Jazda na rowerze z psem: różnorodna przyjemność ”,

Zanim zaczniesz jeździć na rowerze z psem, umów się na wizytę u weterynarza. Bada psa i określa ogólną przydatność dla niego.
Chore i stare psy oraz czworonożni przyjaciele z HD, artretyzmem i chorobą zwyrodnieniową stawów mogą chodzić na rowerach tylko po konsultacji z weterynarzem - ale wtedy też jest to dla nich dobre. Wycieczki rowerowe na krótkich dystansach w zrelaksowanym kłusie łagodzą objawy choroby zwyrodnieniowej stawów lub objawy dysplazji stawu biodrowego (HD). Ponieważ regularny i przede wszystkim równomierny ruch buduje silne mięśnie. To wspiera i wspiera stawy, a tym samym zmniejsza ból związany z ruchem.
 

Jeśli Twój pies jest szczególnie posłuszny, możesz też pozwolić mu swobodnie biegać bez smyczy obok roweru w odpowiednich miejscach.

Zdjęcie: iStock / Tetiana Garkusha

Zbuduj jazdę na rowerze z psem małymi krokami

Idealny wiek na rozpoczęcie jazdy na rowerze z psem to 2 lata. W tym momencie szkielet czworonożnego przyjaciela jest w pełni rozwinięty, a stawy i ścięgna wykazują stabilność wymaganą do biegania na rowerze. Niemniej jednak szczeniak może przyzwyczaić się do roweru przez przewodnika pchającego rower i młodego psa idącego we właściwej pozycji obok roweru.
Jeśli szczeniak jest sceptycznie nastawiony do roweru, trzeba go do niego bardzo małymi krokami przyzwyczaić. To zaczyna się od obwąchania, prowadzi do ustawienia roweru do pierwszych kroków obok roweru, podczas gdy właściciel psa pcha rower kilka metrów. Gdy młody pies zaakceptuje koło, uczy się prawidłowej pozycji. To znaczy: pies zawsze biegnie po prawej stronie. 

Bezpieczny w ruchu rowerem i psem

Przed pierwszą wspólną wyprawą na rowerze pies powinien wykazywać prawidłowe zachowanie. Wymienione poniżej zachowania można już ćwiczyć pchając rower i biegnącego obok niego czworonożnego przyjaciela.
 

 • Brak impulsowych ruchów w prawo lub w lewo.
 • Łatwe chodzenie na smyczy rowerowej.
 • Nadchodzące psy są ignorowane.
 • Spokojne zachowanie ze skaczącą zwierzyną, taką jak króliki lub jelenie.
 • Postępuj zgodnie z poleceniami powoli, w prawo, w lewo i na wprost, a także niezawodny sygnał zatrzymania w sytuacjach awaryjnych.

Tylko psy z dobrą kontrolą impulsów są bezpiecznymi partnerami podczas jazdy na rowerze. Ponieważ impulsywne ruchy, nagły bieg na widok zwierzyny, straszne zachowanie podczas nadjeżdżających pojazdów lub smycz tłumu w kierunku innych psów mogą spowodować poważne upadki właściciela psa na rowerze.

Przypadek problemu: lniany tłum

Pies zna wszystkie polecenia ważne dla jazdy na rowerze i wykonuje je niemal perfekcyjnie. Niezawodnie pokazuje również łatwe bieganie na smyczy i kontrolę impulsów podczas obserwowania gry. Tylko spotkania z konspecyfikami nadal stanowią problem na rowerze. Istnieją pomocne wskazówki dotyczące tej sytuacji, aby nie rezygnować z jazdy na rowerze z psem i zapobiec eskalacji.
Pomaga powoli zmniejszyć prędkość i zejść z roweru. W ten sposób nadchodzący właściciel psa ma również szansę na objęcie swojego psa niezawodną kontrolą. W zależności od zachowania psa, właściciel psa odpowiednio go rozprasza, gdy czeka na poboczu ścieżki lub pcha rower i przechodzi obok drugiego psa ze swoim czworonożnym przyjacielem.
Bardzo często jednak wystarczy po prostu przejść większy łuk. Jest to naturalne zachowanie psów, które demonstruje swoje grzeczne podejście. Z drugiej strony, wpadanie na siebie frontalnie może być postrzegane przez drugiego psa jako prowokacja i agresja.
Jeśli nadjeżdżający pies biegnie swobodnie, zaleca się smycz również własnego psa, pod warunkiem, że jest to niezawodnie tolerowane. Alternatywnie, drugi przewodnik psa jest proszony o smycz swojego czworonożnego przyjaciela. 

