Kolory i ich efekt”,

Zrozumieć kolory i ich działanie oraz świadomie ich używać

Kolory wpływają na nas, wywołują uczucia i wpływają na to, jak komfortowo czujemy się w naszym otoczeniu © Delphotostock, stock.cegła suszona na słońcu.com

Kolory działają. Kolory to coś więcej niż tylko upiększanie. Kolory coś nam robią. Wpływają na to, jak postrzegamy nasze otoczenie, jak się czujemy, a nawet jak myślimy. Kolory i ich działanie są od wieków przedmiotem nauki. Wystarczy pomyśleć o teorii kolorów Goethego i wiedzy o tym, jak postrzegamy kolory. Harmoniczne koło kolorów Johannesa Ittena (1961) nadal jest standardem dla efektów kolorystycznych.

Dlatego absolutnie ważne i rozsądne jest, aby nie kierować się własnymi odczuciami i preferencjami podczas projektowania domu. Wiedza teoretyczna może pomóc w dokonaniu właściwego wyboru, jeśli chodzi o kolorystykę Twojej osobistej przestrzeni życiowej. Pokażemy Ci, co kryje się za „Harmonious Colour Circle” Itten i jak praktyczne jest zrozumienie kontrastów kolorystycznych i skuteczności poszczególnych kolorów.

Podstawa efektu kolorystycznego: harmoniczne koło kolorów

Harmoniczne Koło Kolorów według Johannesa Ittena opisuje system kolorów i sposób ich komponowania.

Centralny trójkąt zawiera trzy podstawowe kolory: żółty, niebieski i czerwony. Tych kolorów nie można mieszać z innymi odcieniami. Do trójkąta przylegają drugorzędne kolory zielony, pomarańczowy i fioletowy. Ich ułożenie wynika z czego składają się na nie dwa kolory podstawowe. Przyjmuje się stosunek mieszania 50:50.

Rzeczywiste „koło kolorów” składa się z gradacji chromatycznych. Działają według schematu żółto-pomarańczowego, pomarańczowo-czerwonego, czerwono-fioletowego, fioletowo-niebieskiego, niebiesko-zielonego i zielono-żółtego.

Harmoniczne Koło Kolorów Johannesa Ittena i system kontrastów kolorystycznych są nadal uważane za jeden z fundamentów współczesnej teorii kolorów © Peter Hermes Furian, stock.cegła suszona na słońcu.com

Bardzo szczególny związek: pary kolorów

W oparciu o koło kolorów Itten istnieją pary kolorów: są to dwa przeciwstawne kontrastujące kolory (kolory dopełniające), które tworzą parę: żółto-fioletowy, czerwono-zielony i niebiesko-pomarańczowy. Kontrast kolorów podstawowych i uzupełniających jest niezwykle ostry. Mówi się, że kolory „gryzą się” nawzajem. Ale i tutaj są możliwości tworzenia akceptowalnych, a nawet niezwykle atrakcyjnych kontrastów. Wariantem byłoby nie łączenie koloru podstawowego z przeciwległym kolorem uzupełniającym, ale z najbliższym kolorem: z. B. niebiesko-fioletowy.

Szczególny przypadek: kolory trzeciorzędne

W skrócie: kolory trzeciorzędne to zawsze odcienie brązu. Powstają, gdy kolory podstawowe są ze sobą łączone w najróżniejszych proporcjach mieszania. W sumie jest ok. 100.000 trzeciorzędowych kolorów, podczas gdy jest tylko ok. Istnieje 160 dodatkowych kolorów.

Kolory trzeciorzędowe są uważane za szczególnie naturalne odcienie i dlatego od kilku lat są bardzo modne. Nie lekceważ więc siły i modnej wartości brązów, nawet jeśli wybór jest trudny przy tak dużej liczbie.

Właściwości kolorów, o których również warto pomyśleć do 30% zapisać

Malowanie, tynkowanie, tapetowanie
Tanie oferty

porównaj oferty
 • Sieć ogólnokrajowa
 • Kwalifikowani dostawcy
 • Nie wiążący
 • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańszych malarzy i tynkarzy, porównaj oferty i zaoszczędź.

