Prawidłowo usuwaj farbę i lakier ”,

Usuwanie lakieru i farby - prawidłowe postępowanie z pozostałościami farby i rozpuszczalnika

Najlepszą koncepcją utylizacji i recyklingu jest unikanie odpadów. Aby po malowaniu, lakierowaniu lub renowacji trzeba było wyrzucić jak najmniej śmieci, przed zakupem materiału oblicz ile metrów kwadratowych pomalujesz, jak często i ile farby prawdopodobnie będziesz potrzebować. Informacje producenta na wiadrach lub. Kontenery.

Jednak nawet przy starannym planowaniu może się zdarzyć, że wiadra po farbie, puszki po farbie lub sprayu nie będą całkowicie puste. Jeśli nie chcesz odkładać resztek do późniejszego wykorzystania, musisz zadbać o odpowiednią utylizację. Ponieważ farby i lakiery - w tym te na bazie wody - zazwyczaj zawierają rozpuszczalniki, które nie trafiają do kanalizacji ani nie mogą być po prostu wyrzucane razem z odpadami domowymi. Są uważane za odpady problematyczne, a w wielu przypadkach za odpady niebezpieczne - więc nigdy nie wyrzucaj ich do kanalizacji lub do toalety.

Zutylizuj stare farby i lakiery prawidłowo © animaflora, fotolia.com

Usuń farbę: Czy pozostałości są stałe czy płynne??

Jednym z najważniejszych warunków bezpiecznego usuwania farby jest to, że pozostałości już wyschły lub. stały się solidne. Ponieważ wtedy rozpuszczalniki już wyparowały, a resztę można w wielu przypadkach bez wahania wyrzucić razem z odpadami domowymi. Dotyczy to również pędzli i wałków, których już nie będziesz używać, a także wszelkich innych odpadów, które są posmarowane lub nasiąknięte farbą, m.in. B. Ściereczki i gąbki, resztki taśmy maskującej lub koców opakowaniowych i folii ochronnych z Twojej budowy.

Zutylizuj starą farbę i lakier we właściwy sposób

Nawet jeśli wiele gmin zezwala lub nawet zaleca, aby zaschnięte resztki farby lub narzędzia malarskie były usuwane z odpadami resztkowymi, utylizacja jako odpady niebezpieczne jest w zasadzie najbardziej przyjaznym dla środowiska rozwiązaniem. Ponieważ odpady niebezpieczne trafiają na specjalne wysypiska, a opary są filtrowane podczas spalania, aby jak najmniej zanieczyszczeń przedostało się do atmosfery. Możesz być po bezpiecznej stronie, jeśli nie wiesz dokładnie, jakie zanieczyszczenia zawarte są w farbie lub lakierze.

Notatka: Rozpoznasz farby emulsyjne, które zawierają tylko niewielkie ilości szkodliwych substancji, takich jak rozpuszczalniki czy formaldehyd, według Blue Environmental Angel na opakowaniu i oznaczeniu "RAL-UZ 102". Puste wiadra po farbie i zaschnięte resztki farby, które spełniają zalecenia producenta, można wyrzucić do żółtego worka lub zielonego kosza.

W celu przyspieszenia wysychania resztek farby pozostaw pojemnik otwarty i przechowuj go w miejscu, w którym zapach nie będzie przeszkadzał Tobie ani sąsiadom. Najlepiej zabezpieczony przed deszczem obszar zewnętrzny, ale standardowe farby ścienne (farby dyspersyjne) i farby wodorozcieńczalne można również pozostawić do wyschnięcia w piwnicy. Jeszcze szybciej, jeśli zmieszasz trochę piasku z resztkami farby. Jeśli zaschniętą farbę można później całkowicie usunąć z wiadra, wyrzuć ją razem z odpadami resztkowymi lub niebezpiecznymi (stracą one do spalarni odpadów) i wiaderkiem PCV nadającego się do recyklingu poprzez żółty worek lub. Zielony kosz.

Pozostaw pozostałości farby do wyschnięcia do 30% zapisać

Malowanie, tynkowanie, tapetowanie
Tanie oferty

porównaj oferty
  • Sieć ogólnokrajowa
  • Kwalifikowani dostawcy
  • Nie wiążący
  • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańszych malarzy i tynkarzy, porównaj oferty i zaoszczędź.

Co zrobić z resztkami płynnych farb i rozpuszczalników??

Trudniejsze staje się to, gdy trzeba pozbyć się większych resztek farby, które wysychają długo, lub gdy pozostały materiał (np. B. Środek do czyszczenia pędzli, rozcieńczalnik, terpentyna) w ogóle nie jest przeznaczony do suszenia i utwardzania. Takie ciekłe, zawierające zanieczyszczenia pozostałości są odpadami niebezpiecznymi i muszą być utylizowane w odpowiednim punkcie zbiórki. Może to być centralny punkt kontaktowy w Twojej społeczności (np. B. plac recyklingu lub. Recykling), regionalne mobilne substancje szkodliwe lub dealer, od którego kupiłeś farbę.

