Podatek od spadków: przegląd zwolnień ”,

Podatek od spadków reguluje Ustawa o podatku od spadków i darowizn (ErbStG). Dla odpowiedzialności w podatku dochodowym od osób fizycznych - podobnie jak w ustawie o podatku dochodowym - zwykle decydujące jest miejsce zamieszkania lub zwykłe miejsce zamieszkania ("mieszkańcy"). Zgodnie z nim, osoba będąca rezydentem, która odziedziczyła majątek (np. dom, udziały lub pieniądze) z powodu śmierci, musi zapłacić podatek spadkowy. Przy obliczaniu podatku od spadków znaczenie mają różne czynniki: Decydującym czynnikiem jest wartość spadku oraz ulgi podatkowe i klasy podatkowe w zależności od stopnia pokrewieństwa ze zmarłym. Ponadto do kalkulacji wlicza się długi zmarłego oraz darowizny, które zostały już przekazane.

Do majątku spadkodawcy można zaliczyć nieruchomości, pieniądze lub udziały. To, czy i w jakiej wysokości należy opodatkować ten spadek, zależy od pewnych czynników.

Zdjęcie: iStock / William_Potter

Jaka jest różnica między dziedziczeniem a darowizną??

O dziedziczeniu mówi się, gdy pozostali przy życiu członkowie rodziny otrzymują przeniesienie majątku po śmierci osoby bliskiej. Kto co dostaje, decyduje przede wszystkim o woli zmarłego. W przypadku braku testamentu zastosowanie ma następstwo prawne. W przypadku transferu bogactwa między żywymi należy jednak zapłacić podatek od darowizn. Zaleta: darczyńca może zdecydować przed śmiercią, kto dostanie swój dom lub pieniądze na koncie oszczędnościowym. Podatek zawsze płaci osoba, która otrzymuje spadek lub darowiznę. Te same ulgi dotyczą podatku od spadków i podatku od darowizn. Ale: Jeśli przekażesz darowiznę, możesz skorzystać ze zwolnienia podatkowego co dziesięć lat. W przypadku spadku jednak tylko raz.

Jak możesz zmniejszyć ciężar podatku od spadków??

Korzystając ze zwolnień z podatku od spadków. Zostały one ponownie hojnie zwiększone w ostatnich latach na rzecz spadkobierców. Oznacza to, że: jeśli wartość spadku jest niższa od tej kwoty, nie musisz w ogóle płacić podatku spadkowego. Wszystko powyżej, co musi być opodatkowane.

Być może zainteresuje Cię również Prawo i podatki Dziedziczenie domu: Kiedy wkraczają organy podatkowe Prawo i podatki Oddawanie domu: Jak zaoszczędzić na podatku od spadków Prawo i podatki Spadki nieruchomości rosną

Jak wysokie są zwolnienia z podatku od spadków?

Wysokość obciążenia podatkowego z tytułu podatku spadkowego zależy od stopnia pokrewieństwa spadkodawcy z nabywcą. Zasadniczo im bliżej zmarłego byłeś, tym wyższy zasiłek - i tym mniejszy podatek musisz zapłacić. W przypadku podatku od spadków osoby pozostające na utrzymaniu są podzielone na trzy przedziały podatkowe. Uwaga na zamieszanie: klasa podatku od spadków nie ma nic wspólnego z klasą podatku dochodowego!

 • I klasa podatku od spadków
  Obejmuje to wdowę lub wdowca, a także dzieci (w tym pasierbów i dzieci adoptowane) oraz wnuki zmarłego. Do wyboru 200.000 i 500.Odbierz 000 EUR jako zasiłek. Dobrze wiedzieć: w dniu 27.07.W 2020 roku Federalny Sąd Skarbowy zdecydował, że prawnuki będą miały tylko 100 centów zasiłku.000 euro jest należne. Zwolnienie z podatku 200.000 euro dotyczy więc tylko wnuków. Jedyny wyjątek: wnuk (ojciec lub matka prawnuczka) już nie żyje (Az. II B 39/20). Rodzice lub dziadkowie, którzy dziedziczą przez śmierć dziecka lub wnuka, otrzymują zwolnienie w wysokości 100.000 euro.
   
