Oblicz koszty zagospodarowania nieruchomości ”,

Koszty zabudowy nieruchomości różnią się kosztami zabudowy technicznej i komunikacyjnej. Koszty techniczne obejmują podłączenie nieruchomości do sieci zasilającej i odprowadzającej. Obejmuje to elektryczność, gaz, publiczne wodociągi i podłączenie do kanalizacji.
Zagospodarowanie ruchu obejmuje budowę dróg, chodników, oświetlenie, publiczne tereny zielone, place zabaw dla dzieci oraz ochronę przed hałasem. Ale należy również wziąć pod uwagę podłączenie do sieci telefonicznej i telewizji kablowej.
 

Budowanie połączeń z domem: Ważne informacje dla budowniczych Woda, prąd, gaz: Kto jest odpowiedzialny za połączenia domowe podczas budowy domu i kto je układa? Oto odpowiedzi.

Kiedy musisz ponieść koszty rozwoju?

Działka zawsze musi być zagospodarowana, gdy ma być zabudowana. Tylko w ten sposób można później zaopatrzyć projektowany dom w prąd i wodę. Jeśli chcesz kupić tylko istniejący dom, nie musisz już ponosić żadnych kosztów rozbudowy.
Wskazówka: szukając działki budowlanej najlepiej szukać tylko działek w pełni uzbrojonych. To, czy nieruchomość jest częściowo zabudowana, czy w całości, dostarcza informacji o kosztach zabudowy, z którymi musisz się liczyć. Szczególnie odpowiednie są nowe obszary zabudowy, ponieważ zazwyczaj są już wyposażone we wszystkie ważne przewody i rury - często nie ma żadnych kosztów rozwojowych. W przeciwnym razie, zgodnie z § 129 kodeksu budowlanego (BauGB), gmina może naliczyć do 90% kosztów poniesionych na podłączenie do sieci elektrycznej, wodociągowej lub gazowej jako wkład rozwojowy.

Koszty rozwoju mogą się znacznie różnić

Wkłady deweloperskie różnią się w zależności od lokalizacji nieruchomości. Na przykład, jeśli jest to daleko od głównego punktu połączenia lub jeśli trzeba wybudować drogę, aby można było dojechać do nieruchomości, możesz spodziewać się znacznie wyższych kosztów. Ponadto koszty różnią się w zależności od miasta i trudno je ustalić na poziomie ryczałtowym.

Lokalizacja znacząco wpływa na wysokość kosztów zagospodarowania nieruchomości.

Zdjęcie: Fotolia / Bernd Leitner

Kodeks budowlany (BauGB) służy do podziału kosztów zagospodarowania na nowe działki budowlane gminy. Gmina może wybrać różne kryteria podziału do obliczania kosztów. Na przykład zależy to od rodzaju konstrukcji i sposobu użytkowania nieruchomości. Dobrze wiedzieć: użytkownicy komercyjni muszą spodziewać się wyższych kosztów rozwoju niż użytkownicy prywatni. Ponadto koszty uzależnione są od powierzchni i szerokości nieruchomości. Ostatecznie jednak podział kosztów zależy od klucza podziału odpowiedzialnej gminy.
Wskazówka: Przy wprowadzaniu wartości gruntu zwracaj uwagę na odpowiednie oznaczenia. Rozpoznasz nieruchomości podlegające zabudowie skrótem "ebp" (z zastrzeżeniem wkładu rozwojowego). Jeśli nie trzeba płacić dalszego wkładu, nieruchomość nosi etykietę „ebf” (bez wkładu deweloperskiego). Jeśli chcesz kupić działkę w nowej zabudowie, większość kosztów zagospodarowania, takich jak budowa dróg, oświetlenie uliczne, linie zaopatrzeniowe i utylizacyjne, zazwyczaj jest już wliczona w cenę zakupu. Tutaj deweloper lub gmina wpłacają zaliczkę, a następnie alokują koszty na działki budowlane. W większości przypadków za ostatni metr kabla od miejsca podłączenia do budynku należy zapłacić osobno.

 • obecny

Koszty podłączenia zasilania wynoszą zwykle od 2.000 i 3.000 euro - w zależności od długości kabli. Ponieważ podłączenie zasilania jest niezbędne, trudno tutaj zaoszczędzić pieniądze. Istnieje jednak możliwość zamontowania systemu fotowoltaicznego na dachu i wygenerowania w ten sposób dodatkowej energii.

