Renowacja elewacji: musisz wiedzieć, że ”,

Ważnym wskaźnikiem jest tutaj współczynnik przenikania ciepła: kiedy wyłączamy ogrzewanie, pomieszczenie pozostaje ciepłe przez pewien czas. Im dłużej, tym niższa wartość U naszej ściany zewnętrznej: Wartość U opisuje, ile ciepła na metr kwadratowy powierzchni ściany ucieka na zewnątrz, gdy temperatura na zewnątrz jest dokładnie o jeden stopień niższa niż wewnątrz. Od 2002 r. wartość U jest używana jako wartość referencyjna dla wymiany ciepła elementów (wartość k dla starszych budynków, obowiązuje współczynnik konwersji 1,163).

Do jakich renowacji ma zastosowanie EnEV??

Od 1. Maj 2014 EnEV 2013 ma zastosowanie i niestety nie zawsze precyzyjnie i precyzyjnie reguluje, co naprawdę należy zrobić podczas remontu. Najważniejsze aspekty podsumowane dla Ciebie:
 

 • Zewnętrzna ściana: W przypadku ocieplenia elewacji za pomocą zespolonego systemu termoizolacyjnego lub elewacji kurtynowej, wentylowanej od tyłu, EnEV 2013 określa maksymalną wartość współczynnika U na poziomie 0,24 W / (m2K) dla ściany zewnętrznej. Jeśli chcesz zmodernizować mur wielowarstwowy z izolacją rdzenia, wymagania EnEV są spełnione, jeśli istniejąca przestrzeń między ścianami jest całkowicie wypełniona materiałem izolacyjnym o przewodności cieplnej λ = 0,045 W / (mK).
   
 • Wyjątki: Jako właściciel mieszkasz w domu od 2002 roku, więc nie musisz później ocieplać elewacji. Jeśli jednak kupisz stary dom, jesteś zobowiązany do odnowienia efektywności energetycznej w ciągu dwóch lat.
   
 • Trywialna zasada: Jeśli po prostu przemalujesz fasadę, EnEV nie wejdzie w życie. Jeśli zmienisz tylko mniej niż 10 procent powierzchni komponentu, specyfikacje nie muszą być spełnione. Dzięki temu prace naprawcze na tynku, takie jak szpachlowanie pęknięć w murze, można wykonać bez żadnych problemów.
   
 • Saldo: W przypadku rozległych remontów (porównywalnych z nowym budynkiem) przeprowadzany jest ogólny bilans energetyczny. Zapotrzebowanie na energię pierwotną odnawianego budynku może być nawet o 87 procent wyższe niż w odpowiednim nowym budynku.
Może Cię również zainteresować Bausparen & Finanzieren Anzeige KfW, Bafa i premia podatkowa: przegląd dotacji na remonty we współpracy z Renowacja Izolacja do wdmuchiwania: Sprawdzona technologia izolacji w przypadku murów dwuwarstwowych Wiedza budowlana Hydrofobowość: Co to jest? Kiedy jest to ważne w budownictwie??

Rola obramowania i nadbudowy budynku w renowacji elewacji

Na remont energetyczny nie jest wymagane pozwolenie na budowę. Jeśli dom znajduje się bezpośrednio na granicy budynku, można go pod pewnymi warunkami zabudować. W takim przypadku zdecydowanie powinieneś jak najszybciej porozmawiać z sąsiadem i uzyskać jego zgodę. „Nadbudowa” jest regulowana w odpowiednich państwowych przepisach budowlanych. Właściciel może żądać odszkodowania. Przed wykonaniem tej czynności należy sprawdzić, czy porównywalną izolację termiczną można wykonać przy rozsądnym wysiłku. Dotyczy to tylko starych budynków i tylko wtedy, gdy prace budowlane nie ograniczają znacząco nieruchomości zabudowanej - nie wolno przekraczać 25 centymetrów.

Uzyskaj oferty od ekspertów tutaj:

Jaki system ociepleń pasuje do naszej ściany??

