Koncepcja kolorystyczna elewacji”,

Białe elewacje wciąż należą do „klasyków”, ale rośnie odwaga do wykorzystania koloru w projektowaniu domów.

Niezależnie od tego, czy jest to biel, subtelny pastel czy mocny kolor, monochromatyczne malowanie czy zestawienie kolorów: koncepcja kolorystyczna elewacji powinna być w harmonii ze stylem architektonicznym domu, sąsiednich budynków i krajobrazu.

Malarze i kolory © Marco2811, fotolia.com

Efekt kolorystyczny

Wesoły, uspokajający, słoneczny, elegancki, lekki

..

Automatycznie kojarzymy pewne emocje z kolorami. Ponadto kolor jest elementem projektu, który wpływa na postrzeganie przestrzeni. Kolor żółty, pomarańczowy lub czerwony odbieramy jako ciepłe i pobudzające – element jest podkreślony i nachodzi perspektywicznie na widza. Z drugiej strony odcienie fioletu i błękitu wydają się chłodne i odległe - powierzchnie w tych kolorach wydają się cofać i sprawiają, że elewacje stają się bardziej przewiewne.

Czynniki takie jak rozmiar, promieniowanie słoneczne i kombinacja kolorów również odgrywają rolę: na przykład kolor pomarańczowy jest ogólnie zachęcający, ale zbyt duża lub słabo odbijająca światło powierzchnia może szybko męczyć oko. Nawet podstawowy kolor, który sam w sobie jest atrakcyjny, może stracić swój urok z powodu nieharmonijnego koloru akcentującego.

Dobór kolorów wymaga zatem dużej wiedzy z zakresu teorii kolorów – najlepiej zasięgnąć porady specjalisty.

Wskazówka: Koniecznie przetestuj swój ulubiony kolor na większej powierzchni i w różnych warunkach oświetleniowych. Małe karty kolorów fanów kolorów w sklepach ze sprzętem nie są do tego wystarczające! aż do 30% zapisać

Malowanie, tynkowanie, tapetowanie
Tanie oferty

porównaj oferty
 • Sieć ogólnokrajowa
 • Kwalifikowani dostawcy
 • Nie wiążący
 • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańszych malarzy i tynkarzy, porównaj oferty i zaoszczędź.

Sprawdzone koncepcje kolorystyczne

 • Malowanie jednym kolorem: Projektujesz wszystko w kolorze, który u.a. jest skoordynowany z sąsiednim budynkiem. Elementy drewniane takie jak.B. Ogrodzenia ogrodowe zachowują swój naturalny kolor.
 • Ton w tonie: Łączą jasny podstawowy odcień elewacji (m.in.B. szaro-niebieski) z wybranymi składnikami w ciemniejszym odcieniu (np.B. Brama garażowa, stolarka okienna i balustrada balkonowa w kolorze granatowym).
 • Akcenty: Podobnie jak w przypadku wariantu ton w ton, można zróżnicować poszczególne elementy kolorystycznie – ale w kontrastowej tonacji kolorystycznej (np.B. jasnoszary / ceglasty lub beżowy / ciemnozielony). Wykonanie cokołu lub okna uwidacznia się w akcentującym kolorze lub ukierunkowanym podkreśleniu dominujących architektonicznie elementów takich jak:.B. Okno wykuszowe. Zasadniczo mniej znaczy więcej!

Jeśli nie masz pewności co do kombinacji kolorów, najlepiej wybrać bardzo subtelny kolor, taki jak.B. delikatny jasny szary, beżowy lub kremowy – prawie wszystkie pozostałe kolory idealnie współgrają.

Projekt elewacji z akcentami Projekt elewacji z jednokolorowym malowaniem Projekt elewacji ton w ton Wskazówka: Większość firm malarskich oferuje teraz symulacje kolorów na komputerze PC w oparciu o Twoje zdjęcia budynków. W Internecie dostępne są również bezpłatne konfiguratory elewacji lub aplikacje, za pomocą których można zwizualizować efekt różnych kolorów, na przykład na // www.projektant kolorów.de. Fasady domów © DanBu.Berlin, fotolia.com

Kolorowe - tak, ale

..

Oprócz charakteru domu ważną rolę odgrywają również inne względy:

 • Kolory świecące są zwykle dostępne tylko z pigmentami organicznymi, które są mniej odporne na światło niż pigmenty mineralne.
 • Tak zwany. „Kredowanie” (ścieranie pigmentów) jest mniej widoczne na białych elewacjach niż na mocniejszych kolorach.
 • Do elewacji na ruchliwych ulicach, neutralne dla brudu, w „szarych” kolorach (e.B. szare, niebiesko-szare, ziemiste) bardziej godne polecenia niż kolory białe lub jasne.
 • Czy w Twojej społeczności istnieją przepisy dotyczące projektowania kolorystycznego elewacji?? Ciemne pełne kolory i wielokolorowe elewacje są często zabronione. W razie wątpliwości najlepiej zabezpieczyć się zezwoleniem.
Ważny: Elewacje ETICS należy malować lekko, aby uniknąć pęknięć naprężeniowych spowodowanych nagrzewaniem się tynku pod wpływem promieni słonecznych. Im ciemniejszy tynk tym bardziej się nagrzewa - przy systemach ocieplonych jest też fakt, że ciepło nie może być odprowadzane w głąb ściany z tyłu. Orientacyjną wartością wyboru koloru jest tzw. Wartość referencyjna jasności na kartach kolorów: Ta wartość wskazuje, jak daleko ton koloru znajduje się od punktu czerni (0) lub. Biały punkt (100) został usunięty. W przypadku farb na elewacjach ETICS wartość jasności powinna być powyżej 30.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here