożach mineralnych. Dotyczy to zarówno tynków betonowych i murowanych, jak i wapienno-cementowych oraz jastrychu.
   
 2. Powierzchnia powinna być czysta, mocna, stabilna i sucha. Upewnij się, że temperatura powierzchni lub otoczenia jest prawidłowa: nie powinna być niższa niż +5 stopni Celsjusza i nie wyższa niż +30 stopni Celsjusza. Dodatkowo w fazie suchej należy chronić warstwę izolacyjną przed mrozem i deszczem.
   
 3. Gdy powierzchnia jest czysta i sucha, można rozpocząć klejenie. W tym celu zaprawę klejącą należy najpierw wymieszać z wodą. Idealne proporcje mieszania można znaleźć z tyłu torby lub na dołączonej ulotce.
   
 4. Teraz najpierw nałóż szpachelkę z mieszanym klejem na zewnętrzną część tylnej części panelu. „Obramowanie” z wypełniaczem powinno mieć szerokość około siedmiu centymetrów. Po wykonaniu ościeżnicy można nałożyć od trzech do czterech grudek zaprawy na wewnętrzną powierzchnię, a następnie docisnąć panel do ściany.
   
 5. Użyj pływaka, aby wyrównać pozycję płyty. Płyty izolacyjne powinny być ustawione prostopadle, co najlepiej sprawdzić za pomocą poziomicy. Upewnij się, że wszystkie panele są ciasno ze sobą połączone, aby nie było połączeń i mostków termicznych. Połączenia stykowe powinny być również możliwie równe, ponieważ wszelkie występy lub nierówności należy wyrównać później podczas tynkowania.
   
 6. Po sklejeniu wszystkich paneli należy pozwolić im wyschnąć i stwardnieć przez co najmniej pięć do siedmiu dni przed rozpoczęciem tynkowania paneli. 

Zamów teraz płyty izolacyjne EPS firmy Klemer Spezialbaustoffe w Amazon.

Zdjęcie: Klemer Spezialbaustoffe

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here