Kolory działają w kontrastach

Koło kolorów Itten to nie tylko kolejność kolorów. Pokazuje również, jak kolory wpływają na siebie nawzajem. Według Ittena to przede wszystkim kontrasty kolorystyczne mają wpływ na nas, ludzi. W sumie na jego system składa się siedem kontrastów kolorystycznych. Do dziś są autorytatywne w modzie, aranżacji wnętrz, a nawet w malarstwie. Czas więc się im bliżej przyjrzeć.

 1. Prosty kontrast kolorów: Składa się z dwóch niebarwionych kolorów, które znajdują się bezpośrednio obok siebie, np. B. klasyczna para kolorów czerwieni i zieleni. Ten kontrast wydaje się twardy, kolorowy i wyrazisty. Przynosi to efekt przeciwny do zamierzonego dla spójnego i harmonijnego środowiska życia.
 2. Jasno-ciemny kontrast: Jeden z najważniejszych kontrastów. Przede wszystkim wpływa na efekt głębi w pomieszczeniu. Jasne obszary wydają się cofać, podczas gdy pojawiają się ciemne obszary. Dużym pomieszczeniom można nadać więcej przytulności i struktury, a małym pomieszczeniom zyskać optyczną szerokość.
 3. Kontrast zimno-ciepło: Ten kontrast dotyczy również efektu głębi, który ma zostać osiągnięty. Ciepłe kolory (m.in. B. Żółty i pomarańczowy) zbliżają się optycznie. Zimne kolory (niebieski lub zielony) ustępują. Można to jednak omówić tutaj: Wiele kolorów jest mieszanych zarówno z zimnych, jak i ciepłych tonów. Skutkuje to odcieniami czerwieni, które wydają się zimne (np. B. malwa) i odcienie niebieskiego, które wydają się ciepłe (e. B. Benzyna).
 4. Komplementarny kontrast: Ten rodzaj kontrastu to pary kolorów, które wzajemnie się uzupełniają. Dopełniające się kolory "gryzą się" nawzajem, niebieski i pomarańczowy wydają się ostro od siebie oddzielone. Jednak przy projektowaniu ściany kolory te można również wykorzystać poprzez zabarwienie jednego z kolorów. Wydają się mniej intensywne i dopełniają dominujący kolor.
 5. Kontrast jakości: Kontrast jakości opisuje różną intensywność dwóch kolorów. Tutaj bogate i jasne kolory kontrastują z bladymi i przyciemnionymi kolorami. Weź z. B. kolor ściany, pomaluj ścianę na mocny oryginalny kolor i użyj wariantu zabarwionego na biało lub szaro na ścianę obok. Powstaje wrażenie głębi ostrości, podobne do tego, co znamy z fotografii.
 6. Kontrast ilościowy: Kontrast określa inny efekt jasności tonów kolorów o tym samym obszarze. Obszar w kolorze pomarańczowym wygląda ok. dwa razy intensywniejszy niż ten sam obszar w kolorze niebieskim. Można to wykorzystać do stworzenia spokoju i napięcia w wystroju pokoju.
 7. Kontrast jednoczesny i sukcesywny: Dzięki tym kontrastom nasze oczy podlegają złudzeniu optycznemu. Patrząc na kolor, oko szuka dopełnienia. Jeśli go nie ma, jest imitowany na siatkówce (kolejny kontrast). Kontrast symultaniczny działa w podobny sposób, ale bawi się interakcją sąsiednich kolorów. Wiele kolorowych kropek wzmacnia wrażenie, że powierzchnia się roi, a kolory się poruszają. Nasze oczy nie mogą tego pojąć. Powstaje ruch optyczny, który nie istnieje.

