Energia odnawialna: co nowego w Niemczech”,

Połączenie pompy ciepła i fotowoltaiki stało się w międzyczasie standardowym rozwiązaniem do zasilania w ciepło i energię elektryczną w domach jedno- i dwurodzinnych. Zastosowane czynniki chłodnicze to przede wszystkim ulepszenia techniczne. Przemysł pomp ciepła przechodzi na przyjazne dla środowiska czynniki chłodnicze. Od pewnego czasu stosuje się do tego celu media o mniejszej zawartości chlorowcowanych węglowodorów. Coraz częściej stosuje się czynniki o niższym współczynniku ocieplenia globalnego, takie jak propan. Dotychczas stosowane czynniki chłodnicze przyczyniły się do zniszczenia warstwy ozonowej.

Pojawiają się również wiadomości na temat odnawialnych źródeł energii podczas renowacji i renowacji?

Hybrydowe systemy zaopatrzenia w ciepło są tam ekscytujące - w przypadkach, w których potrzebne są wyższe temperatury. Na przykład, jeśli nie można ocieplić ścian zewnętrznych lub nie można zainstalować ogrzewania podłogowego. Systemy te łączą w sobie pompę ciepła i kocioł kondensacyjny. Obie są znanymi technologiami. Dziś można je optymalnie połączyć w jednym urządzeniu: pompa ciepła pracuje tam z obciążeniem podstawowym, a przy niskich temperaturach, około minus pięciu stopni, używany jest również bojler gazowy. Takie urządzenia dopiero wchodzą na rynek.

Koszt tych produktów jest również opłacalny dla właściciela domu?

Odpowiedź nie jest taka prosta. To zależy od tego, z jakich pomieszczeń korzystamy. Patrząc tylko na inwestycję, obecnie taniej jest wymienić stary kocioł gazowy na nowy. Jeśli jednak weźmie się pod uwagę długoterminowe koszty i zmiany klimatu, kalkulacja wygląda inaczej. Dzięki mapom drogowym renowacji Niemiecka Agencja Energetyczna (dena) oferuje nową metodę, którą można wykorzystać, aby dowiedzieć się, który środek jest najbardziej sensowny w danej sytuacji.

Więcej na temat energii odnawialnej Energia i klimat Reklama Zielona energia elektryczna: jak naprawdę jest ekologiczna? Przedstawione przez Know-how w zakresie nieruchomości Ustawa o energetyce budowlanej: Brak ochrony klimatu Energia i klimat Reklama Wytwarzanie energii: Opcje te są prezentowane przez

Wasz instytut jest również wielokrotnie zaangażowany we wzorcowe budynki, jeśli chodzi o energię odnawialną

..

Obecnie mamy projekt modelowy w Karlsruhe. Wyposażamy niewielkie osiedle składające się z sześciokondygnacyjnych apartamentowców z lat 60-tych w innowacyjne doprowadzenie ciepła. Tam pompa ciepła jest używana w połączeniu z fotowoltaicznym kolektorem termicznym. Powierzchnia dachu pełni dwie funkcje: jedną do wytwarzania energii elektrycznej. To właśnie robi front elementów fotowoltaicznych. Z tyłu przepływa woda z glikolem, dzięki czemu może pełnić funkcję zewnętrznego wymiennika ciepła i źródła dla pompy ciepła.
Ma to dwie zalety: w przeciwieństwie do jednostek powietrza zewnętrznego, które są obecnie standardową technologią pomp ciepła, nie ma ruchomych części, a zatem nie powoduje hałasu. Po drugie, podwójne wykorzystanie powierzchni dachu pozwala zaoszczędzić dużo miejsca. Dodatkowo korzystamy z różnych źródeł ciepła z sąsiedztwa. W jednym budynku mamy jednostkę powietrza zewnętrznego i sondę geotermalną. Ta kombinacja zapewnia wysoki poziom wydajności. Zimą ziemia jest cieplejsza niż powietrze na zewnątrz. Ta koncepcja oszczędza również miejsce i koszty. Oczekuje się, że technologia będzie dostępna za kilka lat.

Zdjęcie: © Google Earth, Dane mapy: Google, GeoBasis-DE / BKG

Modelowe rozliczenie energii odnawialnej w Karlsruhe

Ta osada w Karlsruhe po modernizacji powinna emitować tylko o połowę mniej CO2. To za to
Opracowana koncepcja energetyczna opiera się na połączeniu sprawdzonych już technologii: na dachu każdego
Systemy PV są instalowane w budynkach. Trzy z budynków są połączone lokalną rurą ciepłowniczą do
dwie elektrociepłownie zasilane gazem ziemnym zasilają ciepło. Dwa budynki są zdecentralizowane przez
Systemy pomp ciepła. Przy realizacji ważne jest podejście sąsiedzkie: budynki są
w sieci. Wymieniają energię, a praca jest regulowana we wszystkich budynkach.

Jakie są następne, przewidywalne zmiany w fotowoltaice??

Obecnie badamy i rozwijamy technologię powlekania dla fotowoltaiki zintegrowanej z budynkiem. Celem są kolorowe elementy fotowoltaiczne, które lepiej pasują do wizerunku budynku i miasta. W ten sposób można zrealizować połacie dachowe dostosowane do kolorystyki płytek. Będziemy mieli prawie tak wysoką skuteczność PV, jak w przypadku zwykłych ciemnych lub niebieskich elementów.

Po lewej: ceglaste elementy fotowoltaiczne (tutaj z CSEM we Fryburgu w Szwajcarii) dostosowują się do krajobrazu miasta. Trzeba jednak pogodzić się z niewielkimi stratami w uzysku energii elektrycznej przy kolorowym PV.
Po prawej: system fotowoltaiczny niewidocznie zintegrowany z frontem ma ogromny potencjał przestrzenny, jak w tym projekcie w Watford w Anglii autorstwa ÜserHuusa i Tigha Griana.

Zdjęcie: CSEM; „serhuus”

Innym rozwiązaniem jest zastosowanie PV nie jako „dodatek”, czyli element dodatkowy, ale raczej np. jako część warstwy wodonośnej budynku – PV zamiast płyty cementowej lub innej elewacji. Jest to oczywiście bardzo interesujące pod względem kosztów budowy.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here