Czyszczenie elewacji: brud i mikroorganizmy”,

Cząsteczki stałe, takie jak kurz i sadza, które są obecne jako zawiesina w powietrzu, osadzają się na elewacji - każdy zna brzydkie szare fasady na ruchliwych ulicach miasta. Cząsteczki brudu nie są zmywane przez wiatr i deszcz, a wręcz są transportowane do zagłębień w powierzchni.

Algi elewacyjne © Dieter Pregizer, fotolia.com

Jeszcze większym problemem są mikroorganizmy, takie jak glony, grzyby i mech, które w dłuższej perspektywie mogą powodować kosztowne szkody. Kontrowersyjne jest to, czy zwiększająca się izolacja sprzyja powstawaniu organicznych „mieszkańców elewacji”. Faktem jest, że coraz lepiej ocieplone elewacje zatrzymują ciepło w domu – co z jednej strony jest korzystne dla bilansu energetycznego, z drugiej zaś prowadzi do wychłodzenia powierzchni zewnętrznej i tym samym do powstawania skroplin, co w kolei stwarza najlepsze warunki do życia dla mikroorganizmów. Łagodne zimy oraz ciepłe i wilgotne lata, brakujące nawisy dachu oraz drzewa i krzewy w pobliżu elewacji również zwiększają ryzyko rozwoju glonów.

Czyszczenie elewacji: rozróżnienie między zawiesiną a mikroorganizmami Wskazówka: Możesz zapobiec późniejszemu zabrudzeniu wybierając tynk i farbę. Nowoczesne dodatki sprawiają, że cząsteczki brudu trudniej przylegają - słowo kluczowe "efekt lotosu". Wilgoć również spływa szybciej, dzięki czemu powierzchnia pozostaje sucha, a zarodniki pleśni, mech i glony nie mają szans. aż do 30% zapisać

Regionalni rzemieślnicy
Tanie oferty

porównaj oferty
  • Sieć ogólnokrajowa
  • Kwalifikowani dostawcy
  • Nie wiążący
  • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańszych regionalnych rzemieślników i firmy specjalistyczne, porównaj oferty i oszczędź do 30%. Zapytaj teraz bez zobowiązań

Samodzielne usuwanie brudu i mikroorganizmów

Jeśli chcesz samodzielnie uporać się z brudem i mikroorganizmami, myjka wysokociśnieniowa sprawdziła się w przypadku wytrzymałych tynków wapienno-cementowych i elewacji klinkierowych, które zazwyczaj można wypożyczyć w sklepach z narzędziami. Ustaw ciśnienie wody na niskim poziomie, w przeciwnym razie istnieje ryzyko, że tynk się pokruszy. Łagodniej będzie, jeśli pomożesz przy użyciu nasadek szczotek i łagodnego, przyjaznego dla środowiska środka do czyszczenia elewacji. Myjki parowe wymagają mniej wody niż myjki wysokociśnieniowe. Gorąca para zabija również zarodniki glonów i grzybów.

Czyszczenie elewacji myjką wysokociśnieniową © coco, fotolia.com

W przypadku bardziej wrażliwych tynków na bazie żywicy syntetycznej i ETICS nie należy używać myjek wysokociśnieniowych ani parowych, lecz używać wyłącznie wody pod normalnym ciśnieniem, miękkich szczotek i zalecanych środków czyszczących.

Usuń brud z elewacji: wybór metody zależy również od rodzaju elewacji

Jeśli elewacja jest już mocno zarośnięta zarodnikami grzybów, zdecydowanie należy skonsultować się ze specjalistą, który usunie pleśń z tynku.

Ważny: Upewnij się, że istnieje wystarczające bezpieczeństwo, i.h. na stabilnej drabinie lub rusztowaniu. Należy jednak uważać na ETICS – drabiny mogą powodować punkty nacisku na elewację, a rusztowania powinny być kotwione wyłącznie przez specjalistę. Lepiej użyć tutaj wózka paletowego, aby elewacja nie musiała być wiercona.

Profesjonalne metody czyszczenia

Profesjonalne metody czyszczenia, które powinny być wykonywane wyłącznie przez przeszkolone specjalistyczne firmy, to piaskowanie i czyszczenie suchym lodem.

Dzięki delikatnemu piaskowaniu można indywidualnie dostosować czyszczenie do danej powierzchni elewacji, dobierając wielkość ziarna, strukturę i stopień twardości. Nawet łuszczące się warstwy farby na drewnianych elewacjach można bez problemu usunąć - to wielka oszczędność czasu na zdzieranie i nie ma szkodliwych dla środowiska chemikaliów do utylizacji. Do bardziej wrażliwych części domu takich.B. Aby zabezpieczyć szyby, podczas piaskowania konieczne jest bardzo staranne przykrycie/maskowanie.

Coraz bardziej popularne czyszczenie suchym lodem jest jeszcze bardziej przyjazne dla środowiska. Ponieważ delikatny suchy lód czyści bez żadnych materiałów ściernych i dlatego nadaje się również do bardzo wrażliwych powierzchni. Nietoksyczny dwutlenek węgla jest schładzany do minus 78,5°C do dwutlenku węgla śniegu, który jest sprasowywany w kule, tzw. "Suchy lód ". Kule te są teraz – podobnie jak w przypadku piaskowania – wystrzeliwane na elewację z dużą prędkością. Jeśli suchy lód się nagrzeje, ponownie stanie się gazem i rozpręża się, tak że cząsteczki brudu i glony są wyrzucane z powierzchni przez wiele małych mini-wybuchów. Sam suchy lód dosłownie „rozpuszcza się w powietrzu” tak, że trzeba wyrzucić tylko oderwany brud.

Wskazówka: Możesz również przeczytać nasz artykuł Usuwanie glonów, grzybów i brudu z elewacji

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here