Jastrych ze spadkiem

Jastrych ze spadkiem - tak to się robi

Woda powinna spływać na tarasie, a także pod prysznicem na poziomie podłogi. Na podjeździe do garażu nie powinno być też kałuż, żeby nie było problemów z gołoledzią. Więc gradient jest potrzebny. Z drugiej strony stabilna konstrukcja podłogi wymaga również warstwy jastrychu. Czy to w ogóle możliwe i jak to robisz - oto odpowiedzi na wszystkie pytania.

Wciąż można przeczytać, że zbocze musiało być już utworzone pod ziemią; na przykład w betonie pod jastrychem. Ale są sytuacje, w których nie ma tego nachylenia i nadal nie chcesz się obejść bez jastrychu ze spadkiem. Nie musisz. Możesz nawet sam ułożyć taki jastrych.

Możesz również pomóc przy jastrychu na zboczu © Wellnhofer Designs, stock.cegła suszona na słońcu.com

Jest jednak kilka wymagań, których należy przestrzegać. Generalnie oczywiście nie możesz iść dalej Jastrych samopoziomujący Praca. Ponieważ jest płynny, jak sama nazwa wskazuje i nie tworzy gradientu, ale poziomą powierzchnię. Właśnie do tego służy - ale nie nadaje się do układania jastrychu ze spadkiem.

aż do 30% zapisać

Firmy specjalizujące się w jastrychach
Tanie oferty

porównaj oferty
  • Sieć ogólnokrajowa
  • Kwalifikowani dostawcy
  • Nie wiążący
  • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańsze firmy specjalizujące się w jastrychach, porównaj oferty i zaoszczędź.

Kwestionowany jest tylko jastrych cementowy

Nawiasem mówiąc, różne rodzaje jastrychu nie są odpowiednie. Jastrych z siarczanu wapnia, Nazywany również jastrychem anhydrytowym, ma tę zaletę, że szybko twardnieje, dzięki czemu nie trzeba czekać kilka tygodni na nałożenie kolejnej wykładziny. Ale ten jastrych zawiera tynk paryski, a tynk paryski może wchłaniać wodę. Wtedy jastrych staje się kruchy lub spleśniały.

Oznacza to, że jastrych anhydrytowy praktycznie zawodzi, ponieważ gdy powstaje spadek, zwykle chodzi o odprowadzenie wody. W łazience można by argumentować, że jastrych nadal wymaga uszczelnienia. Ale dlaczego w tym momencie miałbyś ryzykować?? Nawiasem mówiąc, jastrych magnezjowy jest wykluczony z tego samego powodu.

Jastrych z asfaltu lanego można stosować, nie ma problemów z wilgocią. Ale po pierwsze jest stosunkowo drogi, a po drugie jest podgrzewany do temperatury 250 stopni do instalacji. To nic dla majsterkowiczów - zwykle nie mają nawet niezbędnego sprzętu.

Pozostaje jastrych, który jest związany cementem lub betonem. Po przetworzeniu musi Jastrych cementowy wysychają przez jakiś czas, ale tę wadę trzeba zaakceptować. Jeśli się spieszysz, spójrz Szybki jastrych. Ale musi też pracować z cementem jako spoiwem.

Jastrych ze spadkiem: kiedy woda powinna spłynąć

Wszystko zależy od nachylenia

W większości przypadków wskazane jest użycie a gradient do zainwestowania 1,5 do 2 procent; powierzchnia podnosi się o 1,5 do 2 centymetrów na jeden metr. Oczywiście to nie musi być dogmat. Te dwa centymetry mają rację, jeśli chodzi o to, że większość wody spływa, a także zmywa cząsteczki brudu. Nie można jednak całkowicie wykluczyć mniejszych kałuż.

Jastrych ze spadkiem: jak duży musi być spadek?

