Ubezpieczenie roweru: Masz te opcje ”,

Ubezpieczenie roweru może być bardzo przydatne w niektórych przypadkach. W zależności od wartości roweru i sposobu jego użytkowania, powinieneś wykupić polisę, która opłaca się w przypadku kradzieży i, jeśli to konieczne, dalszych uszkodzeń.
Jak i w jakim zakresie ubezpieczasz rower, możesz ustalić indywidualnie w zależności od ubezpieczenia. Masz dwie możliwości ubezpieczenia swojego roweru:

 • o ubezpieczeniu domu
 • poprzez ubezpieczenie roweru

Jednak ochrona ubezpieczeniowa tych dwóch opcji jest bardzo różna. Poniżej dowiesz się, jakich korzyści możesz się spodziewać z jakim rodzajem ubezpieczenia.

Ubezpiecz swój rower ubezpieczeniem domu

Rowery są generalnie ubezpieczone w ramach ubezpieczenia zawartości gospodarstwa domowego. Dotyczy to jednak tylko przypadków włamań. Możesz liczyć na to, że ubezpieczyciel wypłaci świadczenia tylko wtedy, gdy np. rower zostanie skradziony z zamkniętej piwnicy lub garażu, w którym był zaparkowany lub zawieszony.
Sytuacja wygląda inaczej w przypadku tego rodzaju ubezpieczenia, jeśli rower zostanie skradziony w wyniku tzw. prostej kradzieży. Mówi się o tym, gdy rower jest kradziony poza zamkniętymi pomieszczeniami, na przykład na ulicy. W takim przypadku zwykle nie ma ochrony z tytułu ubezpieczenia zawartości domu.
Jednak u wielu ubezpieczycieli możliwe jest zawarcie w ubezpieczeniu zawartości tak zwanej „klauzuli rowerowej”. Ubezpieczenie płaci również pewną dodatkową składkę, jeśli rower zostanie skradziony poza zamkniętymi pomieszczeniami.

Rowery można również ubezpieczyć poprzez dodatkową klauzulę w ubezpieczeniu mienia domowego. Nie można jednak zaniedbywać odpowiedniej ochrony przed kradzieżą.

Zdjęcie: iStock / D-Keine

Aby jednak ubezpieczenie mienia obejmowało takie szkody poza zamkniętymi pomieszczeniami, rower musi być odpowiednio zabezpieczony przed kradzieżą. Jeżeli jest zabezpieczony osobnym zamkiem, to ubezpieczający zazwyczaj wywiązuje się ze swojego zobowiązania.
Ważny: Zapytaj firmę ubezpieczeniową, jakie środki bezpieczeństwa musisz podjąć. Nie wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe uważają, że zamek wbudowany w ościeżnicę jest wystarczający.

Ubezpiecz swój rower ubezpieczeniem rowerowym

W pewnych okolicznościach warto również ubezpieczyć rower specjalnym ubezpieczeniem rowerowym. Jest to zawsze wskazane, jeśli ochrona ubezpieczeniowa przedmiotów gospodarstwa domowego jest niewystarczająca, ponieważ rower był bardzo drogi lub jeśli nie wykupiono ubezpieczenia mienia. 
Specjalne ubezpieczenie rowerowe zazwyczaj opłaca się w znacznie większej liczbie przypadków niż wariant z ubezpieczeniem mienia domowego. 
Ubezpieczenie roweru jest porównywalne z pełnym ubezpieczeniem samochodowym. W zależności od wybranej taryfy, niektóre z tych przyczyn są również ubezpieczone od szkód:

 • Wypadki
 • wandalizm
 • rozbój
 • Upadek i uszkodzenie upadku
 • Uszkodzenia spowodowane niewłaściwą obsługą
 • Wady materiałowe, produkcyjne i konstrukcyjne
 • Wilgoć lub uszkodzenia elektroniczne

Ważny: Tutaj również zdecydowanie powinieneś dowiedzieć się, jak zabezpieczyć swój rower przed kradzieżą. Niektórzy ubezpieczyciele określają określone kryteria (takie jak cena lub atest) stosowanego zamka.

Sposób zabezpieczenia jest tak samo istotny dla ochrony własnego roweru, jak użycie odpowiedniego zamka.

Zdjęcie: iStock / franz12

Ubezpieczenie roweru: za co płaci ubezpieczyciel?

Kwota, jaką ubezpieczenie zwraca w przypadku kradzieży roweru, zależy od rodzaju polisy. W przypadku ubezpieczenia mienia domowego, maksymalna suma jest często powiązana z sumą ubezpieczenia uzgodnioną dla całego mienia domowego: Z reguły od jednego do pięciu procent całkowitej sumy ubezpieczenia płaci się za rower lub wszystkie rowery w gospodarstwie domowym. Na przykład, jeśli przedmioty gospodarstwa domowego są w 60.Jeśli ubezpieczenie obejmuje 000 €, ubezpieczenie zwróci 600 do 3 € w zależności od uzgodnionego procentu.000 euro w przypadku kradzieży.
Istnieją jednak również ubezpieczenia mienia domowego, które obejmują również nową wartość zakupu roweru z uzgodnioną klauzulą ​​rowerową. Aby uniknąć niedoubezpieczenia, konieczne jest wcześniejsze ustalenie maksymalnej wartości, do której rower jest ubezpieczony.
Niektóre ubezpieczenia wyposażenia domu oferują jedynie wymianę aktualnej wartości w przypadku kradzieży. Warto więc przyjrzeć się klauzulom umownym.
Natomiast specjalne ubezpieczenie rowerowe zazwyczaj pokrywa koszt nowego zakupu. W takim przypadku ważne jest, aby maksymalna kwota podana przez ubezpieczyciela odpowiadała rzeczywistej wartości ubezpieczonego roweru.

