Prawidłowo mieszaj kolory ”,

Wymieszaj kolory poprawnie: znajdź odpowiedni kolor, wymieszaj farbę ścienną

Kolory mają silny wpływ na nasz nastrój i emocje. Wpływają na atmosferę pomieszczenia, mogą nas dosłownie zapraszać lub odpychać i wnosić znaczący wkład w dobre samopoczucie, kreatywność i produktywność. Ponadto kolory mogą zmienić postrzeganie wymiarów i wymiarów pomieszczenia. Przemyślana kolorystyka i sprytne połączenia sprawiają, że małe pomieszczenia np. bardziej przestronne, bardzo wysokie stają się bardziej przytulne, a wąskie nabierają głębi.

Dobór koloru ma wpływ na nasze samopoczucie

Każdy, kto nie tylko maluje ściany i sufity na biało, ale także chce udekorować pomieszczenia kolorem, znajdzie stację mieszania w prawie każdym sklepie z narzędziami, gdzie praktycznie każdy wyobrażalny kolor można wymieszać w kilka minut. Ponadto producenci farb oferują również duży wybór gotowych do użycia barwionych kolorów, w tym najnowsze modne kolory, które często są ze sobą skoordynowane, dzięki czemu szczególnie dobrze komponują się ze sobą w ramach linii lub kolekcji. Dostępne są również różne odcienie bieli.

Wymieszaj kolory sam lub zmieszaj je?

Gotowe kolory mają różne zalety. Jednym z nich jest dokładna powtarzalność odcienia. Dzięki kodowi lub nazwie koloru możesz mieć dokładnie ten sam kolor mieszany po latach. Nowoczesne mieszalniki kolorów mogą nawet używać skanera do odczytywania receptur kolorów z próbek, na przykład ze starej płytki, kawałka tynku, kawałka lakierowanej blachy lub skrawków tapety. Nawet w przypadku starszych kolorów, których nazwa, pochodzenie i proporcje mieszania są nieznane, istnieje możliwość ich odtworzenia z bardzo dużą dokładnością.

Precyzyjne określanie odcieni kolorów za pomocą urządzeń do pomiaru koloru

Bardzo dużą wadą jest jednak cena. Nawet w porównaniu z wysokiej jakości białymi farbami ściennymi wersje przyciemniane są znacznie droższe. Dotyczy to zarówno gotowych wymieszanych kolorów od producenta, jak i wybranych przez Państwa kolorów ze stacji mieszania. A nawet jeśli cena jest nieistotna, wiele osób po prostu chce je samemu wymieszać. Jeśli chcesz poeksperymentować w domu, tworzyć indywidualne kolory lub kreatywnie mieszać bezpośrednio na ścianie, lepiej sprawdzi się kolory podstawowe i kolory barwienia.

Wszystkie pożądane odcienie kolorów można mieszać z białego koloru bazowego i koloru do barwienia © denisproduction.com, akcje.cegła suszona na słońcu.com

Znajdź odpowiedni odcień

Każdy, kto wyraźnie „widzi określony kolor przed wewnętrznym okiem”, nie wie, jak dokładnie jest on zmieszany. Aby znaleźć, a następnie trafić we właściwy odcień, potrzebujesz solidnej mieszanki inspiracji, podstawowej wiedzy i technologii.

1. Inspiracja

Inspirację możesz czerpać wszędzie - od innych w domu, w podróży, w głowie, kinie i marzeniach. W żywych magazynach znajdują się zdjęcia w pełni umeblowanych pokoi z kolorowymi ścianami. Tam możesz zobaczyć, jak różne kolory pasują do różnych mebli, zasłon lub podłóg i możesz pozwolić, aby zdjęcia miały na Ciebie wpływ.

Pozwól się zainspirować: Niebieskie wnętrze © Photographee.ue, fotolia.com Pokój z różową ścianą © abraca_da, fotolia.com Salon z pomarańczową ścianą © Ujac, fotolia.com Pokój z czerwoną ścianą © archideaphoto, fotolia.com Pokój z fioletową ścianą © wachirawutlek, fotolia.com

Wielu producentów farb, sklepów meblowych itp. A. oferują opcje interaktywnego projektowania kolorów na swojej stronie internetowej. Między innymi możesz "malować" wirtualne pokoje różnymi kolorami lub układać własne palety kolorów. Oczywiście możesz również zasięgnąć porady, na przykład u malarza lub w wybranym przez siebie lakierni lub sklepie z narzędziami.

2. Podstawowa wiedza

Podstawowa wiedza z zakresu teorii kolorów i schematów kolorystycznych pozwala spokojnie i metodycznie podejść do mieszania kolorów i nie marnować koloru na przypadkowe i bezsensowne eksperymenty.

aż do 30% zapisać

Malowanie, tynkowanie, tapetowanie
Tanie oferty

porównaj oferty
  • Sieć ogólnokrajowa
  • Kwalifikowani dostawcy
  • Nie wiążący
  • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańszych malarzy i tynkarzy, porównaj oferty i zaoszczędź.

Teoria kolorów

Teoria koloru opiera się na podstawowych lub podstawowych kolorach (czysty) czerwony, (czysty) żółty i (czysty) niebieski. Z tych trzech odcieni, których nie można mieszać z innymi kolorami, można mieszać wszystkie inne kolory z wyjątkiem białego. Dlatego biały jest potrzebny jako czwarty kolor podstawowy podczas mieszania.

