Malowanie kolorowych ścian przy wyprowadzce: tak lub nie?

Jeśli jednak przeprowadzasz remont po wprowadzeniu się, nie musisz robić tego ponownie, gdy się wyprowadzasz. Prawo stanowi, że nie musisz wychodzić z mieszkania w lepszym stanie, niż zastałeś je w momencie wprowadzenia się. Różne klauzule dotyczące napraw kosmetycznych w umowie najmu są wówczas nieważne (wyrok BGH 2015, AZ. VII ZR 185/14). Najemca nie musi płacić żadnych odszkodowań, jeśli podczas wyprowadzania się nie pomalował kolorowych ścian, nawet jeśli ustnie obiecał wynajmującemu przeprowadzenie remontu (BGH AZ. VIII ZR 277/16).
Wskazówka: Na wszelki wypadek powinieneś zrobić zdjęcia zniszczonego mieszkania, kiedy się wprowadzasz, aby nie doznać przykrych niespodzianek po wyprowadzce. 
Dobrze wiedzieć: Nawet ci, którzy długo nie mieszkają w mieszkaniu, mają szczęście: tutaj liczy się stan mieszkania przy wyprowadzce. Jeśli nie ma znaczących śladów zużycia, nie jest konieczne ponowne malowanie.
 

Ci, którzy malują w różnych kolorach, muszą zapłacić

Często najemcy nie muszą przeprowadzać kosmetycznych napraw przy wyprowadzce – np. gdy nieruchomość została przejęta bez remontu. Tak też myśleli najemcy w Wuppertalu. Ale kiedy się wyprowadzili, właściciel odkrył, że kilka ścian ozdobili odważnymi lateksowymi farbami. Ponieważ ponowne pomalowanie kolorowych ścian na neutralne wymaga dużo więcej wysiłku, właściciel poprosił najemców o usunięcie tuszu. Gdy odmówili, właściciel zatrudnił malarza i obciążył najemców kosztami. Najemcy następnie pozwali. Jednak Sąd Rejonowy w Wuppertalu wyjaśnia: Najemcy są zobowiązani do zapłaty odszkodowania za dodatkową pracę spowodowaną jaskrawymi farbami lateksowymi. Numer akt 9 S 18/20

Główne remonty

Jeśli mieszkaniec chce dokonać zmian strukturalnych, potrzebuje zgody swojego wynajmującego. Jeśli tego nie zrobisz, ryzykujesz, że będziesz musiał cofnąć swoje prace budowlane, lub w najgorszym przypadku, zwolnić. Jeśli najemca chce na własny koszt zmodernizować kuchnię lub łazienkę, powinien wcześniej porozmawiać z właścicielem. 
Remonty, które muszą być skoordynowane, obejmują również malowanie elementów drewnianych lub malowanie płytek. „Wskazane jest nie tylko uzyskanie pisemnej zgody na przekształcenie, ale także odnotowanie tego, co dzieje się po wyprowadzce”, radzi Ropertz. To, czy najemca może następnie zabrać ze sobą oprawy, czy wynajmujący je wymieni, powinno być uregulowane na piśmie, aby uniknąć sporów.
Dobrze wiedzieć: Bez względu na to, jak zużyte są okucia lub klamki, należą one do właściciela. Jeśli budujesz własną, lepiej zachować cudzą własność.

Demontaż po wyprowadzce

Za każdy środek budowlany, który podejmuje najemca, właściciel może nalegać na rozbiórkę podczas wyprowadzania się. O ile nie uzgodniono inaczej na piśmie. Wynajmujący może również zażądać wpłaty zabezpieczenia na demontaż. Nawiasem mówiąc, w przypadku śmierci najemcy obowiązek demontażu przechodzi na spadkobierców.
Dobrze wiedzieć: Wynajmujący może również nalegać, aby prace remontowe przeprowadził profesjonalista. Ponieważ na przykład nieprofesjonalnie ułożona podłoga parkietowa może prowadzić do hałasu u sąsiadów. W takim przypadku najemca musi na własny koszt usunąć wywołane przez siebie źródło hałasu. Ale: Najemca może określić malarza, który powinien przejąć pracę.