Zakres ubezpieczenia i jego wymagania należy doprecyzować indywidualnie, aby uzyskać najlepszą możliwą ochronę własnego roweru.

Zdjęcie: iStock / seb_ra

Ile kosztuje ubezpieczenie roweru?

Jeśli rower ma być ubezpieczony ubezpieczeniem mienia domowego, koszty z tego tytułu zależą zarówno od miejsca zamieszkania, jak i wysokości sumy ubezpieczenia. Trudno zatem w ryczałcie oszacować koszty ubezpieczenia mieszkania z klauzulą ​​rowerową. Jako przykład należy jednak wziąć pod uwagę oferty ubezpieczenia mieszkania na 75-metrowe mieszkanie w Berlinie. Suma ubezpieczenia wynosi 48.750 euro. Rower lub rowery są ubezpieczone do sumy 975 euro.
Dla tych kluczowych danych istnieją obecnie (stan na sierpień 2020 r.) oferty ubezpieczenia mienia domowego z klauzulą ​​rowerową od 54 euro rocznie. Bez klauzuli rowerowej ubezpieczenie jest dostępne za 48 euro rocznie. W tym konkretnym przykładzie dodatkowa ochrona roweru kosztuje tylko 50 centów miesięcznie.
Porównanie jest łatwiejsze ze specjalnym ubezpieczeniem rowerowym. Zakładając nowy rower zakupiony w lipcu 2020 o wartości 1.000 euro, istnieje ubezpieczenie rowerowe z ochroną ubezpieczeniową od kradzieży, wandalizmu, upadku itp. Obecnie (stan na sierpień 2020 r.) od 52,80 euro rocznie. Odpowiada to 4,40 EUR miesięcznie.
W bezpośrednim porównaniu ubezpieczenie roweru jest dość drogie. Ochrona ta jest zatem zazwyczaj opłacalna tylko w przypadku szczególnie wysokiej jakości rowerów, które były zbyt drogie, aby można je było objąć ubezpieczeniem gospodarstwa domowego.
Wskazówka: Tutaj można zaoszczędzić pieniądze, jeśli zostanie odpowiednio dobrany okres umowy. Co do zasady im dłuższy okres obowiązywania umowy, tym tańsza polisa. Jeśli jednak to zrobisz, pamiętaj, aby poinformować firmę ubezpieczeniową, jeśli sprzedajesz ubezpieczony rower, aby można było wypłacić wszelkie posiadane kredyty.

Koszt ubezpieczenia roweru może być bardzo zróżnicowany.

Zdjęcie: iStock / Katarina Gondova

Porównanie ubezpieczenia domu i ubezpieczenia roweru

Ubezpieczenie mienia jest tańsze, ale ubezpieczenie roweru też zapewnia więcej. Tabela zawiera przegląd zalet i wad tych dwóch rodzajów ubezpieczeń, dzięki czemu możesz zidentyfikować alternatywę, która jest dla Ciebie lepsza.

  Ubezpieczenie domu z
Klauzula Rowerowa Ubezpieczenie Roweru Maksymalny
Kwota zwrotu Brać w czymś udział

..

Przedmiot ubezpieczenia Koszt polisy to
zależy od

..

głównie w zależności od
Całkowita suma ubezpieczenia
(około 1 do 5 procent)
Nowa wartość nabycia
ubezpieczony rower
Włamanie, kradzież Włamanie, kradzież,
Wypadki, wandalizm, rabunek,
Upadek i uszkodzenie upadku,
Uszkodzenia spowodowane niewłaściwym
Obsługa, materiał-,
Produkcja i
Wada projektu,
Wilgoć-
odpowiednio
Uszkodzenie elektroniki
AGD, a także wszystkie koła
Ubezpieczony
Tylko ubezpieczony rower
Miejsce zamieszkania i
Całkowita suma ubezpieczenia
Nowa wartość zakupu roweru

Co zrobić w przypadku kradzieży?

Abyś nie ubezpieczył roweru na próżno, jest kilka rzeczy, które musisz wziąć pod uwagę w przypadku uszkodzenia, aby ubezpieczenie naprawdę pokryło koszty skradzionego lub uszkodzonego roweru.
Powinieneś to zrobić, zanim nastąpi uszkodzenie:

 • Zachowaj dowód zakupu roweru i wszystkich powiązanych części, abyś mógł udowodnić wysokość uszkodzeń.
 • Zapisz numer ramy roweru. Dzięki temu możesz jednoznacznie zidentyfikować i udowodnić, który rower jest Twój.
 • Zawsze dokładnie zanotuj, gdzie zaparkowałeś rower i jak go zabezpieczyłeś.
Mogą Cię również zainteresować: Prawo i podatki Sąd wyjaśnia, czy możesz wnosić rowery do domu Prawo i podatki Buty, wózki, smród: Sądy o życiu na schodach Jazda na rowerze z psem: różnorodna przyjemność

Oto, co powinieneś zrobić, jeśli rower został skradziony:

 • Zgłoś incydent na policję.
 • Zgłoś kradzież ubezpieczycielowi.
 • Poinformuj firmę ubezpieczeniową, jeśli rower nie zostanie znaleziony w ciągu trzech tygodni od zgłoszenia kradzieży.

Zrób to, jeśli rower został uszkodzony w jakikolwiek inny sposób:

 • Natychmiast zgłoś szkodę firmie ubezpieczeniowej.
 • Sprawdź dokumenty ubezpieczeniowe, aby sprawdzić, czy musisz zgłosić szkodę na policję.
 • Udokumentuj szkody za pomocą zdjęć.
 • Jeśli to możliwe, udowodnij, w jaki sposób doszło do uszkodzenia.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here