Jazda na rowerze z psem: struktura treningu

Pierwsza wspólna wycieczka rowerowa powinna być bardzo krótka, aby nie przytłoczyć czworonożnego przyjaciela. Zalecany jest dystans maksymalnie jednego kilometra, aby mięśnie mogły przyzwyczaić się do ciągłego ruchu kłusa przez dłuższy czas. Dystans ten zwiększa się nieznacznie z każdym biegiem treningowym. W ten sposób zespół osiąga upragniony cel trzema sesjami treningowymi w tygodniu bez przeciążania psa.

Ważne wskazówki dotyczące zdrowej jazdy na rowerze z psem

 • Jeździć tylko w cieniu do maksymalnej temperatury zewnętrznej 18°C. 
 • Zwróć uwagę na podłoże: asfalt jest szkodliwy dla psich łap.
 • Nacisk kładziony jest na aspekt zdrowotny.
 • Jazda na rowerze w żadnym wypadku nie zastąpi zrelaksowanego i ekscytującego spaceru dla psa.
 • Napędzana prędkość jest optymalna, gdy czworonożny przyjaciel kłusuje w zrelaksowany sposób.
 • Pokonuj bardzo nieliczne i krótkie dystanse, maksymalnie 300 metrów w galopie.
 • Najpóźniej po trzech do czterech kilometrach zatrzymaj się i podaj wodę.

Idealnie trasa prowadzi po drogach gruntowych i przez las. Te powierzchnie są dobre dla psich łap. Na dłuższych odcinkach asfaltowych zalecana jest specjalna ochrona łap, np. lekkie buciki dla maszerów. Aby mieć pewność, że łapy nie są zranione, właściciel psa sprawdza je po wspólnej wycieczce rowerowej.
W ciepłe dni od 18 ° C psy i ich opiekunowie wybierają się na wycieczki rowerowe tylko wczesnym rankiem lub późnym wieczorem.

Kup teraz "Royalcare Paw Protection Dog Shoes" w Amazon.

Zdjęcie: Amazonka

Dobrze wiedzieć: Trening trzy razy w tygodniu wystarczy, aby zwiększyć i utrzymać sprawność psa. Jazda na rowerze w żadnym wypadku nie powinna zastępować spaceru, a raczej go uzupełniać. Ponieważ jazda na rowerze służy budowaniu i utrzymaniu zdrowych mięśni; spacer to czas na zrelaksowane powąchanie lub wspólną grę.

Nawet jeśli regularnie zabierasz ze sobą psa na rower, jazda na rowerze nie zastąpi relaksującego spaceru.

Zdjęcie: iStock / K_Thalhofer

Wolnobieg lub na smyczy?

To, czy pies biegnie na smyczy, czy na wolności, zawsze zależy od zachowania psa i ogólnych warunków. Pies, który nie jest ambitny do polowania i jest posłuszny, jeśli chodzi o spotkania z psami, może kłusować po lesie, po drogach gruntowych i drogach rolniczych, które są rzadko używane. Ze względów bezpieczeństwa pies musi być na smyczy na drogach o dużym natężeniu ruchu lub na ścieżkach rowerowych przebiegających obok takich dróg. Jeśli tak naprawdę nie ufasz ambicjom łowieckim swojego psa i chcesz być po bezpiecznej stronie, możesz wyposażyć swojego czworonożnego przyjaciela w lokalizator GPS dla psów - abyś mógł szybko go znaleźć, gdyby zabrakło mu.
Dobrze wiedzieć: Wielu właścicieli psów uważa, że ​​piesek świetnie się bawi biegając za rowerem w szybkim tempie. To nie jest poprawne. Czworonożny przyjaciel po prostu nie chce stracić kontaktu i dlatego biegnie za nim, aż do całkowitego wyczerpania!