Remont przy wyprowadzce: Te klauzule umowy najmu są nieważne

Zazwyczaj umowa najmu reguluje, czy kolorowe ściany mają być pomalowane podczas wyprowadzania się i jakie inne kosmetyczne naprawy są konieczne podczas wyprowadzania się. Najemcy muszą jednak jedynie stosować się do skutecznie sformułowanych klauzul – nawet jeśli podpisali umowę przeciwną. Jeżeli umowa najmu zawiera nieważne klauzule, obowiązek remontu spada na wynajmującego (BGH AZ VIII ZR 118/07 i VIII ZR 181/07).
Jako najemca możesz spokojnie zignorować te zapisy: 
 

 • Tapety nie trzeba zdrapywać przy wyprowadzce. Nie jest też obowiązkiem najemcy malowanie drzwi czy okien od zewnątrz. Wynajmujący jest również odpowiedzialny za balkon i piwnicę oraz wszelkie remonty kapitalne.
 • Nawet niejasno sformułowane klauzule, które nie zawierają dokładnych informacji, takie jak "przekazano zgodnie z umową" lub "jak znaleziono", można zignorować.
 • Podobnie te, które zawierają sztywne klauzule, takie jak prace remontowe w określonych terminach lub sztywne klauzule kwotowe dotyczące proporcjonalnych kosztów renowacji.
 • Jeśli zgodnie z prawem wymagane są proporcjonalne koszty renowacji, muszą one opierać się na kosztorysie firmy malarskiej, którą najemca może również wybrać. Nieskuteczne są natomiast klauzule, zgodnie z którymi tylko wynajmujący może wybrać rzemieślnika (BGH AZ VII ZR 285/12).
 • Wynajmujący może nalegać na wykonanie prac przez profesjonalistę - ale nie ma prawa zobowiązywać najemcy do samodzielnego wykonania. Jeśli najemca dokonuje remontu nie znając sytuacji prawnej, może odzyskać od wynajmującego pieniądze na czas wolny, koszty materialne oraz koszty pomocników z kręgu jego przyjaciół (BGH, VIII ZR 302/07).

Aktualne wyroki z zakresu prawa najmu

 • Proszę o neutralne kolory
  Zgodnie z prawem najmu najemca jest zobowiązany do wypłaty odszkodowania, jeśli na koniec okresu najmu zwróci mieszkanie z neutralnym wystrojem w nietypowym kolorze. Uzasadnienie Federalnego Trybunału Sprawiedliwości: Wielu potencjalnych najemców nie akceptuje nietypowych kolorów. Przyciągająca wzrok dekoracja znacznie utrudnia więc ponowne wynajęcie mieszkania (BGH AZ VIII ZR 416/12).
   
 • Brak podwyżek czynszu
  Najemca na własny koszt zainstalował łazienkę i ogrzewanie w wynajętym mieszkaniu. Zwiększyło to wartość mieszkania - właściciel zażądał wyższego czynszu netto. Odwołał się do wskaźnika czynszów. Nie przedostał się do sądu, ponieważ sam nie przeprowadził remontu (BGH, AZ VIII ZR 315/09).
   
 • Demontaż, aby się wyprowadzić
  Jeżeli wynajmujący wyrazi zgodę na remont, obowiązek demontażu najemcy nie wygasa automatycznie. Lokator przebił się przez strop na strych za zgodą swojego właściciela. Przy wyprowadzce właściciel zażądał jej demontażu. Sąd Rejonowy w Kleve miał rację, ponieważ między stronami nie było odmiennego porozumienia (BGH AZ 6 S 149/12).
   
 • Szkło musi zniknąć
  Lokatorka zainstalowała na swoim balkonie całopowierzchniowe przeszklenia. Wynajmujący poprosił ich o ich usunięcie – i faktycznie ma do tego prawo. Zmiany konstrukcyjne wynajmowanej nieruchomości wymagają pisemnej zgody wynajmującego już po zawarciu umowy najmu. Ponieważ wynajmujący może decydować o tym, jak zorganizować swoją nieruchomość. (Sąd Rejonowy w Monachium, AZ 472 C 7527/12).

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here