Czyszczenie elewacji: Porady dotyczące elewacji drewnianych, tynkowanych i panelowych”,

Niezależnie od tego, czy chcesz samodzielnie posprzątać elewację, czy zatrudnić do tego eksperta - obie opcje mają swoje wady i zalety:

Korzyści z czyszczenia elewacji

 •  niedrogi
 •  elastyczność czasu

Minusy, jeśli czyścisz fasadę

 •  Brakujące wyposażenie, możliwe koszty wynajmu narzędzi
 •  Ryzyko uszkodzenia elewacji
 •  Przepisy i zasady mogą być lekceważone, np. warunki sanitarne
 •  wymagający fizycznie, ryzyko kontuzji
Wiedza o budowaniu Renowacja elewacji: musisz to wiedzieć Renowacja elewacji: podsumowaliśmy najważniejsze informacje. Energetyczna renowacja ściany zewnętrznej to temat szeroko dyskutowany.

Zalety czyszczenia elewacji

 •  Fasada i zanieczyszczenia są prawidłowo sklasyfikowane
 •  Ryzyko uszkodzenia elewacji jest bardzo niskie
 •  Nie wymaga wysiłku fizycznego z Twojej strony
 •  Przepisy są przestrzegane
 •  Specjalista może zastosować impregnację i zredukować nowe zabrudzenia

Wady czyszczenia elewacji

 • drogi
 • możliwe czasochłonne poszukiwanie odpowiednich rzemieślników
 • ograniczony czasowo

Profesjonalne czyszczenie elewacji może pomóc, ale ma też swoją cenę.

Zdjęcie: iStock/ronstik

Ile kosztuje profesjonalne czyszczenie elewacji domu?

Dla większości właścicieli domów koszt czyszczenia elewacji ma duży potencjał jako środek odstraszający. Ale czy to naprawdę takie drogie?? Zależy to od materiału elewacji oraz rodzaju i intensywności zabrudzenia, ilości metrów kwadratowych powierzchni, zastosowanych środków czyszczących oraz dostępności budynku.
Specjaliści, firmy malarskie lub specjalistyczne firmy sprzątające przygotują kosztorys na metr kwadratowy, który powinien wynosić około pięciu euro, jeśli profesjonaliści czyszczą elewację bez środków czyszczących. Od 8 do 15 euro za czyszczenie elewacji specjalnym sprzętem i dostosowanymi środkami czyszczącymi.
Wskazówka: Pomyśl o przemalowaniu nieestetycznej elewacji domu? Poproś o wycenę wcześniejszego czyszczenia elewacji. W porównaniu z malowaniem, czyszczenie elewacji jest o około 60 procent tańsze.

Na co musisz zwrócić uwagę??

Jak w przypadku każdej operacji czyszczenia, ważne jest, aby wiedzieć, z jakim zabrudzeniem masz do czynienia podczas czyszczenia elewacji, ponieważ musisz użyć odpowiedniego środka czyszczącego. Myjka wysokociśnieniowa nie nadaje się do wszystkich elewacji domów. Ponadto trzeba dokładnie wiedzieć, z jakiego materiału wykonana jest elewacja domu i w jakim jest stanie. Uszkodzone elewacje powinny być leczone wyłącznie przez profesjonalistów.
Ważna jest też pogoda: dzień wcześniej raczej wilgotno, ale w samym dniu pracy powinno być sucho. Ponadto zdecydowanie należy zbierać ścieki z czyszczenia elewacji, ponieważ najbardziej szkodliwe dla środowiska środki czyszczące przeciwko algom, grzybom i innym. nie może dostać się do wód gruntowych. Jeśli nie zatrudniasz rzemieślnika, musisz sam zbudować system, na przykład z plandek i wiader lub beczek na deszcz. Najlepiej zapytać w ratuszu, kiedy zanieczyszczający pojazd będzie z Tobą w gminie.
Ważny: Aby wyczyścić elewację wielopiętrowego domu, użyj rusztowania i nie wspinaj się po chwiejnej drabinie. Zawsze zaczynaj czyszczenie elewacji od góry. Nie należy sprzątać elewacji w pojedynkę, ale zawsze w co najmniej dwie osoby.

Przeczytaj inne ciekawe artykuły tutaj

Czyszczenie drewnianej elewacji: instrukcje

W przypadku elewacji domu wykonanej z drewna masz przed sobą stosunkowo proste czyszczenie elewacji: wystarczy spryskać drewnianą elewację myjką wysokociśnieniową: 80 stopni Celsjusza, 50 barów dla miękkiego drewna, 100 barów dla twardego drewna oraz w obu przypadkach walizki bez dysz obrotowych. Podkonstrukcja elewacji nie powinna mieć kontaktu z wodą. Uporczywy brud można wybiórczo zmyć środkiem do czyszczenia drewna.

Czyszczenie elewacji z tynku: instrukcje

Konwencjonalny tynk zewnętrzny na elewacji domu można również bez problemu wyczyścić myjką wysokociśnieniową za średnią gotówkę, ale lepiej za pomocą myjki parowej. W razie potrzeby dodaj do wody środek czyszczący i postępuj zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Uważaj na elewacje gipsowe z uszczelkami z silikonu lub żywic syntetycznych. Pod żadnym pozorem nie należy pracować na tej elewacji myjką wysokociśnieniową lub parową, a jedynie szczotką, delikatnym środkiem czyszczącym i zimną wodą z węża wodnego - bez ciśnienia.

Czyszczenie paneli elewacyjnych: Instrukcje

Miękka szczotka, szmatka, łagodny środek czyszczący, wąż do wody i siła mięśni - tego potrzebujesz do czyszczenia paneli elewacyjnych. Upewnij się, że nie wywierasz zbyt dużego nacisku i że środek czyszczący jest całkowicie spłukiwany z paneli elewacyjnych zimną, czystą wodą. 

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here