Renowacja szachulcowa: należy unikać tych błędów ”,

Dach ze zniszczonego szachulca musi być uszczelniony, a mur odwodniony - firmy budowlane z drewna i stolarze udzielają informacji o metodach. Wodoodporna warstwa pod progami, na której opiera się drewniana konstrukcja, chroni przed nową wilgocią.
Jeśli konstrukcja opiera się na spróchniałych belkach, należy je wymienić. Specjaliści podnoszą ramę za pomocą wciągarki. Wyciąga sekcję ściany o milimetr w górę. Stojaki pomocnicze wspierają ścianę od zewnątrz.
Cieśla miał odrestaurować stare połączenia drewniane z chorym szachulcem. Tam, gdzie stare połączenia nie są już możliwe, stosuje się gwoździowane elementy blaszane - nawet w niewidocznych miejscach połączeń. Szachulcowy jest zawsze naprawiany przy użyciu gatunku drewna istniejącego budynku.

Remont i zaprojektowanie elewacji podczas remontu ryglowego

Zawsze pamiętaj: W przypadku większych ingerencji lub renowacji substancji zabytkowej należy powiadomić niższy organ ochrony zabytków. Rodzaj farby i kolor należy również uzgodnić z organem ochrony zabytków – przed realizacją.

Podczas naprawy lub wymiany ścianek działowych należy zachować nienaruszone ścianki działowe ze słomy i gliny, wszystkie luźne ścianki działowe są przerabiane. Wymuruj nowe przedziały glinianymi cegłami lub czymś podobnym, które są jak najmniejsze. Ważne: tylko kilka materiałów nadaje się do wykładania domów z muru pruskiego. Połączenie z ramą drewnianą wykonuje się za pomocą trójkątnych lub trapezowych pasków i kamienia karbowanego. Przedziały powinny kończyć się dwa centymetry za ramą lub być wykonane z gliny. Nie należy stosować bloczków z betonu komórkowego, cegieł o wysokim połysku ani zaprawy cementowej. Do tynkowania przegród nałożyć dwuwarstwowy, zlicowany nowy tynk z drobnoziarnistym tynkiem wapiennym lub tynkiem wapienno-gliniastym w sposób bezkierunkowy. O ile tynkowane powierzchnie wystają poza konstrukcję drewnianą, należy je „skonsultować” - „poduszkowe tynkowanie wstępne” jest niedozwolone. Dotyczy to również napraw tynków.
Kolorystyka elewacji i detale elewacji w pomieszczeniach muszą być harmonijnie skoordynowane ze sobą i z otoczeniem. Zewnętrzna część przedziałów malowana jest farbami mineralnymi np. silikatowymi lub wapiennymi. Nie wolno używać farb zawierających tworzywa sztuczne. W przypadku konstrukcji szachulcowych wykonujesz zabezpieczenie drewna i wybarwienie zewnętrznego drewna szachulcowego za pomocą paroprzepuszczalnego systemu malarskiego. Należy najpierw dokładnie usunąć blokujące stare powłoki i wypełniacze. Odpowiednia jest farba lakiernicza z oleju lnianego. Szalunek może pozostać narażony na działanie drewna. Zabezpieczenie drewna i kolor okładziny drewnianej należy wykonać za pomocą systemu malarskiego paroprzepuszczalnego (lakier lniany).
 

Angielskie domy z muru pruskiego: Chester słynie z domów z muru pruskiego w historycznym centrum miasta.

Zdjęcie: dom.de / Florian Würth

Energetyczny remont domu z muru pruskiego

Jak i gdzie wykonać izolację termiczną w szkielecie?? Budynek szachulcowy może reagować z wyczuciem na niewłaściwą renowację energetyczną. Ciągła penetracja wilgoci może prowadzić do inwazji grzybów i owadów. W najgorszym przypadku może to skutkować znacznymi uszkodzeniami konstrukcji lub nawet utratą substancji całych elementów.
Budynki wymienione są zwolnione przez ustawodawcę z obowiązku przestrzegania rozporządzenia w sprawie oszczędności energii (EnEV). Czynnikiem decydującym dla nich nie są optymalne właściwości izolacyjne materiału. Dużo ważniejszy jest dobór odpowiednich materiałów budowlanych kompatybilnych ze starym budownictwem, a także profesjonalne wykonanie.
Klasyczna izolacja termiczna jest na zewnątrz. Jeśli nie ma obaw co do zachowania zabytku lub projektowania, izolacja zewnętrzna o umiarkowanej grubości izolacji jest również możliwa w przypadku budynków o konstrukcji szachulcowej. Okładzina (częściowa) elewacji powinna być wykonana w typowym budownictwie regionalnym (drewno).
Warunkiem docieplenia wnętrz jest to, aby żadne zabytkowe wyposażenie wewnątrz budynku nie zostało naruszone. Szczególną uwagę należy zwrócić na budowanie zależności fizycznych, aby uniknąć uszkodzeń konstrukcji, które mogą wynikać z ciągłego przenikania wilgoci do ściany zewnętrznej. Ważne jest, aby zapewnić niezakłócone odprowadzanie i odparowywanie wilgoci na zewnątrz i do wewnątrz. Aktywna kapilarnie izolacja wnętrz przy użyciu produktów glinianych lub wapiennych, które zapewniają zdrowe i ekologiczne środowisko życia, sprawdziła się przy renowacji domów z muru pruskiego.

