Zagruntuj elewację lub pomaluj ją bezpośrednio?

Zagruntuj elewację lub pomaluj ją bezpośrednio?

Do niezbędnych przygotowań przed każdym nowym malowaniem elewacji należy dokładne oczyszczenie elewacji oraz usunięcie wszelkich wad tynku i podłoża. Jednak podkład nie zawsze jest konieczny.

Przeczytaj tutaj, kiedy warto zagruntować przed ponownym malowaniem, jak prawidłowo zagruntować elewację i który podkład jest odpowiedni dla jakiego podłoża.

Czy elewację w ogóle trzeba zagruntować??

Bardzo prostym testem pozwalającym określić, czy elewacja może wymagać gruntowania, jest test chłonności. Wystarczy spryskać oczyszczoną elewację niewielką ilością wody. Jeśli woda jest równomiernie nasączona, prawie na pewno nie będziesz potrzebować podkładu.

Wcześniejsze czyszczenie myjką wysokociśnieniową stanowi również test dla elewacji. Jeżeli powierzchnia nie kreduje, nie piaskowa ani nie ścieka, a nawet po czyszczeniu wysokociśnieniowym lub parowym nadal dobrze przylega, nie ma potrzeby nakładania dodatkowego podkładu przed malowaniem.

Jeśli stara warstwa farby przetrwa czyszczenie myjką wysokociśnieniową lub strumieniem pary, elewację można przemalować bez podkładu © Jürgen Fälchle, stock.cegła suszona na słońcu.com

Jednak i tak często stosuje się podkład, chociaż nie byłby on konieczny do uzyskania optymalnej przyczepności. Ponieważ na bardzo chłonnych powierzchniach podkład może zaoszczędzić sporo farby. W zależności od tego, jakiej farby elewacyjnej użyjesz, farba może być znacznie tańsza, jeśli wcześniej zamkniesz pory podłoża podkładem.

Czy to konieczne, czy nie: W każdym razie bardzo ważne jest prawidłowe zagruntowanie elewacji, i. h. użyć odpowiedniego podkładu. W przeciwnym razie może się zdarzyć, że farba nie przylega do powierzchni zgodnie z oczekiwaniami, ponieważ podkład ingeruje i uniemożliwia pożądane połączenie. Jeśli użyjesz farby, która optymalnie przylega do podłoży mineralnych o otwartych porach (np. B. farba silikatowa), podłoże traci pożądane właściwości, jeśli zostanie poddane wstępnej obróbce podkładem błonotwórczym zawierającym tworzywo sztuczne, tak że farba nie może już optymalnie się z nią łączyć.

Dlatego z każdym podkładem zawsze upewnij się, że pasuje zarówno do planowanego koloru elewacji, jak i podłoża. Pozostań w systemie dzięki zastosowaniu podkładu na bazie spoiw i rozpuszczalników, które są jak najbardziej zbliżone do podłoża i farby.

Notatka:
Aby malować oszczędniej, można również zagruntować warstwą rozcieńczonej farby. Działa to dla wszystkich rodzajów farb i zwykle można znaleźć odpowiedni stosunek rozcieńczenia (do gruntowania) w informacjach producenta. W razie wątpliwości zasięgnij porady specjalistycznego personelu w sklepie z narzędziami lub mistrza malarza w Twojej okolicy. Aby malować oszczędniej, można zagruntować warstwą rozcieńczonej farby do 30% zapisać

Malowanie, tynkowanie, tapetowanie
Tanie oferty

porównaj oferty
 • Sieć ogólnokrajowa
 • Kwalifikowani dostawcy
 • Nie wiążący
 • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańszych malarzy i tynkarzy, porównaj oferty i zaoszczędź.

Różne rodzaje podkładów

Podkłady, często nazywane również podkładami, podkładami lub podkładami głębokimi, są dostępne w wariantach przezroczystych lub pigmentowanych, na bazie wody i rozpuszczalnika. Podkłady elewacyjne powinny generalnie tworzyć stabilne podłoże pod malowanie elewacji, poprawiać przyczepność podłoża lub optymalizować połączenie między podłożem a powłoką. Jednak celem podkładu może być również zneutralizowanie podłoża alkalicznego lub zablokowanie substancji, które mogłyby wniknąć i odbarwić farbę.