 • gaz

Podłączenie do gazociągu nie jest absolutnie konieczne - dodatkowo na starszych, wiejskich terenach zabudowy często nie ma tak zwanego „gazu miejskiego”, ponieważ nie ma tu odpowiedniej sieci gazociągów. Alternatywa: zainstaluj na posesji zbiornik na gaz płynny. W zasadzie olej opałowy może być również używany jako nośnik ciepła, ale obecnie nie jest już zalecany ze względu na emisje. Hobbystyczni kucharze zazwyczaj preferują do gotowania kuchenkę gazową, ale bardziej powszechną alternatywą jest prąd o wysokim napięciu - nawet jeśli ciepło z kuchenki elektrycznej nie jest tak łatwe do kontrolowania. Jeśli chcesz mieć połączenie gazowe i mieć sieć rurociągów na miejscu, koszty połączenia wynoszą około 2.000 do 3.Policz 000 EUR.

Jeśli zdecydujesz się na podłączenie do sieci gazowej, koszty rozwoju wyniosą około 2.000 euro.

Zdjęcie: iStock / fatihhoca
 • woda

Zawsze konieczne jest podłączenie wody. W zależności od odległości do następnego punktu połączenia płacisz od 2.000 i 5.000 euro. Jeśli mieszkasz na wsi, możesz uniknąć podłączenia do sieci kanalizacyjnej. Zamiast tego ścieki mogą być przechowywane w dużym zbiorniku i są regularnie odpompowywane przez specjalnego usługodawcę za opłatą. Najlepiej wcześniej sprawdzić, czy ta metoda jest dla Ciebie opłacalna. Tak zwane szamba nie gwarantują niezawodnego oczyszczania ścieków - dlatego są teraz dopuszczone tylko do infiltracji wód opadowych. Jeśli chcesz, możesz również od razu poczynić przygotowania do późniejszego zainstalowania przyłącza wody w ogrodzie.

 • telekomunikacja

Koszty połączenia telefonicznego lub szerokopasmowego są stosunkowo niskie. Licz na kilkaset euro. Konfiguracja jest zwykle bezpłatna, ale zazwyczaj pobierana jest opłata prowizyjna. Miesięczna kwota jest następnie wykorzystywana na opłacenie routera WiFi, który jest zwykle używany do rozmów telefonicznych (telefonia IP). Potrzebujesz jednak również stabilnego połączenia internetowego o wystarczającej przepustowości, jeśli chcesz później przekształcić swój dom w inteligentny dom, na przykład jeśli chcesz wyposażyć go w inteligentne sterowanie domem lub skorzystać z usług strumieniowania wideo. Wraz z powszechnym wprowadzeniem standardu łączności mobilnej 5G, w przyszłości wysokie przepustowości będą również osiągane za pośrednictwem sieci telefonii komórkowej, co może sprawić, że kable miedziane, telewizyjne lub światłowodowe staną się przestarzałe. Jak stabilne będzie to połączenie komórkowe, dopiero się okaże.

Coraz ważniejsze staje się połączenie internetowe o dużej przepustowości. Dlatego sprawdź, czy kabel światłowodowy jest dostępny na miejscu.

Zdjęcie: phonlamaiphoto / Fotolia

Oblicz koszty rozwoju

Samodzielne obliczanie kosztów rozwoju wydaje się na pierwszy rzut oka nieco skomplikowane. Nie ma żadnej praktycznej zasady, której można zawsze użyć. Koszty zależą głównie od odpowiedniego poziomu opłat gminy. Decydującą rolę odgrywają dwie wartości: numer powierzchni bazowej (GRZ) i numer powierzchni kondygnacji (GFZ).

 •  Przykład obliczenia

Działka budowlana powinna wynosić 1.000 metrów kwadratowych do zagospodarowania. Powierzchnia bazowa to 0,5, a powierzchnia podłogi to 1. W ten sposób można zbudować maksymalnie 500 metrów kwadratowych. Obydwa kondygnacje mają maksymalną powierzchnię 100 mkw. każde, tak więc na koszty zagospodarowania ścieków zakłada się 200 mkw. Osiem euro za metr kwadratowy przewidziano na koszty rozwoju. To znaczy: 8 euro x 200 euro = 1.600 euro za podłączenie kanalizacyjne.

Do tego dochodzą pozostałe koszty podłączenia prądu, gazu i telekomunikacji. W zależności od lokalizacji i okoliczności masz wtedy co najmniej 5.600 euro. Koszty mogą się znacznie różnić, zwłaszcza jeśli chodzi o podłączenie wody.