Jazda na rowerze z psem w korku

W strefie ruchu publicznego jazda na rowerze z psem jest dozwolona tylko na smyczy. Pies biegnie na prawo od roweru, aby nie stwarzać zagrożenia dla siebie lub innych użytkowników drogi. Dlatego tak ważne jest ćwiczenie tej pozycji od samego początku.
Chociaż w Niemczech ogólnie dozwolone jest trzymanie psa na konwencjonalnej smyczy, należy tego unikać. Idealny jest specjalny uchwyt rowerowy, który montowany jest na ramie, na sztycy lub na piaście tylnego koła i łączy psa z rowerem.
Jeśli pies nie jest całkowicie niezawodny, boi się zdarzeń środowiskowych, takich jak głośny huk (wypalenie w starszych samochodach lub motocyklach) lub jest zasadniczo niebezpieczny, właściciele psów powinni zdecydowanie powstrzymać się od jazdy na rowerze z psem w ruchu ulicznym. Ponieważ nie tylko pies i rowerzysta, ale także inni użytkownicy dróg mogą być zagrożeni.

W mieście obowiązkowe jest trzymanie smyczy na rowery. Więc nie pozwól swoim czworonożnym przyjaciołom biegać swobodnie.

Zdjęcie: iStock / Reimphoto

Odpowiedni sprzęt do jazdy na rowerze z psem

Wymagania dotyczące sprzętu nie są szczególnie wysokie.
 

 • Dobrze dopasowana uprząż: idealna w sporcie dla psów ciągnących!
 • Uchwyt rowerowy zapewniający bezpieczne połączenie roweru z psem.
 • Butelka na wodę do regularnego oferowania wody.
 • Torba do pakowania na dłuższe wspólne wycieczki.
 • Botki jako ochrona łap powinny być zawsze przy Tobie.
 • Traktuje jako orzeźwienie na czas pomiędzy dłuższymi wycieczkami.
 • Apteczka dla psów i ludzi.
 • Kask rowerowy dla przewodnika psa.

Zalety stojaka na rowery są oczywiste. Ponieważ pies jest bezpośrednio połączony z rowerem, właściciel psa ma wolne ręce. Sam uchwyt rowerowy wyposażony jest w przekładkę oraz sprężynę pełniącą funkcję amortyzatora. Jeśli pies porusza się na boki, sprężyna łagodzi nagły wstrząs i zapobiega wypadkom. Dodatkowe bezpieczeństwo zapewnia krótka smycz łącząca ze specjalnym amortyzatorem pomiędzy szelkami dla psa a bagażnikiem rowerowym.
Podczas jazdy na rowerze w ciemności pies i właściciel noszą wyraźnie widoczną kamizelkę odblaskową z odblaskami.

Kup teraz "Smycz Walky Dog Freehand" od Amazon.