W przypadku kilku podłoży, np. stare i nowo naprawiane tynki, podkład zapewnia równomierne przyleganie i krycie farby elewacyjnej. Ponadto oferowane są grunty o właściwościach izolujących (zagęszczających powierzchnię), biobójczych lub olejoodpornych, zwłaszcza na elewacje.

Pleśń na elewacji nie tylko wygląda nieestetycznie, ale jest prawdziwym problemem dla zdrowia domu i wartości nieruchomości © focus finder, stock.cegła suszona na słońcu.com

Co należy osiągnąć poprzez gruntowanie elewacji??

Aby właściwie zagruntować elewację, nie wybieraj żadnego niedrogiego produktu, który jest oferowany jako podkład uniwersalny, ale zdecyduj się na podkład, który optymalnie pasuje do Twoich wymagań, podłoża i planowanej farby. Podkłady mogą służyć różnym celom; Głównym zadaniem podkładu powinno być dla Ciebie najważniejsze kryterium wyboru:

 1. Konsolidacja podłoża:

  W tym celu podkłady zawierające spoiwa o szczególnie małych rozmiarach (np. B. dyspersje tworzyw sztucznych lub żywic syntetycznych), ponieważ mogą wnikać głęboko w podłoże.

 2. Wiązanie kredujących powierzchni:

  Dobrze sprawdzają się w tym również podkłady na bazie dyspersji tworzyw sztucznych, ponieważ mają wysoką przyczepność.

 3. Spraw, aby podłoże było mniej chłonne

  Jeśli powierzchnia wchłania zbyt dużo lub bardzo nierównomiernie, może to uniemożliwić równomierne i prawidłowe schnięcie farby i jej utwardzenie. Podkłady regulują chłonność elewacji.

 4. Zapobiegaj przenikaniu wilgoci:

  Wodoodporny podkład wypełnia pory podpowierzchniowe i naczynia włosowate warstwą hydrofobową. Aby woda nie przedostała się za farbę.

 5. Zapobiegaj przenikaniu plam przez:

  Z powodu blokowania lub. Dzięki podkładowi izolującemu tworzysz warstwę barierową, dzięki której rozpuszczalne w wodzie substancje, takie jak nikotyna, sadza lub niektóre wykwity, nie mogą przeniknąć przez farbę i przebić się jako brzydkie plamy lub krawędzie.

 6. Ochrona przed rdzą:

  Podkłady antykorozyjne (podkłady hamujące korozję) zapobiegają korozji metali żelaznych w elewacji w kontakcie z farbami elewacyjnymi na bazie wody. Podkłady rozpuszczalnikowe, głównie na bazie żywic epoksydowych, zawierają specjalne pigmenty, które zapobiegają rdzewieniu metali żelaznych.

 7. Chroń elewację przed grzybami, glonami i mchem:
  Podkłady biobójcze przeznaczone są do dezynfekcji elewacji oraz penetracji podpowierzchniowej owadów i mikroorganizmów takich jak grzyby, glony i mchy.
Zalety podkładu elewacyjnego

Prawidłowe gruntowanie elewacji: praktyczne wskazówki

Upewnij się, że nie nakładasz podkładu, dopóki elewacja nie wyschnie ponownie po czyszczeniu. To, że powierzchnia znów wygląda lub wydaje się sucha, nie jest samo w sobie pewnym znakiem. W kapilarach może być jeszcze woda lub. Pory podłoża osadzają się i zapobiegają wnikaniu tam podkładu zgodnie z planem.

W razie wątpliwości utwórz obszar testowy na elewacji: podkład musi „wbić się” w podłoże, na powierzchni nie może pozostać żadna warstwa. Dzięki dalszemu rozcieńczaniu podkładu można go dostosować tak, aby znikał w podłożu zgodnie z życzeniem i nie pozostał widoczny film.

Grunt jest zawsze przydatny lub niezbędny, gdy podłoże wymaga utrwalenia, aby farba dobrze się do niego przykleiła. Jeśli nie chcemy użyć plastikowego lub osobnego podkładu, można jednak użyć rozcieńczonej farby, aby ponownie przykleić luźne cząstki i ustabilizować "przesycenie" podłoża. Jeśli na pojemniku nie podano zalecanego stosunku rozcieńczenia, nie można się pomylić, dodając 10-15 procent wody (w przypadku farb na bazie wody).

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here