Specjalne kształty elewacji”,

Niektóre specjalne formy elewacji są również interesujące dla budownictwa prywatnego, w tym w szczególności dom z muru pruskiego, a także zielona elewacja i innowacyjne elewacje energetyczne.

Fasada szachulcowa

Dom z muru pruskiego uważany jest za poprzednika nowoczesnego budownictwa szkieletowego: Wypełnienia pomiędzy nośną konstrukcją drewnianą wypełniane są innym materiałem - gliną, klinkierem lub cegłą otynkowaną.

Dom szachulcowy pod ochroną zabytków © Bauherren-Schutzbund e.V.

W nowych budynkach ta konstrukcja elewacji nie odgrywa już prawie żadnej roli ze względu na słabe właściwości termoizolacyjne, ale wielu właścicieli domów z muru pruskiego ma do czynienia z problemami remontowymi. Tutaj zebraliśmy szczegółowe informacje na temat naprawy i późniejszej izolacji termicznej elewacji domów z muru pruskiego.

aż do 30% zapisać

Regionalni rzemieślnicy
Tanie oferty

porównaj oferty
 • Sieć ogólnokrajowa
 • Kwalifikowani dostawcy
 • Nie wiążący
 • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańszych regionalnych rzemieślników i firmy specjalistyczne, porównaj oferty i oszczędź do 30%. Zapytaj teraz bez zobowiązań

Zielona fasada

Nie tylko zielony dach, ale także pionowa zielona fasada oferuje ogromny potencjał estetycznej i ekologicznej poprawy środowiska życia. Zwłaszcza w gęsto zaludnionych miastach pejzaż miejski można znacznie ulepszyć dzięki większej ilości zieleni.

Stary budynek z zieloną fasadą © Tiberius Gracchus, fotolia.com

Argumenty za zielonymi fasadami:

 • Wiązanie CO2 i produkcja tlenu
 • Wiązanie cząstek kurzu i brudu (redukcja smogu)
 • Lepsze nawilżanie powietrza
 • Mniejsza powierzchnia ataku graffiti
 • Redukcja odbicia dźwięku
 • Aspekt dobrego samopoczucia

Zasadniczo można wyróżnić dwa rodzaje zazielenienia pionowego:

Systemy zazieleniania naziemnego są tradycyjnym rodzajem zazieleniania, tj. z podłączeniem do gruntu lub donicami na poziomie gruntu. Sadzenie ogranicza się do roślin pnących, które pełzają lub skręcają pomoce wspinaczkowe i kraty.

Wskazówka: Przed zamontowaniem elementów wspinaczkowych należy koniecznie sprawdzić elewację! Tynk musi być nienaruszony i nie może mieć żadnych pęknięć, ponieważ nie należy lekceważyć obciążenia rozciągającego powodowanego przez zieleń i dodatkowego ssania wiatru. Przy stosowaniu ETICS należy zachować szczególną ostrożność, aby nie uszkodzić izolacji zewnętrznej.


Elewacyjne systemy zazieleniania
takie jak Vertigreen czy Optigreen są mocowane do elewacji, i.h. sama elewacja staje się obszarem wegetacyjnym, nie jest konieczne połączenie z gruntem. Można tu wykorzystać liczne krzewy i drzewa, które nie są klasycznie pnączami. Zaopatrzenie w wodę lub składniki odżywcze jest trudniejsze do zapewnienia, konserwacja jest bardziej złożona.

Lista kontrolna planowania zazieleniania elewacji

 • Tekstura ścian dla obciążenia rozciągającego i ssania wiatru
 • Orientacja (słońce / cień)
 • Odpowiednie pomoce wspinaczkowe lub. System zazieleniania
 • Odpowiednie rodzaje roślin w zależności od systemu zazieleniania i lokalizacji
 • Zabezpieczenie dopływu wody
 • Dostęp do elewacji w celu konserwacji i cięcia
 • Możliwie. Pozwolenie od wynajmującego

WSKAZÓWKA

Skorzystaj z naszej bezpłatnej usługi wyceny: Porównaj ceny od rzemieślników i zaoszczędź do 30 procent

Fasada energetyczna

Budownictwo zoptymalizowane energetycznie staje się coraz bardziej przedmiotem zainteresowania planistów i budowniczych. Dach jako element budynku do wytwarzania energii już dawno pojawił się w domach prywatnych - warto więc pracować nad innowacyjnymi rozwiązaniami, które sprawią, że elewacja będzie również w przyszłości wykorzystywana do wytwarzania energii. To, co dziś wydaje się marzeniem o przyszłości, stanie się najnowocześniejsze za kilka dekad.

Fasada solarna © Wagner Solar

Między innymi moduły fotowoltaiczne w postaci ścian osłonowych wentylowanych można już montować w powszechnych systemach słupowo-szynowych – tzw Fasada słoneczna. Moduły elewacyjne osiągają nieco niższą wydajność niż moduły dachowe ze względu na ich pionowe położenie, ale mimo to przy dobrym planowaniu nadają się do wytwarzania energii słonecznej - na przykład elementy fotowoltaiczne na niezacienionej elewacji południowej mogą osiągnąć lepsze wartości niż powierzchnie dachowe ze źle ukierunkowanym dachem powierzchnie. Duże, niezakłócone powierzchnie ścian są tak samo odpowiednie, jak małe moduły na parapetach, między oknami lub w ogrodach zimowych.

W projektach pilotażowych, m.in. w Hamburgu, działa obecnie bardzo nowoczesny wariant wytwarzania energii na elewacjach: Bioreaktor algowy - tzw. "Smart Material House". Zielone glony rosną za dwuściennymi, wypełnionymi wodą szklanymi panelami elewacyjnymi, które szybko się rozmnażają pod wpływem światła słonecznego. Ta biomasa może być zbierana, suszona i wykorzystywana do produkcji biogazu. Jednocześnie proces fotosyntezy generuje ciepło, które jest wykorzystywane do ogrzewania i gorącej wody za pośrednictwem ogniwa paliwowego. Odpadowy produkt CO2 jest wprowadzany z powrotem do elewacji alg i użyźnia biomasę - cykl regeneracyjny.

Zaleta w przeciwieństwie do fotowoltaiki: alga przechowuje energię słoneczną jako żywa pamięć sama w sobie, tj. energia może być następnie wykorzystana, gdy jest potrzebna.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here