Zdjęcie: Amazonka

Długie wycieczki rowerowe tylko z przyczepką lub koszem na psa

Wiosną, jesienią lub w łagodne letnie dni przyrodę można doskonale odkrywać na rowerze z psem. Jednak przyczepa dla psa powinna być zawsze przy Tobie podczas dłuższych podróży. Ponieważ dzienny dystans podczas takich wycieczek nigdy nie powinien być większy niż 30 procent więcej niż zwykły dystans. 
Na dłuższych trasach pies biegnie maksymalnie trzy do czterech kilometrów kłusem obok roweru, zanim będzie mógł odpocząć w przyczepce lub koszyku dla psa. W ciepłe dni dystans powinien wynosić maksymalnie jeden kilometr, nawet dla psów lubiących biegać. Po dłuższej przerwie czworonożny przyjaciel może znowu chodzić.
Przerwy są szczególnie ważne podczas dłuższych jednodniowych wycieczek, aby urozmaicić psu i cieszyć się wspólnie spędzonym czasem. Nie zapomnij o regularnym podawaniu wody i, jeśli to konieczne, małej przekąsce. Regularne kontrole łap zapobiegają nieprzyjemnym otarciom lub kontuzjom.
W szczególności małe psy, takie jak Chihuahua lub rasy psów brachycefalicznych, takich jak mopsy, buldogi angielskie lub francuskie, ze względu na dobrostan zwierząt powinny jeździć na bardzo krótkich dystansach, maksymalnie 500 metrów. W ciepłe dni te rasy psów muszą pozostać w psim koszyku lub przyczepie. Dotyczy to również psów chorych lub starych. Jeśli takie psy są na pokładzie, regularne przerwy, podczas których mogą się swobodnie poruszać, są mile widzianą zmianą.

Twoja ukochana może odpocząć w psim koszyku między torem wyścigowym. Ponownie należy przymocować go do uprzęży.

Zdjęcie: iStock/humonia

Bezpieczny i wygodny w podróży

Gdy pies zajmuje miejsce w koszyku, bezpieczeństwo transportu jest ważne. Dobrze dopasowane szelki mocno przymocowane do kosza transportowego lub roweru bardzo krótką smyczą uniemożliwią psu wyskoczenie.
Ten obowiązek bezpieczeństwa dotyczy również psów przewożonych w przyczepach, takich jak przyczepa dla psa Pawhut. Ponieważ niektórzy czworonożni przyjaciele już uwolnili się przez siatkę. Tutaj również obowiązuje zasada: Standardowym wyposażeniem jest dobrze dopasowana uprząż piersiowa i krótka smycz, która jest zaczepiona o urządzenie zabezpieczające wieszaka.
W ciepłe, słoneczne dni należy otworzyć daszek przyczepy dla psa, aby zapewnić odpowiednie chłodzenie strumieniem powietrza. Pokrowiec przeciwdeszczowy, który chroni psa przed zamoknięciem, jest idealny na ewentualne ulewy.

Kup teraz "przyczepkę rowerową dla psa Pawhut" od Amazon.

Zdjęcie: Amazonka

Jazda na rowerze z psem w skrócie

Aby każda podróż rowerem i psem była przyjemnością dla obu stron, oto zestawienie najważniejszych wskazówek.
 

 • Dopiero od drugiego roku życia szkielet psa jest wystarczająco rozwinięty do jazdy na rowerze.
 • Rozpocznij trening małymi krokami.
 • Nie jeździć w ciągu dnia w temperaturze powyżej 18°C ​​w cieniu. 
 • Pies zawsze nadaje tempo.
 • Czworonożny przyjaciel biegnie łatwym kłusem, a nie szybszym. 
 • Oferuj wodę pomiędzy.
 • Jazda na rowerze z psem jest bezpieczna tylko wtedy, gdy czworonożny przyjaciel opanował i przestrzegał wszystkich ważnych poleceń.
 • Dzienny dystans jest maksymalnie o 30 procent dłuższy niż zwykły dystans w przypadku dłuższych wycieczek rowerowych.

Jeśli właściciele psów wezmą sobie do serca te proste wskazówki, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zdrowo jeździć na rowerze ze swoim psem. Podsumowując notatka powtarza, że ​​łapy psa nie nadają się do długich spacerów po asfalcie. Odpowiednie buciki z oferty maszer są idealną ochroną łapy.
Wskazówka: Psy o wysokim poziomie podniecenia mogą stanowić zagrożenie podczas jazdy na rowerze. Trening relaksacyjny, który pies kojarzy z jazdą na rowerze za pomocą specjalnego znacznika, sprawdził się przed jazdą na rowerze.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here