Farba w sprayu zamiast malowania”,

Spryskaj ścianę farbą (dyspersyjną) zamiast malowania

Proste natryskiwanie farby zamiast malowania ściany ma wiele zalet:

 • Mniej czasu potrzebnego: Za pomocą rozpylacza farby duże powierzchnie można malować znacznie szybciej niż za pomocą pędzla i wałka.
 • Prosta praca: Rozpylanie jest mniej męczące niż malowanie, a także jest łagodne dla pleców, mięśni i stawów. Elastyczne urządzenia umożliwiają również pracę nad głową (np. B. sufitu) lub spryskiwanie trudno dostępnych miejsc tworzy ergonomiczną postawę podczas pracy.
 • Łatwy w użyciu: Systemy do malowania natryskowego, które z. B. oferowane są w sklepach ze sprzętem, są łatwe w obsłudze nawet dla laików. Wiele urządzeń jest przystosowanych do wielu rodzajów kolorów, np. B. Farby emulsyjne, farby lateksowe, werniksy i glazury. Pojemniki, dysze itp. można je szybko wymienić i są łatwe w czyszczeniu.
 • Bardzo dobre wyniki: Dzięki procesowi natryskiwania można optymalnie osiągnąć narożniki, kąty i krawędzie. Nawet szorstkie, strukturalne lub filigranowe powierzchnie można wszędzie równomiernie pokryć farbą przy niewielkim wysiłku.
 • Ekonomiczne zużycie atramentu: Nowoczesne systemy i urządzenia natryskowe zużywają mniej farby w porównaniu do malowania konwencjonalnego.

Szczególnie drobny i równomierny rozkład kolorów zapewnia optymalne krycie. Dodatkowo spryskane powierzchnie są lepiej chronione przed wilgocią, promieniowaniem UV, warunkami atmosferycznymi i osadami. Jeśli procedura jest prawidłowa, powłoka tworzy gładką, zamkniętą powłokę już po pierwszej aplikacji, co również poprawia właściwości czyszczące i higieniczne. Na przykład trudniej jest gromadzić się pleśni i zarazków na spryskanych ścianach lub powierzchniach drewnianych i nie docierać do podpowierzchni.

Farba w sprayu: drobna dystrybucja koloru dla optymalnego krycia i ochrony

Minusem jest to, że laicy też mogą pomylić się z malowaniem natryskowym. Pistolety do malowania czy systemy natryskowe są często reklamowane argumentami typu „dziecięca zabawa”, „jak mistrz malarz”, „za wszelkie pomysły w domu” czy „nawet za nietypowe techniki twórcze”. Przy odrobinie pobożnych życzeń wydaje się, że nie trzeba nic więcej, niż zakup opryskiwacza, napełnienie zbiornika materiałem i skierowanie dyszy w kierunku pomysłu. Albo tak, jakby każdy, kto już malował, mógł jeszcze lepiej – i znacznie lepiej i szybciej – malować w sprayu.

Za pomocą pistoletu natryskowego profesjonalista może również nakładać farbę ścienną ze szczególną precyzją © Ingo Bartussek, fotolia.com

Prawda to: Nawet początkujący mogą korzystać z urządzenia natryskowego, aby ułatwić renowacje i zapewnić optymalne nakładanie farby na ściany i sufity. Natomiast jeśli chodzi o artystyczne projektowanie ścian (m.in. B. dokładne zdobienia, wielkoformatowe motywy czy murale) warto zatrudnić mistrza malarza, który rzetelnie zrealizuje własne projekty. Typowe (i bardzo irytujące) błędy początkujących to smugi, smugi farby, plamy, rozmyte linie, krzywe krawędzie, widoczne przejścia itp.

Szczotkowanie i natryskiwanie to również różne metody. Dobry malarz pokojowy nie jest (lub nie będzie) automatycznie dobrym opryskiwaczem - i vice versa. Wreszcie, zarówno natryskiwanie, jak i malowanie wymagają dokładnych prac przygotowawczych, odpowiedniej farby i podstawowej znajomości techniki, aby uniknąć frustracji i błędów.

Notatka: Prace natryskowe, które muszą być wykonane perfekcyjnie ze względów strukturalnych lub (ubezpieczeniowych) prawnych, takie jak powłoki ochronne i specjalne, powinny zawsze być wykonywane przez mistrza malarza lub tynkarza z cechu. W przeciwieństwie do majsterkowiczów, zgodnie z § 633 niemieckiego kodeksu cywilnego (BGB), firma rzemieślnicza jest zobowiązana dostarczyć swoje dzieło „wolne od wad materialnych i prawnych”, tj. w razie potrzeby również je poprawić.

Kiedy warto malować natryskowo zamiast malować??

Nawet jeśli zawsze istnieje wolność wyboru, istnieją pewne obszary zastosowań, w których natryskiwanie ma przewagę nad szczotkowaniem:

 • Jeśli chcesz zaoszczędzić czas i szybko pomalować duże powierzchnie nową farbą, powinieneś użyć urządzenia natryskowego.
 • Chcąc uzyskać możliwie jednolitą, regularną powierzchnię, farbę lub lakier należy natryskiwać zamiast pędzla lub wałka.
 • Jeśli wolisz używać jednego narzędzia zamiast wielu narzędzi, opryskiwacz jest dla Ciebie idealnym rozwiązaniem.
 • Jeśli chcesz ułatwić sobie malowanie sufitu, urządzenie natryskowe jest idealne, ponieważ oszczędzasz sobie ciągłego zanurzania wałka w wiadrze z farbą i jego kilkukrotnego malowania.
Farba w sprayu: są te zalety

Kiedy warto malować zamiast natryskiwać??