Notatka: Wielu wyspecjalizowanych sprzedawców i sklepów z narzędziami odbiera resztki farby od swoich klientów bezpłatnie i usuwa je w odpowiedni sposób. Zapytaj w momencie zakupu, czy taka usługa jest oferowana i aby móc z niej skorzystać, zawsze zachowaj dowód zakupu na wszelki wypadek.

Możesz łatwo dowiedzieć się, które centrum recyklingu jest odpowiedzialne za Twój adres i jakie odpady możesz tam oddać w Internecie lub dzwoniąc do gminy, e. B. w infolinii dla mieszkańców lub w lokalnej firmie zajmującej się utylizacją odpadów. Jeśli masz dużo pozostałości farby lub odpadów niebezpiecznych do usunięcia (np. B. w przypadku sprzątania piwnicy) zazwyczaj można też umówić się na odbiór. Jeśli chodzi o opłaty, wiele centrów recyklingu rozróżnia usuwanie odpadów prywatnych i komercyjnych. Odpady komercyjne są bardziej narażone na opłaty.

Wyrzuć lub wyczyść narzędzia malarskie?

Jeśli chodzi o pędzle, zawsze warto zignorować tanie jednorazowe i kłapiące kandydatki i zagrzebać się trochę głębiej w kieszeni. Możesz używać dobrego pędzla w kółko, jeśli jest odpowiednio traktowany i idealnie dopasowuje się do swojego stylu malowania.

Narzędzia malarskie © visivasnc, fotolia.com

W przypadku ról są też dobre tanie modele, które w pełni spełniają aktualne wymagania. Ale zwłaszcza w przypadku niedrogich wałków do malowania lub lakierowania, bardziej ekonomiczne i przyjazne dla środowiska może być wyrzucenie ich po użyciu, zamiast mozolnego ich czyszczenia, a następnie używania zanieczyszczonej wody do mycia (odpady niebezpieczne!) pozbyć się.

Notatka: Tanie wałki do malowania lub lakierowania nie warto czyścić, ponieważ po pierwszym użyciu są zwykle tak zużyte, że nie nadają się już do ponownego użycia. Naprawdę dobre wałki malarskie, m.in. B. wykonane ze skóry jagnięcej, są drogie (od ok. 40 euro), ale może pozostać dobry przez lata. Podobnie jak pędzle wysokiej jakości, muszą być jednak odpowiednio czyszczone, pielęgnowane i przechowywane.

Używaj tylko tyle rozpuszczalnika, ile jest absolutnie konieczne do czyszczenia narzędzi malarskich, na przykład poprzez czyszczenie narzędzi w wiadrze lub wannie zamiast pod bieżącą wodą, a następnie wysuszenie ich szmatką. Środek do czyszczenia pędzli, terpentyna i co. możesz używać go kilka razy i przechowywać w zamkniętym słoiku z masonem. Dobre pędzle nigdy nie powinny być przechowywane w pozycji stojącej na włosiu, ale wiszące (np. B. w pół-olejkach odżywczych) lub leżeć, aby nie odkształcały się.

WSKAZÓWKA

Skorzystaj z naszej bezpłatnej usługi wyceny: Porównaj ceny firm zajmujących się utylizacją odpadów i zaoszczędź do 30 procent

Wyrzuć lub zachowaj farby?

Prawidłowo przechowywane farby i lakiery mogą przetrwać kilka lat, nawet jeśli opakowanie zostało już otwarte. Często chce się nawet nie używać ich w całości, ale wykorzystać część na później (e. B. do prac uzupełniających lub naprawczych). Jest to szczególnie przydatne w przypadku kolorów, które sam zmieszałeś specjalnie do swojego projektu. Ponieważ w przeciwieństwie do mieszanych kolorów, które zostały indywidualnie wyprodukowane dla Ciebie w sklepach z narzędziami lub lakierniami, niuansów, które sam zmieszałeś, nie można po prostu „odtworzyć” później za pomocą tabeli kolorów lub numeru.

Farby i lakiery: właściwe przechowywanie

Otwarte wiaderka i słoiki z farbą przechowuj zawsze w miejscu suchym i chłodnym, ale zdecydowanie zabezpieczonym przed mrozem (nie powinno być chłodniej niż 5°C) i upewnij się, że wieczko jest hermetycznie zamknięte. Jeśli będziesz potrzebować farby później, wcześniej ją dokładnie wymieszaj. Jeśli kolor jest nadal w porządku, ale zgęstniał z powodu dłuższego przechowywania, należy przywrócić mu pożądaną konsystencję za pomocą niewielkiej ilości wody lub odpowiedniego rozpuszczalnika (rozcieńczalnika), w zależności od rodzaju.

Notatka: Po konsystencji i zapachu można stwierdzić, czy kolor jest nadal dobry. Nie należy już używać farb emulsyjnych, które nie stają się już jednorodne po wymieszaniu, ale raczej zbrylają się lub kruszą. To samo dotyczy sytuacji, gdy farba brzydko pachnie (np. B. kwaśny, stęchły lub zgniły) lub jeśli utworzyły się podejrzane osady (glony, pleśń).

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here