Ale musisz być elastyczny w temacie. Na w dużej mierze suchym balkonie możesz obniżyć nachylenie – jeśli wytrzesz lub zaakceptujesz wilgoć, która może powstać. Już dwa centymetry są widoczne. Z kolei podjeżdżając pod garaż, teren często wymaga ułożenia stromego zbocza - i to wcale nie jest problem.

Należy wziąć pod uwagę dwie inne rzeczy: po pierwsze, jastrych musi być określony w najcieńszym miejscu Minimalna grubość osiągnąć - to właściwie oczywiste. Po drugie, jeśli to możliwe, należy go używać jako Jastrych kompozytowy zainstalowany - tj. nie na izolacji lub innej warstwie oddzielającej.

Procedura krok po kroku

Jak postępować krok po kroku?? Przede wszystkim należy go wyczyścić – powinien być wolny od tłuszczu i kurzu. Potem zmoczysz ziemię - ale bez tworzenia kałuż to byłoby za dużo. Na wilgotne podłoże następnie użyj dużego pędzla, aby zrobić Zawiesina kleju smutny. Nie jest to obowiązkowe, ale jest korzystne dla dobrej przyczepności.

ten Listwy izolacyjne krawędzi Oczywiście nie należy zapominać o jastrychu spadzistym. Redukują odgłos kroków, który może być bardzo ważny na przykład na balkonie, a także tworzą przestrzeń dla niektórych ruchów poszczególnych elementów. To, czy nakładasz paski przed, czy po nałożeniu zawiesiny kleju, ma drugorzędne znaczenie.

Bez jastrychu bez listew izolujących krawędzie © dima_pics, stock.cegła suszona na słońcu.com

W kolejnym kroku tworzysz z tzw Mierniki jastrychu możliwość usunięcia jastrychu na czysto. Oznacza to, że mierniki jastrychu są rozmieszczone wzdłuż skarpy w taki sposób, że górna krawędź dokładnie opisuje położenie kolejnej powierzchni. Możesz również użyć do tego profili metalowych lub kantówki - ale te ostatnie tylko wtedy, gdy są absolutnie proste. Zwykle tak nie jest w przypadku konwencjonalnych łat dachowych.

Następnie mieszamy jastrych zgodnie z informacją na opakowaniu i rozprowadzamy go na powierzchni tak, aby wystawał nieco ponad górną krawędź przymiarów jastrychu. Ważne jest, aby kantówkę wsuwać od góry do dołu w jastrych przez długi czas, aby wycisnąć ewentualne pęcherzyki powietrza. Konsystencja jastrychu musi być oczywiście taka, aby nie spływała.

Usuwanie jastrychu © Ingo Bartussek, stock.cegła suszona na słońcu.com

Następnie przeciągasz jastrych od góry do dołu za pomocą Pasek poziomujący lub tablica. Jest całkiem możliwe poruszanie się w górę i w dół sekcjami - wypełniasz jastrych, zagęszczasz go, ściągasz, a potem kolej na kolejną sekcję. Jeśli to nie zadziała od razu - teraz jest właściwy czas na wprowadzenie ulepszeń.

Czysto odkleić jastrych na zboczu

W kolejnym kroku wskaźniki jastrychu są usuwane, a powstałe rowki wypełniane jastrychem. Tutaj trzeba bardzo ostrożnie pracować, aby nie było zagłębień ani wzniesień. Wygładzanie najlepiej wykonać ostrożnie mniejszą deską lub kielnią wygładzającą.

Potem czekasz godzinę, a potem z jedną Spławić, aby wygładzić powierzchnię. Przy okazji: po jastrychu cementowym można chodzić po siedmiu do dziesięciu dniach, a na kolejne pokrycie należy poczekać cztery tygodnie. Jeśli się spieszysz, możesz dowiedzieć się o możliwościach pomiaru wilgotności resztkowej i przyspieszenia procesu.

przy okazji: Jeśli wylewka jest nachylona na podłożu, które ma już odpowiednie nachylenie, nie ma różnicy w procedurze betonowania.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here