Jastrych na stropie z drewnianych belek”,

Istnieje wiele powodów stosowania suchego jastrychu na stropach z belkami drewnianymi. Mniej waży i lepiej radzi sobie z drganiami sufitu. Mimo to nie jest niemożliwe zainstalowanie konwencjonalnego jastrychu na drewnianym suficie z belkami stropowymi. Oto, czego potrzeba.

Trzymaj kraty?

Przede wszystkim musisz się o tym przekonać waga martwić się o. Jeśli używasz jastrychu cementowego, ta podłoga musi mieć grubość 45 milimetrów. Następnie waży co najmniej 90 kilogramów na metr kwadratowy. Pokój o powierzchni dwunastu metrów kwadratowych to ponad tonę - a wtedy nie ma w nim ani użytkowników, ani mebli. Jeśli istniejący strop z legarów drewnianych może wytrzymać takie obciążenia przez długi czas?? Jeśli chcesz być po bezpiecznej stronie, zapytaj inżyniera budowlanego.

Przy tak stabilnych belkach - jeśli drewno jest nienaruszone - nie musisz się zbytnio martwić o statykę. © hydebrink, stock.cegła suszona na słońcu.com

Instalacja Wzmocnienie ze spawaną siatką drucianą, aby zapobiec pękaniu i pękaniu jastrychu drganiom stropu legarów;. Nieznacznie mała grubość jest możliwa, jeśli jest to wylewka modyfikowana żywicą syntetyczną. W większości przypadków zysk na przestrzeni o jeden centymetr nie odgrywa tak naprawdę żadnej roli, ale waga jest również zmniejszona, co może być ważne.

W przypadku jastrychu cementowego - zwłaszcza na suficie z drewnianych belek - nie można się obejść bez wzmocnienia za pomocą spawanej siatki drucianej © Martin Debus, stock.cegła suszona na słońcu.com Jastrych cementowy: utrzymuje strop belkowy? aż do 30% zapisać

Firmy specjalizujące się w jastrychach
Tanie oferty

porównaj oferty
  • Sieć ogólnokrajowa
  • Kwalifikowani dostawcy
  • Nie wiążący
  • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańsze firmy specjalizujące się w jastrychach, porównaj oferty i zaoszczędź.

Alternatywy dla jastrychu cementowego

Jakie są alternatywy? Jastrych z asfaltu lanego ma wysokość montażową 20 milimetrów, niekoniecznie dla majsterkowiczów ze względu na temperaturę montażu do 250 stopni. W przypadku konieczności wyrównania nierówności wysokość montażu wzrasta, a korzyść związana ze zmniejszoną grubością znika. Ponadto jastrych z asfaltu lanego ma tendencję do poddawania obciążeń punktowych w wyższych temperaturach - noga krzesła szybko pozostawia wrażenie. Ze względu na mniejszą wagę jastrych ten ma również zdecydowanie gorsze właściwości dźwiękochłonne. W końcu jastrych z asfaltu lanego dość dobrze tłumi odgłos kroków.

Wady izolacji akustycznej dotyczą również Jastrych z siarczanu wapnia. Może być cieńszy niż wylewka cementowa, ale niższa wysokość konstrukcyjna jest równoważona przez panele dźwiękochłonne, które mogą być wymagane. W końcu nadal istnieje zaleta mniejszej wagi.

Ale: jastrych na bazie siarczanu wapnia jest zwykle układany jako jastrych płynny, tj. w stanie bardzo wilgotnym. Oczywiście jastrych ten nie może po prostu wchodzić w drewnianą konstrukcję. Nie może też oddawać wilgoci na drewno. Oczywiście dotyczy to każdego rodzaju jastrychu. Jastrych anhydrytowy jest z natury wrażliwy na wilgoć, więc i tak nie jest materiałem odpowiednim do pomieszczeń wilgotnych. Dotyczy to również Jastrych magnezjowy, który poza tym jest bardzo odpowiedni dla starych budynków ze względu na cienką warstwę o grubości dwóch centymetrów. Przemawia za tym również niska waga wynosząca maksymalnie 32 kilogramy na metr kwadratowy.

