Osy ziemskie: czy są niebezpieczne??

Osy ziemskie zaczynają budować swoje gniazda już na wiosnę. Preferowane są zacienione i dobrze osłonięte miejsca w ogrodzie. Bliskość miejsc żerowania to kolejny czynnik, dlatego gniazda os często można znaleźć w pobliżu patio, na kwietniku, na kompostowni lub przy altanie ogrodowej. Zwierzęta lubią przebywać w pobliżu ludzi i przyciąga ich jedzenie i napoje. Jeśli w podłodze są już szczeliny i dziury, często wykorzystuje się je do budowy gniazda. Stare mysie dziury są również akceptowane jako skorupa gniazd os ziemnych. Gniazda są pilnie pielęgnowane przez całe lato. Osy giną jesienią - dopiero królowa zimuje i wiosną przyszłego roku tworzy nowy stan.

Dlaczego osy ziemne są niebezpieczne??

W zasadzie osy ziemskie nie są bardziej niebezpieczne niż inne współobywatele. Jeśli pozwala na to położenie gniazda, po prostu odgrodź teren i pozostaw owady w spokoju. Ze względu na bliskie sąsiedztwo ludzi i budowanie gniazd w ziemi istnieje jednak duże ryzyko stąpania boso po zwierzętach w bardzo uczęszczanym terenie ogrodu. Osy lubią też być nachalne, gdy szukają jedzenia na tarasie. Następnie jest względna wielkość państwa. Od pięciu do dziesięciu tysięcy zwierząt błąka się w gnieździe os ziemnych.
Osy ziemskie są szczególnie niebezpieczne, ponieważ ich gniazda można łatwo przeoczyć. Jeśli wzniecisz stan, sprawy mogą szybko się skomplikować: chociaż ziemskie osy z natury nie są agresywne, łączą się, aby się bronić. Podczas wchodzenia na gniazdo rzadko jest to pojedynczy ścieg. Może to być również niebezpieczne podczas pracy w glebie - np. jeśli przekopiesz się łopatą do gniazda osy. W przeciwieństwie do pszczół osy mogą ponownie wyciągnąć żądło po użądleniu. Aby zwierzęta mogły użądlić kilka razy. Jeśli zostaniesz złapany w ataku osy, powinieneś natychmiast wziąć nogi w ręce i uciec, by strząsnąć prześladowców. Zagrożone są też psy, które lubią wtykać nosy w dziury osy.

Może zainteresować Cię także Osy na balkonie i tarasie: 10 ekscytujących odpowiedzi na najważniejsze pytania Balkon i taras Zapobieganie gnieździe os: tak to działa Pielęgnacja ogrodu Jak mrówki, pszczoły i zwierzęta. zima?

Jak trujące są ziemskie osy?

Jad osy ziemskiej ma siłę porównywalną do innych os. Miejsce nakłucia staje się czerwone, swędzi, oparzenia i puchnie. W zależności od wrażliwości danej osoby na jad osy mogą również pojawić się komplikacje. Użądlenia Erdwasp zagrażają życiu, jeśli jest ich wiele naraz, jeśli zostaniesz użądlony w głowę lub jeśli masz reakcję alergiczną na środek owadobójczy. Miejsce wstrzyknięcia należy natychmiast schłodzić. Antyhistamina pomaga zmniejszyć odpowiedź zapalną w organizmie. W przypadku przyspieszonego bicia serca, zimnego potu, trudności w oddychaniu lub obrzęku całych części ciała należy natychmiast wezwać lekarza pogotowia. Dzieci powinny zawsze udać się do lekarza, jeśli mają użądlenie przez osę.

Osy, które budują swoje gniazda nad ziemią, nie są tak łatwo przeoczone jak osy ziemne.

Zdjęcie: iStock/jhorrocks

Niech ktoś usunie gniazda os ziemskich?

Osy są chronione i nie wolno ich po prostu niszczyć. Dlatego przestań używać jadu os z rynku i skontaktuj się z ekspertem, aby usunąć gniazdo os lub przenieść osy. W sektorze prywatnym zwykle musisz zwrócić się do kontrolera szkodników. Czasami do akcji wkracza również straż pożarna. Niektóre społeczności oferują "pogotowie ratunkowe dla os", które może doradzić w tej sprawie. Nigdy nie usuwaj gniazda os na własną rękę! Samo uszkodzenie gniazda jest karalne i może być bardzo niebezpieczne. Opuszczone gniazda późną jesienią można jednak zasypać. Może to uniemożliwić przesiedlenie zwierząt w następnym roku.

Niektóre rośliny również uniemożliwiają osom budowanie gniazd. Zapach lawendy, kadzidła, bazylii, pomidorów i czosnku odstrasza owady. Obserwuj osy podczas wiosennych lotów eksploracyjnych i zamykaj interesujące szczeliny, zanim będzie można zbudować gniazdo. Regularna uprawa gleby, na przykład w grządce, również sprawia, że ​​zwierzęta nie czują się dobrze i nawet się tam nie osiedlają.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here