Rozróżnia się jedno- i dwuwarstwowe konstrukcje ścienne. W zależności od sposobu budowy domu wskazane jest zastosowanie odpowiedniej izolacji. Poszczególne elementy (izolacja, tynk i mocowanie) powinny być optymalnie do siebie dopasowane, aby uniknąć późniejszych wad.
Konstrukcja ścian: Różnica między ścianą jednowarstwową a dwuwarstwową jest szybko wyjaśniona: W przypadku ściany dwuwarstwowej, przed ścianą nośną statycznie znajduje się drugi panel ścienny - szczelina jest albo warstwą powietrza, albo rdzeniem izolacja. Tynk nakłada się bezpośrednio na jednowarstwową ścianę nośną lub montuje się ETICS.
Nieizolowana pojedyncza powłoka: Jeśli Twój dom został zbudowany z litej cegły, wybór należy do Ciebie; decyzja w dużej mierze zależy od dostępnego budżetu. Najtańszą opcją jest to System kompozytów termoizolacyjnych dar (ETICS). Tutaj płyty izolacyjne montuje się na ścianie zewnętrznej (za pomocą specjalnych kołków lub listew oporowych), ale najczęściej klejone. Płyty są dostępne w szerokiej gamie materiałów: wełna mineralna lub płyty z pianki mineralnej, materiały izolacyjne z włókna drzewnego lub styropian. Podczas gdy styropian i specjalne dalsze opracowania sztucznych materiałów izolacyjnych mają w porównaniu najlepsze wartości izolacyjności termicznej, ETICS z wełny mineralnej zapewniają lepsze wartości izolacji akustycznej. Zaprawy klejące i zbrojeniowe lub tynki składają się również z surowców mineralnych w odpowiednim ETICS, dzięki czemu (zgodnie z informacją producenta) zasadniczo wykluczone jest tworzenie się glonów lub grzybów na powierzchni dzięki otwartości na dyfuzję.
Za pomocą materiałów izolacyjnych z włókna drzewnego można izolować nawet bardziej przyjazne dla środowiska niż panele z pianki mineralnej. Są droższe, ale zapewniają dobrą ochronę przed upałem latem. ten wentylowana ściana osłonowa oddziela konstrukcyjnie ochronę przed warunkami atmosferycznymi i izolację termiczną. Odległość między izolacją a elewacją wynosi (co najmniej) 20 milimetrów - może tu krążyć powietrze, a powstała wilgoć jest odprowadzana bezpośrednio. W ten sposób ściana jest trwale chroniona przed wilgocią i nie może rozwijać się pleśń. Do systemu szynowego można przymocować wielkoformatowe panele włóknocementowe lub drewniane, także ryflowaną i nadać domowi zupełnie inny wygląd wizualny niż przy tynku.
Nieizolowana podwójna skorupa: Ten rodzaj konstrukcji ścian jest solidny i zapewnia dobre właściwości izolacyjne nawet bez izolacji rdzenia. Warstwa powietrza między murem a cegłą klinkierową może być wypełniona celulozą lub perlitem w celu poprawy właściwości izolacyjnych.

ETICS jest dostępny w różnych materiałach: Płyta izolacyjna z włókna drzewnego jest przyklejana do ściany za pomocą mineralnej zaprawy klejącej.

Zdjęcie: Steico / Quick-Mix

Czas na remont elewacji? Jak rozpoznać uszkodzenia

 • Obraz: Pocieraj ścianę dłonią. Jeśli przykleją się do niej resztki, farba jest zwietrzała i kredowana. W takim przypadku elewację należy dokładnie umyć i zagruntować przed nałożeniem nowej warstwy farby.
   
 • Pęknięcia: Wlej trochę wody na tynk. Jeśli są bardzo drobne pęknięcia, których nie widać gołym okiem, będą one widoczne jako ciemne linie. Taki tynk nie zapewnia już dobrej ochrony przed wodą deszczową. Gdy jest mróz, istnieje ryzyko zamarznięcia wody w szczelinie, rozszerzenia się i złuszczania obszarów. Starannie wyretuszuj te obszary i chroń nadal funkcjonalną fasadę.
   
 • Wilgotność: Jeśli zauważysz odpryski, glony lub porosty mchu, oznacza to, że ściana jest wilgotna i nigdy nie wysycha prawidłowo. Dzieje się tak głównie po stronie pogody.
   
 • Gips: Dotknij i drap w różnych miejscach. Jeśli dotkniesz pustych obszarów, dużą powierzchnię tynku należy odłupać i odnowić. Zadrapać tynk ostro zakończonym przedmiotem. Jeśli kruszący się tynk w procesie kruszy się, warto go usunąć i ponownie zatynkować.
   
 • Obrazy termiczne: Za pomocą kamery termowizyjnej można sfotografować ściany zewnętrzne i dach oraz wykonać tzw. termografię. Promieniowanie podczerwone można wykorzystać do określenia, które elementy są dobrze izolowane, a które gorzej. W przypadku pojawienia się czerwonego lub pomarańczowego przebarwienia wymagane jest działanie i należy zaizolować elementy. W obszarach niebieskich i zielonych wszystko jest w porządku z elementami elewacji.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here