Uszczelniacze jastrychu: Odpowiednie produkty i instrukcje ”,

Uszczelki jastrychu składają się zazwyczaj z dyspersji tworzyw sztucznych, olejów kamiennych lub betonowych lub twardych wosków. Komponenty leżą na jastrychu jak tarcza ochronna i sprawiają, że jest on nie tylko wytrzymały i wodoodporny, ale także piękniejszy wizualnie. Mówi się wtedy o tak zwanym jastrychu odsłoniętym.
Różne uszczelnienia można z grubsza sklasyfikować na podstawie ich różnych właściwości:
 

  • Uszczelnienie 2K (dwuskładnikowe): Uszczelnienie żywicą epoksydową, na przykład, jest używane głównie do impregnacji w celu odpychania brudu i wody. Ma silny połysk i dobrze nadaje się do uszczelniania jastrychu w pomieszczeniach mieszkalnych.
  • Dyspersja plastiku: Uszczelnienie dyspersją tworzywa sztucznego na bazie akrylu jest również stosowane głównie do impregnacji. Ta uszczelka jest bardzo mocna, wodoodporna i łatwa w pielęgnacji. 
  • Woski twarde: Jak sama nazwa wskazuje, ten rodzaj uszczelnienia jest używany głównie do woskowania i polerowania jastrychu. Brud i woda są odpychane, ale nierówności nie są wyrównywane. Woski są matowe i transparentne. 
  • Obrazy olejne: Oleje bezkwasowe są stosowane do uszczelniania jastrychu w celu zaolejenia podłogi. Olej jest wodoodporny, lekko błyszczący i przezroczysty. Olej zalega na powierzchni jak film tłuszczowy. Ten film tłuszczowy musi być ciągle odnawiany. 
Może zainteresować Cię również Planowanie budowy Układanie jastrychu: Jak postępować Planowanie budowy Naprawa jastrychu: Proste instrukcje naprawy Wiedza o budynku Jastrych zespolony: Właściwy wybór dla Ciebie?

Do czego potrzebujesz uszczelniaczy do jastrychu??

Jeśli chcesz jastrych jako wykładzinę podłogową w swoim salonie, tj. Jastrych eksponowany zamiast PCV lub parkietu, nie możesz uniknąć uszczelnienia. Jeśli w piwnicy lub garażu wystarczy zwykły jastrych, w obszarze mieszkalnym należy koniecznie zastosować uszczelniacz jako środek dekoracyjny i jako warstwę ochronną, aby chronić podłogę nawet przy codziennym użytkowaniu. 

Szara uszczelka jastrychu dodaje industrialny wygląd salonu.

Zdjęcie: iStock / runna10

Uszczelnianie jastrychu: tak to działa

Przed przystąpieniem do uszczelniania jastrychu należy naprawić pęknięcia lub inne uszkodzenia w posadzce. Tylko w ten sposób można osiągnąć jednolity, równy efekt. Dodatkowo przed uszczelnieniem jastrych należy przeszlifować specjalną szlifierką.
Wskazówka: Taką szlifierkę bez problemu wypożyczysz ze sklepu z narzędziami. Podczas uszczelniania jastrychu postępuje się inaczej w zależności od uszczelnienia:

  • Żywice dwuskładnikowe (2K): Uszczelnienie składa się z dwóch składników, żywicy i utwardzacza. Oba składniki dokładnie zważyć, wymieszać, a następnie za pomocą pacy nanieść płynną masę na jastrych. 
  • Dyspersja plastiku: Ten rodzaj uszczelnienia nakłada się na podłogę jak farbę za pomocą pędzla lub wałka malarskiego. Gdy pierwsza warstwa wyschnie, druga jest gotowa. 
  • Wosk twardy: W zależności od konsystencji twardego wosku, wosk należy najpierw podgrzać, a następnie wmasować w podłogę jak pastę do polerowania. Możesz to zrobić ręcznie lub użyć maszyny do polerowania. 
  • olej: Olej wylewa się na podłogę, szlifuje możliwie gładko. Jastrych nasącza się olejem aż do jego nasycenia. Pozostały osad można zetrzeć szmatką. Pozostaje warstwa tłuszczu, która chroni podłogę przed wnikaniem innych płynów. 

Uszczelnianie jastrychu: zalety

Zalety uszczelniania jastrychu są oczywiste: inwestor nie musi wybierać i instalować żadnej dodatkowej podłogi. Stworzył solidną, wytrzymałą podłogę do swojej przestrzeni życiowej. Można ją układać bez fug, można ją barwić, jest wytrzymała i jednocześnie łatwa w pielęgnacji, jest sprężysta i można ją łączyć z ogrzewaniem podłogowym. Ponadto wylewka zapewnia dobrą izolację akustyczną i cieplną.

Ponadto szara podłoga jest bardzo modna: wygląd betonu doskonale komponuje się z industrialnym wyglądem i stanowi świetny kontrast z przytulnymi tkaninami i ciepłymi kolorami. I nie: wyeksponowany jastrych nie zawsze musi być zimny i niewygodny! 

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here