 • Klasa podatku od spadków II
  Rodzeństwo, siostrzeńcy, siostrzenice, teściowie, teściowie i byli małżonkowie otrzymują po 20 zasiłku.000 euro.
   
 • Klasa podatku od spadków III
  Obejmuje wszystkie inne osoby, takie jak sąsiedzi lub przyjaciele, ale także (niezamężny) partner zmarłego. Mogą również mieć dodatek 20.Odbierz 000 EUR. 

Szczegółowy przegląd zwolnień znajduje się w poniższej tabeli.

Osoba poszkodowana Klasa podatkowa Ogólne zwolnienie z podatku
w euro

Mąż / żona lub
Partner zarejestrowanego
Spółka cywilna

I 500.000
Dzieci, krok- lub
Adoptowane dzieci i wnuki,
których rodzice zmarli
I 400.000

wnuk 
(których rodzice wciąż żyją)

I 200.000

Rodzice i dziadkowie 
(tylko z dziedziczeniem)

I 100.000
Prawnuk I 100.000
Małżonkowie po rozwodzie II 20.000

Rodzice i dziadkowie
(tylko na prezenty)

II 20.000
bracia i siostry II 20.000
siostrzeńcy i siostrzenice II 20.000
Teściowie i przybrani rodzice,
Dzieci w prawie
II 20.000
Narzeczona lub osoba bliska III 20.000
Inni ludzie III 20.000

Zwolnienia z podatku od spadków: często zadawane pytania

Czym jest zwolnienie z podatku od przedmiotów gospodarstwa domowego? 

Jeśli posiadasz odziedziczone przedmioty gospodarstwa domowego (np. meble) i należysz do I klasy podatkowej, obowiązuje zwolnienie podatkowe w wysokości 41.000 euro. Istnieje możliwość zakupu innych rzeczy ruchomych, które nie należą do przedmiotów gospodarstwa domowego do wartości 12.Odziedzicz 000 € bez podatku. W przypadku osób z II i III klasy podatkowej limit 12 dotyczy zarówno przedmiotów gospodarstwa domowego, jak i innych rzeczy ruchomych.000 euro.

Jaka jest stawka podatku dochodowego??

Urząd skarbowy odlicza dotychczasowe zwolnienia od wartości przeniesienia majątku. Skutkuje to tzw. nabyciem opodatkowanym. W zależności od powiązania rodzinnego obowiązują różne stawki podatkowe:

Podatnik
Zakup w procentach euro
I klasa podatkowa procent
Procent II klasy podatkowej
Klasa podatkowa III
75.000 7% 15% 30%
300.000 11% 20% 30%
600.000 15% 25% 30%
6.000.000 19% 30% 30%
13.000.000 23% 35% 50%
26.000.000 27% 40% 50%
Około 26.000.000 30% 43% 50%

Jakie zasady obowiązują w przypadku nieruchomości?

Każdy, kto dziedziczy dom rodzinny lub majątek zmarłego małżonka, nie musi płacić podatku spadkowego. Zwolnienie z podatku jest jednak obwarowane pewnymi warunkami: nieruchomość musiała być centrum życia rodziny, a spadkodawca musiał w tym domu mieszkać do śmierci. Ponadto spadkobierca nie może wynajmować ani sprzedawać nieruchomości po jej nabyciu. Zobowiązuje się sam ich używać przez co najmniej dziesięć lat. Istnieją dodatkowe wymagania dotyczące dzieci: Powierzchnia mieszkalna odziedziczonej nieruchomości nie może przekraczać 200 metrów kwadratowych. Jeśli będzie wyższy, podatek spadkowy zostanie naliczony proporcjonalnie.

Jakie koszty mogę odliczyć od podatku spadkowego??

Po pierwsze, koszty pogrzebu. Nie mogą one jednak przekraczać 10.300 euro. Z drugiej strony koszty obsługi, dystrybucji i regulacji majątku.

Jakie terminy musisz dotrzymać??

Bank lub notariusz poinformuje urząd skarbowy o Twoim spadku. Z reguły organy podatkowe skontaktują się z Tobą wkrótce. Jeśli nic nie słyszysz, musisz sam podjąć działania: masz trzy miesiące na zgłoszenie spadku w urzędzie skarbowym. Nie musisz jednak składać deklaracji podatku od spadków, dopóki urząd skarbowy Cię o to nie poprosi.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here