Kolory podstawowe nie mają jednolitych nazw, nawet u producentów farb. Ziemia czerwona jest czasami nazywana karminową czerwienią lub pierwotną magenta, ziemią niebieską cerulean lub pierwotnym cyjanem, a ziemia żółtą kadmową lub pierwotną żółtą.

Znajdź odpowiednią mieszankę za pomocą teorii kolorów

Jeśli kolory podstawowe zostaną ze sobą zmieszane, powstają kolory drugorzędne: pomarańczowy (z żółtego i czerwonego), zielony (z niebieskiego i żółtego) oraz fioletowy/fioletowy (z czerwonego i niebieskiego). Jeśli kolor podstawowy zostanie zmieszany z pokrewnym kolorem wtórnym, powstają tak zwane kolory trzeciorzędne, m.in. B. Niebiesko-zielony i żółto-zielony (od niebieskiego lub. Żółty z zielonym), czerwony lub żółto-pomarańczowy, niebiesko-fioletowy lub czerwono-fioletowy. Wszystkie kolory mogą być produkowane przez niezliczone możliwe proporcje mieszania.

Dodanie bieli zmienia jasność koloru - a ze względu na wysokie krycie białych pigmentów ("biały kryjący") zwykle zmienia się również krycie gotowej mieszanki. Czyste kolory barwienia mają niewielką krycie - jeśli są używane bez bieli, zwykle wymaganych jest kilka prac, nawet przy mocnych kolorach.

Aby uzyskać więcej informacji na temat kompozycji różnych kolorów, przyjrzyj się bliżej kartom kolorów podczas następnej wizyty w sklepie ze sprzętem. Informacje o mieszaniu na odwrocie - wymagane kolory, proporcje mieszania - mogą być bardzo pouczające.

Karty kolorów umożliwiają dokładne nazwanie mieszanych kolorów i dostarczają dodatkowych informacji, np. o proporcji mieszania z białym kolorem bazowym © djama, fotolia.com

Kombinacje kolorów / schematy kolorów

Możesz bardzo dobrze zobaczyć podstawowe schematy kolorów na fanach kolorów. Istnieją różne poziomy barwienia tego samego odcienia, które uzyskuje się poprzez barwienie mniej lub bardziej białym - naturalnie zawsze idą w parze. Dwa lub więcej sąsiednich kolorów w wachlarzu kolorów również dobrze harmonizuje ze sobą na ścianie. Możesz uzyskać więcej emocji i mocniejsze kontrasty, łącząc dodatkowe lub. Kolory dopełniające. Są to pary kolorów, które są dokładnie naprzeciwko siebie na kole kolorów, takie jak czerwony i zielony, pomarańczowy i niebieski lub żółty i fioletowy. „Nie-kolory” czarno-białe są również komplementarną parą.

3. Właściwa technika mieszania kolorów

Kupuj farby barwiące i biele bazowe tego samego typu i tego samego producenta, aby chemia była odpowiednia podczas mieszania. Na przykład nie można mieszać farb wapiennych z niedrogimi farbami pełnotonowymi i barwiącymi ze sklepu z narzędziami, które są przeznaczone do dyspersji tworzyw sztucznych, ale potrzebne są do tego specjalne pigmenty. Jeśli używasz suchych pigmentów lub past pigmentowych, upewnij się, że są one kompatybilne ze spoiwem i rozpuszczalnikiem koloru bazowego. Zawsze przestrzegaj informacji producenta i w razie wątpliwości pytaj personel specjalistyczny.

Najpierw poeksperymentuj z niewielką ilością farby i poczekaj, aż odcienie wyschną, zanim dokonasz oceny. Podczas eksperymentowania nie trać z oczu aktualnego stosunku mieszania, ale pracuj metodycznie z wagą, różnymi pomocami dozowania i notatnikiem. To jedyny sposób, aby później odtworzyć pomyślny wynik przy większej ilości farby.

Mieszając kolory zacznij od najjaśniejszego koloru i stopniowo mieszaj w ciemnych. Jeśli nie wiesz, które kolory i w jakich proporcjach dają pożądany odcień, sprawdź to lub zapytaj eksperta. Często otrzymasz zaskakujące odpowiedzi – na przykład artyści mieszają do dziesięciu kolorów dla naturalnego drewna lub odcieni skóry.

Po znalezieniu pożądanego odcienia użyj do miksowania wystarczająco dużego pojemnika, takiego jak 10-litrowe wiadro. Oblicz wcześniej, ile farby będziesz potrzebować i bądź hojny, a nie ciasny. Wtedy nie musisz mieszać tego w środku i masz coś do poprawek lub napraw później.

Aby równomiernie wymieszać, nie używaj kwadratowych naczyń i pracuj elektrycznie - w przypadku klasycznego mieszadła trwa zbyt długo, aby duże pojemniki idealnie wszystko wymieszały. Idealna jest trzepaczka (przystawka mieszająca) do wiertarki - jednak ważne jest, aby móc zmniejszyć prędkość, aby farba nie latała wokół uszu przy prędkości wiercenia.

Mix kolorów: biały z różem © Nataliia Makarovska, stock.cegła suszona na słońcu.com

Należy pamiętać, że podczas samodzielnego mieszania kolorów mogą wystąpić niewielkie odchylenia kolorów od wiadra do wiadra. Aby uniknąć widocznych przejść, jeśli to możliwe, zmień wiadro w mało odsłoniętym miejscu.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here