Układanie jastrychu: jak postępować ”,

 • Jastrych cementowy: Niewrażliwy na wilgoć, a także wytrzymały, jastrych cementowy nadaje się do stosowania zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz i jest najczęściej stosowanym rodzajem jastrychu. Czas schnięcia od 20 do 30 dni jest dość długi. Jastrych cementowy można układać płynnie i jest podzielony na osiem kategorii od 12 do 65. Liczby wskazują klasę wytrzymałości, która z kolei pokazuje, jakiemu naciskowi może zostać poddany jastrych na milimetr kwadratowy. W przypadku domów prywatnych eksperci zalecają grubość 20 przy wysokości układania 35 milimetrów.
   
 • Jastrych szybki: Jak sama nazwa wskazuje, szybko wysycha. Można po niej chodzić już po kilku godzinach od gładkiego ułożenia, a prace renowacyjne podłogi zostały zakończone już po jednym dniu. Mniej nadaje się do użytku na zewnątrz.
   
 • Suchy jastrych: W przeciwieństwie do dwóch poprzednich rodzajów jastrychu suchy jastrych układany jest jako płyta i pływający. Oznacza to, że w przypadku nierównych podłóg konieczna jest tak zwana warstwa wyrównująca - w przeciwnym razie panele suchego jastrychu nie mogą być układane prosto i na tym samym poziomie podłogi, a wykładzina podłogowa będzie później pękać. Ten rodzaj jastrychu zapewnia dobrą izolację cieplną i dźwiękową od dźwięków uderzeniowych we wnętrzu.

Dzięki suchemu jastrychowi oszczędzasz długi czas schnięcia mokrych jastrychów.

Zdjęcie: Fermacell
 • Jastrych grzewczy: Musisz położyć ten jastrych, jeśli chcesz zainstalować ogrzewanie podłogowe. W zależności od producenta podgrzewany jastrych jest dostępny jako gotowy lub można go wymieszać samodzielnie. W tym celu do jastrychu cementowego dodaje się różne dodatki. Wylewka z asfaltu anhydrytowego i lanego nadaje się również jako wylewka grzewcza.
   
 • Jastrych anhydrytowy: Nowa gwiazda na jastrychowym niebie: szybko dostępna, ekologicznie nieszkodliwa, a jednocześnie ognioodporna. Ale: jastrych anhydrytowy nie nadaje się do wilgotnych pomieszczeń i na zewnątrz, ponieważ jest wrażliwy na wilgoć. Ten rodzaj jastrychu oferowany jest w czterech klasach wytrzymałości od 12 do 40. Eksperci zalecają grubość 20 dla domów prywatnych i wysokość montażu trzech centymetrów.
   
 • Jastrych z asfaltu lanego: Słabszym jastrychem jest obecnie nadal jastrych z asfaltu lanego. Wykonany z bitumu lub bitumu i naturalnego asfaltu, mączki skalnej (wypełniacza), piasku i żwiru, można go układać przy każdej pogodzie i można po nim chodzić już po kilku godzinach schnięcia. Jastrych z asfaltu lanego ma bardzo dobrą izolację cieplną i akustyczną, jest wolny od kurzu, a ponieważ jest prawie paroszczelny, może być stosowany nawet w pomieszczeniach mokrych i na zewnątrz. W ogrzewanych pomieszczeniach eksperci zalecają klasę twardości 15 lub 10 oraz wysokość układania 20 milimetrów.
   
 • Jastrych magnezjowy: Praktycznie bezpyłowy i przewodzący prąd elektryczny, ale nie nadaje się do stosowania na terenach mokrych i zewnętrznych, wylewka magnezytowa ma marginalne znaczenie w budownictwie mieszkaniowym i jest stosowana głównie w przemyśle do budowy fabryk ze względu na wysoką odporność - zarówno na uderzenia i uderzenia, jak i przeciwko materiałom chemicznym instalowanym tylko przez specjalistyczne firmy.

Układanie jastrychu: pływający lub płynący?

Większość jastrychów układa się płynnie i dlatego nazywa się je również jastrychem płynnym. Każdy, kto zdecyduje się na suchy jastrych, musi ułożyć go pływająco i wcześniej wyrównać podłogę za pomocą warstwy wyrównującej. Jak dotąd tak dobrze - ale co to właściwie znaczy „płynięcie” lub „płynięcie”?? A czym właściwie jest ta warstwa wyrównująca?
Prefabrykowane panele suchego jastrychu są bardzo łatwe do układania i można po nich natychmiast chodzić. Poszczególne elementy są po prostu przyklejane na tzw. spoinę – nazywamy to montażem pływającym. Dlatego też wszystkie inne rodzaje jastrychu są również określane jako jastrychy pływające, jeśli nie są nakładane bezpośrednio na podłoże nośne, ale na warstwę izolacyjną składającą się z płyt polisyrenowych, płyt gipsowo-kartonowych, płyt gipsowo-kartonowych lub płyt wiórowych.
Aby wyrównać podłogę podczas prac remontowych i remontowych, zwłaszcza w starszych domach, oraz aby była wszędzie taka sama wysokość przed nałożeniem suchego jastrychu lub warstwy izolacyjnej, potrzebna jest masa wyrównująca. Ta masa jest już gotowa w sprzedaży w sklepie ze sprzętem lub w Internecie. Po prostu mieszasz ziarnistą masę zgodnie z instrukcją na opakowaniu i nakładasz ją na stary jastrych zgodnie z opisem producenta - nie na starą wykładzinę podłogową! - na.
Ten dodatkowy etap pracy nie jest konieczny w przypadku płynnych jastrychów, takich jak jastrychy cementowe lub anhydrytowe, ponieważ płynne jastrychy wyrównują się. Wylewki kupujemy w postaci proszku, mieszamy z wodą bezpośrednio na budowie – najlepiej w betoniarce – a następnie po prostu rozprowadzamy po podłodze za pomocą węża, do którego podłączona jest pompa. Następnie spływają na powierzchnię jak płynne ciasto, które wpada do formy do pieczenia i same wygładzają wszelkie nierówności.
 