Efekt kolorystyczny kolorów podstawowych i wtórnych

Żółty wygląda lekko i wesoło. Nawet niewielki obszar w kolorze żółtym ma ożywczy i pozytywny efekt © sveta, stock.cegła suszona na słońcu.com
 • żółty: łatwy, inspirujący, wesoły i komunikatywny. Żółty to idealny kolor do pomieszczeń z niewielką ilością naturalnego światła. Dodatkowo pobudza umysł i centrum twórcze, dlatego żółte odcienie są odpowiednim wyborem, szczególnie do pracowni, biur i gabinetów. W pomieszczeniach, w których spędzasz dużo czasu, warto zastosować zabarwiony na żółto, np. B. w pastelu.
 • Pokaż swój instynkt za pomocą czerwieni. Wraz z odpowiednimi odcieniami kremu, brązu i bieli powstają przytulne i zmysłowe pokoje © archideaphoto, fotolia.com
 • czerwony: mocny, pobudzający, wyrazisty i zmysłowy. Prawie nie ma innego koloru, przy którym jesteśmy tak ostrożni jak w przypadku czerwieni - zwłaszcza jeśli chodzi o projektowanie ścian. Czerwień najlepiej mieszać z delikatnymi odcieniami kremu (np. B. Antyczna biel) można łączyć. Następnie spełnia swoje reprezentacyjne zadanie nie przytłaczając widza.
 • Violette bawi się luksusowym i pompatycznym wizerunkiem. Prawidłowo użyty, możesz również dodać coś eleganckiego do minimalistycznego wnętrza © ostap25, stock.cegła suszona na słońcu.com
 • Fioletowy: elegancki, romantyczny, mistyczny i luksusowy. Violette chce być widziana. Ten nowoczesny i niezwykle elegancki kolor nawiązuje do ziemistych i naturalnych odcieni z rodziny szarości i brązu. W pastelowej gradacji Violette jest wyraźnie bardziej pogodna, przyjazna i zabawna.
 • Większość ludzi po prostu czuje się jak w domu w pokoju o przeważającej niebieskiej kolorystyce. Uspokaja nas, chłodzi i sprawia, że ​​myślimy o morzu © Photographee.ue, fotolia.com
 • niebieski: chłodny, spokojny, poprawiający koncentrację i dyskretny. Zwłaszcza w sypialni odcienie niebieskiego optymalnie działają uspokajająco i chłodząco. Niebieski przypomina niebo, morze, powietrze. Niebieskie odcienie są również popularne w łazience, ponieważ wyrażają doskonałe poczucie higieny i czystości.
 • Oczywiście najlepiej śpi się w zieleni: naturalne odcienie zieleni uspokajają umysł i tworzą kontrapunkt dla miejskiego życia © J. Żuk, czas.cegła suszona na słońcu.com
 • Zielony: świeży, uspokajający, relaksujący i blisko natury. Z łatwością możesz stworzyć w swoim domu prawdziwą oazę z odcieniami zieleni. Zieleń tworzy organiczne i harmonijne środowisko, szczególnie w salonie i kuchni. Podobnie jak niebieski, działa niezwykle relaksująco w sypialni - idealny, jeśli cierpisz na niespokojny sen.

Łącz estetycznie kolory

Z całą należytą uwagą na teoretyczny efekt kolorystyczny, odcienie kolorów pozostawiają bardzo indywidualne wrażenia. Dlatego potraktuj poszczególne efekty jako wskazówki i inspirację. Zachęcamy do odważnego pójścia nieszablonowymi drogami - tak abyś czuł się komfortowo i cieszył przebywaniem w swoim mieszkaniu. Nie jest również bez znaczenia, któremu typowi odpowiada twoja własna istota: Czy jesteś energiczny czy ospały?? Odpocznij w sobie lub bądź porywczy? Kolory mają wtedy inny wpływ na ciebie.

Zgodnie z teorią kolorów można wreszcie wyprowadzić dwie opcje, w jaki sposób można estetycznie łączyć odcienie kolorów: Za pomocą Wariant ton w ton poruszać się w obrębie rodziny kolorów. Projektujesz pokój w maksymalnie trzech gradacjach kolorystycznych jednego koloru. To tworzy harmonię, a Ty udowadniasz swoje wyczucie stylu.

Druga opcja opisuje Kontrasty, które zostały już wyjaśnione w poprzednich sekcjach. Dzięki kontrastom możesz świadomie i konkretnie tworzyć w swoim domu obszary napięcia i relaksu. Ingerujesz w efekt głębi i kontrolujesz, jak duże lub małe wygląda pomieszczenie.

Czytaj dalej tutaj:

 • Dobór kolorów do kuchni
 • Dobór kolorów w przedszkolu
 • Kolory do sypialni
 • Kolory do łazienki
 • Wskazówki dotyczące kolorów dla małych pomieszczeń
 • Dobór kolorów w salonie
 • Kolor do piwnicy

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here