Przegląd typów elewacji

Niezależnie od tego, czy porównujesz broszury producentów, czy rozmawiasz z architektami i rzemieślnikami: warto zapoznać się z technicznym żargonem. Typowa klasyfikacja typów elewacji odbywa się w:

  • Fasady ciepłe (ściany zewnętrzne jednowarstwowe) i
  • Fasady zimne (ściany zewnętrzne wielowarstwowe)
Fasada domu jest ważnym czynnikiem energetycznym © Marcus Kretschmar, fotolia.com

Ciepłe fasady

Rozumie się, że ciepłe fasady oznaczają ściany zewnętrzne jednowarstwowe, w którym powłoka może składać się z jednego lub więcej materiałów. Ciepła fasada zapewnia zarówno ochronę przed warunkami atmosferycznymi, jak i izolację termiczną.

Jednowarstwowa fasada termiczna, schematyczne przedstawienie Fasada jednowarstwowa ciepła z systemem zespolonym termoizolacyjnym (ETICS)

Typowe ciepłe fasady to solidne metody konstrukcyjne wykonane z muru, naturalnego lub sztucznego kamienia i betonu. Jeżeli w konstrukcji są warstwy termoizolacyjne, to są one mocowane bezpośrednio do ściany nośnej – tak jak ma to miejsce w przypadku systemów kompozytowych ociepleń (ETICS).

Fasady zimne

Jeśli warstwa termoizolacyjna jest oddzielona od warstwy odpornej na warunki atmosferyczne warstwą powietrza, nazywa się to wielowarstwowa ściana zewnętrzna jako "zimna fasada".

Konstrukcja fasady zimnej dwupowłokowej

korzyść: Dba o to warstwa powietrza

..

  • że termoizolacyjna warstwa wewnętrzna może lepiej wysychać, jeśli wniknie woda.
  • że przy silnym nasłonecznieniu nagrzewa się głównie elewacja, a nie warstwa termoizolacyjna (izolacja termiczna)
aż do 30% zapisać

Regionalni rzemieślnicy
Tanie oferty

porównaj oferty
  • Sieć ogólnokrajowa
  • Kwalifikowani dostawcy
  • Nie wiążący
  • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańszych regionalnych rzemieślników i firmy specjalistyczne, porównaj oferty i oszczędź do 30%. Zapytaj teraz bez zobowiązań

Czy "fasada" faktycznie jest synonimem "ściany zewnętrznej"?

Ściśle mówiąc, nie. Ponieważ fasady z definicji nie pełnią funkcji nośnej, a jedynie służą do odcięcia pomieszczenia. Ponieważ jednak funkcje „carrying” i „shell” są połączone w unię materiałową w tradycyjnej konstrukcji bryłowej, te dwa terminy nie są poprawnie oddzielone od siebie w użyciu językowym.

Od czasu rozwoju szkieletowych konstrukcji ściennych możliwe było oderwanie elewacji jako elementu konstrukcyjnego i funkcjonalnego od konstrukcji nośnej – optycznie jednak nie jest to rozpoznawalne dla laików, gdyż obie funkcje są zazwyczaj wciąż na tym samym poziomie. Najbardziej znanymi europejskimi przykładami tego typu konstrukcji są dom z muru pruskiego i dom z bali drewnianych.

Całkowicie niezależna elewacja staje się wyraźniejsza na przykład w nowoczesnych w pełni przeszklonych budynkach biurowych, ponieważ funkcja wyznaczania pomieszczeń (elewacja szklana) jest często odsunięta od konstrukcji nośnej – tj. przed lub za stalowymi dźwigarami.

W budownictwie mieszkaniowym pojawiają się jednak przede wszystkim Solidna konstrukcja i Konstrukcja szkieletu drewnianego do działania – dlatego skupimy się na nich.

Wniosek: Kiedy mówimy o „elewacji”, często jest to nośna ściana zewnętrzna w rozumieniu normy budowlanej, która przejmuje jedynie funkcję elewacji. Ale nie chcemy być tak konkretni w naszych artykułach - w końcu nawet popularne terminy techniczne, takie jak.B. "Zimna elewacja" nie odpowiada normom budowlanym. Należy pamiętać o różnicy tylko podczas czytania literatury specjalistycznej lub prowadzenia badań w Internecie.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here