Wilgoć – bardzo duży problem

Główny problem układania jastrychu na drewnianym stropie z belkami stropowymi jest rozwiązywany za pomocą wilgoci. Pomysł jest szczególnie oczywisty w przypadku jastrychu samopoziomującego, Folia pod jastrych układać tak, aby konstrukcja drewniana nie uległa zawilgoceniu. Ale ten film może również działać jako paroizolacja. Jeśli pod stropem znajduje się pomieszczenie z dużą ilością wilgoci w powietrzu, może ono koncentrować się poniżej drewnianych belek - zwłaszcza jeśli sufit jest podwieszony np. płytą gipsowo-kartonową. To bardzo popularna technika w starych budynkach. Problem w tym, że wilgoć sprzyja rozwojowi suchej zgnilizny – a to może zniszczyć legary w ciągu kilku miesięcy.

Więc co możesz zrobić? Jest wskazane, wyłącznie materiały otwarte na dyfuzję używać. Dostępne są odpowiednie folie, np. podkłady stosowane przez dekarzy. W takim przypadku wykładzina podłogowa musi być również przepuszczalna dla dyfuzji – nie nadają się do tego wykładziny PCW opóźniające parowanie lub podobne rzeczy. Alternatywą jest zamontowanie paroizolacji pod drewnianymi belkami, czyli między belką a płytą gipsowo-kartonową. Ale wtedy naprawdę musi być całkowicie ciasno. Wskazane jest również zainstalowanie przepuszczającej powietrze listwy brzegowej między jastrychem a ścianami w celu nieco lepszej wentylacji podłoża.

Temat wilgoci ma też inny aspekt. Podczas wysychania płynącego jastrychu do powietrza dostaje się dużo wilgoci, która może zwilżyć inne elementy. Wentylacja nie jest rozwiązaniem, ponieważ płynący jastrych nie może być wysuszony przez przeciągi, np. przy otwartych oknach. Nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania - jeśli inne elementy nie tolerują pewnego stopnia wnikania wilgoci przez ograniczony czas, należy unikać jastrychu samopoziomującego. Z kolei suszenie wymuszone może prowadzić do niepożądanych pęknięć skurczowych. Im większa powierzchnia podłogi, tym bardziej problematyczna jest wylewka wyrównująca na drewnianych belkach.

Budowa jastrychu samopoziomującego na belkach drewnianych

Lepiej na deskach

Podczas renowacji starych budynków dość powszechne jest umieszczanie jastrychu na starej podłodze Deski podłogowe lub deski wlewać. Zaleca się nawet wbudowanie takiej drewnianej podłogi, jeśli jej nie ma. Następnie kładzie się na nią paroprzepuszczalną warstwę oddzielającą, a następnie jastrych. W razie potrzeby przewody elektryczne można również ułożyć na warstwie oddzielającej. Z punktu widzenia stabilności zdecydowanie zaletą jest wylewanie jastrychu na deski podłogowe lub deski.

Stara, nienaruszona podłoga z desek jest zdecydowanie odpowiednim podłożem pod podłogę jastrychową. © U. J. Aleksander, akcja.cegła suszona na słońcu.com

Jeśli nie ma desek lub desek i nie chcesz ich montować, nie zaleca się po prostu wylewania jastrychu na łóżko, nawet jeśli pomiędzy nimi jest zamontowana folia. Środki wyboru są wtedy tak zwane Płyty na jaskółczy ogon, które są układane w poprzek warstwy legara. Jeśli chcesz, możesz wcześniej zainstalować izolację od dźwięków uderzeniowych na belkach.

Płyty na jaskółczy ogon tworzą podpowierzchnię

Płyty na jaskółczy ogon sprawiają, że dodatkowe zbrojenie jest zbędne, ale wymagają pokrycia co najmniej 35 milimetrów, dzięki czemu może być wymagana całkowita grubość jastrychu do 55 milimetrów. Nawiasem mówiąc, oznacza to również, że trudno jest zmniejszyć wysokość instalacji, jeśli wyrzucisz podłogę z desek. Jeśli budujesz arkusze na jaskółczy ogon, najlepiej użyć płyt małoformatowych, aby warstwa pozostała nieco przepuszczalna ze względu na większą część spoiny.

Wniosek: Wylewka na suficie z drewnianych belek, która może działać, ale nie należy popełniać błędów. Najlepiej ułożyć możliwie cienką warstwę na deskach lub deskach i zwrócić uwagę na materiał otwarty dyfuzyjnie. Pierwszym krokiem musi być sprawdzenie stabilności warstwy legara.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here