Jak układa się jastrych??

Podczas układania jastrychu zależy od tego, jakiego rodzaju jastrychu używasz, czy układasz warstwę izolacyjną, czy musisz wcześniej wyrównać podłoże i czy chcesz również zainstalować ogrzewanie podłogowe. Dlatego niestety nie ma jednego idealnego przewodnika dla wszystkich przypadków - tylko kroki od mieszania jastrychu do suszenia jastrychu są zawsze takie same.
 

 • Jastrych kompozytowy: Podczas układania jastrychu zespolonego, jastrych wybrany przez użytkownika jest nakładany bezpośrednio na podłoże nośne - listwa oddzielająca jest montowana tylko od strony ścian. Układanie w ten sposób jastrychu nadaje się jako posadzka w piwnicy lub garażu.
   
 • Jastrych z warstwą oddzielającą: W takim przypadku pomiędzy podłożem nośnym a jastrychem ułożona jest warstwa oddzielająca wilgoć, która tworzy w ten sposób podłogę do mycia, przechowywania lub ogrzewania pomieszczeń. W większości przypadków warstwa oddzielająca składa się z folii polietylenowej, papieru bitumicznego lub surowej włókniny szklanej. Nie bez znaczenia jest tu również pas dzielący ściany.
   
 • Jastrych z warstwą izolacyjną: Jako majsterkowicz najprawdopodobniej ułożysz jastrych z warstwą izolacyjną we własnych czterech ścianach - ponieważ ten rodzaj jastrychu ma doskonałe właściwości izolacji cieplnej i akustycznej. W związku z tym poniżej znajdują się szczegółowe instrukcje dotyczące tego typu instalacji.

Jak prawidłowo ułożyć jastrych z warstwą izolacyjną

Potrzebujesz:

 • pożądany jastrych
 • Listwy izolacyjne krawędzi
 • Panele izolacyjne wykonane z pożądanego materiału, np. styropianu
 • Folia przykrywająca, na przykład polietylen, papier bitumiczny lub surowa włóknina szklana
 • Nóż rzeźbiarski
 • kilka dłuższych łat dachowych i krótsza łata rozszalowująca
 • ciężkie kamienie lub wypełnione wiadra
 • Poziom duchowy
 • Pływak
 • Stal gładsza
 • Betoniarka
 • łopata
 • opcjonalnie taczka
 1.  Najpierw czyścisz podłoże z gruboziarnistego brudu za pomocą miotły, a następnie układasz paski izolacyjne krawędzi wzdłuż ściany. Następnie ułóż panele izolacyjne bezproblemowo w całym pomieszczeniu.
   
 2. Teraz umieść folię pokrywającą na panelach jako warstwę oddzielającą między izolacją a jastrychem i przytnij ją nożem rzemieślniczym. Upewnij się, że folia jest ułożona tak, aby zachodziła na siebie, aby nie mogła się zsunąć, a izolacja krawędzi jest również całkowicie pokryta folią. Zaznacz na ścianie tzw. linię metrową na końcu izolacji krawędziowej, gdzie kończy się folia. Później wypełnisz jastrych do tej linii.
   
 3. Użyj łat dachowych, aby podzielić pomieszczenie na pasy o szerokości równej Twojej poziomicy. Od samego początku warto uchylić okna w pokoju. Pomaga to później schnąć - i nie musisz chodzić po świeżo położonym jastrychu i niszczyć swojej pracy. Umieść ciężkie kamienie lub wypełnione wiadra na łatach dachowych, które zostały ustawione poziomo na podłodze, aby pozostały na swoim miejscu.
   
 4. Teraz i tylko teraz mieszaj jastrych w betoniarce zgodnie z zaleceniami producenta. Trzymaj się określonej ilości wody.
   
 5. Użyj łopaty, aby rozprowadzić jastrych w preferowanych długościach. Jeśli betoniarka jest na zewnątrz, ale pracujesz w domu, użyj taczki, aby przetransportować jastrych do domu – nie w wiadrach – i odgarnij go z taczki na pasy. W żadnym wypadku wysokość montażu nie może przekraczać linii metra.
   
 6. Teraz umieść poziomicę na końcu listwy, umieść przed nią pręt poziomujący o tej samej długości, aby nadal można było zobaczyć, czy poziomica pozostaje pionowa, czy nie, i wygładź stół do siebie. Aby to zrobić, pociągnij wagę i laskę mocno i z niewielkim naciskiem w swoim kierunku. Teraz wygładzić powierzchnię pacą, a następnie pacą stalową.
   
 7. Teraz pozostaw jastrych do wyschnięcia zgodnie z instrukcjami na opakowaniu. Jeśli chcesz pozostawić jastrych widoczny, tj. nie kłaść na nim wykładziny, uszczelnij ją.
   

Wskazówka: Jeśli później będziesz musiał usunąć wykładzinę podłogową z jastrychu, ponieważ chcesz ułożyć nową podłogę, możliwe jest, że na jastrychu pozostaną resztki kleju lub zaprawy. Aby nowa podłoga optymalnie przylegała, należy bezwzględnie zeszlifować jastrych i zapewnić gładką powierzchnię.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here