 • Jeśli trzeba malować tylko stosunkowo małe obszary, pędzel i wałek mają wyraźną przewagę. Eliminuje to konieczność starannego maskowania okolicy, co zdecydowanie należy zrobić przed opryskiwaniem, ponieważ drobna mgiełka wkrada się nawet w najmniejsze zakamarki.
 • Jeśli masz już wysokiej jakości pędzle i wałki i radzisz sobie z nimi bez problemu, kupno opryskiwacza nie jest opłacalne.
 • Jeśli nie uzyskasz zadowalającego rezultatu za pomocą pistoletu natryskowego. Jeśli nie lubisz pędzla lub wałka do malowania, możesz otrzymać bezpłatne, niewiążące oferty porównawcze od profesjonalnych malarzy z Twojej okolicy.
aż do 30% zapisać

Malowanie, tynkowanie, tapetowanie
Tanie oferty

porównaj oferty
 • Sieć ogólnokrajowa
 • Kwalifikowani dostawcy
 • Nie wiążący
 • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańszych malarzy i tynkarzy, porównaj oferty i zaoszczędź.

Mały przewodnik po malowaniu ścian farbą emulsyjną

1. Który opryskiwacz do farby, jaka metoda natryskiwania?

Istnieją dwie metody natryskiwania farby emulsyjnej: aerograf i airless. Proces aerografu jest natryskiwany małymi pistoletami natryskowymi lub za pomocą kompresorowych, wydajnych urządzeń wysokociśnieniowych. Farba jest rozpylana na drobną mgiełkę przez sprężone powietrze i nakładana na ścianę.

W procesie hydrodynamicznym lub ciśnieniowym natryskiwaniu materiałów stosuje się zarówno opryskiwacze z kompresorami, jak i z silnikami elektrycznymi lub spalinowymi. Sprasowują materiał natryskowy w zbiorniku ciśnieniowym, skąd jest następnie dociskany do dyszy natryskowej lub pistoletu natryskowego. Dzięki wysokiemu ciśnieniu (do 2 barów) krycie jest szczególnie dobre na chropowatych i strukturalnych powierzchniach. Urządzenia bezpowietrzne mogą również natryskiwać gęste farby, takie jak farby na bazie żywicy silikonowej do ścian zewnętrznych.

Różnice między aerografem a technologią bezpowietrzną Notatka: Jeśli chcesz kupić opryskiwacz do różnych prac renowacyjnych i remontowych wewnątrz i na zewnątrz, prawdopodobnie najlepiej będzie Ci służyć z solidnym, wszechstronnym systemem hydrodynamicznym. Z kolei drobne pistolety aerografowe doskonale sprawdzają się w wielu kreatywnych technikach i pracach artystycznych. Profesjonalny pistolet aerografowy z podłączeniem do kompresora © vimax001, fotolia.com

Nie przejmuj się najtańszym modelem plastikowym, nawet jeśli chcesz po prostu spryskać jedną ścianę farbą emulsyjną. W każdym razie kup wysokiej jakości urządzenie lub. System natryskowy ze stabilnymi, przyjaznymi dla użytkownika i łatwymi w pielęgnacji pojemnikami, przyłączami i elementami łączącymi. Wypróbuj w sklepach sposób składania części (np. za pomocą blokady zatrzaskowej). Działa od razu? Czuje się dobrze? Zaufaj połączeniu? Oczyść wszystko ponownie?

Który kolor najlepiej kryje?

W przypadku lakierów, farb emulsyjnych i innych farb ściennych należy zwrócić uwagę na klasę krycia (1-4, 1 oznacza najwyższą siłę krycia) i proporcję spoiwa lub. odporność na ścieranie na mokro dla optymalnego tworzenia filmu. I oczywiście rozpylacz farby musi być odpowiedni do odpowiedniego rodzaju farby (i odwrotnie). Niektóre urządzenia nadają się zarówno do farb wodnych, jak i rozpuszczalnikowych.

Krycie koloru zależy również od tego, jak gruby może być przetwarzany. Nie chodzi tylko o urządzenie, ale także o rodzaj koloru. Więc z. B. Farbę wapienną można natryskiwać tylko bardzo cienko, w przeciwnym razie warstwa ponownie odpadnie. Dlatego często konieczne jest kilka zamówień, aby uzyskać idealne pokrycie.

Notatka: Rozpylanie kaustycznych i dyspersyjnych farb silikatowych nie jest dla majsterkowiczów. Potrzebujesz do tego profesjonalisty, ponieważ wymagany jest sprzęt ochronny i specjalne środki ostrożności.

Rozpylanie zamiast malowania - preparaty

Zakrywanie i maskowanie, a nawet bardziej sumiennie niż przy malowaniu, jest obowiązkowe. Chociaż zasięg mgiełki w sprayu jest ograniczony dobrymi urządzeniami, drobno rozpylona farba może jednak rozprowadzić się po całym pomieszczeniu. Aby praca była jak najczystsza, należy zachować odpowiednią odległość od ściany i prawidłowo prowadzić pistolet natryskowy.

Plamy, smugi i krople farby, które w najgorszym przypadku mogą zamienić pracę w bitwę z farbą, mogą być również spowodowane zatkaną dyszą, wahaniami ciśnienia lub innymi awariami. Im lepiej znasz swój opryskiwacz i technologię, tym szybciej odkryjesz przyczyny błędów. Wiele błędów, m.in. B. Możesz samodzielnie naprawić blokady. Jeśli coś poważnie się zepsuje, oddaj maszynę do naprawy w specjalistycznym sklepie lub u producenta - zwłaszcza, jeśli nie masz jej od dłuższego czasu. Bo jeśli sam przy tym majstrujesz, gwarancja wygaśnie.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here