 • dodatkowe koszty

W żadnym wypadku nie należy zapominać, że kiedy otwierany jest nowy teren budowlany, nieruchomość zwykle również musi zostać zmierzona. Ponadto w wielu przypadkach należy sporządzić raport dotyczący stanu gruntu.
Podczas ankiety tworzony jest oficjalny plan terenu. Dodatkowo otrzymasz plan sytuacyjny dotyczący obiektu, który identyfikuje budynek do wybudowania. Badanie przeprowadzane jest przez państwowy urząd geodezyjny. Koszty tego są prawie identyczne i składają się z następujących punktów:
 

 • Oficjalny plan strony z trzema wersjami
 • Plan sytuacyjny związany z nieruchomością
 • Sprawdzenie położenia i wysokości, pomiar budynku
 • Dobra tyczenie
 • Opłata za dokumenty ankietowe
 • faktura VAT


Jeśli zsumujesz poszczególne koszty, musisz zmierzyć między 2.000 i 3.Zapłać 000 euro.
Czasami może być również wymagane badanie gleby. Dostarcza informacji o charakterze placu budowy oraz o konieczności podjęcia dalszych działań przed wybudowaniem domu. Zawsze zlecaj wycenę gruntu przed zakupem nieruchomości lub masz prawo do wycofania się, jeśli plac budowy wymaga bardziej skomplikowanych fundamentów - zapobiegnie to pozostawieniu Cię na potencjalnie niezabudowanym terenie lub znacznie wyższym kosztom budowy niż pierwotnie planowano. Problemem są np. gleby z warstwami torfowisk w podłożu, które często występują na terenach zalewowych i w pobliżu wybrzeża – zazwyczaj konieczne jest tutaj kosztowne posadowienie palowe planowanego budynku. Ceny za badanie gleby wahają się od 500 do 1, w zależności od kraju związkowego.000 euro.

Uważaj na zanieczyszczone miejsca

Dużą niewiadomą, którą również należy wyjaśnić przed zakupem nieruchomości, jest kwestia terenów zanieczyszczonych. Na przykład, jeśli nieruchomość jest dawnym nieużytkiem przemysłowym, może być konieczna kosztowna rekultywacja gleby ze względu na zanieczyszczenia, takie jak olej odpadowy. Resztki amunicji lub niezdetonowane bomby lotnicze z czasów wojny muszą być również profesjonalnie usunięte przez służby usuwania amunicji z zachowaniem niekiedy bardzo skomplikowanych środków bezpieczeństwa. Przy okazji: Wystarczy, że podczas prac ziemnych na posesji zostanie znaleziony stary hełm stalowy lub łańcuch pancerny – wszystko, co wskazuje na działania bojowe, wymaga kompleksowego przeszukania posesji pod kątem tzw. amunicji. Jako właściciel nieruchomości musisz ponieść koszty przeszukania i, jeśli to konieczne, robót ziemnych w celu samodzielnego wykrycia źródeł zagrożenia. Za ratowanie, jak również za rozbrojenie, wywiezienie i profesjonalną utylizację płaci państwo.

Może zainteresuje Cię także działka Bauwissen częściowo lub w całości zabudowana? Różnice między prawem a podatkami Kupowanie ziemi: Zwróć uwagę na te wskazówki?

Odlicz koszty rozwoju od podatku?

Koszty rozwoju przy budowie domu mogą być znaczne. Są one jednak objęte kosztami nabycia gruntów i dlatego nie można ich żądać do celów podatkowych. Nawet kosztów zagospodarowania ulicy przylegającej do nieruchomości nie można odliczyć od podatku jako pracy rzemieślniczej. Tak zadecydował Federalny Sąd Skarbowy. Skarżąca się para mieszka we własnym domu, do którego można dojechać tylko nieutwardzoną piaszczystą drogą. Kiedy gmina zdecydowała się na wybrukowanie, otrzymała od właścicieli dobre 3.200 euro. Nie można ich jednak uwzględnić w zeznaniu podatkowym jako usługa rzemieślnika, ponieważ praca nie jest bezpośrednio związana z gospodarstwem domowym. Inaczej wyglądałoby to na podjeździe pod posesję, na przykład (Bundesfinanzhof, Az. VI R 50/17).
Jedyny wyjątek: Jeśli koszty rozwoju ponoszone są po raz drugi w latach – co jednak w praktyce zdarza się rzadko – zaliczają się one do kosztów modernizacji, które z kolei można odliczyć od podatku. 

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here