Formy żywienia dla psów: karma sucha, karma mokra lub BARF?

Podstawowym wymogiem wszystkich form żywienia psów jest to, aby wybrana forma żywienia niezawodnie pokrywała potrzeby energetyczne i żywieniowe psa. Na pierwszy rzut oka niedroga karma spełnia ten wymóg tak samo, jak droga karma dla psów. 
Jednak tanie rodzaje pasz zawierają bardzo dużą ilość trudnostrawnych składników, takich jak mączka zwierzęca i duże ilości pszenicy, a także wiele sztucznych dodatków. Może to mieć wpływ na zdrowie psa w postaci alergii, niestrawności i innych schorzeń. Z tego powodu jakość paszy odgrywa ważną rolę.

Jakie jedzenie jest dzisiaj na stole?? Decydując między karmą suchą, mokrą a BARF, głównym priorytetem jest to, na jaką formę karmienia pies zareaguje najlepiej.

Zdjęcie: iStock / Fly_dragonfly

Trzy sposoby karmienia psów

Karmienie jest przede wszystkim dostosowane do potrzeb psa. Jeśli pies toleruje jakąkolwiek formę karmienia i jest tak samo zadowolony z suchej karmy, jak z mokrej lub surowej, właściciel psa może zdecydować.
 

 

suszona karma dla zwierząt

W przypadku suchej paszy poszczególne składniki są suszone, a następnie drobno zmielone. Prasowanie krokietów odbywa się pod wpływem dużego ciepła i dodatku środków wiążących. Zwłaszcza w przypadku niedrogich produktów, udział trudnostrawnych białek jest bardzo wysoki, a pies potrzebuje stosunkowo dużych ilości, aby uzyskać wszystkie składniki odżywcze z karmy.
Już to wiedziałem? Im wyższy udział trudnych lub niestrawnych dodatków w pożywieniu, tym więcej odchodów pies odłoży.
Warto kupować tylko wysokiej jakości suchą karmę, ponieważ Twój czworonożny przyjaciel potrzebuje mniejszych ilości niż tanie produkty do zaspokojenia swoich potrzeb energetycznych i żywieniowych. Idealnie sucha karma jest tłoczona na zimno. Dzięki tej delikatnej metodzie produkcji zachowane jest znacznie więcej naturalnych witamin i minerałów.

Zalety

 • łatwe do dozowania
 • oszczędza czas, idealna w podróży
 • przechowywać bez lodówki

niekorzyść

 • zawiera głównie dużą ilość trudnostrawnych wypełniaczy
 • Wypełniacze promują niestrawność
 • Psy potrzebują do picia dużych ilości wody

Wskazówka: Właściciele psów, którzy decydują się na suchą karmę, powinni dokładnie przestrzegać instrukcji producenta i unikać trudnych do strawienia wypełniaczy w postaci zboża lub soi.

Sucha karma jest popularną formą karmienia. Ale zwracaj też uwagę na skład i cenisz jakość paszy.

Zdjęcie: iStock / Chalabala

Mokre jedzenie

Karma mokra jest bardzo zbliżona do naturalnego karmienia i jest popularna wśród wszystkich psów. Dobra karma mokra zawiera co najmniej 70 procent mięsa, a składniki są szczegółowo wymienione.
Przykład deklaracji wysokiej jakości mokrej karmy:

 • 40% dziczyzny
 • 35% podrobów z serca, płuc, wątroby
 •  9% bulion
 •  5% amarant
 •  3% cukinii
 •  3% jagód leśnych
 •  2% fenszel
 • Zioła, olej z nasion konopi
 • Sproszkowana skorupka jajka jako dodatek wapnia

Aby uzyskać wysokiej jakości mokrą paszę, świeże surowce są mielone, konserwowane na zimno, krótko gotowane i jednocześnie pasteryzowane. Oznacza to, że wszystkie cenne witaminy, minerały i pierwiastki śladowe zostają zachowane. W wysokiej jakości mokrej karmach nie ma wypełniaczy alergizujących. 
Wskazówka: Często informacja producenta o wielkości porcji jest zbyt wysoka i skutkuje to nadpodażą białka. Dlatego dzienną rację pokarmową należy obliczyć na podstawie zapotrzebowania psa na białko, aby uniknąć możliwego przeciążenia nerek.

Przykładowe obliczenia:

 • Zawartość białka w puszkach 10,9% = 100 gramów żywności w puszkach zawiera 10,9 gramów białka.
 • Zapotrzebowanie na białko normalnie aktywnego psa ważącego 25 kg = 25 x 3 = 75 gram
 • Ilość jedzenia na dzień: 75/10,9 * 100 = 688 gram

W porównaniu do karmienia wysokiej jakości suchą lub mokrą karmą, żywienie na surowo jest najtańszą z różnych form żywienia psów. Pies ważący 25 kilogramów potrzebuje 688 gramów konserw, ale średnio tylko 500 gramów surowego mięsa plus 150 gramów mieszanki warzyw i owoców oraz nabiału. U psów wrażliwych na białko 100 gramów mięsa zastępuje się ryżem lub ziemniakami.

Karma mokra jest bardzo popularna wśród prawie wszystkich psów. Ale powinieneś zwrócić uwagę na skład paszy.

Zdjęcie: iStock / SharafMaksumov

BARF - Kości I Surowa Żywność

Karmienie na surowo opiera się na wiedzy o prawidłowym żywieniu psów i wykorzystuje wyłącznie świeże składniki takie jak wysokostrawne białka w postaci surowego mięsa, kości i chrząstek oraz drobno przetarte warzywa i owoce. Ryż, ziemniaki lub makaron dostarczają potrzebnych węglowodanów.

Barf to karmienie wyłącznie naturalnymi i odpowiednimi gatunkowo składnikami.

Zdjęcie: iStock / manushot

Barfen to jedna z form karmienia psów, która na pierwszy rzut oka wydaje się skomplikowana. Gdy tylko właściciel psa zapozna się z tematem, z łatwością jest w stanie szczegółowo obliczyć plan barfa. Popularną i łatwą do zrozumienia metodą, szczególnie dla laików, jest wyliczenie BARF według Swanie Simon. Alternatywnie, istnieje wielu dietetyków psów, którzy mogą stworzyć niestandardowy plan barf.
W porównaniu do karmienia wysokiej jakości suchą lub mokrą karmą, żywienie na surowo jest najtańszą z różnych form żywienia psów. Pies ważący 25 kilogramów potrzebuje 688 gramów konserw, ale średnio tylko 500 gramów surowego mięsa plus 150 gramów mieszanki warzyw i owoców oraz nabiału. U psów wrażliwych na białko 100 gramów mięsa zastępuje się ryżem lub ziemniakami.

Tutaj możesz zamówić książkę "BARF - Biologicznie Odpowiednia Surowa Karma dla Psów" z Amazon.

Zdjęcie: Swanie Simon

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here