Wybór kolorów w przedszkolu”,

Dobór kolorów w przedszkolu

Kolorystyka pokoju niemowlęcego lub dziecięcego ma duży wpływ na samopoczucie i zachowanie małych podopiecznych. Bo dzisiaj starsze dzieci również spędzają dużą część swojego czasu – prawie 90 proc. – w mieszkaniu. Własny pokój to jednocześnie miejsce do spania, plac zabaw i miejsce pracy. Jest to również preferowane przez dzieci rekolekcje, gdy chcą być same lub gdy przychodzą z wizytą przyjaciele.

Pokoje dziecięce w ciepłych kolorach wyglądają szczególnie harmonijnie i przytulnie © denisismagilov, fotolia.com

Z reguły to rodzice dokonują wyboru koloru do pokoju dziecięcego. Jednak dziecko powinno mieć w tym coś do powiedzenia. Większość dzieci bardzo wcześnie ma opinię na temat kolorów, którą potrafią wyrazić i uzasadnić. Możesz m.in. B. Nazwij ich ulubiony kolor (kolory) lub pomóż w doborze kolorów pokoju dziecięcego za pomocą kart kolorów. Te karty kolorów, które możesz obejrzeć u każdego malarza i w każdym sklepie z artykułami żelaznymi ze stacją mieszającą lub zabrać ze sobą do domu, są niezwykle praktyczne. Bo inaczej niż gdy sam mieszasz według wyczucia lub wyobraźni, glina jest mieszana w taki sposób, że po wyschnięciu farby wygląda dokładnie tak samo na ścianie, jak na karcie. Gwarantujemy więc brak nieprzyjemnych niespodzianek, mieszanie jest szybkie i czyste, a dokładnie ten sam dźwięk można zmienić w dowolnym momencie.

aż do 30% zapisać

Malowanie, tynkowanie, tapetowanie
Tanie oferty

porównaj oferty
 • Sieć ogólnokrajowa
 • Kwalifikowani dostawcy
 • Nie wiążący
 • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańszych malarzy i tynkarzy, porównaj oferty i zaoszczędź.

Nie ma złych ani właściwych kolorów dla dzieci

Kolorystyka jest bardzo ważna w pokoju dziecięcym, ale nie ma jasnych zasad, jeśli chodzi o dobór kolorów. Zasadniczo obowiązuje następująca zasada: Pokój nie powinien być zagracony, ciasny, ponury ani przytłaczający, a kolory powinny być zarówno stymulujące, jak i relaksujące, w zależności od sytuacji. Dlatego często dobrym kompromisem jest używanie wielu kolorów. W pokojach dziecięcych sprawdziły się połączenia ciepłych (pobudzających) i chłodnych (uspokajających) barw lub delikatnych pastelowych tonów z mocniejszymi akcentami kolorystycznymi.

Jeśli Twoje dziecko wyraża wyraźne życzenia, które są trudne do zrozumienia dla Ciebie jako rodzica, obowiązuje następująca zasada: spróbuj czyni mądrym. Jeśli maluchy czują się dobrze w pokoju pomalowanym na jasnoczerwono lub jasnozielono, wybór koloru był prawidłowy, a jeśli nie, kolor ściany można w dowolnym momencie ponownie pomalować. Nawet drobne zmiany kolorystyczne czy remonty mogą całkowicie zmienić efekt pomieszczenia, a zwłaszcza jeśli chodzi o pokoje dziecięce, rodzice powinni być zawsze otwarci na innowacje. Ponieważ preferencje smakowe i kolorystyczne dziecka zwykle nie są statyczne, ale niezwykle dynamiczne i mogą się zmieniać w miarę dorastania.

Notatka: Bez względu na to, jaki kolor wybierzesz do pokoju dziecięcego: kupuj tylko kolory przyjazne dla zdrowia i środowiska, np. B. rozpoznawalny przez niebieskiego anioła. Zapoznaj się z informacjami producenta na opakowaniu lub w karcie technicznej produktu lub zapytaj specjalistę (np. B. Malarz) doradza w sprawie składników. Wybór koloru w pokoju dziecięcym: Zwróć uwagę na zgodność zdrowotną

Rozłóż piękne kolory na kilku ścianach

Możesz optymalnie wykorzystać różne efekty kolorystyczne, na przykład malując ścianę, na którą patrzy Twoje dziecko podczas zasypiania, na chłodny, relaksujący odcień, taki jak turkus lub jasnoniebieski. Z kolei ścianę przy biurku, na której dziecko się uczy, można nadać stymulujący, pobudzający kreatywność kolor np. pomarańczowy lub zielony. Psychologowie i eksperci od kolorów odradzają jaskrawe kolory (zwłaszcza jaskrawoczerwone, co jest uważane za sprzyjające agresji), ale możesz też wypróbować je bez wahania, jeśli Twoje dziecko je kocha. Nie musisz nim malować całej ściany - wypróbuj zamiast tego pół ściany, kolorowy motyw lub ornament np. B. własnoręcznie namalowana ramka.