Wskazówki: jak uniknąć grzechów szachulcowych

Poniżej możesz przeczytać, w jaki sposób można opanować różne aspekty renowacji szachulcowej.

Deszcz rozładowania

Za pomocą kilku środków możesz sprawić, że deszcz spłynie.

Zdjęcie: Das Haus / Gunter Franke

Jeśli woda nie spłynie szybko, przeniknie przez elewację. Ukosuj wystające gzymsy i krawędzie, szew pomiędzy drewnem a komorą powinien być zlicowany. Naprawiając uszkodzone przegrody, zeskrob warstwy gliny o głębokości jednego centymetra, przybij gwoździem do drutu Rabitza jako podkładu pod tynk.

Trzymaj z dala od wilgoci

Folia uszczelniająca blokuje wilgoć.

Zdjęcie: Das Haus / Gunter Franke

Wilgoć unosi się z ziemi, jeśli brakuje nieprzepuszczalnej dla wody, poziomej warstwy między fundamentem a pęczniejącym drewnem. Zainstaluj folię uszczelniającą, która blokuje wilgoć poniżej - jest to czasochłonne, ale warte zachodu.

Poważny patchwork

Uszkodzone obszary w ramach są naprawiane.

Zdjęcie: Das Haus / Gunter Franke

Stolarz może naprawiać uszkodzone progi, rygle i ościeżnice: odnajduje uszkodzone miejsca uderzając młotkiem lub podnosząc wierzchnią warstwę. Usuwa spróchniałe belki do zdrowego drewna i zastępuje je np. dopasowanymi kawałkami deski. W trudno dostępnych miejscach łączy belki z różnie ukształtowanymi płytkami paznokciowymi.

Dostosuj materiał

Komponenty są uzupełnione podobnym materiałem.

Zdjęcie: Das Haus / Gunter Franke

Elementy można uzupełnić i zastąpić tym samym rodzajem drewna, kamienia, tynku lub farby. Zniszczony materiał jest usuwany (poświęcając jak najmniej starej substancji), elementy są przewiercane i mocowane plastikowymi prętami. Następnie budujesz szalunek i wypełniasz chemiczny substytut drewna (płynną żywicę epoksydową) - twardnieje jak drewno dębowe. Nigdy nie używaj na zewnątrz, tylko w pomieszczeniach.

Połączenia tradycyjne

Rzemieślnicy używają starych technik łączenia czopów.

Zdjęcie: Das Haus / Gunter Franke

Upewnij się, że Twój rzemieślnik łączy belki przy użyciu starych technik czopów. Górny rząd na zdjęciu pokazuje połączenia wpuszczane i czopowe dla słupków i rozpórek; środkowy rząd zakładek w belkach poprzecznych, z prawej skrzydło narożne skośne; w dolnym rzędzie pokazane są połączenia wzdłużne - blacha skośna i dwie blachy hakowe np. do podkładów.

Zaakceptuj połączenia

Spoiny włoskowate pomiędzy drewnem a ramą nie powinny być uszczelniane fugą.

Zdjęcie: Das Haus / Gunter Franke

Nigdy nie zamykaj połączeń między drewnem a ramą trwale elastyczną masą szpachlową: materiał staje się kruchy, wilgoć wnika i niszczy drewno. Wilgoć może odparowywać przez włoskowate połączenia między komorą a drewnem. Do całkowitego odnowienia przegród używaj cegieł małoformatowych lub lekkich bloczków betonowych. Przybij trójkątne paski na środku belki, nacinaj kamienie, aby dopasować.

Odłóż instalację

Rury najlepiej układać przed ścianą podczas instalacji, a następnie zakrywać.

Zdjęcie: Das Haus / Gunter Franke

Rowki i wgłębienia zmniejszają nośność drewna i powodują uszkodzenia. Dlatego układaj kable w kanałach bazowych. Rury ułożyć przed ścianą (montaż podtynkowy) i przykryć płytą gipsowo-kartonową. Powoduje to mniej problemów konstrukcyjnych i tworzy praktyczne półki na przybory łazienkowe.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here