Praktyczne wskazówki dotyczące projektowania kolorystycznego pokoi dziecięcych i dziecięcych

Wskazówki dotyczące wyboru koloru pokoju dziecięcego
 • Pastel zawsze działa: dzięki delikatnym odcieniom czerwieni, pomarańczy, niebieskiego, żółtego i zielonego można stworzyć wiele pięknych rzeczy i generalnie zrobić niewiele złego.
 • Niemowlęta kochają kolory. Ponadto potrzebują bodźców kolorystycznych m.in. do rozwoju wzroku, zdolności koncentracji i zapamiętywania. Aby jednak nie przytłoczyć maluszka, delikatne, jasne kolory powinny nadać ton pomieszczeniu. Zbyt silne bodźce kolorystyczne lub zbyt dzika mieszanka mogą prowadzić do nadmiernej stymulacji.
 • Każdy lubi zieleń, kolor żywych i rosnących roślin. Jasnozielone odcienie mają działanie harmonizujące i równoważące. Pokój „w zielonej okolicy” jest więc często polecany dla dzieci niespokojnych, niespokojnych lub łatwo rozpraszających się.
 • Fioletowe odcienie, takie jak liliowy, działają jednocześnie uspokajająco i inspirująco - piękny kolor dla małych marzycieli i artystów. W zależności od proporcji podstawowych kolorów niebieskiego i czerwonego, fioletowy może być tonem ciepłym lub chłodnym.
 • Żółty i pomarańczowy również sprawiają, że umysł jest słoneczny. Promują pewność siebie, optymizm i radość życia.
 • Stosuj sprawdzone kombinacje: zieleń i żółć pasują niemal do wszystkiego, fiolet wspaniale współgra z błękitem, żółcią i różem, popowe kolory i mocne akcenty świetnie komponują się na jasnym tle.
 • Czerń i biel to skrajności i czasami są określane jako „niekolorowe”. Ale istnieje niezliczona ilość poziomów, które dzieci znają również z natury. Szarość nie jest szara, ale może budzić wiele skojarzeń: skorupki jajek, gołębie pióra, kamyki, ciepły asfalt, mgła, księżycowy krajobraz, wróżka

  ..

Wzorniki kolorów pomagają wybrać odpowiednie odcienie kolorów do pokoju dziecięcego © djama, fotolia.com

Zaprojektuj pokój kolorowymi powierzchniami

Efekt kolorystyczny zależy również od tego, jakie powierzchnie są projektowane i w jaki sposób. Największe powierzchnie w pomieszczeniu to ściany, sufit i podłoga. Im jaśniejszy kolor, tym jaśniejsza i szersza pojawia się powierzchnia. W pomieszczeniach o normalnej wielkości i układzie generalnie można uzyskać harmonijny efekt przestrzenny, jeśli podłoga jest ciemniejsza niż ściany, a sufit jest najjaśniejszy. W pomieszczeniach o niskim stropie zaleca się pionowy podział przestrzeni, jeśli ściana ma być pomalowana na wiele kolorów. Jeśli pokój dziecięcy ma bardzo wysoki sufit, poziome podziały, linie lub obramowania mogą wizualnie ustrukturyzować pomieszczenie i sprawić, że będzie wyglądał bardziej przytulnie.

Projekt z kolorowymi obszarami: należy na to zwrócić uwagę

Nie lubisz samemu malować, nie masz pewności co do wyboru koloru do pokoju dziecka lub potrzebujesz eksperta, który kreatywnie i profesjonalnie zrealizuje życzenia Twojego dziecka? Zapytaj malarza lub zasięgnij porady na miejscu. Możesz po prostu skorzystać z naszej bezpłatnej usługi, aby znaleźć specjalistyczną firmę w swojej okolicy i przygotować do trzech niewiążących ofert.

Czytaj dalej tutaj:

 • Wybór koloru - jaki kolor do którego pomieszczenia
 • Dobór kolorów do kuchni
 • Kolory do sypialni
 • Kolory do łazienki
 • Wskazówki dotyczące kolorów dla małych pomieszczeń
 • Dobór kolorów w salonie
 • Kolor do piwnicy

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here